Kapat

Sergiler

Tarih: 30.11.2007

Sergiler, istanbul sergiler


FriendFeed ile Paylaş
Fatih Karakaş Resim Sergisi

SERGİ YERİ: ZİRAAT BANKASI AŞ. KUĞULU SANAT GALERİSİ
ADRES: TUNALI HİLMİ CAD.NO:104 KAVAKLIDERE-ANKARA
TEL:0312-466 0540
KOKTEYL:19 KASIM PAZARTESİ 18:00'DAPEMBE GİYSİLİ KIZ-T.Ü.Y.B.-40X40 CM-2007

SERGİ YERİ: ZİRAAT BANKASI AŞ. KUĞULU SANAT GALERİSİ
ADRES: TUNALI HİLMİ CAD.NO:104 KAVAKLIDERE-ANKARA
TEL:0312-466 0540
KOKTEYL:19 KASIM PAZARTESİ 18:00'DA
SERGİNİN AÇIK OLDUĞU GÜNLER:20 KASIM-7 ARALIK TARİHLERİ ARASI.

Sanatçı hakkında

1975 doğumlu
İlk ve orta? ?ğrenimini Adıyaman’da tamamladı.
1996’da İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi G.S.F resim bölümüne girdi.
Prof. Neş’e ERDOK, Prof. Nedret SEKBAN ve Doç. Ahmet Umur DENİZ atölyelerinde tahsilini tamamlayarak 2002 Nisan’ın da mezun oldu.
1997-2000 tarihleri arasında Prof. Alaaddin AKSOY ve Doç. İrfan OKAN atölyesinde Litografi (taş baskı) eğitimi aldı.

SERGİLER

İpek-Ahmet MEREY Resim Yarışması sergisi-Resim ve Heykel Müzesi, İSTANBUL 2001
Mimar Sinan Üniversitesi Resim Bölümü Mezunlar Sergisi,Osman Hamdi Bey Salonu,M.S.Ü.,Fındıklı-İSTANBUL-2002
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı 7.Geleneksel Resim Yarışması sergisi-Deniz Mü zesi Beşiktaş-İSTANBUL -2002
Çekirdek Sanat Atölyesi 3. Yorumlar sergisi, Taksim- İSTANBUL-2007
Abra Sanat Galerisi Karma Sergi-Teşvikiye,İstanbul-2007

………………………R 30;……………
"İstanbul'da Mevlevilik" sergisi
Kategori: Sergiler | 1 Yorum | 11 Kasım 2007 18:38:36

Rusya'nın önde gelen Telekom şirketi Altimo'nun sponsorluğunda sanatseverlerle buluşturuyor.13. yü zyıl sonlarında, toplumsal ve kültürel kökleri açısından İslam ortaçağına ait mistik bir kurum olan Mevlevilik, Fatih Sultan Mehmed’in İstanbul’u fethiyle Konya’dan İstanbul’a uzanan yolda,İstanbul’un tasavvuf tarihine ışık tutan “Saltanatın Dervişleri Dervişlerin Saltanatı:
İstanbul’da Mevlevilik”Sergisi 2007 Mevlana Yılı’nda,
İstanbul Araştırmaları Enstitüsü galerisinde sanatseverlerle buluşuyor.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araşt? ?rmaları Enstitüsü, İslam tarihinin en büyük mistik şairlerinden olan Mevlana Celaleddin Rumi’nin (1207 - 1273), 800. doğum yıldönümü nedeniyle Unesco tarafından tüm dünyada ilan edilen “Mevlana Yılı”nda, İstanbul’un tasavvuf tarihine ışık tutan bir sergiyi; “Saltanatın Dervişleri, Dervişlerin Saltanatı: İstanbul’da Mevlevilik” sergisini, Rusya'nın önde gelen Telekom şirketi Altimo'nun sponsorluğunda sanatseverlerle buluşturuyor.
13. yüzyıl sonlarında, toplumsal ve kültürel kökleri açı sından İslam ortaçağına ait mistik bir kurum olan Mevlevilik, Fatih Sultan Mehmed’in İstanbul’u fethiyle Konya’dan İstanbul’a uzanan yolda, İstanbul’un Avrupa rönesansına dönük yüzü nedeniyle Dünya ? ?zerindeki yerini alır. Yüzyıllar boyunca süren tarihsel süreklilik içinde, Asya kö kenli bir zihniyet olmaktan, Doğu-Batı arasında entelektüel ve tinsel bir köprü olmaya giden Mevlevilik, 1491’de kurulan Galata Mevlevihanesi’yle birlikte Balkanlar ve Akdeniz coğrafyasına yayılma imkanı bulduysa da, İstanbul Mevleviliğ i’nin temelleri 17. yüzyıl ortalarından itibaren İstanbul’daki Mevlevi ş eyh aileleri tarafından atılır.
İstanbul Mevleviliği, tarih içinde önemli bir siyasi rol üstlenmekle birlikte, Osmanlı kültür dünyasını şekillendiren kültürel ü retim boyutuyla, musikiden hat sanatına, edebiyattan mimariye uzanan çizgi üzerinde, Doğu ile Batı arasındaki entelektüel ama aynı zamanda tinsel bir köprü olması nedeniyle de özel olarak incelenmesi, araştırılması gereken, yüzyıllara yayı lmış bir olgudur.
Sözün zerafetini, kalbin evrenselliğini ve ruhun yüceliğini temsil eden İstanbul Mevlevileri, ortaçağ tasavvuf kültürü içinde şekillenmiş Mevlevi sembolizmini, gündelik hayatın dokusuna yayarak, maddeye ruh veren çabayla, giyim kuşamdan sıradan eşyaya, sanat eserinden konuşma diline kadar geniş bir kültür yelpazesinin mimarları olmuşlardır.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, Osmanlı İmparatorluğu’nun görsel arşivinde önemli bir yer tutan İstanbul Mevleviliği’ne ait levha, gravür, fotoğraf ve gündelik hayata ilişkin objelerden oluşan, küratörlüğünü Ekrem Işın’ın, danışmanlığını Prof. M. Baha Tanman’ın yaptığı “Saltanatın Dervişleri, Dervişlerin Saltanatı: İstanbul’da

Mevlevilik” sergisiyle, sema eden, ney üfleyen dervişlerin büyüs? ?yle, evrenin sınırlarına doğru gizemli bir yolculuğa çıkıyor.
Suna ve İnan Kıraç Vakfı Kültür ve Sanat İşletmesi Genel Müdürü Özalp Birol, “Tüm dünyada Mevlana Yılı olarak kutlanan 2007 yılının sonları nda, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü olarak, İstanbul ve İstanbul Mevleviliğ i’ni mercek altına almaktan, benzersiz bir uygarlık ve kültürün bizlere miras kalmış son görüntülerini İstanbullularla paylaşmaktan farklı bir heyecan duyuyoruz. İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün sergi katına yayılan 76 adet obje, gravür ve fotoğrafın, özellikle de Şeyh Galib’in Hüsn-ü Aşk ve Hamamizade İsmail Dede Efendi’nin Kudüm’ünün büyük ilgi ç ekeceğini düşünüyoruz. İstanbul Araştırmaları Enstitüsü olarak, böyle anlamlı bir projeyi ilk kez bir sponsorla gerçekleştiriyor olmamız da bizler için sevindirici bir gelişme. Dünyanın önde gelen Telekom şirketlerinden Rusya kökenli Altimo’nun kültür ve sanat alanındaki etkinliklerimize gösterdiği yakın ve samimi ilgi bizi çok mutlu etti. Bu serginin, gelecekteki daha geniş ölçekli projelerin mü jdecisi olduğunu düşünüyorum.” dedi.
140 milyondan fazla aboneye sahip, uluslararası yükselen piyasalarda telekom alanında uzmanlaşmış, dü nyanın önde gelen girişim sermayesi ve yatırım şirketi olan Altimo’nun CEO’su Alexei Reznikovich ise “İletişimin küreselleşmesi ve karşı lıklı kültürel etkileşimin her yönüyle kavranmasında Mevlana felsefesi ayrı calıklı bir yerdedir. 800 yıl sonra, Mevlana’nın dile getirdiği fikirler olan dü nya çapında işbirliği ve hoşgörü, çeşitli inanç, ırk, etnik köken ve kü ltürden insanlar arasındaki modern iletişim olanaklarıyla, her zamankinden daha ulaşılabilir hale geliyor. Suna ve İnan Kıraç Vakfı’nın bu sergiye sponsorluk üstlenme onurunu Altimo’ya vermesinden büyük bir gurur duyuyoruz” dedi.
Sergide yer alan ve Sadberk Hanım Müzesi, Sakıp Sabancı Müzesi, Süleymaniye Kütüphanesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yıldız Şehir Müzesi, Galeri Alfa, Suna ve İnan Kıraç, Baki Baykara, Ayşe Yeti? ?kin Kubilay, M. Baha Tanman, Ekrem Işın ve Emin Barın koleksiyonlarından derlenen toplam 76 orijinal eser arasında, değer biçilemeyen levhalar, sikkeler, defterler ve semazen kıyafetleri de var.
14 Kasım Çarşamba 19:00’da Pera Mü zesi’nde gerçekleşecek davet ile İstanbul Araştırmaları Enstitüsü ’nde açılacak olan “Saltanatın Dervişleri, Dervişlerin Saltanatı: İstanbul’da Mevlevilik” sergisi, 15 Kasım 2007 tarihinden, 30 Mart 2008’e kadar İstanbulluların ziyaretine açık olacak.
www.peramuzesi.org.tr
……………… …………………………….

Ahmet Yeşil ve Yiğit Yazıcı

İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda 28 Kasım/ 2 Aralık 2007 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Contemporary İstanbul 2007 Çağdaş Sanat fuar? ?na Türk Resim Sanatını yurt dışında da başarı ile temsil eden iki sanat? ?ı; Ahmet Yeşil ve Yiğit Yazıcı ile katılacaktır.
İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda 28 Kasım/ 2 Aralık 2007 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Contemporary İstanbul 2007 Çağdaş Sanat fuarına Türk Resim Sanatını yurt dışında da başarı ile temsil eden iki sanatçı;
Ahmet Yeşil ve Yiğit Yazıcı ile katı lacaktır.
Ahmet Yeşil ve Yiğit Yazıcı' nın gerçekleştireceği enstalasyon ve tual projeleri,
A 101 yer alacak olan Gallery Art and Life standında sergilenecektir.


Güneşli Sok. No: 33
Cihangir-34433 Beyoğ lu
t/f: 0212 293 91 50
info@artandlife.com.tr

,………………& #8230;…………………………& #8230;……..


------------------------------------------------------------------------------ --

Selçuklu Sarı Çini Resimleri

İSO - Odakule Sanat Galerisi 30 Ekim – 1 Aralık tarihleri arasında Rengin Saltık’ın “Selçuklu Sarı Çini Resimleri” Sergisini konuk ediyor.


Rengin Saltık, "Selçuklu Sarı Çini Resimleri” adlı bu seri çalışmasında, Orta Asya ş aman mirası ile yanı başlarındaki Bizans sanatını, İslam kültürü içinde mükemmel bir ahenk ve şaşırtıcı olgunlukta bir açık yüreklilikle harmanlayarak, kendi özgün sanat üsluplarını yaratmış olan, Anadolu Selç uklu'larının, 13. Yüzyılın ilk yarısında, Beyşehir Gölü kıyısında, Kubad Abad da inşa ettikleri, Büyük ve Küçük Sarayların göz alıcı zenginlikteki ve asılları Konya Karatay Müzesinde bulunan Duvar Çinilerini kendine ö zgü modern tarzı ile tual resmine dönüştürüyor.

Bu serinin “parçalı yağlıboya tuvalleri”, Selçuklu'ların, farklı desenlerdeki çini karolarla oluşturdukları mozaik duvar panolarını andıran, ama onlardan farklı olarak tek bir büyük deseni meydana getirmek için birden fazla karonun yan yana getirilmesiyle oluşturuluyor. (100+10)x100 cm tuvallerin bir kenarı üçgen köşeli (+10) olarak tasarlanarak, dönemin yıldız ve haç çini formlarına ve Selçuklu K? ?mbet Mimarisine gönderme yapılıyor.

Çoğunun asılları, türkuaz ve lacivert renkli olan sır-altı çinilerden yorumlanan bu resimlerin tümü, Kubad Abad'? ?n, altın, gümüş ve diğer değerli maden tozları kullanılarak yapılan "lüster çini" lerinin renklerinde, yani sarı, yeşil, kahve tonlarında betimleniyor.

Sergilenen "sarı çini resimleri” arasında kollarında asaletlerinin sembolü ad ve lakaplarının işlendiği (tıraz) kaftanları ve saçlar? ?ndaki taşlı tokaları ile badem gözlü, yuvarlak yüzlü, güler-yüzlü, hayat dolu erkek ve kadın saray ileri gelenlerinin Portreleri; bağdaş kurup oturanlar; “El Galib”; El-Muazzam; Sultan; Hayat Suyunu (âb-ı hayat) ve Ölümsüzlüğü simgeleyen Narlı Kadın; Selçuklu'ların Tılsımlı olduklarına ve olağanü stü koruyucu güçlerine inandıkları, insan başlı, aslan ya da kuş gövdeli, Sfenks; Melek Siren; Kudret ve Talih simgesi-koruyan ve Hükmeden iki ruhun simgesi, gö ğsünde Es-Sultan yazılı Çift Başlı Kartal gibi masalsı semboller tasvir ediliyor ve Selçuklu'ların çinilerde olduğu kadar, taş ve ahşap oymacılığı gibi diğer mimari bezemelerde de kullandıkları Stilize bitkisel ve geometrik desen panoları yer alıyor.

