Yer: Mozarthaus Sanat ve Konser Evi, Ankara
Tarih: 19 Mar 2023 - 19 Mar 2023
Saat: 19.30

HENRIQUE CAMACHO AT DOROCK XL VENUE HENRIQUE CAMACHO AT DOROCK XL VENUE

Bilet
Robert Schumann’ın “Kadınların Aşkı ve Hayatı” başlıklı lied dizisinin seslendirileceği bu anlatımlı konserde, soprano Demet Gürhan ve piyanist Güler Demirova Györffy, Ilgın Salman’ın anlatımı eşliğinde 19 Mart Pazar akşamı Mozarthaus’ta müzikseverler ile buluşacaklar..

DEMET GÜRHAN, soprano
GÜLER DEMİROVA GYÖFFRY, piyano
ILGIN SALMAN, anlatım

Robert Schumann tarafından Fransız şair A. Chamisson’un sözlerine, bir kadının hayatının farklı aşamalarını kapsayan bir hikayeyi temsil etmek için 1840’da bestelenen Op.42 “Kadınların Aşkı ve Hayatı” başlıklı lied dizisinin tarihsel özellikleri, müzikal ve anlamsal yapısı incelenerek konser ile sunulacaktır.
Romantik dönemin özelliklerini taşıyan bu eserde şarkıların metni kadın bakış açısıyla yazılmıştır. Frauenliebe und leben , hepsi piyano eşliğinde kadın sesi için yazılan sekiz şarkıdan oluşmaktadır. Şarkılar sevgi ve yaşam üzerine gelişen bir bakış açısı sunarlar. İlk şarkı aşkın ilk kıvılcımında genç bir kadını ortaya çıkarır. Şarkılar ilerledikçe, ona bütün kalbini verir ve olgun sevginin duygularını gözden geçirir. Son şarkı sevilenin ölümüne duyulan acıyı verir.
Schumann’ın bu eseri nadir seslendirilen eserlerden birisidir. Eserler lirik, halk ezgileri kökenlidir, şarkıların form yapısı üç bölümlüdür. Bütün şarkılarda piyano partisi şiir içeriğine destek vermekte ve girişte - bitirişte kendini göstermektedir. Şan partisyonu konuşma temaları taşıyan derin ve coşkulu ifadelerle yazılmıştır.

PROGRAM
ROBERT SCHUMANN (1810-1856)
FRAUENLIEBE UND LEBEN (Op.42)

I. 'Seit ich ihn gesehen' ("Onu ilk kez gördüğümden beri")
II. 'Er, der Herrlichste von allen' ("O, her şeyin en soylusu")
III. 'Ich kann'ın nicht fassen, nicht glauben' ("Aklım almıyor, inanamıyorum")
IV. 'Du Ring an meinem Finger' ("Sen, parmağımdaki yüzük")
V. 'Helft mir, ihr Schwestern' ("Bana yardım edin kızkardeşlerim")
VI. 'Süßer Freund, du blickest mich verwundert an' ("Tatlı arkadaşım, bana hayranlıkla bakıyorsun")
VII. 'An meinem Herzen, an meiner Brust' ("Kalbimde, göğsümde")
VIII. 'Nun hast du mir den ersten Schmerz getan' ("Şimdi bana ilk acıyı sen verdin")


DEMET GÜRHAN, soprano

1976 yılında doğdu. 1995 yılında Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümünü kazanarak Prof. Gülşen Şimşek’in şan öğrencisi oldu. 2000–2005 yılları arasında Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı’nda Öğretim Görevlisi olarak görev yaptı. Burada iki yıl süreyle Kültür ve Turizm Bakanlığı Denizli Çocuk Korosu şefliğini yaptı. Eğitimi süresince şan çalışmalarını Elvira Fatihova ile sürdürdü. Doktora programı süresince çalışmalarına Prof. Mustafa Yurdakul ile devam etti. Türkiye, KKTC, Almanya ve Litvanya’da çok sayıda konser gerçekleştirdi. 2008 yılında Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı doktora programına kabul edildi. 2013 yılında “Ses Eğitimi Çalışmalarının Politikacıların Konuşma Becerilerine Etkileri” konulu teziyle doktora programını tamamladı. 2010 yılından itibaren Tubikam (Türkiye Bilimsel, Kültürel ve Stratejik Araştırmalar Merkezi) üyesidir. 2006 yılından bu yana Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü Opera Anasanat Dalı ve Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı’nda Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır.


