Atatürk Kitaplığı

Adres:Miralay Şefik Bey Sok. No: 6, Taksim, Beyoğlu - İstanbul

Telefon: 0212 249 95 65 - 0212 249 09 45

E-Mail: [email protected]


İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü’ne bağlı hizmet veren Atatürk Kitaplığı, bünyesinde 500 binden fazla eser bulunduran, Osmanlıca matbu kitaplar, süreli yayınlar, el yazması kitaplar, yabancı dillerde nadir eserler, haritalar, kartpostallar, salnameler, takvimler ve şahıs arşivleri gibi eserleri ile nitelikli ve özel koleksiyonlara sahip nadide kütüphanelerden biridir.

Cumhuriyet döneminin ilk kütüphanelerinden biri olan Atatürk Kitaplığı konum ve içeriğiyle şehrin düşünsel ve kültürel iklimini belirleyen bir merkez olma özelliğini taşımaktadır. 

Eşsiz arşiv ve koleksiyonuyla araştırmacıların öncelikli başvuru kaynakları arasında yer alan kitaplık tüm araştırmacılara açıktır. 5 Eylül 2022 itibarıyla tamamladığı dönüşüm sürecinin bir parçası olarak üç yeni okuma salonuyla hizmet sunmaktadır.

Türkiye’nin kültürel-entelektüel birikimine katkıda bulunan Atatürk Kitaplığı, düzenlediği etkinlikler ve yayınları aracılığıyla da İstanbul’un kültür-sanat hayatında önemli bir odak noktasıdır.

Nureddin Can Kütüphanesi Nureddin Can Kütüphanesi

Editör: TE Bilisim