Kapat

Şebnem Dilligil kimdir

Tarih: 18.07.2009

Şebnem Dilligil Kimdir, Şebnem Dilligil, Çağan Irmak'ın yakında gösterime girecek olan “Karanlıktakiler” filminde rol alıyor


FriendFeed ile Paylaş
Duvarıma Çağan Irmak yazıp asmıştım
25 yıldır tiyatro oyunculuğu yapan Şebnem Dilligil, Çağan Irmak'ın yakında gösterime girecek olan “Karanlıktakiler” filminde rol alıyor. Pozitif düşünceye inanan Dilligil, “Bu yıl bir filmde yer almak istedim Çağan Irmak ismini yazıp duvara astım ve hedefime ulaştım” diyor


RÖPORTAJ: HATİCE SAKA
Dilligil ailesinin gelini Şebnem Dilligil, 25 yıl Ankara Devlet Tiyatrosu'nda ter döktükten sonra soluğu İstanbul'da aldı. Şöhret dizisiyle televizyon dünyasına adım atan başarılı sanatçı, bir Çağan Irmak filmiyle izleyicinin karşısına çıkacak. Bir anne oğlu ilişkisini anlatan filmde teyze karakterini canlandıran sanatçı, ilk uzun metrajlı film deneyimini başarılı bir kadroyla gerçekleştirdiği için çok mutlu. “Televizyon dünyası acımasız. Küsüp köşeme çekilmeden iyi işlerin peşimde oldum” diyen sanatçı, yeni sezonda iki diziyle ekranlarda olacak.


Çağan Irmak'ın yakında gösterime girecek olan Karanlıktakiler filminde rol aldınız. Bu filmde yer almak sizin için sürpriz oldu mu?

Evet, benim için çok güzel bir sürpriz oldu. Kendi kendime bu yıl mutlaka bir filmde yer almalıyım ve bu Çağan Irmak filmi olmalı diyordum. Pozitif düşünceye inan biriyim. Film teklifi gelmeden önce evimin duvarlarına Çağan Irmak ismini yazıp asmıştım. Bütün enerjimle bu isteğimin gerçekleşeceğine inandım ve oldu.

Hayal kırıklığına uğradınız mı?

Hayır asla. Her şey beklediğimden daha iyiydi. Ne yapacağını ve ne istediğini bilen insanlarla çalışmanın keyfini yaşadım.

Karanlıktakiler nasıl bir film?

Issız Adam'dan çok farklı. Aşkı merkeze alan bir film değil. Karanlıktakiler yaşlı bir anne ve oğlu arasındaki karmaşık ilişkiyi anlatıyor. Anne ( Meral Çetinkaya) hayatını oğluna adayan ve kendini dış dünyaya kapatan bir kadın. Evin içi 1950 yılını yansıtıyor. Ancak hikâye günümüzde geçiyor. Oğul (Erdem Akakçe) ise annesinin bu karanlık dünyasına tıkılıp kalıyor. Ta ki bir reklam şirketinde çalışmaya başlayana kadar. Filminin renkli yönünü de bu reklam dünyası yansıtıyor. Karanlık ve aydınlık bir arada.


OĞLUM OYUNCULUĞU SEÇMESİN

Siz hangi rolü oynuyorsunuz?

Ben annenin kız kardeşini oynuyorum. Gülderen devamlı konuşan, söylenen yüreği temiz, ablasını toparlamaya çalışan bir kadın. Eşi (Savaş Akova) reklam sektörünün önemli bir ismi. Yeğeni Egemen'in (Erdem Akakçe) reklam işine girmesine ön ayak oluyor ve ablasının dünyasını alt üst ediyor.

30 yıl Ankara devlet tiyatrosunda çalıştıktan sonra İstanbul'a gelip dizi oyunculuğu yapmaya nasıl karar verdiniz?

Yıllarca “yalnızca tiyatro” dedim. Televizyon dünyasına açılmadım çünkü yapılan işleri takdir etmiyordum. Daha sonra tiyatrocular projelerin içinde yer aldıkça işler kaliteli olmaya başladı.

Şöhret dizisi için teklif geldiğinde artık zamanı geldi dedim ve İstanbul'a taşındım.

Keşke daha önce gelseydim dediğiniz oldu mu?

Sanıyorum her şey zamanı gelince gerçekleşiyor. Keşke daha erken gelseydim demek istemiyorum. Tam zamanında İstanbul'a geldim ve güzel bir başlangıç yaptım.

Dizi oyunculuğuna adapte olmakta zorlanmadınız mı?

Oyunculuk benim işim. Bu açıdan zorluk yaşamadım. Ancak ilk anda en doğruyu yakalamak biraz zorluyordu..Yönetmene yetse de ilk anlarda ben tatmin olamadığımdan kesiyordum. Giderek kesmeyip en doğruyu ilk anda yakalamayı öğrendim. İlk anda en doğru ve minimum ifadeyle aktarmak bu işin zor yanı. Bir de tiyatro oyunculuğunda duygularınızı deşiyorsunuz. Dizi oyunculuğunda çok fazla oyunculuğunuzu deşmenize gerek yok. Açıkçası televizyonda, tiyatro oyunculuğunun minimuma indirilmiş şeklini yapıyoruz, cepten yiyoruz.

Televizyon sektörü anlatıldığı kadar acımasız mı?

