Beyoğlu Kültür Yolu haritası

İstanbul ile Türkiye'nin kültür sanat etkinliklerine ev sahipliği yapması hedeflenen ve Beyoğlu Kültür Yolu diye adlandırılan turistik rota, Galataport'tan başlayıp Taksim Meydanına kadar uzanıyor.

İstanbul Tarihi Semtler 07.11.2021, 10:04 07.11.2021, 10:27 BERKE EREN
Beyoğlu Kültür Yolu haritası

Beyoğlu Kültür Yolu haritası

İstanbul ile Türkiye'nin kültür sanat etkinliklerine ev sahipliği yapması hedeflenen ve Beyoğlu Kültür Yolu diye adlandırılan turistik rota, Galataport'tan başlayıp Taksim Meydanına kadar uzanıyor.

İstanbul’un giriş kapısı olarak da adlandırılan Galataport’tan başlayacak olan Beyoğlu Kültür Yolu; Tophanei Amire, Tomtom Sokak, Galata Mevlevihanesi, Galata Kulesi, Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi, Beyoğlu Belediyesi Sanat Merkezi, Garibaldi Sahnesi, Odakule Pasajı, Mehmet Akif Ersoy Hatıra Evi, Atlas Sinema Müzesi, Alkazar Sineması, Emek Sineması, Taksim Camii, Maksim, Gezi parkı, AKM'de sona erecek.

Galata’dan Taksim Meydanı’na uzanan bu güzergahın kalbi ve çekim merkezi İstiklal Caddesi olacak.

Beyoğlu Kültür Yolu; 3 yıllık ciddi bir planlama ve uygulama örneği olan çok kapsamlı, çok ayrıntılı bir proje. Bu proje benzersiz bir marka oluşturma ve iletişim çalışması. Bir bütün halinde son derece özgün bir cazibe merkezi oluşturulmuş, aynı zamanda bu hat üzerinde belirlenen özel eser ve yapılar restorasyon çalışmaları ile başlı başına bir kültür ve turizm unsuru haline getirilmiş.

AKM, Galata Kulesi, İstanbul Müzesi ve Atlas 1948 Sineması, Mehmet Akif Ersoy Hatıra Evi, Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi ile Galata Mevlevihanesi; inşası, bakım, onarım, yenileme ve düzenleme çalışmaları Kültür Bakanlığı'nca yapılan eserler. Yine bu güzergahta bulunan ve kamu yatırımları olan Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı Refia Övüç Olgunlaşma Enstitüsü, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesine ait Tophane-i Amire ile Resim ve Heykel Müzesi, ve Beyoğlu Belediyesi İstiklal Sanat Galerisi Beyoğlu Kültür Yolu’nun özel ve özgün birer parçası. Galataport, Odakule Pasajı, Alkazar Sineması ve Garibaldi Sahnesi özel sektörün değerli yatırımları. Emek Sineması, Maksim, Taksim Camii ve Paket Postanesi ise kamu-özel sektör iş birliği ile kültür yolunun vazgeçilmez unsurları.

Beyoğlu Kültür yolu üzerinde belirlenen 19 noktaya Tomtom sokak ve Gezi Parkı'ndan sonra en son AKM eklendi. Bütün bu eserler kendi başlarına özel bir değer olmakla beraber Beyoğlu Kültür Yolu Festivali ile bir bütün olarak vitrine çıktı; dünya Beyoğlu Kültür Yolu ile tanıştı.

Beyoğlu Kültür Yolu rotası

Paket Postanesi

Liman sahasının ilk yapılarından biri olan Tarihi Paket Postanesi şehrin en kıymetli yapılarından biri olarak özgün arduvaz kubbesi ve çatıları, özgün mekanları ve cepheleriyle Galataport İstanbul’un simgelerinden biri olarak şehre geri kazandırıldı. Paket Postanesi, şehrin geleneksel çarşı kültürünü yeniden yorumlayarak vazgeçilmez markalarının yanı sıra, yeni mağazaları da bünyesinde barındırıyor. Karaköy’de gezilecek yerler arasında önemli yere sahip olan Paket Postanesi, Galataport İstanbul’a şehrin geleneksel alışveriş kültürünü taşıyor.

