Kapat

radyonun icat hikayesi

Tarih: 02.03.2011

Radyonun Icat Hikayesi, Radyonun icadı kablosuz malzemeler kullanılan iletişim olduğu başlar gelen iş, toplu dalgalar, elektromanyetik bir keşif buluş ilk ve potansiyel müşteriler, telgraf ve. ilham keşifler çok) Lodge Branly ve (Hertz, Popov ataları olan İtalyan buluşlar onun r


FriendFeed ile Paylaş
Radyonun icadı kablosuz malzemeler kullanılan iletişim olduğu başlar gelen iş, toplu dalgalar, elektromanyetik bir keşif buluş ilk ve potansiyel müşteriler, telgraf ve. ilham keşifler çok) Lodge Branly ve (Hertz, Popov ataları olan İtalyan buluşlar onun rağmen, radyo fizikçi Guglielmo Marconi olarak kabul baba radyo yayınlar veya.

Radyonun tarihçesi

askeri deneyimli olduktan sonra, radyo 1920 yılına kadar kamuya açık değildi! başından itibaren yeni bir teknoloji olarak hükümet tarafından kabul edildi ve olmayan gibi bir yeni araçların bilgi, bu nedenle ve Basın 1881 Kanun rejimi fayda sağlamaz PTT Bakanlığı'nın yetkisi altında yerleştirildi, mesajlar ve telgraf tekellerin bir Fransız geleneğine göre.

önde gelen özel bir operatör, Émile Girardeau özel bir istasyonu oluşturmak için yetkili iken, 1922 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde ilk programların yayın iki yıl sonra, PTT istasyonun Enstitüsü, çıkarılacak başladı Radiola denir . Ertesi yıl, Kanunu 30 Haziran 1923 ile ilgili nedenlerden dolayı, resepsiyon (evinin belediye başkanı olarak görev devlet mülkiyeti tabi özgürlüğü ilkesini teyit, yayıncılığın yasal statüsü açıklığa kavuşturulması ) milli savunma, ama özel istasyonların kurulması, idari onayı ve periyodik denetimler tabi izin verirken, konuyla ilgili devlet tekeli enshrining. 1926 yılında yayın lisansları sorununa görevlendirildi PTT, içinde bir yayın servisi oluşturuldu.

Bu nedenle, ulusal ağ gelişimini olan yönetim genişletmek için çok yaptığı telsiz operatörleri olmadan kulüpleri denetçilerin dernekler (emanet edildi ama Devlete ait bölgesel konumları göz önemliydi park Radyosu), ve bu 1928 yılında on üç numaralandırma özel istasyonları olan. Paris Post gibi Paris radyo, (bir gazete, Le Petit Parisien ait) veya Radyo Vitus yanı sıra, sık sık genel tavsiyeler, tarım kuruluşları veya günlük girişimiyle oluşturulan illerde birçok radyo istasyonu vardı ! ve bu konumları, kendi programları, yerel haber, bölgesel dil ve kültürel etkinlikleri veya folklor büyük ölçüde edildi ve reklam yoluyla finansmanın bir kısmını sağladı.
radyo yaratılması Timeline yol açtı buluşlar

