Tarihi Eyüp Mezarlığı'nı talan ettiler

Eyüp Mezarlığı’nda ‘hazine var’ dedikodusuna inanan 4 defineci 400 yıllık tarihi mezarları talan etti. Gözaltına alınan 4 defineci tutuklandı.

Tarihi Semtler 02.11.2018, 23:02 02.11.2018, 23:12 BERKE EREN
533

Define var dedikodusuna inanıp 400 yıllık mezarı talan ettiler

Eyüp Mezarlığı’nda ‘hazine var’ dedikodusuna inanan 4 defineci 400 yıllık tarihi mezarları talan etti. Gözaltına alınan 4 defineci tutuklandı.

Eyüp İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği ekipleri, Eyüp Mezarlığı’nın tahrip edildiği ihbarı üzerine çalışma başlattı.

Binlerce saatlik güvenlik kamera kayıtları incelendi. Zanlıların 12 Ekim 2018 günü bir arkadaşlarından aldıkları siyah renkli bir otomobil ile olay yerine gelerek keşif yaptıkları tespit edildi.

3 İLÇEDE EŞ ZAMANLI OPERASYON DÜZENLENDİ

Eyüp polisi, zanlıların tek tek kimliklerini tespit etti. Eyüpsultan, Sultangazi ve Bağcılar’da düzenlenen operasyonda, soyguncular Yaşar K., Şener Y., Nevzat B. Ve Nuhbey Y. gözaltına alındı.

SUÇLARINI İTİRAF ETTİLER

Gözaltına alınan 4 zanlı ‘Eyüp Mezarlığı’nda gömülü bir hazine olduğuna inandıkları için böyle bir olayı gerçekleştirdiklerini’ itiraf etti. Polisteki ifadelerinin ardından adliyeye sevk edilen 4 zanlı tutuklandı.

500 YILLIK TARİHİ MEZAR

Eyüp Mezarlığı İstanbul’un fethinin ardından Eyüp Sultan’ın (Ebu Eyyüp El-Ensari) türbesinin burada olduğunun anlaşılması üzerine manevi bir merkez haline geldi. Saray erkanı, alimler ve Osmanlı’nın üst düzey yöneticileri buraya defnedildi.

OSMANLI’NIN TÜM MEZAR ÖRNEKLERİ VAR

Eyüp Sultan Mezarlığı’nda Osmanlı dönemine ait tüm mezar çeşitlerini görmek mümkün. Bu nedenle hat sanatı ve mezarlık mimarisi açısından oldukça önemli bir yer. Mezarlıkta yaklaşık 12 bin tarihi mezar taşı bulunuyor, maalesef böyle olaylar nedeniyle bu sayı her geçen gün de azalıyor.

Yorumlar (1)
felsefe yolcusu 1 yıl önce
Yazık etmişler.Ecdada bu kadar mı saygınız kalmadı?Nasıl insanlarsınız?Define bulacam diye mezarında yatmakta olan ruhları rahatsız etmeye,ebedi uykularından uyandırmaya ne hakkınız var?Kaldı ki Osmanlı mezar taşları hakkak ve hat sanatınınen güzel numuneleridir.Onlara zarar vererek tarihimize,kültürümüze de zarar vermiş oluyorsunuz.Biraz olsun maziye hürmetiniz,mezarda yatanlara ihtiramınız olsun.