Ayşe Böhürler kimdir?

Perşembe günleri 23.30’da TRT-2 ekranlarında yayınlanan Anjelika Akbar ile Sesler’in bu haftaki konuğu yazar Ayşe Böhürler oluyor.

YAŞAM 20.02.2020, 22:48 BERKE EREN
326
Ayşe Böhürler kimdir?

AYŞE BÖHÜRLER ‘’ANJELİKA AKBAR İLE SESLER’’İN KONUĞU OLUYOR

Perşembe günleri 23.30’da TRT-2 ekranlarında yayınlanan Anjelika Akbar ile Sesler’in bu haftaki konuğu yazar Ayşe Böhürler oluyor.

Ünlü besteci ve piyanist Anjelika Akbar; kültür, sanat, edebiyat ve iş dünyasından önemli isimleri programında ağırlamaya devam ediyor. Perşembe günleri 23.30’da TRT-2 ekranlarında yayınlanan Anjelika Akbar ile Sesler’in bu haftaki konuğu, yazar Ayşe Böhürler oluyor.

Anjelika Akbar’ın, kendisine ait ‘’Yurek’’ bestesiyle açılışını gerçekleştirdiği programda ikili keyifli bir sohbete imza attı.

Kitapların arasında bir çocukluk geçirdiğini söyleyen Ayşe Böhürler ‘’Dışarı çok çıkmazdım. Abilerim çok kitap okur ve o kitapları tartışırdı. Tiyatrolar oynanırdı. Onların dünyasına adapte olan bir çocukluğum oldu.’’ dedi.

İstanbul Üniversitesi’nde gazetecilik okuyan ve Türkiye’de siyasi tartışmaların çok yoğun olduğu bir dönemde lise ve üniversite eğitimini tamamlayan Böhürler o dönemi de izleyenlerle paylaştı. ‘’Sağ sol kavgalarının çok yoğun olduğu bir dönemde okudum.’’ diyen ünlü yazar o dönemki anılarına şöyle devam etti: 1980 öncesi Türkiye’de sağ sol kavgalarının çok yoğun olduğu bir dönemdi. Lise eğitim yıllarımız bu tartışmaların içinde geçti. Ailede de dışarıda da bu tartışmaların içinde büyüdüm. Haberler gündem ortam hep bunun üzerineydi. Hatta üniversite tercihini yaparken en olaysız hangi okuldur diye düşünerek yaptım. Dersler boykot edilirdi. Her gün neredeyse çatışma olurdu. Herkes bir şeyci olmak zorundaydı. Bunları bilmemek ayıp sayılırdı. Ben hem sağ hem sol yazarları çok küçük yaşta okuyarak bitirdim. Yetiştiğimiz ortamın da etkisi var tabi ki.

‘’Daha sonra üniversite ve üniversite sonrasında İslami konular öğrenme alanıma girdi.’’ diyen Ayşe Böhürler hayatı okul gibi gördüğünü ve sürekli bir şeyler öğrenmeye çalıştığını belirtti.

‘’Profesyonel olarak medyada çalışan ilk başörtülü kişilerden biriyim’’

20’li yaşların başında başını örtmeye karar veren ünlü yazar karar verme sürecini ‘’Başımı örtmeye karar verdiğimde etrafımda kapalı olan kimse yoktu. Radikal bir karar aldım. Başörtülü olarak ilk medyada çalışan profesyonel kişilerden biriyim. Cesurca bir karardı. Herkesin hayatında cesurca bir şeyler oluyor. Hayat öğretiyor bize bazı şeyleri.’’ diyerek paylaştı.

Her türden müzik dinlediğini söyleyen Ayşe Böhürler müziğe ilgisini ise ‘’ Ama müzik insanı değilim. Müzikten anlayan insanlara çok özenirim.. Yetişme dönemim itibarıyla batı müziğiyle aşinayım. Klasik müziğe de öyle. Derin bir bilgim yok müzikle ilgili. Şimdi biraz daha türkü dinlemeyi seviyorum. Dünya müziklerini de öyle. ‘’ cümleleriyle anlattı.

Yorumlar (0)