Avşar Türkmenleri Kongresi Adana'da yapılacak

Dünya Avşarlar Derneği tarafından Adana da, Uluslararası Tarihi Ve Kültürel Gelişim Sürecinde Avşar Türkmenleri Kongresi yapılacak.

Avşar Türkmenleri Kongresi Adana'da yapılacak

Dünya Avşarlar Derneği tarafından Adana da, Uluslararası Tarihi Ve Kültürel Gelişim Sürecinde Avşar Türkmenleri Kongresi yapılacak.

BERKE EREN
BERKE EREN
14 Mart 2018 Çarşamba 22:00
164 Okunma
Avşar Türkmenleri Kongresi Adana'da yapılacak

AVŞAR TÜRKMENLERİ KONGRESİ ADANA’DA YAPILACAK

Dünya Avşarlar Derneği tarafından Adana da, Uluslararası Tarihi Ve Kültürel Gelişim Sürecinde Avşar Türkmenleri Kongresi yapılacak.

Adana Büyükşehir Belediyesi, Seyhan Belediyesi ve Sarıçam Belediyesinin katkıları ile Adana ‘da 18-22 Nisan 2018 tarihleri arasında yapılacak olan Avşar Türkmenleri Kongresi için hazırlıklar devam ediyor.

Kongrenin Onursal Başkanlıkları Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin SÖZLÜ, Seyhan Belediye Başkanı Zeydan KARALAR , Sarıçam Belediye Başkanı Bilal ULUDAĞ ve Dünya Avşarlar Derneği Genel Başkanı Şeref KOCAKAYA’nın yaptığı, Düzenleme Kurulunu Prof. Dr. Remzi KILIÇ, Prof. Dr. Mustafa TALAS, Dr. Shurubu KAYHAN ve Öğr. Gör. Memduh YAĞMUR tarafından oluşmaktadır. Kongrenin, onur kurulunda ise Prof.Dr.Mustafa KAFALI, Kayseri Milletvekili Prof.Dr.Yusuf HALAÇOĞLU ve Tarım eski Bakanı Prof.Dr.Hüsnü Yusuf GÖKALP bulunmakta.

Dünya Avşarlar Derneği Başkanı Şeref KOCAKAYA yaptığı açıklamada;

“Geçen yıl büyük bir organize olacak olan Türk Birliği Kurultayımızın güvenlik gerekçesiyle iptal edilmesinden sonra, Türk Birliği Sempozyumu ile devam etmiştik. Bu yıl ise daha büyük bir organizasyon olan Uluslararası Tarihi Ve Kültürel Gelişim Sürecinde Avşar Türkmenleri Kongremiz ile yeniden harekete geçiyoruz. Avşar Türkmenleri Kongresi, Avşarların bu zamana kadar yaptığı en büyük bilimsel faaliyet olarak Türkiye’de bir ilk olacak. Katılımın ücretsiz olduğu Kongremizin bütün kurullarında çok önemli akademisyenlerimiz bulunmakta ve en iyiyi yapmaya gayret etmektedir.Dünyanın çeşitli yerlerinden gelecek bilim insanları yanında, çeşitli dernek başkanları, yazarlar, siyasetçiler, bürokratlar ve bütün Avşarlar davetlimizdir. Bilimsel kongremizin sosyal programları da dolu dolu geçecek. Çeşitli konserler ve Avşar yörelerine yapılacak geziler olacak. 5 gün boyunca Adana’ya bir canlılık gelecek, bu da hem İlimizin tanıtımı, hem de İlimize bir katma değer yaratacaktır. Özellikle bizlere destek olan Adana Büyükşehir Belediyesi, Seyhan Belediyesi ve Sarıçam Belediye başkanlarına teşekkür ediyorum.”

Kongre için hazırlıklar devam etmektedir. Bütün şubelerimiz ve temsilcilerimiz ile kongreye odaklandık. Umarım çok iyi bir kongre olacak ve geleneksel olarak devam edecektir. Kongremize Balkanlardan Çin Seddine kadar her yöreden Avşarlar ve bilim adamları katılacak olup, Onur Konuğumuz ise olarak Karabağ savaşının efsane kahramanı Avşaroğlu İbad Hüseyni olacaktır. Türkiye ve farklı ülkelerde yaşayan Avşar Türkmenleri dernek başkanları, siyasetçileri, bürokratları ile etkili ve yetkili yüzlerce insanı Adana’da ağırlamaktan mutluluk duyacağız.”

