Kapat

Yeşilçam'ın Seks Filmi Macerası

Tarih: 24.05.2008

Yeşilçam'ın Seks Filmi Macerası, YEŞİLÇ AM İLK NE ZAMAN SEKS FİLMLERİ İLE TANIŞTI?..İLK FİLMLERİN KONUSU NEYDİ?..KİMLER OYNADI?


FriendFeed ile Paylaş
YEŞİLÇAM İLK NE ZAMAN SEKS FİLMLERİ İLE TANIŞTI?..İLK FİLMLERİN KONUSU NEYDİ?..KİMLER OYNADI?..İŞTE YEŞİLÇ AM'IN "SEKS" İLE TANIŞTIĞI GÜNLER!..
1970'li yıllara damgasını vuran ve sonradan 'seks filmleri furyası' olarak adlandırılan dönem çoğu kere küçü mseme ve kötüleme ile karışık bir tarzda hatırlanır. Oysa o dönemin ardı nda başka dinamikler vardı.

Seks-avantür veya seks-komedi tarzlarında çekilen ve kısaca 'seks filmi' diye anılan o filmlerde kimler oynanamıştı ki� Aydemir Akbaş ve Kazım Kartal gibi o dönemin adeta simgesi' olmuş oyuncuların yanı sıra Salih Güney, Ali Poyrazoğlu, Tugay Toksöz de kamera karşısına geçmişti.

Zerrin Egeliler, Dilber Ay ve Arzu Okay gibi isimlerin yanı sıra mesela Seyyal Taner'in de o filmlerde soyunup seviştiğini hatırlayan pek fazla kişi kalmadı. Oysa bugün 40 ve 50'li yaşlarını sürmekte olan Türk erkeklerinin pek çoğu ilk gençlik heyecanlarını o filmlerle yaşamışlard? ?.


TÜRKİYE'DE SEKS FİLMLERİ NASIL BAŞLADI?

Osmanlı'da seks filmlerinin ilk gösterildiği tarih kesin olarak bilinmemekle birlikte, sinema denen icadın bu topraklara girişiyle aynı zamanlara rastladığı sanılıyor. Daha 1922'de bazı yabancı filmlerin 'gençleri zehirledikleri' gerekç esiyle yasaklandığına dair polis kayıtları tutulmuştu. Himaye-i Etfal Cemiyeti (Ç ocukları Korum Derneği) Başkanı Dr. Besim Ömer Paşa'nın uyarısıyla harekete geçen İstanbul Polis Müdüriyeti bu Kadıköy ve Odeon sinemalarını kapatmıştı.

Şüphesiz o zamanki film ve resimler bugün yeterince 'tahrik edici' olarak görülmeyebilir ama ahlaka mugayir ve muzır neşriyatın bu topraklarda mazisi oldukça eski.

Televizyon yayınlarının başladığı ve giderek ailelerin bu yeni oyuncağın etrafında evlere kapandığı dönemde Yeşilçam sineması da kendine yeni bir çıkış aradı. Melih Gülgen'in 1972'de çektiği ve Behçet Nacar serisinin ilki olan 'Parçala Behçet' filminin 'seks filmleri furyasını' ba? ?latan film olduğu kabul edilir.

Bu filmi altı ay oynatan sinemalar bile olmuş, hatta filmin Konya'daki galasına tam 7 bin kişi katılmıştı. İlerleyen dönemde yalnızca Behçet serisi devam etmekle kalmadı, yeni kazanç kapısını gören film yapımcılarını gayretleriyle bu tarzın hemen her türlü varyasyonu denendi.

Atilla Dorsay seks filmleri furyasının başlangıcını şöyle anlatır: "Bu filmlerin yayılması, Batı'daki yayılmayı izler biçimde 1970′lerden sonra oldu. TV'nin veremediğini, yani şiddet ve seksi vermeye baş layan sinema özellikle TV alıp izleme düzeyinde olmayan bir kesime, yani gelir düzeyi düşük bir lumpen seyirciye hitap etme yolunu seçti."

Söz konusu dö nemde İtalyan ve Fransız sineması da yeni erotik açılımlar yapacak ve dönemde yapılan bazı filmler bütün dünyada olay yaratacaktı. Sonradan devamı ve benzerleri çekilecek olan Emmenuelle filmi buna iyi bir örnektir.

ARTAN REKABET YÜZÜNDEN TABULAR DEVRİLDİ

Ekonominin yasaları seks filmlerinin giderek 'sınırları zorlamasına' neden oldu. 1975 yılından itibaren T? ?rkiye'de enflasyon oranlarının ve hayat pahalılığının da giderek yü kselmesi sonucunda seyirciyi sinemaya çekmek giderek zorlaşmaktayd? ?.

Popüler mizah dergisi Gırgır'ın da etkisiyle artık sokaklarda yepyeni ve canlı bir argo dili konuşulur olmuştu. Gençlerin de süratle benimsediği ve 'esprili ve dalgacı' üslup seks filmlerinin adlarına da yansıdı.

Agah Özgü? ?'ün deyimiyle Türk sinemasını 'hela duvarı edebiyatına' döndüren bu film adları aslında 'hayatın içinden' gelen esprilerdi ve ince bir zekanın izlerini taş? ?yorlardı. Ah Deme Oh De, Beş Dakikada Beşiktaş, Dam Budalası, Fırçana Bayıldım Boyacı, Hasan Almaz Basan Alır, Kartal Pendik Gittik Geldik, Civciv Çı kacak Kuş Çıkacak, Kendin Pişir Kendin Ye gibi isimler hala hatırlardadı r.

1980 askeri darbesini izleyen dönemde seks filmleri de yasaklardan nasibini aldı. Türk halkı bundan sonra seks filmlerini 'video' adlı yeni oyuncaktan izlemeye devam edecekti.

1970'li yıllarda yapılan Türk seks filmlerinin pek çoğu 2000'li yıllarda bile VCD olarak kendisine alıcı buluyor. Entellektüel kesim aşağ? ?layarak burun kıvırsa da bu filmler Türk erkeklerinin belleğinde nostaljik bir anı olarak yaşamaya devam edecek.

guncel.netEtiketler:
Bu Haberle İlgili Fotoğrafları Görüntüleyebilirsiniz.
Bu Haber Toplam 19016 Defa Okunmuştur.
Facebook hesabınızla yorum yapın, Onay Beklemeyin!
   
Henüz Bu Konu Hakkında Herhangibir Yorum Yapılmamış. Yorum Yapmak İstiyorsanız Tıklayınız!
Toplam Yorum Sayısı:

Künye

Siteye ait künye bu bölümde sergilenecektir.

Son Twitler

  • @kullaniciOto paylasim özellikli twitter sosyal box

    - 2 saat önce
  • @kullaniciOto paylasim özellikli twitter sosyal box

    - 3 saat önce

Sosyal Medya