1600 yıllık tarihiyle görenleri büyüleyen Şerefiye Sarnıcı’nın mistik ambiyansı, suyun rehberliğinde işitsel ve görsel bir deneyimle buluşuyor. 40 farklı enstrümanın eşlik edeceği ses şifası/meditasyonu etkinliğinin ilki 25 Nisan akşamı gerçekleşecek.

Dünyada 360 derece projection mapping sisteminin entegre edildiği en eski yapı olan Şerefiye Sarnıcı, kültür sanat etkinliklerine kapılarını açmaya devam ediyor. Tarihin teknoloji ve sanatla buluştuğu sarnıçta, suyun rehberliğinde işitsel ve görsel bir deneyim başlıyor. Night Shift kapsamında gerçekleşecek Soundala Therapy: Suyun Yankıları etkinliği, ses şifası pratisyeni ve somatik deneyimleme uygulayıcısı Rida Kıraşı ile müzisyen Can Dedeoğlu eşliğinde yürütülecek.

Tarihin derinliklerinde, suyun sesini dinlemeye hazır olun!

Katılımcılar, titreşimlerinin de sürece dahil olabileceği bir daire şeklinde gözleri kapalı, oturur pozisyonda konumlanır. Etkinlik boyunca gonglar, himalaya kaseleri, flütler, kristal kaseler, ocean drum, aqua drum, çanlar, davullar ve diğer ses şifası/meditasyonu enstrümanları kullanılarak 3 boyutlu ses küresi oluşturulur. Yaklaşık 40 dakika süren etkinlik, sessizlik ve mapping gösterimi ile tamamlanacak.

*Etkinlik biletleri Passo üzerinden satışa sunulmaktadır.

Program:

25 Nisan Salı

"Afrodit" ile şarap tanrısı "Dionysos" heykellerinin baş kısmı gün yüzüne çıkarıldı. "Afrodit" ile şarap tanrısı "Dionysos" heykellerinin baş kısmı gün yüzüne çıkarıldı.

26 Nisan Çarşamba

Suyun Yankıları

Tarihi Yarımada’nın en eski su yapılarından,

1600 yıllık Şerefiye Sarnıcı’nın davetine kulak ver:

40 farklı enstrümanla birlikte, kendi iç sularında gezinmeye, titreşmeye,

dinlemeye ve dinlenmeye var mısın?

Suyun rehberliğinde içine dönebileceğin, 1600 yıllık tarihin içerisinde kendi tarihine

ve şimdine bakabileceğin bir etkinlik…

Ham ve akustik seslerin içerisinde kendi sessizliğinde kalabileceğin,

dilersen ses çıkarabileceğin…

Mistik ambiyansıyla görenleri büyüleyen Şerefiye Sarnıcı’nda,

tarihin ışığında, şimdinin teknolojileri ile bir deneyim seni bekliyor.

Ses şifası/meditasyonu nedir?

Sesle meditasyon, çeşitli enstrümanlar yardımıyla, beyin dalgalarının uyumlanarak bedenin derin dinlenme ve onarım fazına geçişini amaçlayan bir meditasyon biçimidir. Ses şifası terapisi enstrümanları, beyin dalgalarını meditatif bir alana getirmek amacı ile “entrainment” denilen bir prensibi kullanır. Birçok araştırmada, ASC’de (altered states of consciousness) kalmanın egonun yumuşamasını teşvik ettiği ve bu nedenle daha bütünsel bir düşünme alışkanlığına yol açarak birlik bilinci, duygularda açıklık, yaratıcılık gibi enerjik değişikliklere alan sağladığı gözlemlenmiştir. Aynı zamanda meditatif çalışmaların kan basıncının ve stres hormonlarından olan kortizolun azalmasını etkilediği kanıtlanmıştır. Çalışma hem fiziken hem de ruhen bir rahatlamaya alan açar.

Editör: TE Bilisim