İSO – ODAKULE SANAT GALERİSİ Pazar hariç hergün 11.00-18.00 arası açıktır. İstiklal Cad.142/1 Odakule Tel : 212. 2514631……………………& #8230;……………..


-------------------------------------- ------------------------------------------


İçimdeki Işık

Abra Sanat Galerisi 02 Kasım – 02 Aralık tarihleri arasında ressam Deniz Deniz’in “İçimdeki ışık” adlı 33’üncü kişisel resim sergisine ev sahipliği yapıyor.


Abra Sanat Galerisi 02 Kasım – 02 Aralık tarihleri arasında ressam Deniz Deniz’in “İçimdeki ışık” adlı 33’üncü kişisel resim sergisine ev sahipliği yapıyor.


Sanatçı yumuşak fırça darbeleriyle yaptığı natürmort çalış malarını prezisyonist (kübist gerçekçilik)bir anlayışla düş alemine taşı mış.Resimleri;hiçbirşey betimlemeden,bir hüzün duygusu verirken genelde saydamlık göze çarpıyor.Eserlerde klasik sanatla,romantik sanat arasındaki eski ? ?ekişmenin,yeni bir görüntüsünü hissetmekteyiz.


Renkler iç indeki ritmik erime o kadar canlı ki,sanatçı ruhunun nerelere varabileceğini anlatmaya çalışmış. Sanatçının yaşamındaki çoşku ve sıcaklık tuallerinde hayat bulmuştur.


Doğa yasalarına göre tasarlandıkları için yinede gerçeğe uygun olan,sanatçının hayalindeki çiçekler ;geometrik parç alanmalar ,kübist anlayış,konu-çevre bağlantıları ve renklerin saydam katmanlarıyla birbirinin içine girmeleri ile ritmlenmiş ve bu son çalışmaları ortaya çıkmıştır.

Sanat ve yaşamı Deniz Deniz ‘in fırçası ile anlamlandırdığı sergi 02 Aralık 2007 tarihine kadar Abra sanat galerisinde izlenebilir.


AÇILIŞ KOKTEYLİ: 02 KASIM CUMA , Saat: 18.00 –21:00 arası
TÜM SANAT SEVERLER DAVETLİMİZDİR.


Sergi, 02 KASIM – 02 ARALIK 2007 tarihleri arasında Pazar & Pazartesi hariç
hergün saat 10.00`den 18/.00`a kadar izlenebilir.

ADRES : Ihlamur Yolu Cad. Hacı Emin Efendi Sok.Esin Apt. No:2/2 D:4Teşvikiye / İSTANBUL
Tel : 212 219 3877
E mail:abrasanat@gmail.com

…………………………&# 8230;…………….

ANLIKSAL YANSIMALAR
Kategori: Sergiler | 0 Yorum | 22 Ekim 2007 13:01:40

12 Kasım - 11 Aralık 2007 tarihleri arasında, Haluk Özden'in kişisel sergisi, Caddebostan Mine Sanat Galerisinde izlenebilir. Ayrıca Kasım ayında gerçekleşmesi planlanan Artistanbul 2007 sanat fuarı Mine Sanat Galerisi standında Haluk Özden'in eserleri görü lebilir.

Mine Sanat Galerisi, Kasım ayında Haluk Ö zden'in paralel sergileriyle sanatseverlerle buluşuyor.
12 Kasım - 11 Aralık 2007 tarihleri arasında, Haluk Özden'in kişisel sergisi, Caddebostan Mine Sanat Galerisinde izlenebilir. Ayrıca Kasım ayında gerçekleşmesi planlanan Artistanbul 2007 sanat fuarı Mine Sanat Galerisi standında Haluk Özden'in eserleri görülebilir.

Sanatçı, Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Grafik Sanatlar Bölümünden 1983 yılında yüksek lisans diplomasını alarak mezun olan aynı zamanda mü zikle ilgilenmiştir. Klasik, rock ve caz alanlarında gitar çalarak pek çok etkinlikte yer almış olan, Haluk Özden resimlerini üretirken buralardan besleniyor.

Birçok özel ve tüzel koleksiyonlara resim vermiş, karma sergilere katılmış ve kişisel sergiler açmıştır. İlk dönem resimlerinde imkanlarla fotorealist ögelere ağırlık vererek fantastik ve gerçeküstücü kurgulamalara başvurmuştur . Ancak fizik-ü stü gerçeklikleri de ön plana çıkarma itilimiyle , bunu en iyi ifade tarzı olarak gö rdüğü soyut resme yönelmiştir. Her iki anlayıştaki resimlerini birarada sunduğu ? ?çüncü sergisinin ardından , " evrensel hareketin özüne nüfuz etme çabası nın bir ürünü '' olarak tanımladığı ve " Kinesis '' (hareket , devim) adını verdiği dördüncü sergisiyle birlikte geometrik-soyut tarzda yapıtlar ürettiği yeni bir döneme girmiştir.

Mine Sanat Galerisi, 1985'ten beri Anadolu yakasında Ç ağdaş Sanat çizgisinden ödün vermeden sanat etkinliklerine devam eden galeri olma özelliğini korumaktatadır. Mine Sanat'ta, geçmiş yıllarda da pek çok etkinliğe katılmış olan Haluk Özden, sergileri için geometrik soyut tavırla hazırladığı resimler, olup bitmekte olanın özüne sevkediyor izleyiciyi.

Sanatçı, resimlerinde "Merkez" arayışı içerisindedir. "Merkez"in sunduğu tezahürlerin ç okluğunu ayıracak yalın formlarla ona ulaşmaktadır.

Haluk Özden'e göre "Merkez" sessizlik, dinginlik ve kayıtsızlık demektir. Aristo'nun da dediği gibi devinmeyen devindiricidir. Çarkın ortasındaki mil harekete katılmaz ama hareket ondan dolayıdır. Insanlığın bilincini bakışlarını merkeze çevirmesi gerektiğini düşünüyor. Çokluk içerisinde yitip gitmiş bilinç zerrelerini "Merkez"e yönlendirmek gerektiğini düşünem Özden, insanların sorunlarını böyle halledeceğini düşünüyor.

Resmin toplumsal bir misyon olduğunu dü? ?ünen sanatçının kendisini nefsin girdaplarından sıyırıp, Tanrısal öze yönelmede toplumu peşinden sürükleme zorunluluğu vardır. Bunu ne ölçüde başarırsa asli vazifesine o denli hizmet etmiş olduğunu düşünüyor. Bu noktada Soyut Resim Sanatının bu doğrultuda çok iyi bir araç olduğunu düşünüyor.

………………………R 30;………………..

"Arı nma"

‘’Arınma’’ temasını en içsel ş ekilde tanımlayan ve yansıtan Gülten İmamoğlu nun sergisi 6 Kasım / 3 Aralık 2007 tarihleri arasında Gallery Art and Life Cihangir de sanatseverlerle buluşucaktı r.
…………………………& #8230;…….


“Genç Açılım”

Pi Artworks, 1 – 30 Kasım 2007 tarihleri arasında İlke İlter’i Istanbu’lu sanat severler ile buluşturuyor.
zmir’ de çalışıp ü retmekte olan İlke İlter’i, 2005 senesinde Pera Müzesi “Genç Açılı m” sergisi , 2006 senesinde ise Eczacıbaşı Sanal Müzesi ve Marcus Graf’ ın küratörlüğünü yaptığı, Siemens “Bedenim Benim Kalemdir” sergileri ile tanıyoruz. İlter, İstanbul’ daki ilk kişisel sergisi için hazırladığı işlerini:
“ Özellikle son dönem çalışmalarımda, yüzeyi önemseyen, olabildiğince az müdahaleye yer verdiğim bir resim algısı olu? ?tu. Tüm resimler bir öykünün başladığı ilk cümle ve o cümlenin algıs? ?nın ilk anı gibiler. En azından üreticisi olarak benim için hisleri böyle. Elbette iş leri okuyacaklar için uçları son derece açık. Neredeyse bir anda ve kendiliğinden ortaya çıkıverdi bu seri. Daha önce kararlaştırdığım, adını koyup bağ lamını belirlediğim onca proje arasından fırlayıp, oluşumunda diretti.


“Bir Gün Ben” serisinde resmin peşinden koş tuklarımdan çokta ayrılmadan aslında. Yine kurguyu öne çıkaran resim yü zeyinin tasarısına odaklı bir zihinsel süreçti. Küçüklük fotoğraflarıma atıfların yerine bu kez küçük takıntılı anları, tesadüfleri hedef aldım. Bazı form tekrarlarının, bazı renklerin, bazı boyama tavırlarının aynıl? ?ğında ısrar ettim. Başlangıçta fon gibi algılanan bazı yüzeylerin üzerinde koşuşturan bazı imgeler planlıyordum. Sonuçta bazıları sadece fonlar, bazı ları da imgeleriyle buluşmuş fonlar olarak son hallerini aldılar. “ olarak tanı mlıyor.

Pi Artworks genç sanatçılarından İlke İlter kişisel sergisi, Ortaköy’ de ki ana galeri mekanında 30 Kasım tarihine kadar Pazar – Pazartesi hariç her gün, 11.00 – 19.30 saatleri arasında izlenebilir. İlke İlter’ in resimleri üzerine Gülay Yaşayanlar’ ın yorumu ise:
“İlke ilter’in resimlerinde, bazı simgesel motiflerle sık sık devreye giren ve çoğu zaman ucu açık bırakılan mekân olgusu, resmin tüm aurasına egemen olmakta ve çoğunlukla da resmin dışına taşan boyutlarıyla kendini hissettirmektedir. Bu yüzden İlter’in resmindeki gerçeklik duygusu, zaman zaman salt çizgi boyutunda devinerek, boşluğu meşru kılan bir yüzey organizasyonuna dönüşür. Burada dile gelen masumiyet ve dinamizm, çizgisel kı vrımları önceler gibidir. Benzer şekilde işlevsel çizgi- imgeler, kendi psişik sessizliğinde boşluğu sararken, resmin de yeni analitik malzemeleri olurlar sonuç ta… Bu imgelerle beslenen algı ve deneyim çakışması, sanatçının bize önerdiği umudun ve hayal gücünün dilsel olanaklarıyla bir araya geldiğinde, artık imgelem gücü de meşru bir hal almıştır. Böylece tetiklenen çağrı? ?ımlar -sessizlik, korku ve ürküntü gibi- ard arda gelmektedir. … “

Pi Artworks genç sanatçılarından İlke İlter kişisel sergisi, Ortaköy’ de ki ana galeri mekanında 30 Kasım tarihine kadar Pazar – Pazartesi hariç her gün, 11.00 – 19.30 saatleri arasında izlenebilir.

Tarih : 1-30 Kasım
Yer : Pi Artworks
Adres : Muallim Naci Cd. No:63 K:2-6
Ortaköy İstanbul
Tel : (212) 236 68 53

………………………R 30;.

Bilge Olgaç-Rıza Baloğlu Fotoğraf Sergisi

SİNEMANIN “YANAR FİLMLER GİBİ YİTİP GİDEN YÖNETMENİ” BİLGE OLGAÇ ’IN FOTOĞRAFLARI, RIZA BALOĞLU’NUN OBJEKTİFİNDEN FRANSIZ KÜLTÜR MERKEZİ’NDE
Yüz yıla yaklaşan sinema tarihimiz içinde ö ncü kadın yönetmenlerimizden olan Bilge Olgaç’ın fotoğraflara yansıyan “sinema tutkusu”, Fransız Kültür Merkezi’nde açılan Rıza Baloğlu Sergisi ile sanatseverlerle buluşuyor.

Bilge Olgaç’ın 1991 yılında Kars yöresinin zorlu kış koşullarında çektiği “Umut Hep Vardı” filminin setinde, Rıza Baloğlu tarafından “bir yönetmen portresi” olarak çekilen fotoğrafları 17 – 30 Kasım 2007 tarihleri arası nda sergileniyor.

1994 yılında, evinde çıkan bir yangında, senaryo taslakları, notları ve kişisel fotoğrafları ile birlikte hazin bir şekilde yaşamını kaybeden Bilge Olgaç’ın, dostlarında bulunan az sayıda anısal fotoğ rafları dışında geride hiç bir belge bırakmadan hayata veda etmiş olması, usta yönetmenin “sergi fotoğrafları”na da ayrı bir değer yüklüyor.

Bilge Olgaç’la ortak projelerde çalışmış olan öykü ve sinema yazarı Osman Şahin, “sinema kültürümüzün ve halkımızın kimliğinin bir parçası”olarak gördüğü Bilge Olgaç’ı, sergi kataloğuna yazdığı ön yazısında şöyle anlatıyor: Işığı, görü ntüyü ustaca, bazen hareketli, bazen ağır sahne kaydırmalarıyla kullanarak, kiş ilerin gizemli dünyalarını alabildiğince güçlü bir şekilde yansıtmış tek kadın yönetmenimizdir. Bazen kamerayı bir kalem ustası gibi kullanarak, insan derinliklerinin ruhuna inmiş, bu derinlikleri seyirciye duyumsatmıştır. İç Anadolu insanını, Ege insanını, Toros insanını, Güneydoğuyu, Karadeniz insanı nı aynı duygulu sinema diliyle birleştirmiştir. Yalın şiirsel bir mekân duygusunu ve o mekan içindeki bireyin yaşamını en ufak bir aşırılığa kaçmadan anlatmasını bilmiştir. Anlatım düzeyi yüksek, çalışkan yönetmenlerimizin en başında yer alan dost, güzel arkadaş bir insandır BİLGE OLGAÇ …”

Rıza Baloğlu’nun öznel belgecilik anlayışı nın öne çıktığı “Bilge Olgaç” sergisinde yer alan fotoğrafları bir yandan, Olgaç’ın renkli, heyecanlı ve enerji dolu karakterini öne çı karırken, bir yandan da bir yönetmenin “yalnızlığı”nı derin biç imde duyumsatıyor…

İstanbul Fransız Kültür Merkezi Galerisi
İstiklal Cad. N:8 Taksim
T:0212.334.87.40
www.infist.org

Tarih : 17-30 Kasım 2007

……………………….


