İstanbul'a kar geliyor

Meteoroloji'den son dakika hava durumu uyarıları! İstanbul'a kar geliyor

YAŞAM 19.01.2018, 22:01 BERKE EREN
437
İstanbul'a kar geliyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan hava durumu tahminlerine göre şiddetli yağış ve rüzgara dikkat çekildi. Öte yandan dün de İstanbul kar yağışı için tarih verilmişti. İşte hava durumu raporu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, günlük hava durumu tahmin raporunu yayınladı. Yayınlanan raporda yurdun bazı kesimlerinde kuvvetli yağış ve kuvvetli rüzgar görüleceği belirtildi. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri için de yoğun kar yağışı uyarısı yapıldı. Öte yandan dün Meteoroloji tarafından yapılan açıklamada, İstanbul kar yağışı için tarih verilmişti. Peki İstanbul'a kar ne zaman yağacak? 

İSTANBUL'A KAR YAĞIŞI İÇİN TARİH VERİLDİ

İstanbul ve çevresinde cumartesi günü sıcaklıklar artarken, sömestr tatilinin ilk haftası kar yağması bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğüne bağlı 44'ü İstanbul'da olmak üzere Türkiye genelinde bin 750 otomatik yer gözlem istasyonu bulunuyor. Yüksek atmosfer gözlemi için de biri İstanbul'da Türkiye'nin 9 noktasında bulunan merkezlerden 12 saat arayla meteoroloji balonu uçurularak atmosferin her bir katmanından sıcaklık, nem, basınç, rüzgarın hızı ve yönüne ilişkin veriler alınıyor.

Çatalca'daki meteoroloji radarı ise anlık yağış bulutlarını takip ederek, 2-3 saat öncesinde yağışın cinsini ve miktarını tespit ederek şiddetli yağış uyarısı yapıyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Birinci Bölge Müdürü Ahmet Kocaman, dün sabah saatlerinde başlayan lodos fırtınasının bu sabahtan itibaren karayele döndüğünü söyledi.

Bugün ve yarın sabaha kadar bölgede karayel fırtınasının etkili olacağını dile getiren Kocaman, rüzgarın hızının saatte 80 ve 100 kilometreye kadar çıkacağını dile getirdi.

Bugünkü tahmin haritasının her zaman rastlanılan bir durum olmadığını belirten Kocaman, rüzgar, fırtına, şiddetli yağış, kar, karayel ve lodos fırtınasının bir arada görüleceğini, Türkiye'nin bütün hava olaylarını aynı anda yaşayacağını anlattı.

Kocaman, özellikle yurdun batı kesimleri, Marmara, Ege, Akdeniz ve İç Anadolu'nun batı kesimlerinde yarın sabah saatlerine kadar karayel, doğu kesimlerde ise lodos fırtınasının etkili olacağını vurgulayarak, vatandaşların soba zehirlenmelerine karşı tedbirli olmalarını, sobalarını söndürmeden uyumamaları gerektiğini söyledi.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Doğu Anadolu'nun doğusunda kuvvetli kar yağışlarının beklendiğini ifade eden Kocaman, Doğu Akdeniz'de ise şiddetli sağanak yağış görüldüğünü, Mersin, Adana, Hatay'ın kıyı kesimleri ve Kahramanmaraş civarındaki sel olabileceğini için yetkilileri ve vatandaşları uyarmak istediklerini vurguladı.

Kocaman, rüzgarın dönmesiyle ani düşen sıcaklıkların gece 8 dereceye kadar ineceğini belirterek, "Yarından itibaren yağış kesiliyor. Cuma ve cumartesi günü özellikle İstanbul'da yağış olmayacak. Sıcaklıklar mevsim normallerine gelecek ve hatta bir kaç derece üzerinde seyredecek. Pazar gününe kadar İstanbul güzel bir hava geçirecek." dedi.