Şöhret dizisi bittikten sonra bir dönem üzüldüm. Fakat köşeme çekilip küsmeden her yere başvurdum. Ben otuz yıllık tiyatrocuyum onu kabul etmem, bunu istemem demedim. Burada işler farklı yürüyor. Ankara'da devlet tiyatrosu oyunculuğu ayrı bir unvandır. Ama bunu uzatırsanız tatsızlaşır. Kimse bulunmaz Hint kumaşı değil. Siz bir projede yer almazsanız dünya yıkılmaz. Bu yarışta kendinizi acıtmadan var olmayı öğrenmelisiniz. Hiç kötü düşünmedim iyi düşündüm ve şimdiye kadar kazançlı oldum.

Dilligil soyadı adeta bir marka gibi. Sizin için bu soyadının yük olduğu anlar oldu mu?

Tiyatro ve sinema dünyasına çok önemli katkılar sağlayan bir ailenin ferdi olmak benim için her zaman gurur verici oldu. Dilligil soyadına layık güzel işler yaptığımda, bunlar hep artı olarak döndü bana. Hakkıyla yerine getirmeseydim çok utanç duyardım.

Oğlunuz oyuncu olmak istiyor mu?

Oğlum henüz 15 yaşında ve spor muhabiri olmak istiyor. Açıkçası ben de oyuncu olmasını istemiyorum. Bu sanattan ekmek yemek, bir yerlere varabilmek her geçen gün daha da zorlaşıyor.


UÇLARDA OLMAYI SEVİYORUM

Yeni dönemde yer alacağınız dizi projeleri var mı?

ATV'nin yeni dönemde yayınlanacak olan Elmalar ve Armutlar adlı dizisinde rol alıyorum. Ağustos ayında ekranlara gelecek. Genelde ayakları yere basan anne rollerini oynadım. Bu kez çok renkli ve komik bir karakteri canlandıracağım. Eski bir assolist olan Suzi karakteri benim doğama çok uygun. TRT 1'de yayınlanan Kafkas adlı bir dönem dizisi var. Ona da devam ediyorum. Uçlarda olmayı seviyorum. İçinde olduğum iki dizi de birbirinden çok farklı. Her ikisini birden yürütmeye çalışacağım.

Tiyatrocuların aklı hep sahnede kalır. Siz de özlüyor musunuz tiyatro sahnesini?

Tiyatronun yeri her zaman ayrı olacaktır. Zaten İstanbul Devlet Tiyatrosu'nun kadrosundayım. Devlet tiyatrosunun dışında özel tiyatrolarda da farklı tecrübeler edinmek istiyorum.

Peki, şimdiye kadar aklınızda mutlaka canlandırmalıyım dediğiniz bir karakter var mı?

Tarihe damgasını vuran bir kadın karakteri canlandırmayı çok isterim.

Bu dileğinizi de yazıp duvara astınız mı?

Hayır, duvarıma Nuri Bilge Ceylan ismini yazıp astım. Yeni hedefim onun çekeceği bir filmde yer almak.

Neden Nuri Bilge Ceylan ile çalışmak istiyorsunuz?

Bir yönetmenin dünyası ve dünyaya baktığı pencere çok önemlidir. Nuri Bilge Ceylan'ın anlatımı bana daha yakın. Yönetmen yalın , derdi olan ve estetik değerlere önem veren kişi olmalı. Ayrıca tabii ki öncelikle senaryo, oyuncuları ve mekanları inandırıcı olmalı diye düşünüyorum.


İYİ Kİ GELMİŞİM İSTANBUL'A


Uzun yıllar Ankara'da yaşadıktan sonra İstanbul'a geldiniz.

Bu kente alışmakta zorlandınız mı?

Çok renkli bir palet, Türkiye'de sanatla uğraşan herkes hayatının bir dönemini İstanbul'da geçirmeli. Bu kentteki her sokak bana sanatsal geliyor. Sizi sürekli keşfetmeye çağıran bir şehir İstanbul. Heyecan verici, yaşayan adrenali yüksek tutan bir şehir. Her an bir sürpriz olabilir duygusuyla yaşamaktan keyif alıyorum. İyi ki de gelmişim İstanbul'a diyorum.

Sizi İstanbul'da en çok ne şaşırttı?

Ankara'da eliniz kucağınızda öleceğiniz günü bekliyor gibi yaşarsınız. İstanbul ise şaşırtıcı şeylerle dolu.Tarihle kültürün bir arada yaşatan eski yapılar, doğa(bir Ankaralı olarak deniz) erguvanlar. En önemlisi sanat ve kültürün başkenti burası. Etkilenmemek mümkün mü?

Peki, hangi semtleri seviyorsunuz en çok nerelere gidersiniz?

İstiklal caddesinin rengârenk haline bayılıyorum. Emirgan, Yeniköy ve Arnavutköy'ün ayrı bir güzelliği var.


Etiketler:
Bu Haber Toplam 9744 Defa Okunmuştur.
Facebook hesabınızla yorum yapın, Onay Beklemeyin!
   
Henüz Bu Konu Hakkında Herhangibir Yorum Yapılmamış. Yorum Yapmak İstiyorsanız Tıklayınız!
Toplam Yorum Sayısı:

Künye

Siteye ait künye bu bölümde sergilenecektir.

Son Twitler

  • @kullaniciOto paylasim özellikli twitter sosyal box

    - 2 saat önce
  • @kullaniciOto paylasim özellikli twitter sosyal box

    - 3 saat önce

Sosyal Medya