Kapat

Kadın-Erkek ilişkileri KİTAP

Tarih: 03.08.2008

Kadın-Erkek Ilişkileri KİTAP, Haldun Aydı ngün, yeni kitabında kadın-erkek ilişkilerinin kökenleri gelişimine değiniyor.


FriendFeed ile Paylaş
Kadın-erkek ilişkilerinin kökenleri ve kuralları

Haldun Aydıngün, yeni kitabında kadın-erkek ilişkilerinin kökenlerinin eski çağlardan bugüne kadarki gelişimine değiniyor. Pek ilerleme kaydedemediğimizden dolayı hâlâ ilişkilerimizde sorunlar yaşadığımızı belirten yazar, erkeklerin bakış açısından iliş kileri değerlendiriyor.

Ne biz erkeklerden memnunuz, ne de onlar bizden memnun. Peki orta yolu nasıl bulacağız? Haldun Aydıngün, kitabına gerçek bir örnekle başlamayı uygun bulmuş. Voyager uzay aracı, Jüpiter'in halkalarının ilk kez yakından fotoğraflarını çekip dünyaya gönderdiğinde fizikçiler halkalardan birini şaşkınlıkla incelemeye başlamışlar. Gördükleri, kesinlikle olmaması gereken bir şeymiş ve içlerinden biri şu demeci vermiş: "Jüpiter'in halkalarıyla anlaşamıyoruz ama sanırım haksız olan biziz." Buradan yola çıkarak yazar, kadınların anlaşılmaz yaratıklar olmaları konusunda da haksız olan tarafın erkekler olduğunu söylüyor. 20 bölüme ayrılan kitaptan en sevdiklerimizi sizin için bir araya getirdik.

Magandalar Kadınları Daha Çok Mutlu Edebiliyor

Kırodan farklı olarak maganda, kendi davranışlarının bir yaşam biçimi olduğunu düşünen biri olarak tanımlanmış. Yazar, bu tip erkeklerin, kadınları daha çok etkilediğinden bahsediyor. "Kendilerine iyi davranı ldığında hep daha iyisini isteyebilecek kadar ölçüsüz kadınlar var. Ama kö tü davranan erkeğine de gayet güzel sahip çıkabilen, neyle mutlu olacağı belli olmayan bir kadın türünü de yok sayamayız" diyor. İşte buradan yola çıkarak da, "Kadınların anlaşılmaz yaratıklar olduğunu daha iyi ispat edebilecek başka ne olabilir?" diye soruyor.

COSMO: Aslında biz kadınlar anlaşılmaz yaratıklar değiliz. Bizi anlamak istemeyen ya da anlayamayan erkekler. Kendisine kötü davranan erkeğin peşinden giden kadınlar mutlaka vardır ama bunun sebebi kadı nın o erkeği sevmesidir. Her kusuruyla kabul ettiğimiz, koşulsuz sevdiğimiz insanlar tabii ki var. Ama eğer sevdiklerimizin bizi gerçekten mutlu etmeyen bazı tavırları varsa, onları hayatımızdan itinayla çıkartıyoruz. Burada bahsedilen, yani magandaları seven kadınlar kadınlar öylesine küçük bir azınlık ki, baz alınmaları bile yanlış.

Yaratılış

Yazarın, bugünkü ilişkilerimizdeki sorunların kökeninin yüzyıllar öncesine dayandığından bahsettiğini yazı mızın başında zaten belirtmiştik. Buna örnek olarak da memeli hayvanları gö steriyor. Kızışma dönemleri dışında dişiler erkekleri pek yanlarına yaklaş tırmazlar; ancak iddiaya göre insan dişisi seksi devamlı sunarak erkeğinin sürekli yanında kalmasını sağlıyor. Bu konudaki en önemli çatışma da erkekle kadının ayrı üreme stratejilerine sahip olduğunu düşünmemelerinden ortaya ? ?ıkıyor. Daha doğrusu erkekler, kadınların kendileri gibi düşündüklerini ve hissettiklerini varsayıp hareket ederken, kadınlar da erkeklerin kadın gibi düşü nüp davranmalarını bekliyorlar. Bundan sonra yaşadıklarımız ise sadece hayal kırıklığı oluyor.

COSMO: Biz, belki de doğamız gereği anaç duygular içinde ilişkimizi sahipleniyor ve karşımızdaki erkekten de aynı davran? ?şları bekliyoruz. O bizi, bizim onu sahiplendiğimiz kadar sahiplenmediğinde ise büy? ?k hayal kırıklığı yaşıyoruz. Sinir içinde erkeklerin beyninin seksten başka bir şeye çalışmadığını söylediğimiz zamanlar oluyor haliyle. Duygusallı ktan anlamadıklarını, kafalarında sadece bir "şey"in olduğunu düşünü yoruz. Yazara burada şu anlamda katılıyoruz: Kadınlar çoğu zaman duygusal bir beraberlik olmadan sekse sıcak bakmazken, erkek her an seks yapmak isteyebiliyor. Diğer yandan, seksi bir silah olarak kullanan kadınları da azımsamamak gerek. Erkeğini elde tutmak için cinsel cazibesini kullanan kadınları da kimse garip karşılamıyor.Etiketler:
Bu Haber Toplam 2199 Defa Okunmuştur.
Facebook hesabınızla yorum yapın, Onay Beklemeyin!
   
Henüz Bu Konu Hakkında Herhangibir Yorum Yapılmamış. Yorum Yapmak İstiyorsanız Tıklayınız!
Toplam Yorum Sayısı:

Künye

Siteye ait künye bu bölümde sergilenecektir.

Son Twitler

  • @kullaniciOto paylasim özellikli twitter sosyal box

    - 2 saat önce
  • @kullaniciOto paylasim özellikli twitter sosyal box

    - 3 saat önce

Sosyal Medya