AJDA Pekkan & Arkadaşları BJK Tüpraş Stadyumunda Sahnede! AJDA Pekkan & Arkadaşları BJK Tüpraş Stadyumunda Sahnede!

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi şubat ayı ilk toplantısı, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Atilla Ataman Başkanlığında yapıldı. Toplantı öncesi siyasi partilerin Grup Başkan Vekilleriyle birlikte ortak basın açıklaması yapan Başkan Vekili Ataman, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi.

Yaşanan felaket karşısında milletçe verilen büyük desteğe Trabzon’un da çok üst seviyede yardımla katıldığını vurgulayan Ataman, Trabzonlular ‘Evimiz Evinizdir’ diyerek tüm depremzedelere gönüllerini evleriyle birlikte açmışlardır” dedi.
 
Trabzon Büyükşehir Belediyesi şubat ayı toplantıları başladı. Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Atilla Ataman, salonda bulunan Meclis üyeleri, ilçe belediye başkanları, Büyükşehir Belediyesi ve TİSKİ Genel Müdürlüğünün üst yöneticileri ve basın mensuplarını selamlayarak Meclis toplantısının açılışını gerçekleştirdi. Toplantı öncesi tüm Türkiye’yi üzüntüye boğan ve milli yas ilan edilen depremin ardından siyasi partilerin Grup Başkan Vekilleri, Atilla Ataman başkanlığında bir araya gelerek ortak basın açıklaması yaptı. Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Erhan Nadir, MHP Grup Başkan Vekili Süleyman Tomaç, CHP Grup Başkan Vekili Turgay Şahin ve İYİ Parti Grup Başkan Vekili Aslan Güner adına açıklamayı Başkan Vekili Atilla Ataman yaptı.
 
BU ŞEHRİN PARÇASI OLMAKTAN İFTİHAR EDİYORUZ


“Meclis toplantımızı maalesef bugün çok daha farklı bir atmosferde, milletçe yüzyılın en büyük afetine maruz kalmış bir iklim ve ortamda açıyoruz” diyerek sözlerine başlayan Başkan Vekili Ataman, “Sözlerimin hemen başında tüm milletimize başsağlığı diliyorum. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifa, yakınlarına da Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi olarak metanet ve sabır diliyorum. Bugün Trabzon’u temsil eden, Trabzon’u ifade eden, Trabzon’u tarif eden Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi olarak yaşanan üzücü olay karşısında şehrimizin bütün ilçeleri, belediyeleri, kaymakamları ve milletiyle verdiği refleks nedeniyle bu şehrin bir parçası olmaktan iftihar ettiğimizi, gurur duyduğumuzu ifade etmek isterim” dedi.
 
TÜM PARTİLER OLARAK ORTAK DUYGULARA SAHİBİZ

Mecliste grubu bulunan siyasi partiler olarak ortak duygularını tüm yurttaşlarla paylaşmak istediklerini dile getiren Ataman, “AK Parti, MHP, CHP ve İYİ Parti Grupları olarak bu hissiyatımızı Trabzon şehrinin temennilerini de sizinle birlikte Meclis adına, sadece hemşehrilerimize değil tüm yurttaşlarımıza duyurmak üzere karşınızdayız. Bilindiği üzere ülkemiz, 6 Şubat 2022 tarihinde Kahramanmaraş ilimiz Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli 2 depremle yüzyılın en büyük felaketlerinden birini yaşadı. Ülke yüzölçümünün 7’de 1’ini kapsayan yaklaşık 13 milyon nüfusun bulunduğu 10 ilimizde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılarımıza tekrar şifa diliyorum” diye konuştu.  
 
DEPREM BÖLGESİNE GİDEN ARAÇLARIN ÜÇTE BİRİNİN PLAKASI 61

Depremin ardından yapılan yardımlarla ilgili de bilgi veren Başkan Vekili Ataman, “Şu ana kadar Trabzon’dan, Trabzon Valiliği marifetiyle tüm belediyelerin organize olmasıyla 81 tır (Bu sayı sürekli değişiyor) yardım malzemesi, 1500 personel, 204 iş makinesi, 265 araç bölgeye gönderildi. Buna ilave olarak da ayrıca Büyükşehir Belediyemiz tarafından da 81 kişilik ekip, 15 kişilik arama kurtarma personeli, 15 adet iş makinesi ve operatörleri, 8 şoför ve operatör ile birlikte Büyükşehir Belediye Başkanlığımızın da mahallinde bulunduğu bir organizasyonla depremzedelere yardım etmekle meşgulüz. Yaşanan bu felaket karşısında milletçe verilen büyük desteğe ilimiz Trabzon da çok üst seviyede yardımla katılmıştır. Ve halen bu yardım kampanyası yoğun şekilde devam etmektedir. Alınan bilgilere göre şu ana kadar deprem bölgesine girmekte olan araçların üçte birinin plakası gururla söyleyebiliriz ki 61’dir. Allah hepsinden razı olsun” ifadelerini kullandı.
 
GÖNÜLLERİYLE BİRLİKTE EVLERİNİ AÇTILAR
Deprem bölgesinde yardım çalışmalarının devam ettiğini belirten Ataman, sözlerini şöyle sürdürdü; “Meclisimizin verdiği kararla kardeş şehir olduğumuz ve halen Büyükşehir Belediye Başkanımız Murat Zorluoğlu’nun da deprem mahallinde olduğu Kahramanmaraşlı hemşehrilerimiz başta olmak üzere Trabzon’dan yükselen sesi duyurmak istiyoruz. Trabzonlular evimiz, evinizdir diyerek tüm depremzedelere imkânlarını ve gönüllerini evleriyle birlikte açmışlardır. Deprem Koordinasyon Merkezleri ve resmi uygulamalar dışında kamu kurum ve kuruluşların sosyal tesisleri ve tahsisli otel kapasitelerinin dışında depremzedelere Trabzonlu gönüllülerin evleri de açıktır.”
 
153 NOLU TELEFONDAN KAYIT YAPTIRABİLİRLER

“Hemşehrilerimiz büyük bir arzuyla depremzedelere ev sahipliği yapmak istemektedirler. Bu konuda Büyükşehir Belediyesi ve resmi kurumlar olarak üstümüzde çok ciddi baskı oluşmuştur. Ev sahipliği yapmak isteyen hemşehrilerimiz şu an itibarıyla Büyükşehir Belediyesi TİKOM Merkezinin 153 nolu telefonunu Trabzon’un her yerinden arayarak kayıt oluşturabilirler. Transferler de Trabzon ve Trabzonlular tarafından sağlanacaktır. Yani deprem bölgesinden Trabzon’a gelmek isteyen, bize misafir olmak isteyenlerin transferleri de Trabzon’un resmi dinamikleri, Trabzonlu firmalarımız ve tarafımızca karşılanacaktır. Trabzon’dan yükselen sesi tüm depremzedelere sizlerin aracılığıyla duyuruyoruz. Trabzonlular der ki: ‘Evimiz Evinizdir.’ Hepinizin adına hemşehrilerimize tekraren teşekkür ediyor ve yüce milletimize başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.”
 
GÜNDEM MADDELERİ GÖRÜŞÜLDÜ
Ortak basın açıklamasının ardından Meclis gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi. Meclis toplantısı, 35 gündem maddesinin görüşülüp ilgili komisyonlara havale edilmesinin ardından sona erdi.

Editör: TE Bilisim