İstanbul Oyuncak Müzesi 

İstanbul Oyuncak Müzesi adres,telefon,iletişim,

Özel Müzeler 01.01.2018, 18:45 BERKE EREN
456
İstanbul Oyuncak Müzesi 

İstanbul Oyuncak Müzesi 

İstanbul Oyuncak Müzesi 23 Nisan 2005 yılında şair/yazar Sunay Akın tarafından kurulmuştur. 1700’lü yıllardan günümüze oyuncak tarihinin en gözde örneklerinin sergilendiği müze tarihi bir köşkte konumlanmıştır.  

Sunay Akın’ın 20 yılda 40’ı aşkın ülkedeki koleksiyonerlerden, antikacılardan ve açık arttırmalardan satın aldığı oyuncaklarla kurulan İstanbul Oyuncak Müzesi dünya tarihini daha eğlenceli, daha akılda kalıcı bir öğrenme yöntemi ile ziyaretçilere sunmaktadır. Örneğin, uzay oyuncaklarının sergilendiği bölümde Ay’a ulaşma çabası, tren oyuncakları bölümünde ise sanayi devrimi oyuncakların diliyle anlatılmaktadır. Müzenin dekoru da bu düşünceyle sahne tasarım sanatçısı Ayhan Doğan tarafından tasarlanmıştır. Müze bir şair tarafından açılmış olması ve bir sahne tasarım sanatçısı tarafından tasarlanmış olması özelliği ile de dünyada bir ilki teşkil etmektedir.

İstanbul Oyuncak Müzesi’nin en önemli özelliklerinden birisi de aileyi bütün üyeleri ile kucaklamasıdır. Müze bu özelliği ile 3 kuşağın birarada vakit geçirebileceği ve ortak mutluluğu paylaşabileceği bir mekandır. Dede/nine, baba/anne ve torun bir zaman makinasında çocukluklarına doğru yola çıkarken, birbirlerine kendi dönemlerini anlatmanın keyfini çıkartırlar. Oyuncak müzesinin koridorları ‘’Bundan bende vardı!’’ cümlesi ile başlayan ve çocukluk hatıralarının anlatıldığı sesler ile çınlamaktadır.

İstanbul Oyuncak Müzesi ile birlikte Avrupa ülkelerinde büyük öneme sahip olan oyuncak müzeleri konusunda ülkemizdeki boşluk tamamlanmış ve İstanbul Oyuncak Müzesi dünyadaki örnekleri arasında önemli bir yere sahip olmuştur. 2012 yılının Kasım ayında İstanbul Oyuncak Müzesi tarafından gerçekleştirilen ve dünyada bir ilk olan TOYCO-2012 İstanbul ( Avrupa Oyuncak ve Çocuk Müzeleri Birliği ) buluşması ilk kez Türkiye’de gerçekleştirilmiştir. Bu sayede İstanbul Oyuncak Müzesi dünyada çocuk ve oyuncak müzeleri birliği kurulması konusunda öncü olmuş, İstanbul’a ‘oyuncak müzelerinin başkenti’ ünvanını kazandırmıştır.

İstanbul Oyuncak Müzesi ülkemizdeki diğer oyuncak müzelerinin de açılması için örnek teşkil etmiştir. 2011 yılında, Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan Antalya Oyuncak Müzesi ve 2013 yılında da  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi, Ataşehir Belediyesi’ne ait Oyun Müzesi, İstanbul Oyuncak Müzesi kurucusu Sunay Akın’ın danışmanlığı ve küratörlüğünde kapılarını ziyarete açmıştır. 

İLETİŞİM

İstanbul Oyuncak Müzesi’ne İETT otobüsleri ile gelmek isteyen ziyaretçiler, Kadıköy’den kalkan ve Göztepe’den geçen otobüsleri kullanabilirler, otobüs numaraları aşağıdaki gibidir;
10B , 10S , 14ÇK , 17 , 17L , 19F , 19M , 19S GZ1,GZ2 , ER1, ER2. 

Kapalı gün:Pazartesi

Adres:Ömerpaşa Caddesi, Dr. Zeki Zeren
Sokağı No:17 Göztepe / İstanbul
Telefon:0216 359 45 50 - 51
Faks: 0 216 363 57 25

Müze Ziyaret Saatleri;
Hafta İçi : 09.30 - 18.00
Hafta Sonu : 09.30 - 19.00

Müze bireysel ve grup şeklinde ziyaret edilebilmektedir.  Grup şeklinde gelmek istenirse müzeyi arayarak rezervasyon yaptırılması gerekmektedir.

Flaş ışığı, müzemizde sergilenmekte olan eserlere zarar verdiğinden dolayı flaşlı fotoğraf çekimi yasaktır.

Bilet Fiyatları;
Tam Giriş Ücreti : 13 TL
İndirimli Giriş Ücreti : 10 TL

Bağlı Olduğu Kurum/Kişi:Sunay Akın Müzecilik ve Kül. Hiz. Ltd. Şti. 

Denetleyen Müze:İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü 

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Namaz Vakti 31 Mayıs 2020
İmsak 03:33
Güneş 05:28
Öğle 13:07
İkindi 17:05
Akşam 20:35
Yatsı 22:21
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Günün Karikatürü Tümü