Tarih
Perşembe, 01 Haziran 2023 20:00
 Kategori
1. Kategori - ₺650,00
2. Kategori - ₺550,00
3. Kategori - ₺450,00
4. Kategori - ₺350,00
Eczacıbaşı Genç Bilet - ₺10,00
bilet
 Mekan
Atatürk Kültür Merkezi - Türk Telekom Opera Salonu

Festivalin açılışı, 2019-2023 Açılış Konseri Orkestrası Tekfen Filarmoni ile yetenekli genç piyanist Jan Lisiecki’den

TEKFEN FİLARMONİ ORKESTRASI

AZİZ SHOKHAKIMOV şef

JAN LISIECKI piyano

Frédéric Chopin

Piyano Konçertosu no. 1, Mi minör, op. 11

Hasan Uçarsu

Portreler (Orkestra Süiti)

Süre: 70’ (arasız)

Konserden önce ödül ve plaket töreni̇ yapılacaktır. 51. İstanbul Müzi̇k Festi̇vali̇ Onur Ödülü Hasan Uçarsu’ya takdi̇m edi̇lecekti̇r.

Tekfen Filarmoni Orkestrası, İstanbul Müzik Festivali 2019-2023 Açılış Konseri Orkestrası’dır.

Welcome Back Devil Istanbul Şimdi Sahnede Welcome Back Devil Istanbul Şimdi Sahnede

51. İstanbul Müzik Festivali, Cumhuriyet’imizin 100. yılında muhteşem bir konserle açılış yapıyor. Ülkemizin önde gelen topluluklarından Tekfen Filarmoni Orkestrası ve son yılların en çok aranan genç piyano dehâsı Jan Lisiecki, müzikseverleri Atatürk Kültür Merkezi’nin ihtişamında, unutulmaz bir akşama davet ediyor.

“Üç Denizin Sesi” olarak anılan Tekfen Filarmoni Orkestrası, ülkenin farklı bölgelerinden müzisyenleri bir araya getirerek müziğin, barışın sesi olduğunun altını çiziyor. Daimi şeflik ve sanat direktörlüğü görevlerini Aziz Shokhakimov’a emanet ederek önemli bir adım atan orkestra, 2019-2023 yılları arasında İstanbul Müzik Festivali Açılış Konseri Orkestrası unvanıyla festivale katkıda bulunuyor.

Kanadalı piyanist Jan Lisiecki'nin icracılığı ve tekniği, yaşının ötesinde bir olgunlukta olduğunu kanıtlıyor. Daha 15 yaşındayken dünyanın en seçkin plak şirketlerinden Deutsche Grammophon ile sözleşme imzalayan Lisiecki, dünya çapında yılda yüzden fazla konser veriyor. Antonio Pappano, Yannick Nézet-Séguin, Daniel Harding, Manfred Honeck ve Claudio Abbado gibi saygın şeflerle yakın işbirliğinde bulunan genç virtüöz, aynı zamanda bu yıl festivale konuk olan usta bariton Matthias Goerne ile kaydettiği albüm ile Diapason d'Or Ödülü’ne layık görüldü. Kayıtlarıyla prestijli JUNO ve ECHO Klassik Ödülü’nü kazandı. Lisiecki on sekiz yaşında hem Gramophone dergisinin Genç Sanatçı Ödülü'nü alan en genç kişi oldu hem de Leonard Bernstein Ödülü'nü aldı. Boston Senfoni Orkestrası’ndan Filarmonica della Scala’ya, Londra Senfoni Orkestrası’ndan Orchestre de Paris’e sayısız toplulukla sahneye çıkan Lisiecki, ilk kez Aziz Shokhakimov’un yönetimindeki Tekfen Filarmoni Orkestrası’yla İstanbullu müzikseverler için buluşuyor.

Konserde, Frédéric Chopin’in ilk piyano konçertosunun ardından ülkemizin saygın bestecisi Hasan Uçarsu’nun Portreler adlı orkestra süiti seslendirilecek. İstanbul Müzik Festivali, orkestranın gücüyle piyanonun zarafetinin buluşacağı, heyecan verici bir açılışla tüm müzikseverlerin huzuruna çıkıyor.

TEKFEN FİLARMONİ ORKESTRASI

Glinka: Ruslan ve Ludmila

Şef Aziz Shokhakimov yönetiminde, 46. İstanbul Müzik Festivali’nden

https://www.youtube.com/watch?v=rM8bE2QQu9M

JAN LISIECKI

Beethoven: Piyano Konçertosu no. 3: I. Allegro

Tomo Keller yönetimindeki St Martin in the Fields Akademi Orkestrası ile

https://www.youtube.com/watch?v=MX5XENd0SeM

#açılış #orkestra #piyano #ödül