GÜLER DEMİROVA GYÖFFRY, piyano

Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Gence şehrinde doğdu. 1988’de Üzeyir Hacıbekov adına Bakü Devlet Konservatuvarı’nın Piyano Bölümü’nden mezun oldu. Sınav komisyonu kararı ile Konser İcracısı, Oda Orkestrası Sanatçısı, Konsertmeyster (korrepetitör) ve Piyano eğitimcisi nitelikleri kazanarak mezuniyet diploması aldı.
Öğrencilik yıllarında birçok yarışmaya ve konferanslara katıldı, ödüller aldı. Mezun olduktan sonra Gence Müzik Koleji’nde öğretim görevlisi ve korrepetitör olarak görev yaptı. Bu görevinin yanısıra Gence Filarmonisine bağlı olan Devlet Oda Müziği Orkestrası’nda solist olarak çalıştı. Orkestra eşliğinde yurtiçi ve yurtdışı solo resital ve oda müziği konserleri verdi.
1997 yılından bu yana Türkiye’de çalışmaktadır. 1998 - 2000 yılları arasında Niğde Üniversitesi Müzik Bölümü’nde Öğretim Görevlisi olarak çalıştı. Çeşitli solistler ve korolar ile Almanya, Yunanistan, Bulgaristan, İtalya’da Uluslararası Festivallere ve konserlere katıldı. Macaristan ve Norveç’te Solo resitalleri gerçekleşti.
2000 yıldan itibaren Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Öğretim görevlisi olarak görevini sürdürmüştür. 2004 yılında Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü’nden Yüksek Lisansını, 2008 ise Doktora Programını tamamlamıştır.
Aynı zamanda TRT Ankara Çocuk Korosuna yurtiçi ve yurtdışı konserlerinde korrepetitör olarak eşlik etmektedir.
Yurtiçi ve yurtdışı bilimsel etkinliklere bildirileri ve sunumları ile katılmaktadır.
Kendi çalışmaları ile birlikte diğer illerdeki Üniversitelerden gelen davetler üzerine yurtiçi ve yurtdışı konserler vermekte, korrepetitör ve eşlikçi olarak görev yapmaktadır.
Halen Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarında öğretim üyesi olarak görevine devam etmektedir.


ILGIN SALMAN, anlatım

1974 yılında Ankara’da doğdu. Piyano eğitimine beş yaşında Prof. Ayşe Savaşır ile başladı. 1991 yılına kadar Savaşır ile sürdürdüğü çalışmalarını daha sonra piyanist Mehmet Okonşar ile devam ettirdi. Çalışmalarının yanında T.E.D. Ankara Koleji ve Hacettepe Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni bitirdi.

1997 yılında ünlü piyanist Claudio Arrau’nun öğrencisi Doç. Daniela Ballek tarafından kabul edilerek, çalışmalarına Almanya’da devam etti. Ballek ile eğitimi süresince Cladio Arrau’nun geliştirmiş olduğu piyano tekniğini öğrenme ve uygulama fırsatı buldu.

Türkiye’ye döndükten sonra İdil Biret ve Ayşegül Sarıca’nın master classlarına katıldı.

2011 yılında Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Piyano Ana Sanat Dalı yüksek lisans programına kabul edidi. 2013 yılında Prof. Kamerhan Turan’ın sınıfından mezun oldu.

Piyano dersleri yanında solo ve oda müziği konserleri de veren Salman, 2013 yılında piyanist Koray Okyay ile Mozarthaus’u kurdu.

Ayrıca 2017 senesinden bu yana Mavi Nota Müzik Gazetesi danışma kurulu üyeliği görevini de sürdürmektedir.

Editör: TE Bilisim