Tophane-i Amire

15. yüzyılda inşa edilmiştir. 90'lı yıllarda Mimar Sİnan Güzel Sanatlar Üniversitesi bünyesine geçerek restorasyonu yapılmıştır. Sonrasında Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi olarak hizmete açılan bina Beş Kubbe, Tek Kubbe ve Sarnıç galerileriyle şehrin kültürel ve sanatsal etkinliklerine ev sahipliği yapan önemli bir mekan olmuştur. 

Galata Mevlevihanesi

İstanbul'daki ilk Mevlevihane'dir. 1491 yılında İskender Paşa tarafından yaptırılmıştır. Bünyesindeki Divan Edebiyatı Müzesi ile ayrıca Semah gösterileri, Şeb-i Arus törenleri ve çeşitli kültürel faaliyetleriyle yaşayan bir müze olarak turistlerin uğrak noktalarından biridir. Beyoğlu semtinde Yüksekkaldırım’a inen yokuşun başında yer alan Galata Mevlevihanesi İstanbul’un en eski mevlevihanesidir. Mevlevihane Sultan III. Mustafa zamanında yangın geçirmiş olsa da aynı sultan tarafından bugün ayakta olan Mevlevihane yaptırılmıştır. 1967-1972 yılları arasında tekrar onarılan ve külliye halinde inşa edilen Mevlevihane; semahane, derviş hücreleri, şeyh dairesi, hünkar mahfili, bacılar kısmı, kütüphane, sebil, muvakkithane, mutfak, türbeler ve hazineden oluşmaktadır. Semahane Müze olarak kullanılmakta olan bu ahşap kısmın giriş kapısı üzerinde Sultan Abdülmecid'in tamir kitabesi yer almaktadır ve 1853 tarihini taşımaktadır.

Bina sekizgen planlıdır ve 18. yüzyıl Barok üslubunun güzel örneklerinden biridir. Bu bölümde Türk musiki aletleri ile Mevlevi kültürüne ait eserler sergilenmektedir. Ahşap kafeslerle ayrılmış olan üst kısmında ise kronolojik sıra ile divan şairlerinin divanları ile mevlevihanede yetişmiş olan Şeyh Galib, İsmail Ankaravî, Esrar ve Fasih Dedeler ile Şair Leylâ Hanım'a ait el yazması eserler yer almaktadır. 1975 yılında müze olarak açılan Galata Mevlevihanesi, diğer adıyla Kulekapı Mevlevihanesi, devrinin kültürünü ve sanatını yansıtan kurumlardan biridir.

Tomtom Mahallesi

Beyoğlu'nun içinde çok özel bir yere sahip. Karaköy ile Galatasaray arasında kalan Çukurcuma'ya komşu mahalle konsolosluklar, okullar, saraylar ve kocaman bahçelerde sarmalanmış eşsiz bir vaha. İngiltere'deki Soho, Newyork'takı Meatpacking, Paris'teki Marais gibi bir tasarım mahallesi olma yolunda hızla ilerliyor. Galataport projesi hayata geçtiğinde de Karaköy ile İstiklal Caddesi'ni birbirine bağlayan aks konumundaki Boğazkesen'de yaya ve turist trafiği artacak. 

Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi

Tadilat ve onarım çalışmalarının tamamlanmasıyla 2020 Haziran ayında tekrar kapılarını açmıştır. Sanat Galerisi tiyatro ve sinema salonuyla kültür sanat etlinliklerinin önemli bir adresi konumuna gelmiştir.

