İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce, Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde, "Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurma, Nitelikli Dolandırıcılık ve Rüşvet" suçları kapsamında sahte ilaç ve ilaç yolsuzluğu ile ilgili projeli çalışma başlatılmıştır.

Müze Gazhane’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Müze Gazhane’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü

SGK'YA FATURA EDİLEN İLAÇLAR

İlk incelemede; özellikle son üç yılda, emniyet birimlerince metruk depolarda yakalaması yapılan yasadışı ilaçların seri numaraları kontrol edildiğinde önemli bir miktarının hastalara reçete edilmiş gibi gösterilerek SGK Başkanlığına fatura edilen ilaçlardan oluştuğu anlaşılması üzerine yasadışı ilaçların piyasaya çıkış kaynağına yönelik inceleme derinleştirilmiştir.

ECZACI KALFASI VE DOKTORLAR DA VAR

Yapılan projeli çalışmada; örgüt liderliğini eczacı kalfası şahsın yaptığı ancak aralarında doktor, hastane sekreteri, hastane veri giriş personeli ve çok sayıda eczacı kalfasının da bulunduğu suç örgütünün (162) kişi adına sahte reçete düzenleyerek (78) suç eylemi gerçekleştirdikleri, temin edilen binlerce kutu ilaçtan toplam (5) MİLYON TL kamu zararına sebep olundukları anlaşılmış operasyon için harekete geçirilmiştir.

Suç eylemlerine dahli olduğu anlaşılan toplam (40) şüpheliye yönelik 20.02.2024 tarihinde İstanbul merkezli olmak üzere İstanbul ve Düzce illerinde yapılan eşzamanlı operasyonda, (40) şüpheli şahsın tamamı yakalanarak gözaltına alınmıştır.

Olaya karışan (8) eczanede yapılan aramalarda ise; piyasa değeri yaklaşık (1.7) MİLYON TL olan (3458) tablet yasadışı ilaç ele geçirilmiş, ayrıca eczane denetimlerinde (73.456) TL idari para cezası işlemi uygulanmıştır.

Konu ile ilgili yakalanan ve 23.02.2024 tarihinde adli makamlara sevk edilen şüpheli şahıslardan (1)'i hakkında ev hapsi kararı verilmiş, (20)'si hakkında adli kontrol hükümleri uygulanmış, (19)'u ise tutuklanarak Ceza İnfaz Kurumuna teslim edilmiştir.