Mine Sanat Galerisi

Mine Sanat Galerisi Kasım Ayı'nda Dopdolu…

Mine Sanat Galerisi Kasım ayın içerisinde galeri mekâ nı haricinde fuarlar aracılığı ile de sanatseverlerle buluşuyor.
Mine Sanat, Ressam Haluk Özden ile Anlıksal Yansımalar başlıklı kişisel sergiyi gerç ekleştirirken sanatçının galerideki kişisel sergisi haricinde Artistanbul 2007’ye katılıyor.
Mine Sanat Galerisi, 28 Kasımda izleyicilerle buluş acak olan Contemporary 2007’ye ise Balkan Naci İSLİMYELİ ve Selim ALTAN ile katılıyor.
12 KASIM – 11 ARALIK 2007
HALUK ÖZDEN - ANLIKSAL YANSIMALAR (MİNE SANAT GALERİSİNDE KİŞİSEL SERGİ)
10 KASIM - 18 KASIM 2007
HALUK ÖZDEN - ARTİSTANBUL 2007 FUAR SERGİSİ
28 KASIM – 4 ARALIK 2007
BALKAN NACİ İSLİMYELİ ve SELİM ALTAN ile CONTEMPORARY 2007

Yer : Mine Sanat Galerisi
Bahariye İstanbul
Tel : (216) 345 64 40

,……………………..
Endişe

Volkan Aslan “ENDİŞE” isimli solo sergisi ile PI ARTWORKS’ de.
Pi Artworks Kasım ayında ilk solo sergisi ile Istanbul izleyicisine sunduğu Ilke Ilter’den sonra, genç sanatçılarını tanıtmaya devam ediyor. 6 Aralık 2007 – 5 Ocak 2008 tarihleri arasinda Ortaköy, Pi Artworks Ana galeri mekanında Volkan Aslan’ın ENDİŞE olarak adlandirdiği yeni iş lerinden sergiyi izleyecegiz.

Volkan Aslan “Endişe” isimli sergisininde yeni işleri, tuval yuzeyi üzerinde boyanın yanında keçe ve “c? ?rt cırt” olarak gündelik dilimize yerlesmiş olan malzemeleri de kapsıyor.
Sergi Ortaköy PI ARTWORKS’ de 5 Ocak 2008 tarihine kadar Pazar – Pazartesi hariç her gün 10.00 – 19.00 arasında izlenebilir.

www.piartworks.com

Tarih : 6 Aralık-5 Ocak
Yer : Pi Artworks
Adres : Muallim Naci Cd. No:63 K:2-6
Ortaköy İstanbul
Tel : (212) 236 68 53

………………………….

“Yüzler - Gözler” Mehmet Oğur Sergisi

Sanatçı Mehmet Oğur, “13 Aralık 2007- 02 Ocak 2008” tarihleri arasında Mehmet Oğur ‘Yüzler-Gözler’ adını verdiği resim sergisini Galeri Artist Ç ukurcuma’da izleyicilerine sunuyor.
Ressam bu sergisinde de kendi hayalinde yarattığı tip portreler üzerinde duruyor. Bu tip portreler, masum, güzel ve hüzü nlü bir ruh haliyle görünüyorlar. Soylu bir duruş içindeki bu insanlar bize dokunaklı bakışlarıyla sessizce bakıyorlar. Yüzler ve vücutlarda modern bir resim yorumu gözleniyor. İri gözler, küçük ağızlar, ince boyun, küçük vücutlar ve eller dikkati çekiyor. Bazı resimlerdeki soyut parçalanmalar bizi soyut resmin dünyasına yaklaştırıyor. Kısaca Mehmet Oğur, insan ruhunun aynası olan yüzleri-gözleri çiziyor ve boyuyor.

Tarih : 13 Aralık Perşembe
Yer : Galeri Artist Ç ukurcuma
Adres : Altıpatlar Sokak No: 26
Çukurcuma İstanbul
Tel : 0212 251 91 63

…………………………… …
''Dilek Ağacı'' - Tülin Onat Sergisi

Prof.TÜLİN ONAT'ın uzun bir süreden beri üzerinde çalıştığı ve son 1.5 senedir de eserlerini gerç ekleştirmeğe başladığı ''Dilek Ağacı'' projesi, 2007 yılının son proje sergisi olarak 13 Aralık 2007 / 13 Ocak 2008 tarihleri arasında The Marmara Pera Gallery Art and Life da sanatseverler ile buluşacaktır.
Dilek ağacı projesi zamanlama itibari ile de Yılbaşı kutlamaları ile de örtüşmekte olup, gerek enstalasyon, gerekse tual resimleriyle ağaç sembolüne farklı bir bakış açısı da getirmektedir.

Prof. Tülin Onat ''Dilek Ağacı'' projesinin ana temasını, '' İnsanlar varoldukları ortamda yetinemiyorlar, bu çok önemli….. İstemek, daha ? ?oğunu istemek, içgüdüsel, farkındalıklı veya farkındalıksız, sadece safiyetsel duygular içinde, inançsal bir çıkış noktası olmadan, bir şekilde istemek, dilek dilemek….Belki de farklı bir çıkış noktası aramak/bulmak….'' Diye ifade ederken sanatçı, kendi hayatında da dilek ağ açlarının çok önemli bir yere sahip olduğunu belirtmektedir.

Adres: The Marmara Pera Gallery Art and Life
Meşrutiyet Cad.
Tepebaşı – Beyoğlu
Tel: 0212 293 91 50

Tarih : 13 Aralık Perşembe


………………………… < br>"Ardışık Örüntüler"

Mac Art Gallery 8-30 Kasım 2007 tarihleri arasında çağdaş Türk sanatının özgün isimlerinden Hayri Esmer’in çalışmalarına ev sahipliği yapıyor.
Sanatçı, mimari kurgu, mekan/boş luk ve bunlara bağlı olarak geçişlilik kavramını öne çıkardığı çalı şmalarında, yoğun ve dinamik bir görsel etkinin arayışındadır. Katmanlaşan çizgi istifleri, ardışık yinelemeler, monokrom renk planları, arınmış bir imge/boşluk ilişkisi bu sorunsalın araçlarıdır. Böylece güçlü kütlesel formlarla, yalın bir kurgu şeklinde beliren yapı, çevremizdeki mimari yapıyı yeni bir bakış ekseninde görselleşmektedir.

Soyutlayıcı ve minimal bir algı yı referans alan son çalışmalarında Esmer; çizgiyi resimlerin esas unsuru; anlama dair her tür etkinin kaynağı ve sorunsalı yapmaktadır. Bu anlamda İmge ile uzam arasında oluşturulan geçişlilik, aralarındaki sınıra ve ilişkiye günümüz bağlamında yeni bir görsellik kazandırılmıştır. Uzam ile imge benzerlikleriyle birbiriyle bütünleşmekte, ama aynı zamanda farklılıklarıyla da birbirinden uzaklaşmaktadır. Zayıf –güçlü, uzlaşmacı-çatışmacı, dinamik-dingin; yani belirsizliği ve muğlaklığı içeren karşıtlıklarıyla çizgi ve bu karşıt yapılanmaya paralel duran renk görsel gerilimi keskinleştirmekte ve bu ikili bütünleşme her defasında mistik bir algıyı referans alarak var olmaktadır. “ bu resimlerde kullanılan teknik akademik geleneğin dışından ödünç alınmıştır. Bir zamanlar reklam sektöründe kullanılan bu teknik yerini bugün bilgisayar teknolojisine bırakarak ölümünü yaşamaya terk edilmiş birçok şey gibi makul kaderini yaşamaktadır. Böylece sanata mal olmuş bir gerçek(çizgi), ona ait olmayan bir teknik ile yeniden ele alınmış olmaktadır.”

Hayri Esmer “ARDIŞIK ÖRÜNTÜLER” sergisi 6-30 Kasım 2007 tarihleri arası nda Pazar hariç hergün 10:00-19:00 saatleri arasında Mac Art Gallery’de gö rülebilir.

Kokteyl: 6 Kasım 2007 Salı saat 18:00-20:00

Tarih : 6 -30 Kasım
Yer : Mac Art Gallery
Adres : Mim Kemal Öke Cad. No:23/3-4 34367
Nişantaşı İstanbul
Tel : 212 343 85 40-41

………………………R 30;…


Block

Dünya çapında tanınmış yerli ve yabancı tasarımcı ve sanatçıların Türk mermerinden tasarladıkları limited edition ürünlerin sergileneceği Block Sergisi, 16 Kasım 2007 Cuma günü ziyarete açılıyor.
İMİB (İstanbul Maden İhracatçıları Birliği) sponsorluğunda, Doğal Taş Üreticileri ve İhracatçıları’nın desteği ile gerçekleşecek olan sergiye, dünyada örnekleri yalnızca MoMA ve Tate Modern gibi kurumlarda görülen türde bir organizasyon ile Türkiye’nin ilk tasarım üssü HAAZ Galeri imza atıyor.

Haaz Galeri’nin yapımcılığı ve kü ratörlüğünde gerçekleşecek olan proje sayesinde tasarımcılar, Marmara yar? ?madasında dünyanın en geniş doğal taş rezervlerine sahip olan Tü rkiye’nin kaynaklarından yararlanacak. Türk taşlarından ilham alarak tasarlanan limited edition ürünler, Türk Doğal Taş Üreticileri tarafından üretilecek.

Sergiye MoMA’nın koleksiyonunda eserleri yer alan Campana Brothers; daha önce Jean Paul Gaultier’in defilesi için de tasarımlar yapan Jurgen Bey; 100% Design Tokyo’nun bu seneki kreatif direktörü Michael Young; Centre Georges Pompidou koleksiyonunda yer alan Konstantin Grcic; dünyaca ünlü Türk sanatçımız Haluk Akakçe’nin yanı sıra; dünya çapında pek çok koleksiyonda eserleri bulunan ve sergilenen; Aziz Sariyer, Defne Koz, Marcelo Rosenbaum, Autoban, Marcio Kogan, Arthur Casas, Tanju Özelgin, Paola Navone, Matali Crasset, Arif Ö zden, Gökhan Avcıoğlu, Simon Heijdens ve Jason Miller gibi önemli isimler katılı yor.

BLOCK sergisi, Karaköy Antrepo No:3’te, 30 Kasım’a kadar ziyaret edilebilecek.

Tarih : 16-30 Kasım
Yer : Haaz Galeri
Adres : Sunplaza,Dereboyu Sok. No:24 Kat: -5
34398 Maslak İstanbul
Tel : 0212 285 03 00
…………………………..

“Koleksiyondan Kreasyona Boncuk"

Kadir Has Üniversitesi- Rezan Has Müzesi 22 Kasım’dan itibaren Boncuk Konulu iki özel sergiye ev sahipliği yapıyor.
Kadir Has Üniversitesi – Rezan Has Müzesi; Uluslararası Boncuk ve Boncuk İşleme Sanatı Konferansı kapsamında dü zenlenen “Gönül PAKSOY, Koleksiyondan Kreasyona Boncuk” ve “Trajectories” başlıklı iki muhteşem sergiyi sanatseverlerle buluş turuyor.

“GÖNÜL PAKSOY. KOLEKSİYONDAN KREASYONA BONCUK” Sergisi (22 Kasım 2007-23 Şubat 2008) Kadir Has Üniversitesi, Rezan Has Müzesi, Gönül PAKSOY’un özel boncuk koleksiyonuna ev sahipliği yapacak. Prehistorik dönemlerden günümüze değin boncukların yanı sıra PAKSOY’un tasarımlarının da yer alacağı sergi 22 Kasım 2007 - 23 Şubat 2008 tarihleri arasında Rezan Has Müzesi’nde ziyaret edilebilir.

Ziyaret Saatleri:09:00 - 18:00 (Her gün)

Adres:Kadir Has Üniversitesi
Kadir Has Caddesi - Cibali
Tel: (0212) 533 65 32 - (0212) 534 10 34

Tarih : 22 Kasım '07 - 23 Şubat '08

…………………………&# 8230;…

“Trajectories”

Kadir Has Üniversitesi – Rezan Has Müzesi; Uluslararası Boncuk ve Boncuk İşleme Sanatı Konferansı kapsamında düzenlenen “Gönül PAKSOY, Koleksiyondan Kreasyona Boncuk” ve “Trajectories” başlıklı iki muhteşem sergiyi sanatseverlerle buluşturuyor.
Cam boncuk sanatı 20.yy sonlarında, boncuk yapımı için gerekli malzemelere ulaşabilen, araştırmalar yaparak cam işleme sanatını öğrenen Amerikalı ve Avrupalıların bireysel çabalar ile başlamı ştır. 1993 yılında Amerikalı cam boncuk sanatçılarından oluşan bir grup, Prescot Arizona’da, su anda Boncuk Müzesi olan yerde ilk cam boncuk sergisini a? ?tı.

O dönemde kurulan ve günümüzde uluslararası bir birlik halini alan Cam Boncuk Ustaları Birliği’nin ve Arizona Boncuk Müzesi’nin hazı rladığı “Trajectories” başlıklı sergi, cam boncuklardan oluşuyor. 67 sanatçının eserlerinden oluşturulan “Trajectories”, Kadir Has Sanat Galerisi’nde Ocak ayının sonuna kadar devam edecek.

