Tarihi Karaköy Tünel hattı

Karaköy-Beyoğlu arasında yolcu taşıyan Tarihi Karaköy Tünel hattı bugün (30.10.2018) ve yarın bakım ve onarım çalışmaları nedeniyle hizmet veremeyecek.

Tarihi Karaköy Tünel hattı

Karaköy-Beyoğlu arasında yolcu taşıyan Tarihi Karaköy Tünel hattı bugün (30.10.2018) ve yarın bakım ve onarım çalışmaları nedeniyle hizmet veremeyecek.

BERKE EREN
BERKE EREN
05 Kasım 2018 Pazartesi 08:41
373 Okunma
Tarihi Karaköy Tünel hattı

TARİHİ TÜNEL

YILLIK YOLCU SAYISI 5,5 MİLYONU BULUYOR
Dünyanın en eski ikinci metrosu olan o zamanki adıyla Galata ile Pera; bugünkü adıyla Karaköy ile Beyoğlu’nu en kısa yoldan birbirine bağlayan ve İstanbullular’a 1875 yılından bu yana kısa bakım dönemleri dışında aralıksız hizmet veren Tarihi Tünel, günde ortalama 198 sefer gerçekleştiriyor. Günde 15 bin yolcu taşıyan Tarihi Tünel’in yıllık yolcu sayısı ise 5,5 milyonu buluyor.

Sefer Saatleri

Tünel’de Beyoğlu ve Karaköy arasında karşılıklı hareket eden iki vagon bulunmaktadır. 18 koltuğu bulunan vagon bir seferde 170 yolcu almaktadır.  

TARİHİ TÜNEL HAT TARİFESİ 

YÖN                                 GÜN                          İLK SEFER       SON SEFER

Karaköy-Beyoğlu           Pazartesi-Cumartesi        07:00                22:45

Karaköy-Beyoğlu           Pazar                               07:30                22:45

Beyoğlu-Karaköy           Pazartesi-Cumartesi       07:00                 22:45

Beyoğlu-Karaköy           Pazar                              07:30                 22:45

 

TARİHİ TÜNEL SEFER SIKLIĞI

YÖN                              GÜN                     SAAT ARALIĞI    SEFER SIKLIĞI 

Karaköy-Beyoğlu       Pazartesi-Cuma        07:00-21:00       5 dakika

                                                                     21:00-22:45       7 dakika

 Karaköy-Beyoğlu      Cumartesi                 07:00-14:00       7 dakika

                                                                    14:00-21:00        5 dakika

                                                                                     21:00-22:45        7 dakika

 Karaköy-Beyoğlu      Pazar                        07:30- 14:00       7 dakika

                                                                    14:00-21:00        5 dakika

                                                                    21:00-22:45        7 dakika

 Beyoğlu-Karaköy    Pazartesi-Cuma        07:00-21:00        5 dakika

                                                                   21:00-22:45        7 dakika

 Beyoğlu-Karaköy    Cumartesi                 07:00-14:00        7 dakika

                                                                   14:00- 21:00       5 dakika

                                                                   21:00-22:45        7 dakika

Beyoğlu-Karaköy    Pazar                         07:30-14:00        7 dakika

                                                                  14:00-21:00         5 dakika

                                                                  21:00-22:45         7 dakika

 Not: Sefer sıklığı İdaremiz tarafından uygun görüldüğü takdirde değişiklik gösterebilir.

 

 

 Tünel'in Beyoğlu girişi. 

 

 Karaköy girişi. 

Tünel'in Hayatımızdaki Yeri

Küçük Olmasına Rağmen Taşıdığı Değerler

Yeni ve modern ulaşım araçlarının insan hayatına önemli bir kolaylık ve dinamizm getirdikleri bir vakıadır. Bunlar arasında önemle vurgulanması gereken araç ise şüphesiz demiryoludur. Gerçekten de demiryolu mesafelerin kısalması ve dolayısı ile insan hayatının kolaylaşmasında bir dönüm noktası oluşturmuş ve ulaşımda adeta bir patlama meydana getirmiştir. Şehirlerarası yollarda demiryolları ulaşımı olarak tebarüz eden ulaşımda modernleşme ve hızlanma şekli şehir içinde tramvay ve metro olarak karşımıza çıkmaktadır. İşte bu tür bir ulaşım aracı olarak Tünel, kendi kapasitesi çerçevesinde, insanların hayatını kolaylaştırmada belirli bir payın sahibi olmuştur.

Tünel’in İstanbul’un sosyal hayatına girmesi ile insanlar Yüksekkaldırım’ın yokuşunu arşınlamaktan kurtulmuş olmaktadırlar. Büyük bir güçlükle çıkılıp inilen bu yokuş artık 1,5 dakikada ve kolaylıkla aşılmaktadır. Böylece, yorgunluktan kurtulmanın yanında, kışın kayma tehlikesi, yazın ise sıcaktan bunalma endişesi de ortadan kalkmıştır. Beyoğlu’nun simgesel özelliği olan eğlence hayatının Tünel’in hizmete girmesinden sonra ayrı bir canlılık kazandığı da şüphesizdir. Aynı zamanda, Haliç’in iki yakasında yer alan sur içi İstanbul’u ile Beyoğlu arasında gidiş gelişler Tünel sayesinde çok daha kolaylaşmıştır. Bu çerçeve içinde Galata ile Beyoğlu arasında sessiz sedasız gidip gelmeye devam eden Tünel, işini hiç aksatmayan bir karınca misali çalışmaya devam etmiştir. Bu arada kısa sürede benimsediğinin bir göstergesi olarak Beyoğlu istasyonunun karşısında bulunan alana Tünel Meydanı denmiş, çevrede bulunan bazı esnaf da işyerlerine Tünel ismini vermişlerdir. Günümüzde de benzer şekilde, civardaki bazı işyerlerinin Tünel Eczanesi veya Metro Büfe gibi unvanlar kullandıkları görülmektedir.

İleriki yıllarda, özellikle İkinci Dünya Savaşı’nın getireceği mahrumiyetler sebebiyle, otobüs ve tramvay seferlerinde kısıtlamaya gidilmesi, Tünel’e olan rağbeti daha da arttıracaktır. Ama savaşın getirdiği bazı sıkıntılardan Tünel de etkilenecektir. Bu da kayış yokluğundan seferlere ara verilmesidir.

Tünel’in işlememesi İstanbullular için önemli bir sıkıntı kaynağı olmaktadır. Tünel, süratli ve ucuz olması hasebiyle Karaköy-Beyoğlu arasında işleyen diğer ulaşım araçları arasında en çok tercih edilenidir. Dolayısı ile çalışmadığı zamanlarda yokluğu hemen hissedilmektedir. Tünel’in çalışmasını engelleyen en önemli neden ise kayış yokluğudur. Bilindiği üzere kayış yurtdışından getirilmektedir. Normal zamanlarda bu konuda bir sıkıntı olmamakla beraber savaş dönemlerinde, ithalatın gecikmesinden dolayı, zaman zaman kayış sıkıntısı çekilmekte, bu durum da seferleri aksatmaktadır.

Bu yıllarda Tünel en azından bir kısım İstanbulluların hayatında o derece önemli rol oynamaktadır ki, kayışsızlıktan seferlerin yapılamaması veya seferler başlayınca halkın oluşturduğu izdiham, dönemin usta yazarlarına konu teşkil etmekte ve gazetelerindeki köşelerinde bu hususa yer vermektedirler.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.