"Kuvvetli soğuma geliyor"

Ahmet Kocaman, yarın eğitim ve öğretimde yarı yıl tatilinin başlayacağını anımsatarak, şöyle devam etti:

"İstanbul'da cuma ve cumartesi günleri yağış yok. Parçalı bulutlu bir hava. Sıcaklıklar 12-13 derece civarında olacak. Ama pazar gününden itibaren yurdumuzun batı bölgelerinden başlamak üzere yağışlı bir sistem etkisine girilecek. Pazar ve pazartesi rüzgar lodos yönünden esecek. Hava sıcaklığı mevsim normallerinde olacak ama salıdan başlayarak kuvvetli bir hava soğumasını bekliyoruz. Yarı yıl tatilinin ilk haftasında İstanbul, Marmara Bölgesi yağışlı geçecek. Özellikle salı ve çarşamba günleri sıcaklığın 5 dereceye kadar düşmesini bekliyoruz. Kuvvetli bir soğuma var. Ön müjde olarak salı ve çarşamba günleri İstanbul'un yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur görülüyor. Yani İstanbul için salı ve çarşamba günleri kar ihtimali belirdi ama kar durumunu pazartesiden itibaren daha net olarak çocuklara söyleyebiliriz."

Kocaman, önümüzdeki hafta Anadolu'nun çoğu yerinde sıcaklıkların sıfırın altına düşeceğini ve kuvvetli kar yağışı görüldüğünü anlatarak, yarı yıl nedeniyle özel araçlarıyla tatile çıkan vatandaşların buzlanma nedeniyle kar lastiği, çekme halatı ve zincir gibi gerekli tedbirleri alarak yola çıkmaları uyarısında bulundu.

Geçen yıl 6 Ocak'ta İstanbul'a kar yağışının yaşandığını anlatan Kocaman, bu yılın ise sıcak geçtiğini, yağışların ise mevsim normallerinde olduğunu dile getirdi.

HABERTÜRK METEOROLOJİ MÜHENDİSİ HÜSEYİN ÖZTEL'DEN HAVA DURUMU YORUMU

Habertürk Meteoroloji Mühendisi Hüseyin Öztel, son hava durumu tahminlerini paylaştı. Öztel, İstanbul'a kar yağışı ve yurt geneli hava durumu konusunda "Önce güneşli ve son zamanlara göre sıcak bir Cumartesi bizi bekliyor. Yarın Türkiye'nin neredeyse tüm bölgelerinde güneşi görebileceğiz. Sert bir rüzgar esiyor, soğuk bir hava var ancak yarın rüzgar da zayıflayacak. İki gündür bütün denizlerimizde fırtına var. Batı Karadeniz'de, Doğu Karadeniz'de, Akdeniz'de, Kuzey Ege'de ve Marmara Denizi üzerinde rüzgar fırtına ancak yarın etkisi geçecek.

Ardından Pazar günü batı ve kuzey bölgelerimizden yeniden bir yağışlı haftanın etkisine gireceğiz. Pazar ve Pazartesi günü yağmur, Pazartesi gecesi ve Salı günü ise kar var. Salı günü bu kar İstanbul'a da gelebilir, ancak karla karışık yağmur da olabilir. Önümüzdeki hafta belki de iki gün Anadolu'da, Karadeniz'de ve Marmara'da kar yağabilir.

Uzun zamandan sonra İstanbul'a da kar yağabilir. Ek olarak yağmurlar biraz kuvvetli olacak. Yağışlar, Akdeniz'in batısında Antalya çevresinde, Kuzey Ege'de Çanakkale-Balıkesir hattında su baskınları yaratabilir. İstanbul'un da bugün ve yarın 12 derece olan hava sıcaklığı, 2-3 dereceye kadar iniyor." ifadelerini kullandı.

Marmara Bölgesi

Parçalı, doğusunun çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

BURSA °C, 8°C

Parçalı bulutlu

ÇANAKKALE °C, 12°C

Parçalı bulutlu

İSTANBUL °C, 10°C

Parçalı, ilk saatlerde Anadolu yakası çok bulutlu

KIRKLARELİ °C, 11°C

Parçalı bulutlu

Marmara Denizi

Hava Durumu: Çok bulutlu, Rüzgâr: Güney ve güneybatıdan 3 ila 5(20-40km/sa) kuvvetinde; Dalga: 1,0 ila 2,0m, Görüş: İyi.

Yorumlar (0)