Kapat

İstanbul'da kaçak akaryakıt

Tarih: 09.03.2010

İstanbul'da Kaçak Akaryakıt, YURTDIŞINDAN boya sanayisinde kullanmak amacıyla ithal ettikleri kimyasal maddeleri kurdukları 10 madeni


FriendFeed ile Paylaş
Aile boyu akaryakıt çetesi

200 milyon TL’lik akaryakıt vurgunu
YURTDIŞINDAN boya sanayisinde kullanmak amacıyla ithal ettikleri kimyasal maddeleri kurdukları 10 madeni yağ fabrikalarında akaryakıta karıştırarak Uspet’e ait 250 istasyonda pisayasa süren aralarında albay ve binbaşının da bulunduğu 1’i kadın 36 kişilik çete çökertildi. C.U ile iki oğlunun kurduğu ve 4 yıldır faaliyette olan istasyonlardan şimdiye kadar 200 milyon TL vurgun yaptığı belirtildi.

Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, gelen ihbarlar üzerine harekete geçti. Yapılan incelemelerde yurtdışından her yıl ithal edilen 1 milyon 300 bin ton “base oil, solvent, toluen, white sprite ve hekzan” gibi kimyasal maddelerde 2009 yılında 3 milyon 900 bin getirildiği ortaya çıktı. Soruşturmayı bu yönde yürüten mali polis, Uspet isimli bir akaryakıt firmasının yurtdışından boya ve madeni yağ sanayiinde kullanmak amacısya getirdiği ürünleri akaryakıta karıştırarak sattığını belirledi. Firmanın Ankara, Kütahya, Afyon gibi farklı illerde 10 madeni yağ fabrikası kurduğu ve ürünleri bu fabrikalarda akaryakıta karıştırdığı anlaşıldı. Akaryakıtın daha sonra istasyonlardan satıldığı belirtildi. Bu kişilerin yurt genelinde 40’ı kendi ailelerine ait toplam 250 akaryakıt istasyonu olduğu tespit edildi. Bir yıla yakın süren teknik ve fiziki takibin ardından 5 Mart 2010 günü 22 ilde düzenlenen operasyonda 68 kişi gözaltına alındı. Baskınlarda 1657 ton kaçak akaryakıt, 15 adet akaryakıt tankeri, 42 adet depolama tankı, 1 tabanca, çok sayıda bilgisayar, evrak ve doküman ele geçirildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen şebekenin elebaşılığını C.U.,’nun yaptığı ve şebekenin içinde Bursa’da görevli bir albay, Bilecik’te görevli bir binbaşı, bir uzman çavuş, bir banka müdürü, 2 banka çalışanın da bulunduğu belirlendi. 68 zanlıdan 32’sı ifadeleri alındıktan sonra savcılık talimatı doğrultusunda serbest bırakıldı. Yapılan sorgulamada C.U ve iki oğlunun 2006 yılında kurduğu Uspet adlı firmanın 4 yıl içinde yurt çapında 250 akaryakıt istasyonu açtığı belirlendi. Aile şirketi olarak kurulan Uspet’in kendisinin açtığı 40 istasyonu köylü tanıdıkları adına açtığı belirtildi. Köylülere bu iş karşılığında 1500 TL aylık verildiği öğrenildi.

Şebekenin 4 yıl içerisinde akaryakıt kaçakçılığından 200 milyon TL vurgun yaptığı öne sürüldü. Emniyette işlemleri tamamlanan 1’i kadın 36 zanlı Kadıköy Adliyesi’ne sevk edildi.

Etiketler:
Bu Haber Toplam 5224 Defa Okunmuştur.
Facebook hesabınızla yorum yapın, Onay Beklemeyin!
   
Henüz Bu Konu Hakkında Herhangibir Yorum Yapılmamış. Yorum Yapmak İstiyorsanız Tıklayınız!
Toplam Yorum Sayısı:

Künye

Siteye ait künye bu bölümde sergilenecektir.

Son Twitler

  • @kullaniciOto paylasim özellikli twitter sosyal box

    - 2 saat önce
  • @kullaniciOto paylasim özellikli twitter sosyal box

    - 3 saat önce

Sosyal Medya