istanbulalerji

Amerika’da Cincinnati Children Hospital Çocuk alerji ve immünoloji mekezinde bulunduğum sürede Amerika’da alerjik hastalıklara yaklaşımın daha sistemli olduğunu gördüm. Bir çok şehirde çok fazla sayıda alerji merkezinin olduğunu gördüm. Bu kliniklerden Bernstein Allergy Merkeziyle görüşerek kısa bir sure çalışma imkanı buldum. Family Allergy kliniğini inceledim. Bu incelemelerim sonucunda neden İstanbul’da alerji merkezi olmasın diye düşündük ve hayal etmeye başladık. Öyle bir merkez olsun ki alerjik hastalıklar konusunda uzmanlar birlikte çalışsın, Amerika’da yapılan yöntemler kullanılsın, alerji sorunu olan çocuklar ve yetişkinler çare bulsun istedik. Bunun için de öncelikle isim konusunda ne olacağını düşündüm. 1 yıllık araştırmamız sonucunda en iyi ismin İstanbul Alerji olduğuna karar verdik.

Daha sonra birlikte çalışabilecek hekim arkadaşlarımla konuşmaya başladım. Herkesin ortak söylediği tek bir cümle oldu. Önce sen başla biz geliriz. Bu görüşmeler sonunda anladım ki öncelikle bu hayalimde tüm sorumluluğun bende olduğunu anladım.

İstanbul Alerji için öncelikle bir yer gerekiyordu ve ekibimizle nerenin uygun olduğunu araştırdık. Ailelerin kolay ulaşım, otopark sorunu olmayan ve merkezi bir yer olmasını istediklerini biliyorduk. Bu isteklerimize cevap alabileceğimiz yer bulmak çok zor oldu. Her zaman benim yanımda olan arkadaşımın da büyük emekleri ve araştırması sonucu Citys AVM Nişantaşı karşısında Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun yaşadığı Karaosmanoğlu apartmanınındaki yeri gördük. Burasının tarihi büyüsü, ferah ortamı bizi adeta büyüledi. Kiralamamız ve kiralama sonrasındaki süreçte geceleri uykumuzu kaçıran sorunları tek tek aşarak İstanbul Alerji Merkezi Mart 2016’da kuruldu. Hayalimizi gerçekleştirmek için ekibimle birlikte en iyi nasıl olabiliri düşünerek dekore ettik.

Ekibi oluştururken güleryüz, mütavazilik ve maneviyetin öncelikli olduğu bir ortamı sağlayamayı amaçladık. İstanbul Alerji’ye gelirken ayaklarımız geri geri değil daha hevesli gideceğini biliyoruz. Bu heyecanı hisseden ekibimiz geleceğe İstanbul Alerji olarak yürümeye hazırız.

İstanbul Alerji’de bir çok alerji uzmanının birlikte çalışabileceği ortamı hazırlıyoruz ve birlikte çalışmak isteyen çalışma arkadaşlarımızı da bekliyoruz. Biz diyoruz ki birlikte olursak büyük başarılara ulaşabiliriz. Bu sloganla çıktığımız yola Şubat 2017’de Yetişkin Alerji Hastalaıkları, Astım Uzmanı ve aynı zamanda İç Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ramazan Ersoy ben de varım dedi.

Şubat 2017’den itibaren 18 yaş altındaki çocuk hastalarına ve çocuk alerji, astım immünoloji ve çocuk göğüs hastalıkları hastalarına Prof. Dr. Ahmet Akçay hizmet verirken 18 yaş ve üstü alerji hastalıkları, astım ve iç hastalıkları hastalarına Yrd. Doç. Dr. Ramazan Ersoy hizmet verecektir.

Her başarı hayal etmekle başlar…

Prof. Dr. Ahmet Akçay

İstanbul Alerji Kurucusu