Ziyaret Saatleri:09:00 - 18:00 (Her gün)

Adres:Kadir Has Üniversitesi
Kadir Has Caddesi - Cibali
Tel: (0212) 533 65 32 - (0212) 534 10 34

Tarih : 22 Kasım '07-30 Ocak '08
…………………………&# 8230;….


“Oradan Oraya” Mehmet Güleryüz

Yapı Kredi Kâzım Taşkent Sanat Galerisi, 28 Kasım 2007 - 14 Ocak 2008 arasında Mehmet Güleryüz’ün “Oradan Oraya” adlı heykel sergisine evsahipliği yapıyor. Yurtiçinde ve yurtdışında resim ve desenlerinin yanı sıra heykel çalışmalarıyla da yıllardır ses getiren usta ressam Mehmet Güleryüz “Yarış Arabası”nın da aralarında bulunduğu yeni eserleriyle dikkat çekiyor.
Serginin kataloğunda, sanat tarihçisi Levent Çalıkoğ lu’nun ve edebiyatçı Murathan Mungan’ın kaleme aldığı yazılar sanatçının dünyasına ve bu sergiye pencereler açıyor. Ayrıca lobide Gü leryüz’ün heykel ve enstalasyon çalışmalarının geçmişten bugüne serüveni anlatılıyor.

Mehmet Güleryüz “Orada Oraya” heykel sergisi, 28 Kasım 2007-14 Ocak 2008 arasında Kâzım Taşkent Sanat Galerisi’nde, haftaiçi her gün 10:00-19:00, Cumartesileri 10:00-18:00, Pazarları 13:00-18:00 arası gezilebilir.

Tarih : 28 Kasım - 14 Ocak
Yer : Kazım Taşkent Sanat Galerisi
Adres : İstiklal Cd No: 285 / 287
Galatasaray İstanbul
Tel : (212) 252 47 00

………………………R 30;……………


"Geleceğe Esintiler"

Sabancı Üniversitesi Kasa Galeri, 13. Avrupalı ve Akdenizli Genç Sanatçılar Bienali’ne Türkiye adına katılacak genç sanatçıların eserlerine ‘Geleceğe Esintiler’ sergi serisinde ev sahipliği yapıyor.
Ardarda iki sergi olarak düzenlenecek sergilerin ilkinde, Şenay Kazalova, Deniz Üster, Yaşam Şaş mazer ve Umut Sakallıoğlu’nun Bienal’e katılacak eserleri ilk defa sergilenecek.

Sabancı Üniversitesi Kasa Galeri, ‘Geleceğe Esintiler’ sergi serisi kapsamında, 13.’sü Mayıs ayında İtalya’nın Puglia bölgesinde düzenlenecek, Avrupalı ve Akdenizli Genç Sanatçılar Bienali’ne katılacak genç sanatçıların eserleri izleyici ile buluşacak.Bienal Komitesi üyesi Sabancı Üniversitesi’nin oluşturduğu bir komisyon tarafından seçilen eserler, ard arda düzenlenecek iki sergide izlenebilecek. 15 Kasım - 24 Aralık tarihleri arasında gerç ekleştirilecek ilk sergide; Şenay Kazalova ve Deniz Üster resim, Yaşam Şaşmazer heykel ve Umut Sakallıoğlu da video çalışmalarıyla yer alacaklar.

Teması, “doğru zaman; değişimin mümkün olduğu an” anlamına gelen Yunanca ‘kairos’ kelimesi çerçevesinde belirlenen Bienal’e katılacak işler, ‘Geleceğe Esintiler’ serisi kapsamında gerçekleşecek ikili sergide ilk defa sanatseverlerin karşısına çı kacak.

Tarih : 15 Kasım-24 Aralık 2007
Yer : Kasa Galeri
Adres : Karaköy İletişim Merkezi Bankalar Cd No:2
Karaköy İstanbul
Tel : (212) 292 49 39
…………………………&# 8230;……………


Feyzan Alasya

Bahariye Sanat Galerisi, 22 Kasım - 11 Aralık tarihleri arasında Feyzan Alasya'nın resimlerine ev sahipliği yapıyor.

Tarih : 22 Kasım - 11 Aralık 2007
Yer : Bahariye Sanat Galerisi
Adres : Caferağa Mahallesi Kadife Sk. Kız? ?ltunç Apt. No:1/1
Kadıköy İstanbul
Tel : (216) 414 55 06

…………………………… ….

“Olağandan Sonra: Şimdiki Zaman”

Siemens Sanat, 7 Kasım’da açılacak olan “Olağandan Sonra: Şimdiki Zaman” isimli sergi ile bugüne kadar gerçekleştirilenlerden oldukça farklı bir projeyle sanatseverlerin karşısına çıkıyor. Pentür, yani boyaman? ?n öne çıktığı resimlerden oluşan sergi, geleneksel yöntemlerle de güncel yapıtların ortaya çıkarılabileceğine dair bir öneride bulunuyor.
“Olağandan Sonra: Şimdiki Zaman”ın küratörleri T. Melih Gö rgün ve Mürteza Fidan bu sergiyle, resmin güncel sanattaki yerine ilişkin önyargı yı tartışmaya açmayı hedefliyorlar.

Genelde film, yerleştirme, çoğ altım ve formlardan oluşan çeşitli uygulamaların hakim olduğu güncel sanatta “resmin” yerini sorgulayan sergi, yapıtın malzemede değil, fikirde değ erlendirilmesi gerektiği; sadece teknolojik bir uygulama ile yapılmış bir yapıta çağ daş denilemeyeceği gibi, geleneksel yöntemlerle de çağdaş yapıtların ü retilebileceği mesajını vermeye çalışıyor.

“Olağandan Sonra: Şimdiki Zaman” sergisi sadece iki sanatçının yapıtlarına yer verilmiş olması ile, farklı disiplinden çok sayıda sanatçının yapıtlarının yer aldığı daha önceki Siemens Sanat sergilerinden ayrılmaktadı r.

İtalya’da yaşayan Lübnan asıllı Ali Hassoun ve Tü rkiye’de yaşayan Bulgaristan doğumlu Şenay Kazalova, iki kültürlülüğün izlerini bu sergide yapıtlarına taşıyorlar. Sergi, kültürlerarası sentez yapan, tarzları birbirine çok benzeyen bu iki sanatçının hem yaşları, hem de kültü rel birikimleri arasındaki farklılığı yapıtlarına yansıtma biçimlerini karşı laştırma ve kıyaslama yapabilme fırsatı sunuyor.

Ali Hassoun’ın çalışmaları, fonunda yer alan Batı Avrupa sanatından başyapıtların gri-nötr görüntüleri ve sosyo-kültürel baskın göstergeleriyle karşı karşıya getiriyor seyirciyi. Yapıtlar, Ortadoğu’nun gündelik yaş amından kesitlerin ve canlı renklerle yapılandırılmış yerel formların fondaki sahnelerle hesaplaşmaya girişini konu ederek, çok katmanlı okumalara da olanak sağlıyor.

Şenay Kazalova’nın yağlıboya portreleri ise izleyicinin zaman ve uzamına yerleşerek seyirlik bir nesne olmaktan çıkıp kendi muhatabı nı kendisi seçiyor. Kazalova, izleyicinin rolünü ödünç alarak onu yerinden edip, izlenen konumunda yeniden üretiyor. Bu durum silinmiş soğuk portrelerdeki bakış ile izleyen (izlenen) arasındaki güç gösterisinin (karşılıklı-eylemsellik) dönü? ?mesi olarak ifade ediliyor. Bu dolayımlı mübadelede, izleyiciyi cüretkâr bakış ın etkin gücüne maruz kalıyor.

“Olağandan Sonra: Şimdiki Zaman” sergisi 7 Kasım-21 Aralık tarihleri arasında haftanın her günü 10:00-19:00 saatleri arasında Siemens Sanat’ta ziyaret edilebilir.

Siemens Sanat
Meclisi Mebusan Cad. No:125 Fındıklı- İstanbul
Tel:(212) 334 11 04 / www.siemenssanat.com

Tarih : 7 Kasım-21 Aralık 2007

…………………………… …..

Çağa Yerleşmek: Temelli (Samutlu) Örnek Köyü”

İDEAL CUMHURİYET KÖYÜ; “TEMELLİ (SAMUTLU) ÖRNEK KÖ YÜ” SANAL MİMARLIK MÜZESİ’NDE…
Sanal Mimarlık M? ?zesi’nin “İdeal Cumhuriyet Köyleri”nin ilk örneklerinden birini konu alan yeni sergisi “Çağa Yerleşmek: Temelli (Samutlu) Örnek Köyü” 15 Ekim- 15Aralık 2007 tarihleri arasında www.mimarlikmuzesi.org adresinde ziyaret edilebilecek.

Sanal Mimarlık Müzesi Cumhuriyet’in ilk yıllarında uygulanmaya başlanan “iskan (yerleşim) politikası” kapsamında kurulan yeni köyler ve geliştirilen köylerin ilk örneklerini tanımak isteyenler için benzersiz bir kaynak sunuyor. 1923’lerden itibaren “İskan (yerleşim) politikası” çerçevesinde, demiryolu ve karayolu açısından ulaşıma elverişli, tarım arazileri, akarsu ve doğal kaynaklar bakımından zengin bölgelerin bu avantajlarından yararlanabilmek amacıyla kurulan bu köyler ve varolan köylere yapılan ekler “Çağa Yerleşmek” sergisinde gözler önüne seriliyor. ? ?zellikle nüfus mübadelesi döneminde kurulan “örnek (numune) köyler” genellikle ızgara plana sahip olup, toplam konut birimi sayısı ise 50. Dönem ş artları itibariyle; hane sayısına göre nüfus, yönetim birimi büyüklüğü ve evlerin inşa düzeni belirleniyordu. Temelli (Samutlu) Örnek Köyü ise 1 Temmuz 1931 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile inşa edilmiş olup, Trakya’da Bulgar göç menleri için General Kazım Dirik’in 1940’lı yıllarda tasarladığı ve çok sayıda örneğinin uygulandığı bilinen daire planlı “İdeal Cumhuriyet Köyü”nün küçük bir kopyası görünümünde. Temelli (Samutlu) Numune Köyü, dikkat çekici bir ilk ve ön-örnek.

Ali Cengizkan ve Didem Kılıçkıran yürütücülüğünde, ODTÜ Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü yüksek lisans stüdyolarından Arch 714 kapsamında 2005- 2006 bahar döneminde gerçekleştirilen araştırmanın temel alındığı sergide, “Temelli (Samutlu) Örnek Köyü” yerleşiminin ve barınma birimlerinin gelişimi sosyo-kültürel, mimari ve tarihsel boyutlarıyla inceleniyor. Arşiv taramaları, yerinde gerçekleştirilen detaylı yapı etüdleri ve etnografik yöntemlere dayanan araştırmanın sözlü olarak yapılan tarih araştırmaları da döneme ait aydınlatıcı bilgiler içeriyor.

Tarih : 15 Ekim - 15 Aralık


…………………………&# 8230;…

Cihat Burak

Paris dönemi baskılarının yer alacağı eserlerin tanıtım sergisi.

Adresi: Ahmet Fetgari (Kalıpçı) Sokak Tamar Apt.106/3 Teşvikiye-İstanbul
Tel: (0212) 260 97 05
Gsm: (0532) 246 48 82
info@artpointgallery.com
Galeri Pazar günleri hariç Saat 10.00 – 19.00 arasında açıktır.

Tarih : 17 Kasım - 10 Aralık 2007

…………………………… ….


Kedici Ressam Sedef Yılmabaşar Ertugan

Mayadrom Sports Center’ın Toprak sanat galerisi işbirliğiyle ortaklaşa düzenlediği bu serginin ana teması ’kedi figürleri’.
Resimlerinde sadece kedi figürlerini işlediği için “Kedici Ressam” olarak anılmayı seven Sedef Yılmabaşar Ertugan, bu yıl Bodrum, Antalya, Mersin, Bursa ve Ankara’daki karma ve kişisel sergilerinin yanı sıra İstanbul’da Mayadrom Sports Center Etiler’de sanatseverlerle buluşacak. Sanatçının yaklaşık 20 adet eseri sergide olacak.

Kedi duruşlarının, bakış larının, kıvrımlarının sanatçı için ilham kaynağı olan bu sergi, 11 Aralık 2007 - 5 Ocak 2008 tarihleri arasında Mayadrom Sports Center Etiler’de, ziyaretçileriyle buluşacak.

Adres:Mayadrom Sports Center, Etiler
Tel: 0 212 352 32 00

Tarih : 11 Aralık Salı 2007
……………………..

Hikmet Barutçugil

Çırağan Palace Kempinski Sanat Galerisi, ünlü Türk Ebruzen Hikmet Barutçugil’in eserlerini İstanbullular ile buluşturmaya hazırlan? ?yor.
ÇIRAĞAN PALACE KEMPİNSKİ’de HİKMET BARUTÇUGİL “EBRİSTANBUL“ sergisi…

Mayıs ayında açılı şı yapılan Çırağan Palace Kempinski Sanat Galerisi, İlhan Berk, Mehmet Gü leryüz, Esat Tekand ve Devrim Erbil’in sergilerinden sonra, şimdi de Hikmet Barutçugil’in “Ebristanbul” sergisine ev sahipliği yapı yor.

