Kapat

Kadın-Erkek ilişkileri KİTAP

Tarih: 03.08.2008

Kadın-Erkek Ilişkileri KİTAP, Haldun Aydı ngün, yeni kitabında kadın-erkek ilişkilerinin kökenleri gelişimine değiniyor.


FriendFeed ile Paylaş
Kadın-erkek ilişkilerinin kökenleri ve kuralları

Haldun Aydıngün, yeni kitabında kadın-erkek ilişkilerinin kökenlerinin eski çağlardan bugüne kadarki gelişimine değiniyor. Pek ilerleme kaydedemediğimizden dolayı hâlâ ilişkilerimizde sorunlar yaşadığımızı belirten yazar, erkeklerin bakış açısından iliş kileri değerlendiriyor.

Ne biz erkeklerden memnunuz, ne de onlar bizden memnun. Peki orta yolu nasıl bulacağız? Haldun Aydıngün, kitabına gerçek bir örnekle başlamayı uygun bulmuş. Voyager uzay aracı, Jüpiter'in halkalarının ilk kez yakından fotoğraflarını çekip dünyaya gönderdiğinde fizikçiler halkalardan birini şaşkınlıkla incelemeye başlamışlar. Gördükleri, kesinlikle olmaması gereken bir şeymiş ve içlerinden biri şu demeci vermiş: "Jüpiter'in halkalarıyla anlaşamıyoruz ama sanırım haksız olan biziz." Buradan yola çıkarak yazar, kadınların anlaşılmaz yaratıklar olmaları konusunda da haksız olan tarafın erkekler olduğunu söylüyor. 20 bölüme ayrılan kitaptan en sevdiklerimizi sizin için bir araya getirdik.

Magandalar Kadınları Daha Çok Mutlu Edebiliyor

Kırodan farklı olarak maganda, kendi davranışlarının bir yaşam biçimi olduğunu düşünen biri olarak tanımlanmış. Yazar, bu tip erkeklerin, kadınları daha çok etkilediğinden bahsediyor. "Kendilerine iyi davranı ldığında hep daha iyisini isteyebilecek kadar ölçüsüz kadınlar var. Ama kö tü davranan erkeğine de gayet güzel sahip çıkabilen, neyle mutlu olacağı belli olmayan bir kadın türünü de yok sayamayız" diyor. İşte buradan yola çıkarak da, "Kadınların anlaşılmaz yaratıklar olduğunu daha iyi ispat edebilecek başka ne olabilir?" diye soruyor.

COSMO: Aslında biz kadınlar anlaşılmaz yaratıklar değiliz. Bizi anlamak istemeyen ya da anlayamayan erkekler. Kendisine kötü davranan erkeğin peşinden giden kadınlar mutlaka vardır ama bunun sebebi kadı nın o erkeği sevmesidir. Her kusuruyla kabul ettiğimiz, koşulsuz sevdiğimiz insanlar tabii ki var. Ama eğer sevdiklerimizin bizi gerçekten mutlu etmeyen bazı tavırları varsa, onları hayatımızdan itinayla çıkartıyoruz. Burada bahsedilen, yani magandaları seven kadınlar kadınlar öylesine küçük bir azınlık ki, baz alınmaları bile yanlış.

Yaratılış

Yazarın, bugünkü ilişkilerimizdeki sorunların kökeninin yüzyıllar öncesine dayandığından bahsettiğini yazı mızın başında zaten belirtmiştik. Buna örnek olarak da memeli hayvanları gö steriyor. Kızışma dönemleri dışında dişiler erkekleri pek yanlarına yaklaş tırmazlar; ancak iddiaya göre insan dişisi seksi devamlı sunarak erkeğinin sürekli yanında kalmasını sağlıyor. Bu konudaki en önemli çatışma da erkekle kadının ayrı üreme stratejilerine sahip olduğunu düşünmemelerinden ortaya ? ?ıkıyor. Daha doğrusu erkekler, kadınların kendileri gibi düşündüklerini ve hissettiklerini varsayıp hareket ederken, kadınlar da erkeklerin kadın gibi düşü nüp davranmalarını bekliyorlar. Bundan sonra yaşadıklarımız ise sadece hayal kırıklığı oluyor.