İstanbul Sinema Müzesi ve Atlas 1948 Sineması

Beyoğlu Kültür Yolu projesinin duraklarından biri. Atlas Pasajı'nın bulunduğu 200 yaşındaki tarihi bina içerisinde kurulan İstanbul Sinema Müzesi, üç koleksiyoner ve iki enstitü ile birlikte oluşturulmuş, 130 parçalı eşsiz eserleri ile dünyanın en iyi ilk üç sinema müzesi arasındadır. Aynı zamanda Türkiye'nin ilk sinema müzesidir. İstanbul Sinema Müzesi, biri dijital biri sinema tarihini yansıtan iki katı, ulusal ve uluslarası sanat eserlerine ev sahipliği yapan galerisi ve dijital alt yapısı yenilenen, aynı zamanda sahne sanatları ve konserlere yer verecek olan Atlas 1948 sineması ile Nisan 2021'de hizmete girdi. 2 yıl süren restorasyon çalışmaları ve düzenlemeler sonrasında kurulan İstanbul Sinema Müzesi, Karagöz ile Hacıvat'tan başlayarak Yeşilçam'a uzanan sinema tarihimizi ziyaretçilerine sunuyor. Atlas Sinema Salonu da sahnesinden koltuklarına ses sisteminden fuayesine kadar baştan aşağı yenilenerek sanatla sinemayla seyirciyle yeniden buluşmuştur. Beklenenin çok üstünde ilgiyle karşılanan müze ve sinema salonu açıldığı günden bu yana çok kısa sürece kültürel ve sanatsal faaliyetlerin yeni merkezlerinden biri oldu. Restorasyondan sonra ilk defa 9 Nisan 2021'de "Mimarların Piri Sinan" belgeselinin galası yapıldı.

Galata Kulesi

Güzergahın ilk durağı olan Galata Kulesi kültür sanat etkinliklerinin de başlangıç noktası olacak. İstanbul'un en eski kulesi olan Galata Kulesi Bakanlığımızın restorasyon çalışmaları sonrası İstanbul'a yakışır bir müze kule olarak kültür ve turizme yeniden merhaba demiştir. Sosyal ve kültürel yaşamın yeni merkezlerinden Galata Kulesi ve çevresi Beyoğlu Kültür Yolu içinde de en uğrak noktalardan biri olmayı sürdürecek.

Garibaldi Sahnesi

İstiklal Caddesi’nde Tünel’den Tepebaşı’na doğru yüründüğünde solda dar bir yolda yer alıyor. Bina uzun yıllar İtalyan Hayır Cemiyeti olarak hizmet verdi. İtalyan İşçi Yardımlaşma Cemiyeti’nin kurucusu Garibaldi’nin adıyla anılan binanın içinde geniş bir kütüphane, el yazması defterlerden oluşan bir arşiv ile önemli sanat eserleri bulunuyor. Son yıllarda çok az sayıda üyesi kalan ve dernek için fazla büyük ve masraflı olan bina TÜRSAB’ın maddi desteğiyle restore edilerek Devlet Tiyatroları tarafından kullanılmaya başlandı.

Emek Sineması

2013 yılında kamu özel sektör iş birliğiyle restorasyon çalışmaları başlatılan Emek Sineması büyük bir yaşam eğlence alışveriş ve ticaret merkezi olan Beyoğlu'nu yeniden renklendirdi. Emek Sineması yani Grand Pera binası tarihi Emek Sahnesi'nin yanında 8 sinema salonu, bir tiyatro salonu, Türkiye'de 21 şubesini açan Madame Tussouds balmumu heykel müzesi ve sosyal yaşam alanlarıyla Beyoğlu'nda kültür sanat ruhunun yeniden canlanmasında önemli rol üstlenmiştir.

Alkazar Sineması

Restorasyon çalışmaları özel sektör girişimiyle tamamlanmıştır. Sinema salonu, çok amaçlı salon, sanat galerisi, atölye çalışmaları ve kültür sanat etkinlikleriyle Beyoğlu Kültür Yolu'nun önemli duraklarından biridir. 1918-1920 yılları arasında inşa edildiği düşünülen Alkazar Sineması 1923'te Cine Salon Electra adıyla işletilmeye başlandı. 1925'te bugünkü ismi Alkazar'ı aldı. Alkazar Sineması 1 Mart 2010 tarihinde perdelerini kapatmıştı.

