İstanbul'da yüksek fiyat çetesi çökertildi

Beyoğlun'nda gece kulüpleri ve restorantlarda özellikle türistlere faiş fiyat çıkartan çeteye operasyon düzenlendi.

GÜNDEM 21.12.2019, 09:17 BERKE EREN
77
İstanbul'da yüksek fiyat çetesi çökertildi

Rezil etmeden yakalandılar

Beyoğlun'nda gece kulüpleri ve restorantlarda özellikle türistlere faiş fiyat çıkartan çeteye operasyon düzenlendi. İstanbul Organize Suçlar ile Mücadele Şube ekipleri turistleri yüksek fiyat çıkartan üzerlerindeki son kuruşa kadar alan çete şikayetçi olmak isteyenleride tehtit etmiş. Yapılan operasyonda 3'ü Türk 25'i yabancı mağdur yer alıyor. 53 kişi hakkında gözaltı kararı verdi. 2012 yılında National Geographic’te “Dolandırıcılar Şehri” adlı belgeseli hazırlayan sunucu Conor Woodman, İstanbul'da yaşadığı olayı konu almış ve turizme zarar vermişti.

Beyoğlu'nda hara önce defalarca kapıtılıp isim değiştiren işletmelerin özellikle turistleri hanutçular aracılığı ile zorla mekanlara aldıkları burada yüksek fiyat çıkartıp zorla tahsil edildiği bilgisi üzerine İstanbul Organize Şube ekipleri planlı çalışma başlattı.

HANUTCUDAN KURTULUŞ YOK

Organize polisi 6 ay sürdürdügü çalışmada 5 iş yerinin özellikle türistlerden yüksek meblalar ile hesap aldıklarını tespit etti. Restorant ve gece kulüpleri istiklal caddesinde gezen turistleri hanutçular aracılığı ile mekana aldıkları ortaya çıktı.

YA PARAYI ÖDERSİN YADA CEZA KESERİZ

Hanutçuların işyerine soktuğu turistleri 100 liralık olması gereken hesaba bin ile 1500 dolar arasında fiyat istendi. Müşteri üzerinde okadar para olmadığını söyleyince şebeke elemanları bankamatikten çekip getirmelerini istiyor. Bir çalışan ile turist bankamatiğe götürülüp orada paraları tahsil ediliyor. Şebekenin hesaba itiraz eden ödemek istemeyen müşterilere "ya hesabı ödersin yada cezasına katlanırsın" dedikleri tespit edildi.

POLİS'DE BİZDEN YALANI 

Kendilerinden zorla tahsil edilen paralarını geri almak için polise gideceklerini söyleyen turistlere "polis bizden birşey yapamazsınız" diyerek tehdit ettikleri ortaya çıktı. Yapılan oprasyanda şebekenin polisle diyalogları olmadığı turistleri korkuttukları yapılan takip sonrası ortaya çıktı.

28 MAĞDUR 53 GÖZALTI

Yapılan çalışma sırasında 3'ü Türk 28 kişi çeteden şikayetçi oldu. İstanbul Organize Suçlar ile Mücadele şube ekipleri ülkeyi rezil eden çeteye yönelik yaptığı operasyonda 53 kişiyi gözaltına aldı.

2012'DE DÜNYA GÜNDEMİNE GELMİŞTİ

2012 yılında National Geographic’te “Dolandırıcılar Şehri” adlı belgeseli hazırlayan sunucu Conor Woodman, İstanbul'da yaşadığı olayı konu almış ve turizme zarar vermişti.

Yorumlar (0)