COSMO: Biz, belki de doğamız gereği anaç duygular içinde ilişkimizi sahipleniyor ve karşımızdaki erkekten de aynı davran? ?şları bekliyoruz. O bizi, bizim onu sahiplendiğimiz kadar sahiplenmediğinde ise büy? ?k hayal kırıklığı yaşıyoruz. Sinir içinde erkeklerin beyninin seksten başka bir şeye çalışmadığını söylediğimiz zamanlar oluyor haliyle. Duygusallı ktan anlamadıklarını, kafalarında sadece bir "şey"in olduğunu düşünü yoruz. Yazara burada şu anlamda katılıyoruz: Kadınlar çoğu zaman duygusal bir beraberlik olmadan sekse sıcak bakmazken, erkek her an seks yapmak isteyebiliyor. Diğer yandan, seksi bir silah olarak kullanan kadınları da azımsamamak gerek. Erkeğini elde tutmak için cinsel cazibesini kullanan kadınları da kimse garip karşılamıyor.Etiketler:
Bu Haber Toplam 2131 Defa Okunmuştur.
Facebook hesabınızla yorum yapın, Onay Beklemeyin!
   
Dilek OKTAV.TOZAN
16/12/2010 - 12:59
Erkek yada kız çocuk dünyaya geldikten sonra belli bir gelişimden geçerek yani ilkokul çağlarında çevresine gösterdiği davranışlarla verdiği tepkilerle o çocuğun nasıl bir kişilik yapısında olacağı az çok tahmin edilir .Kimi çocuklar daha o yaşlarda erken gelişme gösterebilir ,flörtler ise genellikle lise çağlarında başlar .Bu durum hissedildiği zaman aileler gençlere ne kadar ileri gidebileceklerini ve onları ne tür tehlikerinde beklediğini açıklamak zorundadırlar bu açıklamalar çocuklara yapılacak en büyük iyiliktir.Anne baba bu konuları in ince ayrıntısına kadar anlatmaktan ziyade ortaya kitaplar,ansiklopediler bırakmalı çocuk zaten merak içindedir bunları mutlaka açıp okuyacaktır.Evet Dünyada insanlar ülkelerinin sınırları içinde yaşar fakat insanların ortak bir özellikleri vardır bu nedir şöyle çeşitli kadın ve erkek tipleri mevcuttur Allah böyle yaratmıştır .Önce hangi guruba dahil olduğunu ancak evlenip çelişkiler yaşamadan öğrenmesi şarttır.Gelelim ilşkiler konusuna ben bu konuda uzman değilim onedenle fazla bir yorum yapacak değilim ama başımıza mutlaka gelmiştir. Yanlış yapmadan doğrular maalesef bulunamıyor .İki yetişkin insan birbirine ilgi sevgi gösteriyor bir arkadaşlık başlıyor diyelim,hemen daha fazla ileriye gidilmeden ben falancayı seviyorum onunlayım ama senide beğeniyorum rahatlıkla diyebiliyor ,o zaman elde etmek için neden bir sürü dil döktün denmezmi .O zaman acele edeyimde bu şaçmalıklardan kurtulayım derseniz bu kezde tecrübe sahibi olmadığınızdan dolayı bazı şeylerin yürümesi zorlaşabilir kocanız evli ve son derece tecbübe sahibi bir yakın arkadaşınızla gönül ilşkisi çoktan kurmuş bile .Bu durumda ne yapılırki gülseniz bir türlü ağlasanız bir türlü .Bu gibi durumlarla çok karşılaşılıyor .Ayrılmak aslında kesin bir çare olmuyor ,başa gelecekler varsa ayrılıktan sonra daha yaşamaktan korkup kaçtığınız şeyleri maalesef sonradan tekrar yaşayıp devam ediliyor .Yani bu durumları ilkokuldan mezun olmuşuda üniversite öğrenimi görmüşüde her iki cinste yaşıyor .Hayatın gerçekleri yalnız aklı tamamen cinselliğe takmakta çok yanlış bence bir şeyler başarısız gidiyorsa yapacağımız şey dört elle mesleğimize sarılmak eğer yoksa bir meslek edinmek başka şeylerle meşgul olmak gerekir diyorum .Hayatta bize mutluluk verebilecek pek çok şey var saymakla bitmez .

[1]
Toplam Yorum Sayısı: 1

Künye

Siteye ait künye bu bölümde sergilenecektir.

Son Twitler

  • @kullaniciOto paylasim özellikli twitter sosyal box

    - 2 saat önce
  • @kullaniciOto paylasim özellikli twitter sosyal box

    - 3 saat önce

Sosyal Medya