Galataport'tan itibaren AKM'ye kadar olan rota boyunca göreceğiniz, kimi restorasyondan geçmiş kimi geçmemiş özel eser ve yapılardan  bazıları şöyle:

İstanbul Modern

Nusretiye Camii

Tarihi Yarımada sınırları dışında inşa edilmiş en büyük camilerden birisi olan Nusretiye Camii, 1823 Firuzağa yangınında zarar gördükten sonra II. Mahmud tarafından Mimar Kirkor Balyan’a yeniden yaptırıldı. Nusretiye Camii, 1826 yılında II. Mahmud tarafından yaptırılır. Camii, Meclis-i Mebusan Caddesi üzerindedir ve Tophane Camii olarak da bilinir. Caminin bulunduğu yerde daha önce III. Selim tarafından yaptırılmış Tophane-i Amire Arabacılar Kışlası Camii bulunur. Bu yapının 1823 Firuzağa yangınında diğer kırk sekiz bina ile yanması sonrasında, Nusretiye Camii, II. Mahmut tarafından aynı yere Mimar Kirkor Balyan’a yeniden yaptırılır. İstanbul’un sur dışı olarak adlandırılan bölgesindeki ilk cami olma özelliğini taşıyan Nusretiye Camii, tarihi yarımadanın önemli simgelerinden biri olarak Karaköy gezilecek yerler listesinin başlarında yer alır.

Tophane Çeşmesi ya da I. Mahmud Han Çeşmesi

Eşsiz motif ve bezemelerle, Karaköy’deki buluşma noktası, o meşhur meydan çeşmesi. İstanbul Tophane Meydanı’nda yer alan Tophane Çeşmesi, Sultan I. Mahmut tarafından 1732 yılında yaptırılmış, şehrin en büyük üçüncü meydan çeşmesi olma özelliğine sahip. İstanbul’un en büyük üçüncü çeşmesi Tarihi Tophane Çeşmesi, 18. yüzyıla hakim olan Rokoko akımının en incelikli örneklerinden biri olması nedeniyle Karaköy gezilecek yerler arasında yer alır. Çeşme kitabesi şair Nafihi'ye aittir. I. Mahmud Han Çeşmesi adıyla da bilinir. 1732’de yaptırılan Tophane Çeşmesi, yeni bir kentsel motif olarak biçimlenen meydan çeşmesidir. İçinde yer aldığı kent mekanını heykelsi bir anıt olarak tanımlayıp boyutlandıran meydan çeşmeleri arasında bezemesinin motifleri ve kompozisyonu ile ayrılır.

Kaptan-ı Derya Kılıç Ali Paşa Camii

Kaptan-ı Derya Kılıç Ali Paşa Hamamı

Saint Benoît Fransız Lisesi

Surp Pırgiç Ermeni Kilisesi

Galata Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi

T.C. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı İstanbul Liman Başkanlığı

Fransız Geçidi

Galata Özel Rum İlköğretim Okulu

Karaköy Palas

Aşkenaz Sinagogu

Kamondo merdivenleri

Saint Pierre Han 

Galata Mevlevihanesi

Arap Camii

Merkez Bankası

Reşat Belger Hastanesi (Kuledibi Göz Hastanesi)

Sabancı Üniversitesi Kasa Galerisi

Yorumlar (0)
11
açık
Namaz Vakti 21 Mayıs 2022
İmsak 03:45
Güneş 05:34
Öğle 13:06
İkindi 17:02
Akşam 20:27
Yatsı 22:09
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Antalyaspor 38 59
7. Beşiktaş 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 37 52
10. Galatasaray 38 52
11. Sivasspor 37 51
12. Kasımpaşa 37 50
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 37 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 37 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 35 48
13. Gençlerbirliği 35 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 37 89
3. Chelsea 37 71
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 37 49
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 37 45
14. Aston Villa 37 45
15. Southampton 37 40
16. Everton 37 39
17. Burnley 37 35
18. Leeds United 37 35
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Espanyol 37 41
14. Elche 37 39
15. Getafe 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 37 31