Uzun yıllardan beri hazırlanmakta olan ve 11 Aralık 2007 / 15 Ocak 2008 tarihleri arasında Ebr-Istanbul projesinin ikinci ayağı olarak, 90 lı yıllarda yapılan barut ebrularının üzerine, 2003/2006 yılları arasında gerçekleş tirilen minyatür ve resimler ile yeniden, yeni yorumlamalar ile hazırlanarak farklı bir boyutta sanatseverlerin beğenisine sunulacaktır.

Ebruzen Hikmet Barutçugil in 1970’li yıllardan beri sürdürdüğü ebru çalışmaları dahilinde ebru sanatının gelişimi, çağdaşlaşması anlamında büyük bir yenilik olarak ebru sanatına kattığı, ‘’Barut Ebruları’’, tabiatta zaten var olan görüntülerdir.

Venüs , gezegeninden gelen fotoğraflar, bir hücrenin mikroskoptaki görüntüsü, bir sabun köpüğünün üzerinde oluşan ya da arabalardan damlayan yağların yağmur suyunda oluşturduğu desenler…

Bu desenler sanatçının suyun yüzeyinde oluşturmaya çalıştığı ebru desenleri ile büyük yakınlık göstermektedir. Desenlerin nasıl olacağını kontrol etmek asla mümkün değildir. O kendi içinde bir oluş umdadır

Hikmet Barutcugil, halen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Geleneksel Türk Sanatları Bölümü ve Marmara Üniversitesi GSF’de eğitim faaliyetlerine devam etmektedir.

Bir Gallery Art & Life projesi olarak Beste Gürsu sorumluluğunda gerçekleşecek olan serginin açılışında ise Bestekar Tolga Ünaldı nın “Sufi Müziği”ni farklı bir boyutta senkronize ederek, elekronik müzik üzerine gerçekleştirdiği besteleri canlı olarak sema gösterisi eş liğinde sanatseverlerle buluşturacaktır.

Tarih : 11 Aralık 2007-15 Ocak 2008

…………………………… …………

Geleneksel Türk El Sanatları Sergisi

Görme Engelliler İçin İnternet Cafe Projesi yararına düzenlenen Geleneksel Türk El Sanatları Sergisi 20 Kasım-7 Aralık tarihleri arasında kapılarını ziyaretçilerine açık tutacak. İstanbul Gayrettepe Rotary Kulübü’nün katkıları ve tanınmış, ödüllü sanatçılarımız tarafından ü retilmiş eserler 7 Aralık tarihine kadar satışa sunulmaktadır.
Sergide eserleri bulunan sanatçılarımız:
Taner Alakuş
Alparslan Babaoğlu
Serra Güney
Davut Bektaş
Levent Kum
Gülnihal Küpeli
Gürcan Mavili
Ali Rıza Özcan
Berrin Çakın
Şehnaz Özcan
İslam Seç en
Dilek Yerlikaya
İsmail Yiğit


Tarih : 20 Kasım - 07 Aralık 2007
Yer : Atatürk Kültür Merkezi
Taksim İstanbul
Tel : 0 212 251 56 00


…………………………&# 8230;…….

"Küresel Uyarı" Nadia Arditti

Nadıa Ardıttı Heykelleri 3 ülkede birden sergileniyor
İnsanlığı etkileyen eğilimleri erkenden sezebilme, benliğinde bunların etkilerini yaşama, kendi duygularıyla yü zleşebilme ve bu durumu eserlerinde ortaya koyabilme cesaretini göstermeleri... işte sanatçıları diğerlerinden ayıran önemli bir özellik.

“ KÜRESEL UYARI ” adını verdiği son dönem çalışmalarında günümüz insanlığını tehdit eden : küresel ısınma, savaş, kin, kuraklık.... gibi bir ç ok olumsuz sonuca yol açan nedenlere işaret edip, karşısında ümit, barı? ?,destek ... duygularını pekiştiriyor sanatçının eserleri.

Nadia Arditti eserlerini önce Brüksel ile aynı tarihlerde Beijing’ de ( Çin ), sonraları Ghent ( Belçika ) ve İstanbul’ da sergiliyor.

Tarih : 29 Kasım - 02 Aralık 2007
Yer : Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı
Harbiye İstanbul
Tel : 0 212 296 30 55
…………………………&# 8230;………


"Akşamları Yemekten Sonra…"

A.Y.S./Akşamları Yemekten Sonra” başlıklı sergi, Özış ıklı’nın hayatlarına misafir olduğu tanıdıklarını A.Y.S. izlenimiyle tuvallerine aktardığı büyük boyutlu çalışmalardan oluşuyor. Sanatçı, akşamları yemekten sonra evde oturup yakınlarının evlerini, o anki hallerini canlandırdığı hayali yolculuklar olarak adlandırılabilecek A.Y.S izleniminin ve bu izlenimle ortaya çıkan resimlerini şöyle anlatıyor:
“Akşamları yemekten sonra evde oturup yakınlarımın evlerini, o anki hallerini gözümde canlandırıyordum. Bu anlar benim için hayalimde ziyaret ettiğim evlere doğru yaptı ğım yolculukların yanı sıra yeni ve değişik bir rehavet hissini de içeriyordu. Eğer bu evleri belirli bir rehavet duygusunu gözeterek resmedersem, bu resimlerin karşı sında durup onları izleyenleri de hem benim akşamları kanepemde otururken çı ktığım gezintilere çıkarabilir hem de onlarla A.Y.S izlenimimi paylaşabilirim diye d? ?şünüyordum. İzleyicinin resimlerde, dolayısıyla zihnimde çıkacağı bu gezintilerin benim diğer evlere yaptığım yolculuklara olan benzerliğinde, işlediğim konunun ne kadar yerinde olduğunun kanıtını bulur gibiydim… Fakat bu böyle olmadı….”

Resimlerinde gerçek ile düşsel olanın sını rlarında bir ‘ara yer’e işaret eden Özışıklı, anlatımcılığ ın tuzağına düşmeden karşıtlıkları görünür kılmayı amaçlı yor.
Ressam, çevresindeki insanların sıradan hallerini ya da onların hayali imgelerini resimlerine taşıyor. Renklerin seçimi ve boyanın sürülüşü ile bunlar arasındaki zıtlıklar, Özışıklı’nın resimsel dilini oluşturan en ö nemli unsurlar olarak öne çıkıyor. Ressamın gerçeküstücü referanslarla biç imlendirdiği yeni resimlerinde metafizik unsurlar belirginleşirken, tuvaline aktardığı semboller, sergi izleyicisinin belleğindeki işaretlere dönüşüyor.

Erhan Ö zışıklı kimdir?

Erhan Özışıklı, 1980 yılında İstanbul’da doğdu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü ’nü 2005 yılında tamamladı. Daha sonra yine aynı okulda yüksek lisans öğrenimine başladı. Çeşitli karma sergilere katıldı ve yarışmalarda ödü ller aldı. Geçen yıl “Kesişme II”de resimleri büyük beğeniyle kar? ?ılanan ressam, gerek soyut gerekse figuratif çalışmalarıyla resim sanatının genç soluklarından biri olarak gösteriliyor.

Tarih : 15 Kasım – 8 Aralık
Yer : X-İst
Adres : Eytam Cad. Açıkhava Apt. No:16/5
34367
Nişantaşı İstanbul
Tel : 0 212 291 77 84


…………………………&# 8230;……


Halı'da Tasarım ve Estetik

Tarih boyunca halı hem tasarım ve hem de estetik bir nesne olarak algılanmıştır. Kralların saraylarından, tapınaklara kadar uzanan çizgi içinde ‘halı ’ nesnesi; bütün tarihsel sanat-zanaat birlikteliğini, insanoğlunun folklorunu ve gelenek üretme yeteneğini, ayrıntıya ve estetiğe sinen zevkini kendi boyutunda değerlendirmenin aracı olmuştur.
Halı, kullanım nesnesi olduğu kadar, estetik bir hissedişin ilmik ilmik dokunduğu, görsel ve imgesel olanın da ortak potada eridiği bir ayrıcalıklı ifade aracı da olmuştur. Mekan içinde mekanın bir par? ?ası olduğu kadar, mekanı belirleyen, mekanın dönüşümüne ve tanım? ?na eşlik eden, yön veren en kıymetli sanatsal modele de dönüşmüştür.

Geçmişte ve günümüzde halı kavramı kendine özgü ayrı calığını taşıyarak var olmuş, endüstriyel boyuta taşındığında bile, tasarım ve estetik bütünlüğünü sağlayarak, ayrıcalıklı estetik nesne konumunu sürdürmüştür.

Bir süreç estetiği kavramına sahip olan sanatçı, geçmiş birikimleri üzerine kurduğu modellemesine, hep ileriye ve form ve kompozisyon anlayışı noktasında da yeniye doğru taşıyabilmektedir. Tüm bunları üslupsal değerlerini ve değerlendirme biçimlerini muhafaza ederek de yapması, onun meydana getirdiği yapıtların, birer sanat eserine dönüşmesini doğurmaktadır. Giderek ‘halı’ da böylelikle bir malzeme; duyguların, düşüncelerin, birikimin ve sanatsal yaratımın aracı nesnesi konumuna dönü şmektedir; tuval, kağıt, boya vb. malzemeler gibi… Sonuç olarak bu yeni sergisiyle sanatçı, kendi çizgisinin içinde bir katman yaratmış oluyor. Bu katman tasarım-estetik bütünlüğünün halıda özgün yansımasını bulmuş olmasıyla hem yeni ve hem de kalıcı özellikler taşımaktadır. Kanımca Prof. Hamdi Ünal Halılarına sahip olmak bir ayrıcalıktır.

Tarih : 03 Aralık Pazartesi
Yer : Odakule Sanat Galerisi
Adres : İstiklal Cd. 286
Beyoğlu İstanbul
Tel : (212) 249 87 19

………………………R 30;……….

Anlıksal Yansımalar

Mine Sanat Galerisi, Kasım ayında Haluk Özden’in paralel sergileriyle sanatseverlerle bulu? ?uyor.
12 Kasım - 11 Aralık 2007 tarihleri arasında, Haluk Özden’in kişisel sergisi, Caddebostan Mine Sanat Galerisinde izlenebilir. Ayrıca Kasım ayında gerçekleşmesi planlanan Artistanbul 2007 sanat fuarı Mine Sanat Galerisi standında Haluk Özden’in eserleri görülebilir.

Sanatçı, Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Grafik Sanatlar Bölümünden 1983 yılında yüksek lisans diplomasını alarak mezun olan aynı zamanda müzikle ilgilenmiştir. Klasik, rock ve caz alanlarında gitar çalarak pek çok etkinlikte yer almış olan, Haluk Özden resimlerini üretirken buralardan besleniyor.

Birçok özel ve tüzel koleksiyonlara resim vermiş, karma sergilere katılmış ve kişisel sergiler açmış tır. İlk dönem resimlerinde imkanlarla fotorealist ögelere ağırlık vererek fantastik ve gerçeküstücü kurgulamalara başvurmuştur . Ancak fizik-üstü gerçeklikleri de ön plana çıkarma itilimiyle , bunu en iyi ifade tarzı olarak gördüğü soyut resme yönelmiştir. Her iki anlayıştaki resimlerini birarada sunduğu üçüncü sergisinin ardından , “ evrensel hareketin özüne nüfuz etme çabasının bir ürü nü ’’ olarak tanımladığı ve “ Kinesis ’’ (hareket , devim) adını verdiği dördüncü sergisiyle birlikte geometrik-soyut tarzda yapıtlar ürettiği yeni bir döneme girmiştir.

Mine Sanat Galerisi, 1985’ten beri Anadolu yakasında Çağdaş Sanat çizgisinden ödün vermeden sanat etkinliklerine devam eden galeri olma özelliğini korumaktatadır. Mine Sanat’ta, geçmiş yıllarda da pek çok etkinliğe katılmış olan Haluk Ö zden, sergileri için geometrik soyut tavırla hazırladığı resimler, olup bitmekte olanın özüne sevkediyor izleyiciyi.

Sanatçı, resimlerinde “Merkez” arayışı içerisindedir. “Merkez”in sunduğu tezahürlerin çokluğunu ayıracak yalın formlarla ona ulaşmaktadır.

Haluk Özden’e göre “Merkez” sessizlik, dinginlik ve kayıtsızlık demektir. Aristo’nun da dediği gibi devinmeyen devindiricidir. Ç arkın ortasındaki mil harekete katılmaz ama hareket ondan dolayıdır. Insanlı ğın bilincini bakışlarını merkeze çevirmesi gerektiğini düşünüyor. Ç okluk içerisinde yitip gitmiş bilinç zerrelerini “Merkez”e yönlendirmek gerektiğini düşünem Özden, insanların sorunlarını böyle halledeceğini dü şünüyor.

Resmin toplumsal bir misyon olduğunu düşünen sanatç? ?nın kendisini nefsin girdaplarından sıyırıp, Tanrısal öze yönelmede toplumu peşinden sürükleme zorunluluğu vardır. Bunu ne ölçüde başarırsa asli vazifesine o denli hizmet etmiş olduğunu düşünüyor. Bu noktada Soyut Resim Sanatının bu doğrultuda çok iyi bir araç olduğunu düşünü yor.

Tarih : 12 Kasım-11 Aralık
Yer : Mine Sanat Galerisi
Bahariye İstanbul
Tel : (216) 345 64 40
…………………………&# 8230;….

