Millet ittifakının gözü üzerinde İmamoğlu

İBB’nin üst düzey kadrosu içinde yer alacak olan İSBAK Genel Müdürü Bahaddin Yetkin’e karşı büyük tepki oluştu. Yetkin’in sosyal medya paylaşımları ve AKP’den milletvekili aday adayı olmasına yönelik eleştirilere İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun vermiş olduğu yanıt ise Millet İttifakı’na oy veren vatandaşların şaşkınlığına yol açtı.

İmamoğlu’nun “Daha önce sahada konuştuğumuz gibi siyasi ve bunun gibi bir takım unsurlara takılmadık. Başarı, beceri ve liyakat kısmı ile ilgilendik. Atamalar da bu yönde yapıldı” sözlerine özellikle millet İttifakı’na oy veren sosyal demokrat kesim, “Başkanın açıklaması bizleri hiç tatmin etmediği gibi kafamızı karıştırdı. Sosyal medyadan sürekli muhalefeti eleştiren üstelik AKP’li olduğunu saklamayan bu kişiden çok daha liyakatli insanlar var içimizde” diyerek tepkilerini ortaya koydular.

Nihayet yapılan bir açıklama ile bu görevlendirme sona erdirildi. Millet İttifakı’nın hiç te Cumhur İttifakı’na benzemediği net bir şekilde ortaya çıktı. Biat kültürünün bu kesimde kabul görmeyeceği anlaşıldı.

Yolsuzlukların yargıya taşınmasını hızlandır

İmamoğlu’na oy vermiş olan duyarlı vatandaşların büyük önceliği, millete ait bir varlıkta hesap verme sürecinin hemen başlatılması, skandallarla anılacak geçmiş yönetimle ilgili suç duyurularında biran önce bulunulması ve sorumluların afişe edilerek gerekenin yapılmasıdır.

13 yıldır İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı görevinde olan Topbaş'ın döneminde cemaatlere, gerici vakıflara, cemaatçi şirketlere teslim edildiği iddia edilen kamusal alanlar, imar ayrıcalıkları, ‘parsel parsel’ satışların ortaya çıkartılması ve tümünün hızlı bir şekilde yargıya taşınması beklentilerin başında geliyor.

Hesap gününü İlahi adalete bırakma

Geçmiş hükümetler döneminde görüldüğü üzere yapanın yanına kar kalacağı endişesi tüm duyarlı vatandaşların ortak hassasiyetini oluşturuyor. Yapılan milyarlarca liralık yolsuzlukların, doğa tahribatlarının ve siyasi amaçlı görevi kötüye kullanımların hesaplarını da ilahi adalete bırakma kolaycılığına asla kaçılmaması bekleniyor.

Devletin bir görevlisi konumunda olmayıp tamamen partizan kişilerle oluşturulmuş kadroların tamamen temizlenmesi birincil icraat olarak görülüyor. Diğer taraftan, liyakatle ve salt ekmeğinin peşinde olan çalışanların görevlerine devam etmesini sağlarken, parti militanı gibi görev yapan ve asli işinden uzak bankamatik memurlarına da gereğini yapılması beklentiler arasında.

Siyasi geleceğiniz başlamadan bitebilir

Yeni yönetimde yönetici tayini yapılırken iktidar partisi borazanı olmuş kişileri liyakatli olarak gösterip savunmasını yapmadan önce bu kişileri iyice araştırıp, hiçbir eleştiriyle karşı karşıya kalmadan görevlendirme yapılması gerekmiyor muydu sayın başkan?

Evet Sayın Ekrem İmamoğlu, vatandaşlarımızın sizden büyük beklentileri var. İşinizin çok zor olduğu açık ve bunu başaracak potansiyeliniz olduğu için insanların teveccühünü ve güvenini kazandınız. Görevlendirmelerde genel merkez baskısı ile de karşılaşmış olabilirsiniz. Bunu da şeffaflık anlayışınızın içinden çıkartmayınız.

İşin özeti bu Sayın İmamoğlu, Sizi seçen ittifak bu ülkenin en seçkin ve duyarlı insanlarından oluşuyor. Bu seçmen kitlesi kısa süre içinde sizi tüm dünyanın tanıdığı bir fenomen yaparken bir günde de siyaset sahnesinden silebilir. Hatırlatalım dedik sayın başkan.