İstanbul Emniyet Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığı ve İnsan Ticareti ile Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerince yapılan çalışmalar kapsamında;

İstanbul Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanında, aralarında Polis Memurlarının da bulunduğu şüpheli şahıslar tarafından illegal olarak havalimanında yolcu giriş-çıkış kaydı yapılması ve transit geçiş noktalarından yabancı uyruklu şahısların sivil polis aracına bindirilerek ülkeye giriş yaptırılması suretiyle göçmen kaçakçılığı yapıldığı tespit edilmiş, yabancı uyruklu şahısların kendi ülkelerinden başka ülkelere İstanbul aktarmalı biletler alarak Sabiha GÖKÇEN Havalimanına geldikleri, burada aktarma yapacakları uçaklara binmeyerek havalimanı transit uçuş bölümünden daha önceden anlaştıkları polis memurları Aziz K. ve Seyfi D. isimli şahıslar tarafından alınarak herhangi bir pasaport kontrolüne girmeden sivil polis aracı ile illegal olarak yurda giriş yaptıkları belirlenmiş, adı geçen şüpheli şahıslar tarafından bu yöntemle son 1 ayda 23 yabancı uyruklu şahsın polis aracı ile taşınarak illegal bir şekilde yurda giriş yaptırıldığı anlaşılmıştır.

Çalışmaların devamında İstanbul Havalimanı pasaport kontrol noktasında görevli Polis Memuru Çağrı K. isimli şahsın bazı yabancı uyruklu şahıslara ait pasaportları sistem üzerinden hayali olmak üzere giriş kaydını yaptığı, sonrasında girişi yapılan bu pasaportların üzerindeki resimlerin değiştirilerek başka şahıslar için sahte olarak düzenlendiği ve bu şahısların ülkemizden çeşitli Avrupa ülkelerine çıkışlarının yapıldığı tespit edilmiştir.

Her iki konu ile ilgili 10-13.12.2019 tarihleri arasında Göçmen Kaçakçılığı ve İnsan Ticareti ile Mücadele Şube Müdürlüğü, İstanbul Havalimanı Şube Müdürlüğü ve Sabiha Gökçen Havalimanı Şube Müdürlüğü görevlilerince yapılan ortak çalışmalarda Polis Memurları Aziz K. (49), Seyfi D. (37) ve Çağrı K. (30) ile giriş kaydı yapılacak pasaportları temin ettiği belirlenen Ersin A. (32) isimli şahıslar yakalanarak gözaltına alınmıştır.

Konu ile ilgili yakalanan ve 11.12.2019 ve 14.12.2019 tarihlerinde adli makamlara sevk edilen şüphelilerden Ersin A. isimli şahıs hakkında adli kontrol hükümleri uygulanmış, Polis Memurları Aziz K, Seyfi D. ve Çağrı K. isimli şahıslar ise tutuklanarak Ceza İnfaz Kurumuna teslim edilmiştir.