Renklerin Müziği

Renklerin Müziği Istanbul’da:
Romanya Ulusal Günü nedeni ile 3 Aralık 2007'de Galeri I? ?ık Istanbul’da (Işık Universitesi-Güzel Sanatlar Fakültesi) Romen sanat? ?ı Sorin Adam resim sergisi açacaktır.
1968 Ploieşti doğumlu Romen ressam Sorin Adam, Romen Sanatçılar Derneği-Bükreş şubesinin üyesi ve Güzel Sanatlar Akademisi mezunudur. Sanatçı otuz yağlı boya resminin sergileneceği Renklerin Müziği isimli sergiyi açacaktır. Özel renk duyarlılığı ve oryatntal nesneleri anlamadaki etkileyici yeteneği ile günümüz sanatcıları arasında ö nemli bir yerde bulunan Sorin Adam, Vasile Grigore'a (en büyük Romanya'lı ressamlardan biri) göre „Yetenekli ressamın kaderi, Gh. Petraşcu, N. Darascu, Corneliu Baba gibi Avrupalı ressamların izinden giderek büyük bir sanatçı olmaktır”. Sanatçı, Romanya Kültür Merkezi Istanbul’un misafiri olarak 30 Kasım’dan 15 Aralık’a kadar Istanbul’da bulunacak ve İstanbul hakkında gelecek yıl Bükreş’te açmayı planladığı sergisi için araştırma yapacaktır.

Tarih : 3 Aralık Pazartesi / 18:30
Yer : Işık Üniversitesi
Adres : Büyükdere Cad.
Sarıyer İstanbul
Tel : 0 212 285 28 75-0 212 286 29 60


…………………………… ……………

"Buluşma"İstanbul'da

Daha önce İspanya´nın değişik şehirlerinde sergilenen ve son olarak geç tiğimiz Mayıs-Haziran aylarında Valencia´da düzenlenen Sao Paulo-Valencia Bienaline davet edilen Şükrü Karakuş´un büyük eseri BULUŞMA 28 Aralık 2007 -12 Ocak 2008 tarihleri arasında İstanbul AKM´de sergilenecek. Serginin sponsorluğunu Arteleku ve Garage of Art üstleniyor.
Şükrü Karakuş´un BULUŞMA, 100 Resim 100 Kişi adlı kurgusu; Mevlana´nın bir şiiri, akrilik boyayla gerçekleştirilmiş 100 tane resim, 99 kişinin fotoğrafı ve bir aynadan oluşuyor. Sanatçı, 2004-2006 yı lları arasında gerçekleştirdiği bu çalışması için şunları söylüyor: "Genel anlamda sanatsal üretim sürecinin sanatçı açısından tekil olması bu süreci gerçek anlamda okumaya kapalı bir duruma getirir. Disiplini, üretim biçimi, kurgusu ya da kavramı ne olursa olsun her sanatçının doğrudan ya da dolaylı olarak etkilendiği kişiler, mekanlar ve anlar vardır. Bu unsurlar kaçınılmaz olarak üretime yansırlar. İlk çalışmalarımdan bu yana hem üretim sırasında, hem dışında sürekli olarak monolog/diyaloglar içinde olduğumu farkettim. Bu temelde üretim anı ve onu etkileyen unsurları aynı düzlemde buluşturma fikri ortaya ç? ?ktı. Buradan, hem çocukluğumdan bu yana beni yapıtlarıyla, yaşama biç imleriyle, varlıklarıyla etkileyen ya da birlikte olmak durumunda olduğum düşünür, yazar, sanatçı, arkadaş, sinemacı ve ailemden insanları resimlerimle, hem de bu grubu ve izleyiciyi kendi aralarında buluşturmayı denedim.

Yaklaşık ? ?ç yıldır üzerinde çalıştığım projemin, ellili yaşlarıma girdiğim şu yıllarda “ben” üzerinden kendi kimliğimden hareketle geçmiş ve şu anı (Anamnesis) imleyerek, Türkiye´nin sosyal yapısına ve giderek bir anlamda bellek arayışına gönderme olarak da algılanmasını istedim. Doğuştan gelen farklılıkları gözardı etmeden, bir sanatçının varolma sürecini esas olarak, bireysel ve sosyal etkilenme-dönüştürme-gerçekleştirme potansiyel toplamı gibi algılamak isteğimi; sanatçıya yüklenen zorunlu rolü ve aynı zamanda sanatçı "mit" ini sorgulayarak, sanatçıyı bilinen tanımların ve önyargıların dış? ?na taşımak arzusunu iletmeye çalıştım. Ötedenberi çalışmalarıma konu olan gövde, organizma, mesken gibi çıkış noktaları bu yapıtta da ana köken olarak beliriyor; teni sıfır düzlemi olarak ele alıp gövdeden içeriye ve dışarı ya doğru yapılan yolculukta makro/mikro aralığı üzerine kurulmuş düzeneği uzak/yakın oyununa dönüştürüp, yurt-suz-lanma temelinde, asıl sorunun; “ben”e ilişkin duruma bir tür meşruluk arayışı olduğunu düş ünüyorum.” Sözü edilen 99 kişi arasında: Atilla İlhan, Atatürk, Mevlana, Hz. Ali, Mehmet Siyahkalem, Yaşar Kemal, Sezer Tansuğ, Kaya Özsezgin, Orhan Pamuk, Vasıf Kortun, Ömer Uluç, Bedri Baykam, Bubi, Yalçın Sadak, Tarık Akan, Türkan Şoray, Nazım Hikmet, Yılmaz Güney, Lokman Şahin, Tarkovsky, Ali Akay Jimy Hendrix, Che Guevara, Michel Faucoult, Deleuze, Levent Çalıkoğlu, Edward Said, Pablo Picasso, Zaha Hadid, Francis Bacon, Radcliffe Bailey, Miles Davis, Doğan Paksoy, Jean Baudrillard, Levent Çalıkoğlu, Shirin Neshat gibi isimler yeralıyor.

Tarih : 28 Aralık 2007-12 Ocak 2008
Yer : Atatürk Kültür Merkezi
Taksim İstanbul
Tel : 0 212 251 56 00
…………………………&# 8230;……….."Ufuk... Bir Fotoğraf Camı"

Kendi Çektiği ve Çekemediği Fotoğraflarıyla Sabahattin Ali
Yapı Kredi Sermet Çifter Salonu
Kendi objektifinden Sabahattin Ali'nin 41 yıllık hayatı na bir bakış…

Tarih : 18 Aralık '07 - 10 Ocak '08
Yer : Yapı Kredi Kültür Merkezi
Adres : İstiklal Cad. No: 161-161 A
34433 Beyoğlu İstanbul
Tel : 0 212 252 47 00
…………………………&# 8230;.


Frigya

Yapı Kredi Vedat Nedim Tör Mü zesi
Yapı Kredi Vedat Nedim Tör Müzesi, ev sahipliği yaptığı birbirinden ö nemli arkeoloji sergilerine bir yenisini daha ekliyor. Yarattıkları köklü kültürün izleri Antik Çağ boyunca devam eden, kendilerinden sonra gelen Yunan ve Roma uygarlı klarını etkileyen Frigler’i konu edinen “Frigler” sergisi, 26 Aralık 2007-13 Nisan 2008 tarihleri arasında ziyaret edilebilir. M.Ö. 1200’lü yıllarda Balkanlar’dan gelerek başkenti Ankara/ Polatlı yakınlarındaki Gordion/ Yassıhöyük olan bir devlet kuran Frigler, Anadolu’nun en özgün uygarlı klarından biri olarak kabul ediliyor. Bu sergi, Frig uygarlığının görkemini gözler ? ?nüne serecek nitelikte…

Tarih : 26 Aralık '07 – 13 Nisan '08
Yer : Yapı Kredi Kültür Merkezi
Adres : İstiklal Cad. No: 161-161 A
34433 Beyoğlu İstanbul
Tel : 0 212 252 47 00
…………………………&# 8230;..


“Unutulmuş Manzaralar”

Murat Morova’nın yeni çalışmalarından oluşan sergi 2 Kasım 2007 tarihinde İstanbul Galeri Nev’in Tepebaşı mekanında açılıyor. Sanatçının “Menazir-i Mensiyye” yani “Unutulmuş Manzaralar” adını verdiği sergi dünyaya başka gözle de bakılabileceğini, her zaman gördüğü müzün gerçek olmayabileceğini bize göstermeye çalışıyor.
Daha önce açtığı sergilerine “Remz”, “Nafile Yazılar”, “Yalan Dünya”, “Üryan”, “Dil+Suret” , “Dem Bu Dem”, “Ah Minel Aşk-ı Memnu” gibi başlıklar koyan sanatçı yine bu sergide geleneksel form-felsefe ilişkisini, bugünün çağdaş sanatınının ifadeleriyle – yerleştirme, fotoğraf, desen, kolaj – ve ö ğeleriyle birleştirerek sunuyor.

“Bu iş hakkında neler söyleyebilirim diye düşündüğümde, önce hiçbirşey dedim, sonra FUZULİ’nin beyitindeki gibi Söylesem tesiri yok Sussam gönül razı değil Dünyaya başka gö zlerle bakmak gerekiyor. Her gördüğümüz her zaman gerçek olmayabiliyor. “At gözlüğü” ile bakanlar da var. “Fildişi kuleler”den bakanlar da “Kem gözle”, “Yan gözle” de bakılır. “Büyüteçle” bakanlar büyük görür. “Dürbün”le bakan uzağı yakın.

Sefer halinde düşünmeyle, seferi düşüncenin birbiriyle örtüştüğü anları yabancılaştığımız bir coğrafya üstü nden yabancılaştığımız bir estetik bakışla ifadelendirmeye çalıştı m.Bakışın değişimi ciddi bir tariflendirme sorunu şimdi. Ehlileştirilmeye çalı? ?madan,yüzeyde aykırı geleneklerin montajlanması gibi duran elemanların, alanlarını ayırarak çok kişisel bir vizyon dayatıldı. Sınır bilmezlikle kendi ötekilerine bağlanan bir vizyon bu. Asla deklaratif ve acil değil. Kendine değilse de suretine hayran olmanın tadına varmak icin, ”Gülzar-ı fena” dan “Gülzar-ı beka” ya giden yönünden değil, yolcululuğundan mesul bu iş simdiki zaman ile ilgilidir.” diye özetliyor Murat Morova “Menazir-i Mensiyye” adını verdiği bu yeni dizisini.

2001 Venedik Bienali’nde “Kokulu Bahçe” adlı sergiye katılan sanatçı daha önce de “Minimal/Maximal” “Ruh ve Beden için Çoğ altmalar” ve “Bellekten Modernliğe” adlı grup sergilerine katılm? ?ştı. II.Buenos Aires Bienali, Paris’de Parc de la Villette’de “Musulmans/Musulmanes” sergisi, Kopenhag’da Roundtower’da “İstanbul” adlı sergi, Almanya/Tü rkiye/Yunanistan’da tekrarlanan “Türkiye/Yunanistan Buluşma Noktası ” katıldığı önemli sanat etkinlikleri arasında sayılabilir.

Murat Morova’nın Galeri Nev’deki sergisi 1 Aralık 2007 tarihine kadar açık kalacak. Galeri Nev Pazar ve Pazartesi hariç hergün 11:00 - 18:30 arası açıktı r.

Tarih : 2 Kasım - 1 Aralık
Yer : Galeri Nev
Adres : Maçka Cd No:33/B
Maçka İstanbul
Tel : (212) 231 67 63
…………………………&# 8230;………..


Ayfer Karamani

Seramik Sanatçısı Ayfer Karamani’nin 50. Yıl Retrospektif Sergisi İş Sanat Kibele Galerisi’nde
İş Sanat Kibele Galerisi, 16 Ekim -30 Kasım 2007 tarihleri arasında seramik sanatçısı Ayfer Karamani’nin 50 yıllık sanat hayatı boyunca ürettiği eserlerden oluşan retrospektif sergiyi sanatseverlerin beğenisine sunuyor.

Çağdaş seramik sanatımızın önemli sanatçılarından Ayfer Karamani’nin eserleri, 16 Ekim -30 Kasım 2007 tarihleri arasında İş Sanat Kibele Galerisi’nde gerçekleştirilecek sergiyle İstanbullu sanatseverlerle buluş uyor. Seramik çalışmalarını 50 yıldır aralıksız olarak sürdüren Karamani’nin son çalışmaları dahil seramik serüveninin tüm evrelerinin ö rneklerinin yanı sıra panolar ve heykellerden de oluşan sergide 100’ü aş kın eser yer alıyor.

İlk yıllarda doğal renklerle uyum içindeki soyut formlar ve panolar çalışan Ayfer Karamani, sonraki yıllarda çalışmalarını doğadan etkilenerek sürdürdü. Soyutlamaları giderek en çok kayaların etkisi altında kalan sanatçının bu çalışma biçimi, atölyede kendi ürettikleri sırlarla bü tünleşme sağladı.

80’li yıllarla birlikte, bu doğa soyutlamaları nın içine insan figürleri karışmaya başladı. Kahverengi, gri ve türkuvaz tonlarının ağırlıklı olduğu, çoğunlukla monokrom eserlerde betimlenen insanlar, genellikle acılarını ifade eden yarı soyut biçimlerdi. Zamanla bu insan figürlerinin ifadeleri giderek yumuşarken 90’lı yıllarda aşka ve âşıklara dönüştü. Soyutlama biçimi daha yalın bir ifadeye büründü, renklerdeyse bir değişiklik olmadı. Aynı yıllarda bir dönem, antik tapınaklardaki mimari elemanlardan ve frizlerden edindiği izlenimlerini seramiğine aktarmaya başlayan sanatçı insan figürlerini bu elemanlarla birleştirerek hem heykeller hem de panolar üretti. Monokrom çalışmalar sürerken varolan renk skalasına mat kırmızılar, mat siyahlar eklendi.