Dünya Avşarlar Derneği Bilim Kurulu Başkanı Öğr.Gör.Memduh YAĞMUR, yaptığı açıklamada;

“2007 de Türkiye gündeminin en yoğun olduğu günlerde yapılan Türk tarihinde ve Kültüründe Avşarlar Sempozyumu çok büyük bir etki yapmış, Türk tarih kurumu o zamanki başkanı Prof.Dr.Yusuf HALAÇOĞLU’nun açış konuşması gündeme damga vurmuş, günlerce etkisi devam etmişti. Avşar Türkmenleri olarak yine bilimsel bir etkinlik için çalışmaktayız. Dünyanın çeşitli yerlerinde yaşayan Avşar bilim insanlarının bildirileri ile katılacağı bilimsel kongremiz şimdiden bilim camiasına bir heyecan vermiştir. Uluslararası Tarihi ve Gelişim Sürecinde Avşar Türkmenleri Kongresi, bilim camiasında Avşar Türkmenleri ile ilgili çalışan bilim insanlarını buluşturarak bilimsel fikir alışverişini sağlamak, yeni bilimsel araştırma ve tartışmaların önünü açmak, Türk Dünyası ve Avşar Türkmenleri ile ilgili akademik literatürün nitelikli zenginleşmesine katkıda bulunmak amacıyla gerçekleştirilecektir.


Kongrede, Avşar Türkmenleri ilgilendiren dil, edebiyat, tarih, eğitim, kültür, sanat, iletişim, uluslararası ilişkiler, bölgesel sorunlar, işletme, ekonomi, din, felsefe, sosyoloji, tarım, turizm, kadın çalışmaları ve fen bilimleri gibi alanlarda akademik konuların ve güncel meselelerin tartışılması, karşılıklı deneyimlerin paylaşılması, araştırma yöntemlerinin belirlenmesi, yeni bilimsel araştırma yönelimleri üzerinde fikir paylaşımında bulunulması ve gelecekte Avşar Türkmenleri ve Türk Dünyasında gerçekleştirilecek ortak projelere zemin hazırlanması amaçlanmaktadır. Avşar Türkmenleri araştırmalarıyla ilgilenen akademisyen ve araştırmacıların bir araya gelmesini sağlayacak olan bu Kongrenin Türk Dünyasının nitelikli bilgi üretimine katkı sağlaması ve bilim dünyasının tüm paydaşlarına yeni bakış açıları sunması beklenmektedir.

Kongre ile bilimsel etkinliklerin yanında gerçekleştirilecek olan kültürel etkinliklerle, bu coğrafya üzerindeki tarihi, dili ve kültürü bir Türk topluluklarının ve özelde Avşarların, onlarla aynı coğrafyada yaşayan akraba ve komşu toplulukların birbirleriyle iletişimlerinin ve işbirliklerinin artırılması ve işbirliklerine katkı sağlanması da amaçlanmaktadır.

Kongre sonucunda ortaya çıkacak bilimsel, kültürel ve sanatsal verilerin, Türk dünyasını ilgilendiren pek çok konuya ışık tutacağı düşüncesiyle değerli bilim insanlarını ve ilgi duyan herkesi Uluslararası Tarihi ve Gelişim Sürecinde Avşar Türkmenleri Kongresi’ne davet etmekten mutluluk duyuyoruz.

. Bildiri özetleri gelmeye devam etmektedir ve değerlendirme sonucu tam metin bildiriler istenecektir. Konuyla ilgili herkesi Kongremize bekliyoruz.”

Önemli tarihler:

Bildiri Özet Metni Son Gönderme Tarihi 17 Şubat 2018

· Bildiri Tam Metni Son Gönderme Tarihi 09 Mart 2018

· Kabul Edilen Bildirilerin İlan Tarihi* 16 Mart 2018

· Sempozyum Tarihi 18-22 Nisan 2018

Kongre ile ilgili her tür detay için

http://www.dunyaavsarlardernegi.net/index.html

Son Güncelleme: 15.03.2018 23:28
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.