1840: Samuel Morse telgrafı icat asistanıyla Ernest Vail Mors alfabesi icat diyor.
1866: Mahlon Loomis Virginia'da ilk kablosuz iletim iddia
1883: Thomas Edison vakum tüpü icat
1886-1888: Heinrich Rudolf Hertz Hertz deneyimi ile radyo dalgaları vurgular. Onlar onuruna "radyo dalgaları" adı verilecek.
1889: Tesla jeneratör 1893 yılında yüksek frekans (15 kHz) ulaşır, o ilk telsiz haberleşmesi ile denedi.
1890: Branly radioconduction ilkesini keşfetti ve onun mucidi tavsiye karşı dalga reseptörü ismi olacak ilk dalga dedektör duyarlı, radioconducteur gelişir.
1891 ve 1893: Tesla patent Tesla kablosuz sistem (radyo telgraf) ve elektronik lambalar soğuk geliştirir.
1893: St Petersburg Profesör Alexander Popov, uzun mesafe bağlantıları sağlayacak anten ilkesini keşfetti. Daha sonra o kavşak ve yarı iletkenler ile amplifikasyon etkisi (transistörün keşfinden önce yaklaşık 40 yıl) dikkate almadan keşfetti
1895: 1500 bir mesafe üzerinden kablosuz bağlantı ile Marconi'nin ilk deneyleri m. Marconi uzun mesafelerde kablosuz iletişim kurmak için seleflerinin tüm deneyimlerini altında başladı ve gerçek bir iş (Wireless Telegraph & Sinyal Limited Şirketi) yaptı. O 1895 yazında İsviçre Alpleri'nde Salvan (Valais) sırasında telsiz telgraf, ilk önemli test yaptı. Salvan olarak Profesyonel Mühendisler Amerikan Derneği (IEEE) tarafından tanındı "telekomünikasyon beşiği."
Radyo-1 1898: 3 Ağustos günü, Donanma Bakanı katıldığı Teğmen Camille Tissot denizde ilk operasyonel Fransız radyo kurdu: Borda ve Brest Dukes Park semafor arasında 1800 m. Memnun, Bakan Brest limanında 6 Ağustos reçete, Camille Tissot onun testleri devam sağlamak için ekipman satın alma finansmanı.
1898: Ekim Ducretet Eugene Paris, dört kilometrelik bir mesafe içinde Eyfel Kulesi ve Pantheon arasında ilk telsiz telefon bağlantısı kurdu.
1900: Fransa'da, kaptan Ferrie elektrolitik dedektör geliştirdi. Daha fazla dalga reseptörü daha duyarlı Branly, bu kulaklık telgraf mesajları veriyor.
1901: Marconi Newfoundland ve Cornwall arasında ilk transatlantik bağlantı yaptı
1906: Noel gecesi Reginald Fessenden tarafından ilk sesli radyo başarılı, Amerika Birleşik Devletleri.
1907: Amerikalı Lee De Forest, herhangi bir radyo-elektronik sanayinin başlamak üzere ilk sıcak katot lamba amplifikatör (triyot) icat etti.
1910: Dunwoody ve Pickard kristal radyo Ferrie, o ilk yayın alıcıları oluşturur dedektör daha kolaydır icat etti.

---------------------------------------------

Radyonun icadı Guglielmo Marconi’nin evinde araştırmalarını sürdürürken radyo dalgalarını kullanarak havadan iletilebilme fikriyle gerçekleşmiştir. Bu yönde çalışmalarını sürdüren İtalyan mucit 1902′de, kablo ya da tel olmadan bir yerden diğerlerine mesaj göndermenin yolunu keşfetti. Bu şekilde telsiz kullanımını resmen başlatan mucit, bu konuda ciddi bir ticari başarı yakalamıştır.

Marconi 1894 yılında, radarın mucidi Hertz’ in yapmış olduğu elektrik kıvılcımı jeneratörünü ve Branly’nin icad ettiği bir dalga alıcıyı kullanarak oda içinde bulunduğu yerden 9 metre uzaktaki bir kapı zilini çaldırmayı başardı ve radyo dalgalarının bütün dünyada kullanılacağı büyük bir gelişimin temellerini atmış oldu. Bu dönemde radyoyu Marconi’den önce keşfettiğini söyleyen birçok kişi çıkmış fakat, sadece bu konuda ticari başarısı bulunan Marconi kabul görmüş ve patent alabilmiştir.

Popov, Lodge ve Marconi, Edward Branly’nin bulduğu Branly Tüpü adı verilen ve radyo dalgalarını saptamak için kullanılan bir aracı geliştirmeye çalışıyorlardı. 1890 yılında başlayan bu geliştirme çabaları 1895 yılında Marconi ve Popov’un birbirlerinden habersiz bir şekilde geliştirmeleri ile sonlandı. 1896 yılında ise ilk defa Popov tarafından”Heinrich Hertz”ismi Mors alfabesi kullanılarak anlaşılır bir şekilde iletildi. Sonraki yıllarda Lee De Forest ve Edwin Howard Armstrong Amerika‘da radyo teknolojisinde devreler kullanarak çok büyük yenilikler yaptılar.Etiketler:
Bu Haber Toplam 15125 Defa Okunmuştur.
Facebook hesabınızla yorum yapın, Onay Beklemeyin!
   
Henüz Bu Konu Hakkında Herhangibir Yorum Yapılmamış. Yorum Yapmak İstiyorsanız Tıklayınız!
Toplam Yorum Sayısı:

Künye

Siteye ait künye bu bölümde sergilenecektir.

Son Twitler

  • @kullaniciOto paylasim özellikli twitter sosyal box

    - 2 saat önce
  • @kullaniciOto paylasim özellikli twitter sosyal box

    - 3 saat önce

Sosyal Medya