Son yıllarda heykel çalışmalarına çok ağırlık veren Ayfer Karamani’nin çalışmalarının boyutları giderek büyüdü; doğa soyutlamalarının içindeki insanların bir kısmı, kayaların içinden sı yrılıp çıkmaya başladılar. Bu yeni tarz çalışmayla birlikte, soyutlamanın yalınlaşması en üst düzeye ulaştı. Ama son tahlilde, seramiğindeki doğa etkisi, Karamani’nin yakasını hiç bırakmadı.

İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Kumaş Desenleri bölümünü tamamladıktan sonra Seramik bölümüne giren Ayfer Karamani, 1957 yılında mezuniyetinin ardından eşi Sabit Karamani’nin evde kurduğu seramik atölyesinde çalışmalarına başladı. Sanatçı 20 yılı aşkın süredir İstanbul’da Tü nel’deki atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Sanat yaşamı boyunca 18 ulusal ve uluslar arası karma sergide yer alan Karamani, 23 kiş isel sergi açtı. Sanatçının, 1962 yılında Prag Uluslar arası Seramik Sergisi Gümüş Madalya Ödülü ve 2005 Seramik Federasyonu Seramik Onur Ödülü bulunmaktadır. Eserleri İstanbul Devlet Resim Heykel Müzesi ile yurtiçi ve yurtdış ında birçok müze ve koleksiyonda yer alan Karamani, İstanbul, Ankara, Adana, Mersin ve Bodrum’daki kimi yapılarda, bazıları eşi Sabit Karamani’yle birlikte olmak üzere, 20’den fazla seramik duvar uygulaması gerçekleştirmiş tir.

* Sergi, pazar ve pazartesi günleri hariç, her gün 10:00–19:00 saatleri arasında izlenebilir.

Tarih : 16 Ekim-30 Kasım
Yer : Kibele Galerisi
Adres : İş Kuleleri
4. Levent İstanbul
Tel : 0212 316 15 80
…………………………&# 8230;…………

Selçuklu Sarı Çini Resimleri

Rengin Saltık, "Selçuklu Sarı Çini Resimleri” adlı bu seri çalış masında, Orta Asya şaman mirası ile yanı başlarındaki Bizans sanatını, İslam kültürü içinde mükemmel bir ahenk ve şaşırtıcı olgunlukta bir aç ık yüreklilikle harmanlayarak, kendi özgün sanat üsluplarını yaratmış olan, Anadolu Selçuklu'larının, 13. Yüzyılın ilk yarısında, Beyşehir Gölü kıyısında, Kubad Abad da inşa ettikleri, Büyük ve Küçük Sarayların göz alıcı zenginlikteki ve asılları Konya Karatay Müzesinde bulunan Duvar Çinilerini kendine özgü modern tarzı ile tual resmine dönüştürüyor.
Bu serinin “parçalı yağlıboya tuvalleri”, Selçuklu'ların, farklı desenlerdeki çini karolarla oluşturdukları mozaik duvar panolarını andıran, ama onlardan farklı olarak tek bir büyük deseni meydana getirmek için birden fazla karonun yan yana getirilmesiyle oluşturuluyor. (100+10)x100 cm tuvallerin bir kenarı üçgen köşeli (+10) olarak tasarlanarak, dönemin yıldız ve haç çini formlarına ve Selçuklu K? ?mbet Mimarisine gönderme yapılıyor.

Çoğunun asılları, türkuaz ve lacivert renkli olan sır-altı çinilerden yorumlanan bu resimlerin tümü, Kubad Abad'? ?n, altın, gümüş ve diğer değerli maden tozları kullanılarak yapılan "lüster çini" lerinin renklerinde, yani sarı, yeşil, kahve tonlarında betimleniyor.

Sergilenen "sarı çini resimleri” arasında kollarında asaletlerinin sembolü ad ve lakaplarının işlendiği (tıraz) kaftanları ve saçlar? ?ndaki taşlı tokaları ile badem gözlü, yuvarlak yüzlü, güler-yüzlü, hayat dolu erkek ve kadın saray ileri gelenlerinin Portreleri; bağdaş kurup oturanlar; “El Galib”; El-Muazzam; Sultan; Hayat Suyunu (âb-ı hayat) ve Ölümsüzlüğü simgeleyen Narlı Kadın; Selçuklu'ların Tılsımlı olduklarına ve olağanü stü koruyucu güçlerine inandıkları, insan başlı, aslan ya da kuş gövdeli, Sfenks; Melek Siren; Kudret ve Talih simgesi-koruyan ve Hükmeden iki ruhun simgesi, gö ğsünde Es-Sultan yazılı Çift Başlı Kartal gibi masalsı semboller tasvir ediliyor ve Selçuklu'ların çinilerde olduğu kadar, taş ve ahşap oymacılığı gibi diğer mimari bezemelerde de kullandıkları Stilize bitkisel ve geometrik desen panoları yer alıyor.

Tarih : 30 Ekim – 1 Aralık
Yer : Odakule Sanat Galerisi
Adres : İstiklal Cd. 286
Beyoğlu İstanbul
Tel : (212) 249 87 19
…………………………&# 8230;……………..

Yeşilçam'ın Büyüsü

Hülya Koçyiğit, Belgin Doruk, Fatma Girik gibi Yeşilçam’ın unutulmaz sanatçılarının yağlı boya resimlerinden oluşan sergi 21 Kasım- 12 Aralık 2007 tarihleri arasında Mayadrom Akatlar Alışveriş Merkezi’nde d? ?zenlenecek.
Mayadrom Akatlar Alışveriş Merkezi’nin Toprak Sanat Galerisi işbirliğiyle hazırladığı serginin ana teması “Tual Üstüne Yeş ilçam”. Ünlü ressam Arzu Kalkavan tual üstüne Yeşilçam sergisi için, bir ? ?ok Yeşilçam filminden ve çeşitli kartpostallardan yararlandı. Sanatçı, tual aş amasında kendi yorumlarını katarak resimlerini oluşturdu.

Arzu Kalkavan’ın gözünden keyifli karelerin yer aldığı sergi, 21 Kasım – 12 Aralık 2007 tarihleri arasında ziyaretçileriyle buluşacak.

Tü rkan Şoray, Filiz Akın, Fatma Girik, Hülya Koçyiğit, Belgin Doruk, Ayhan Işık, Selma Güneri, Yusuf Sezgin, Murat Soydan, Aliye Rona, Sadri Alışık, Çolpan İlhan, Suzan Avcı, Ediz Hun, Sema Özcan, Kartal Tibet, Nebahat Çehre, Selda Alkor, Eşref Kolçak, Muhterem Nur, Ekrem Bora, Pervin Par, İzzet Günay, Ajda Pekkan, Cüneyt Arkın, Ö mercik, Neriman Köksal, Orhan Günşiray, Zeynep Değirmencioğlu, Vahi Öz, Mualla Sürer, Semra Sar, Gönül Yazar, Ahmet Tarık Tekçe, Sevda Ferdağ, Nilüfer Koç yiğit, Zeynep Aksu, Sezer Sezin, Göksel Arsoy, Emel Sayın, Kadir İnanır gibi Yeşil? ?am’ın unutulmaz isimleri tuallerde hayat buluyor.

Adres: Mayadrom Akatlark
Yıldırım Göker Cad. Mayadrom Akatlar AVM 34335
Tel: 0212 352 31 22k
Bilgi için: Karin Şamok
İdea Halkla İlişkilerk
0212 217 69 00 karin.samo@idea-pr.com

Tarih : 21Kasım-12 Aralık

…………………………… ………….

Karma Resim Sergisi

Bedri Rahmi Eyüboğlu, Eren Eyüboğlu, Hilmi Özbay, Hüseyin Savran, İclal Erentürk, İsmail Menekşe, Mustafa Köseoğlu, Namık Birlik, Ramiz Aydın, Sait Günel, Sibel Çağ layan, Veli Sapaz’ın karma resim sergisi.
Galeri Pazar-Pazartesi hariç her g? ?n saat 11:00-18:30 arası açıktır.
Sergi 7 Aralık tarihine kadar gezilebilir.
Adres: Palet Sanat Galerisi
CKM Karşısı Caddebostan
Tel: (0216) 302 78 50

Tarih : 13 Kasım - 07 Aralık 2007

…………………………… ………………..


“Boncuk: İnanç, Güç ve Güzellik”

Kadir Has Vakfı sponsorluğunda, daha önce hiç teşhir edilmemiş boncuk ve boncuk temalı buluntulardan oluşan “Boncuk: İnanç, Güç ve Güzellik” başlıklı sergi; Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul GÜNAY’ın katılımlarıyla 23 Kasım,Cuma gü nü İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nde açılıyor.
Kültür Bakanı Ertuğrul GÜNAY,Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Orhan DÜZGÜN ve Kadir Has Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Can HAS’ın yapacakları konuşmalarla açılacak olan “Boncuk: İnanç, Güç ve Gü zellik” isimli serginin temasını; boncuğun, inanç, güç ve güzellikle ilgili iş levleri oluşturuyor. Bu tema kapsamında eserler kronolojik bir düzen içinde sunuluyor. Sergide, boncuklarla birlikte aynı dönem vazolar, heykelcikler ve kabartmalar gibi ü zerinde boncuk, amulet, sarkaç betimi bulunan diğer objelere de yer verilerek boncukların kullanımları ile ilgili dönemin somut verileri de gösteriliyor.

Klasik Eserler B? ?lümü koleksiyonlarından seçilen eserler, neolitik dönemden Bizans dönemine uzanan geniş bir zaman kesitini kapsayıp, kronoloji esas alınarak sergileniyor. Dö nemin boncukları ve yine aynı dönemin diğer objeleri üzerindeki betimlemeleriyle birlikte yer alıyor. Eski Şark Eserleri Müzesi koleksiyonlarında bulunan Mısır ve Mezopotamya kaynaklı boncuklar ise kendi kronolojisi ve konusu içinde ilginç ö rnekleriyle kültürel zenginliklerini ortaya koyuyor ve sergiyi çok geniş bir açıdan g? ?rüntülemeyi sağlıyor.

Boncuk yapımında kullanılan malzeme ve tekniklerle ilgili belgelerden birkaç ilginç örneğin de yer aldığı ve bilgi panoları aracılığıyla da ziyaretçilere boncuk yapım teknikleri ile ilgili bilgilerin sunulduğu “Boncuk: İnanç , Güç ve Güzellik” başlıklı sergi; 23 Kasım 2007 - 23 Nisan 2008 tarihleri arasında İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nde sanatseverler tarafından gezilebilir.

Tarih : 23 Kasım -23 Nisan
Yer : İstanbul Arkeoloji Müzesi
Adres : Osman Hamdi Bey Yokuşu Gü lhane
Sultanahmet İstanbul
Tel : (212) 520 77 40
…………………………&# 8230;……………………..Einstein Sergisi

Einstein Sergisi, 20’inci yüzyılın en ünlü bilim insanının yaşamı ve kuramlarına, Time Dergisi tarafından seçilen “Yüzyılın Adamı”na ve kimilerine göre gelmiş geçmiş en parlak bilimsel zekaya doğru çıkılan, emsalsiz bir keşif yolculuğudur. Bilimsel araştı rmalar ve çağının sosyopolitik meseleleriyle aktif olarak ilgilenen Albert Einstein’ın başarıları o denli önemli ve çığır açıcı nitelikteydi ki, fikirleri tüm dünyayı derinden etkiledi. Bu zengin içerikli sergi, Einstein’ın devrim niteliğindeki bilimsel kuramlarını son teknoloji ürünü etkileşimli objelerle aydınlatıyor ve onun büyüleyici yaşamını el yazması belgelerle keşfediyor. Einstein Sergisi, dehanın şahsını, bilimini ve dünyasını bir araya getirerek, izleyicilere çağımızın en büyük zihinlerinden birini anlamak için eşi benzeri olmayan bir fırsat sunuyor.

Sergide Neler Var?
- Einstein’ın ı şık, zaman, enerji ve yerçekimi hakkındaki kuramlarını açıklayan, etkileş imli objeler.
- Einstein’ın çalkantılı özel yaşamına tanıklık eden, eşlerine yazdığı şahsi mektuplar ve ona mektup gönderen çocuklarla olan eğlenceli yazışmaları.
- Einstein’ın Genel Görelilik Kuramı el yazmalarını ve birleşik kuramı ararken yaptığı son hesaplamaları içeren bloknot.
- Günümüzün önde gelen fizikçilerinin Einstein’ın mirası hakkındaki yorumlarını içeren video gösterimi.
- Çocuklar ve yetişkinler iç in uygulamalı atölyelerin yer alacağı Eğitim Laboratuvarı.

Yer: Doğuş Otomotion
Adres:Maslak Mah. G:45 Ahi Evren - Polaris Cad. No:4 Maslak
Telefon : 0212 328 00 48

Tarih : 9 Kasım 2007-2 Mart 2008


…………………………&# 8230;…….


Yok Zamanda Yaşamak

‘’ Şiddetin bir salgını andırdığı, yeryüzünün kirletilerek yıkıma uğratılmasının vahim bir noktaya vardığı çağımı zda, kadınların şefkati bize kendi yarattığımız cehennemden kurtulmanın yollarını gösterebilir.’’
Yurtiçi ve yurtdışında onlarca sergiye ve bienale katılan K. Deniz Pireci’ nin, kadınlığın tarihsel serüveni ile ilgili üçlemesinin sonuncusu olan ve günümüz kadınlarını konu alan “Yok Zamanda Yaşamak” başlıklı sergisi sanat severlerle buluşuyor. 27 Kasım – 11 Aralık tarihleri arasında Bilim Sanat Galerisi’ nde açık kalacak olan sergide kadınlar bu kez de porselen heykellerde karşımıza çıkı yor.

