Florence Nightingale Müzesi (Lambalı Kadın)

Lambalı Kadın diye çağrılan ve zengin bir ailenin kızı olan hemşire Florance Nightingale Müzesi

Özel Müzeler 16.12.2018, 14:02 16.12.2018, 19:32 BERKE EREN
1366
Florence Nightingale Müzesi (Lambalı Kadın)

Zamanın padişahı Abdülmecid, Selimiye Kışlası’nı 1854 yılında, Kırım Savaşında yaralanan askerlerin tedavisi için Osmanlının müttefiki olan İngiliz askerlerine tahsis etmiş. Aynı yıl yaralı İngiliz askerlerine bakmak için İngiltere’den hemşireler gelmiş İstanbul’a.


 

İşte bu hemşirelerden biri de askerler tarafından “Lambalı Kadın diye çağrılan ve zengin bir ailenin kızı olan hemşire Florance Nightingale’dir.

Zorlu savaş koşullarının getirdiği kolera salgını sırasında, yaralı hastaların arasında dolaşırken hep elinde bir lamba taşıdığı için, yaralı askerler tarafından “Lambalı Kadın” diye adlandırılan Florence Nightingale, sabrı ve sevgisiyle pek çok hastaya şifa ve moral kaynağı olur o yıllarda.


 

Florence Nightingale daha küçük yaşlardayken hastanelerde hastalara yeterince ilgi gösterilmediğini düşündüğünden ve bunu düzeltmek istediğinden hasta bakıcı olmak ister. Ama ailesi Nightingale’e izin vermez. Çünkü o dönemlerde hasta bakıcılık hiçbir işi olmayan kızların yaptığı pis bir iştir.


Ailesine ne kadar baskı yapsa da kabul ettiremez ve ailesinden ayrılarak hasta bakıcı olur Florence. Hasta bakıcılığın kötü adını silmek ve bunu meslek haline getirmek ister. Bunu ülkenin bakanlarına kadar iletir fakat izin alamaz.


 

Savaştan sonra da kendini bu mesleğe adayan ve hemşirelik mesleğinin kurucusu sayılan Florence Nightingale, Londra’da bir hemşirelik okulu açar. 1907 yılında İngiltere Liyakat Nişanı alan ilk kadın olur.

İşte hepimizin askeri bir kışla olarak bildiği Selimiye Kışlası aslında sağlık alanında da bir ilke imza atarak tarihe geçmiştir.

Selimiye Kışlasının kulelerinden birinde bulunan Florence Nightingale ve beraberindeki hemşirelerin kaldığı oda 1954`te müze olarak düzenlenmiştir.

Müzede Florence Nightingale’in eşyaları, fotoğrafları, elinden hiç eksik etmediği lambası, madalyaları ve Sultan Abdülmecid’in hediye ettiği bilezik sergilenmektedir.

Türk mimari tarihinde, İstanbul’un geleneksel görünümünü değiştiren ilk yapılardan olan Selimiye Kışlası günümüzde I. Ordu Komutanlığı Merkezi olarak kullanılsa da müze bölümleriyle de ziyaretçilerini kabul ediyor.

Selimiye Kışlası’nı gezerken hem kışlanın güneydoğusunda kalan Selimiye Askeri Okulu Müzesi’ni hem de Florence Nightingale Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Fakat gitmeden önce randevu almanız gerektiğini unutmayın.

Ulaşım: Üsküdardan Hareme gelen Minübüs ve İETT otobüsleri ile ve Sirkeciden kalkan Arabalı Vapur'la gidilebilir.

Telefon: 0 (216) 343 73 10

Adres: Selimiye Kışlası Üsküdar İstanbul

https://www.florence-nightingale.co.uk/

https://listelist.com

Yorumlar (0)