Tarih : 27 Kasım- 11 Aralık 2007
Yer : Bilim Sanat Galerisi&Yurt ve Dünya Sanat Galerisi
Adres : Moda Son Durak Aylin Apt. 270
Moda İstanbul
Tel : (216) 349 26 10

………………………R 30;………….

"Biçimsiz Cennet"

Galerist, resim, performans ve video çalışmaları birçok grup sergisinde yer alan Güçlü ? ?ztekin’in ‘Biçimsiz Cennet / Bizarre Heaven’ başlıklı kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.
Sergi, teknik ve malzeme anlamında birbirlerinden ayrı da olsa iç içe geçmiş 3 bölümden meydana geliyor. İlk bölümde yer alan yapıtlar, inşaat ve seracılık sektörlerinde kullanılan naylon üzerinde alış veriş torbalarından yararlanılarak çalışılmış. İkinci bölümde sanatç ının ilk sergisinden de aşina olduğumuz kazıma, koparma, yırtma, bükme, boyama, yapıştırma ve katlama gibi çeşitli tekniklerin bir arada kullanıldığı kağıt işlerden örnekler yer alıyor.

Sanatçı, çalışma alanın? ?n sıkıştırılmış ve abartılı biçimde galeride yeniden dönüştür? ?lmesi fikrinden yola çıktığı, üçüncü ve son mekanını “mü dahale” olarak adlandırıyor. Sanatçı resim yaparken ya da kendi kendine ç alışırken kullandığı ama aslında hiçbir zaman bir resme ya da işe dönü ştürmediği tekniklerin nicelikleriyle oynayarak ( boyutlarını büyüterek, abartarak ) mekânda bir strüktür oluşturmuş.

Güçlü Öztekin’in son d? ?nem çalışmalarından oluşan ikinci kişisel sergisini 29 Kasım – 29 Aralık tarihleri arasında Galerist’te izleyebilirsiniz.

Tarih : 29 Kasım – 29 Aralık
Yer : Galerist
Adres : Maçka Cad. Berna Apt. 26 / 2
Teşvikiye İstanbul
Tel : 0 212 233 62 68


…………………………… …….

Aslı Sönmezler

Galeri Artist Ç ukurcuma’da Ressam Aslı Sönmezler
“29 Kasım-12 Aralık 2007” tarihleri arasında 3. kişisel sergisiyle Galeri Artist Çukurcuma’da sanatseverlerle buluşuyor.

Aslı Sonmezler 19 Mayıs 1983 yılında İstanbulda doğdu. Sanat, hayatının en kuçuk yaşlardan beri bir parçası oldu. Üniversite yıllarında, ilk bir meslek bocalaması yaşayarak tasarıma, illüstrasyona hatta liderlik ve politik aktivitelerine kaymaya çalışsa dahi hayat ona gerçek hayallerinin peşinden koşması gerektiğini defalarca değişik şekillerde gösterdi. Dört sene boyunca, uyumadan çalıştı, kendini günümüz sanatının ilerlemesine, sorunların çözülmesine, Yaratıcılık Felsefesinin açıklamasına, seramiğe din ve sanat tarihine adadı. Bir çok başarılı sergiye imza attı.

Daha sonra ani bir kararla üniversitenin son döneminde okula ara verdi ve Avrupa , Güney Amerika ve Türkiye’yi sırt çantasıyla gezdi. Kendi değimiyle görsel hazinesini, bakış açısını genişletti. 2007 yılının başında Amerika’daki okuluna, Savannah College of Art and Design’a geri dönerek Güzel Sanatlar Resim Bölümü diplomasını aldı. En son olarak Tershane Fabrika Günleri ve Cow Parade İstanbul 2007’de ineğini ve işlerini sergiledi.

Resimlerimi içgüdülerime dayanarak ve Yaradan vergisi yeteneğ imle boyuyorum/çiziyorum. Bazı bölgelerde geliştirdiğim yeni tekniği uyguluyorum. Mat, parlak ve dokulu bölgelerin bileşimiyle altı- sekiz – dokuz köşeli yıld? ?z kompozisyonları yaratıyorum. Desenler, organik şekiller, hayvanlar, kız arkadaş larım ve kendim (cin kızlar) , perspektif – mimari , matematik, ve tasarımdan ilham alıyorum. Her resme, harfe, figüre, sayıya, çizgiye, hikayeler ve anlamlar yü klüyorum. Manik-depresifliğimi ve dini inançlarımı sembolize ediyorum.

Grafiti, sembolizm, itiraf sanatı, Yaradan’ın Evrim sanatı, kavramsal sanat, modernizm, abstrakt, dini sanat akımlarının toplamını ve bir sonrasını yapıyorum; ‘evrim geçiren sanatı’ bir suru fikri bir araya toplayarak, zaman ve yapım surecinde gelişen sanatı.
Aslı Sonmezler

YER: Galeri Artist Çukurcuma
Altıpatlar Sokak No:26 Ç ukurcuma – Beyoğlu/İstanbul Tel: 0212 251 91 63

Tarih : 29 Kasım-12 Aralık 2007


…………………………&# 8230;…………………


Fraktal 2 / Sevgi Karay

Sevgi Karay’ın Fraktal 2 Heykel Sergisi ile Sait Halim Paşa Yalısı, Aralık 2007’de sanatseverlere kapılarını açı yor…
Hersey micro ve makro olarak birbirinin tekrarı. Tıpkı atomun yapı sı, günes sisteminin yapısı gibi… O zaman biz sonsuz sınırsız yüce yaratılış katmanlarında hangi yazılımın bu maddesellikteki form almıs haliyiz?

Sosyolog Meliha Coşkun’a göre sergide yeralan heykeller ya? ?am ve devinimlerin insan ruhu üstündeki sezgisel izdüşümleri… Serginin adı, insan aklının kendini kapsayan doğayı fraktal geometriyle matematiksel dile, sezgilerinden öte aklıyla kavrayabileceği bir dile dökme çabasını temsil ediyor: “Kontrolümüz dışında parçası olduğumuz yaşayan doğayı sezgiyle içselleştirilen ve akılla anlamaya çalışılan insanın ikili yapısını görüyoruz.”

Sevgi Karay ”Metalin ateşle tava gelmesi eşsiz bir yaratım süreci benim için.” diyor: “Zıtlıkların birbirini var etme gerilimi, yaşadığımız evrenin temel yasası dualite, heykellerime “sert malzeme/yumuşak formlar” olarak yansıyor. Bilim, felsefe, sezgilerim, düşü ncelerim, algılarım, duyularım… Hepsi birden devreye giriyor. Benzeri olmayan, ilk kez benim ellerimde ortaya çıkan, bugüne kadar hiç var olmamış yaratıklar, formlar üretmekten keyif alıyorum. Akan zaman içinde “an”ları donduruyorum. Sessiz, içe dönük, özgür, sorgulatan, kendinizi tanımak için fı rsatlar yaratan bir süreç bu !”

Sanatçının demirden heykellerinde Genco Gülan’ın dile getirdiği gibi “organik formlar metalin soğukluğunu yakar… Çalışmalarının arkasında yoğun bir araştırma süreci kadar, bilgi ve felsefe vardır... Bazen yaptığı işleri tarih öncesi yaratıklara benzetir, bazen de bilim kurgu makinelerine… Bizi popüler kültürün çağrışı mlarına bindirip, mikro ve makro evrenlerde gezintiye çıkarırken, kulaklarımıza sufi şiirleri okur.”

Sevgi Karay, 1965 yılında Almanya’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Adana’da tamamlayıp 1986-1991 yılları arasında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Akademisi Heykel Bölümü ’nde okudu. 1992 yılında heykeltıraş eşi Hayri Karay ile atölyelerini birleştirdiler. İlk kişisel heykel sergisini Artisan Sanat Galerisi’nde (1993) açtı. 1999-2001 yılları arasında Mimar Sinan Üniversitesi Tiyatro ve Sahne Görüntü Bölümü’nde malzeme dersleri verdi.

4-27 Aralık 2007 (Saat:11.00- 19.00)
Sait Halim Paşa Yalısı - Yeniköy

Tarih : 4-27 Aralık 2007


…………………………&# 8230;…….
"Teknikler Ve Renkler"

? ?IRAĞAN PALACE KEMPİNSKİ DEVRİM ERBİL’İN “TEKNİKLER VE RENKLER”İNİ AĞIRLIYOR...
Çırağan Palace Kempinski Sanat Galerisi Türk resminin en önemli sanatçılarından DEVRİM ERBİL’i ağırlamaya hazırlanıyor. Mayıs ayında açılışı yapılan Çırağan Palace Kempinski Sanat Galerisi saray bölümünün alt girişindeki içi içe üç avlusunda Devrim Erbil’in 40’a yakın eserini sanatseverlerle buluşturacak.

2009 yılında sanat yaşamının 50. senesini kutlamaya hazırlanan Devrim Erbil’in son yaptığı işlerin ağırlık taşıdığı, en son resimlerinin de bulunduğu “Teknikler ve Renkler” adlı sergisi 1 Kasım – 4 Aralık 2007 tarihleri arasında sanatseverlerle buluşuyor. 50 yıllık sanat yaşamına; resim, seramik, mozaik, halıresim, vitray, özgün baskı sanatlarındaki eserlerini sığdırmayı başaran ve bu sene 70 yaşında olan Devrim Erbil’in eserlerindeki dinamizm ve mükemmel uyum, uluslararası kazandığı ödülleri, yurtiçi ve yurtdışı sergileri onu dünya çapında bir sanatçı olma yolunda öncü kılmıştır. Kent ve doğa görünümlerini, soyutlamacı ö zellikler içinde, çizgisel bir üslupla yorumlayan resimleriyle, Türk resim sanatının, yaşayan en büyük ustalarından biridir.

İlk sergisini 1953 yılında henüz lise öğrencisi iken açan Devrim Erbil, sanat yaşamına sayısız sergi ve ödüller sığdırmıştır. 2004 yılında Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakülte’sinin kurucu dekanı olarak görev yapan sanatçı, halen aynı üniversitede öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

Tarih : 1 Kasım – 4 Aralık 2007


…………………………&# 8230;……….


Doğadan Esinler - Takı ve Seramik Sergisi

Galatasaray’da ArkeoPera Sanat Galerisi Kasım ayı sonunda IŞIL İPEKÇİ & MANOLYA ÕZYENER ‘in “Doğadan Esinler 2” ismini verdikleri takı ve seramik sergisini sanatseverler ile buluşturuyor.
Işıl İpekçi ve Manolya Õzyener Gorbon Işıl’da başlayan beraberliklerini bugünlere taşı yarak Arkeo Pera Sanat Galerisi’nde ki 2. sergilerini açıyorlar.

Işıl İpekçi takıları, Manolya Õzyener seramikleri ile bizlere yaşam sevinçlerini anlatı yorlar.

Işıl İpekçi öğrenimini Saint Michel Fransız Lisesi ve Rüştü Uzel resim bölümünde yaptı. Stajını Gorbon Işıl’da tamamlayan sanatçı daha sonra Ayfer Karamani seramik atölyesine devam etti. Kendini en iyi takı ile ifade ettiğini söyleyen İpekçi tasarımlarını daha çok yurtdışına gö nderiyor.

Manolya Õzyener 1978 yılında Tatbiki Güzel Sanatlar Seramik bölümünden mezun oldu ve aynı yıl Gorbon Işıl’da tasarımcı olarak işe başladı. 1989-1991 yılları arasında İngiltere’ye giden Õzyener dönüşte Fatoş oyuncaklarında tasarımcı olarak işe girdi.2001 yı lında İsviçre’de Musee de Carouge‘da seramik yarışmasına katı ldı. Daha sonra kendi atölyesini kurdu. Sanatçı halen kendi atölyesinde çalış malarına devam etmektedir.

Pazartesi – Cuma: 10.00 – 18.00
Cumartesi: 11.00 – 20.00

Yer: ArkeoPera Sanat Galerisi
Adres: Yeniçarşı Cad. Petek Han No:16/A
34430 Galatasaray-İstanbul
Tel: 0 212 249 92 26
info@ArkeoPera.com

Tarih : 20 Kasım - 01 Aralık 2007


…………………………&# 8230;…………….

Buluşma

Çağ daş Türk resmıne yeni bir soluk ve özgün açılımlar getiren 7 genç sanatç ımızı bir araya getiren bu sergide Serdar Şencan, Beyza Boynudelık, Saim Erken, Selahattin Aydın Mustafa Özel,Vedat Örs Ve Murat Tolga’nın son dönem yapıtlarını sanatseverleri izlemeye davet ediyor.

Yer: Ütopya Platform
Adres: Kızıltoprak Rüştiye Sok. Dilek Apt. 2/A/1
Kadıkö y
Tel: 0216 414 11 87
www.utopayasanat.com

Tarih : 6 Aralık '07 - 02 Ocak '08

…………………………&# 8230;…….

“Zoom”

Viyana’da yaşamını sürdüren fotoğraf sanatçımız Rebii Yetiş’in 6-30 Kas? ?m 2007 tarihleri arasında, Avusturya kültür Ofisi’nde, “ZOOM” adı altında sergilenecek olan fotoğrafları; “evrendeki bütünlüğü ” hissettiren, doğadaki canlı yüzeylerden seçerek çektiği detay fotoğraflar...
Fotoğrafı,tekniğin yanı sıra sanata dönüştüren bir dile sahip olan “ZOOM” adlı sergide yer alan eserler, bilinen görüntülerin şaşı rtan detaylarını göstermekte.

“Yaklaştıkça veya baktığ? ?mız noktayı değiştirince farklılaşan başka bir düzlem söz konusu. Tanı mak için yaklaşmak gerek. Dışımızdakilere yaptığımız zoom’lar bize dünyayı tanıtan ipuçları. Görüp göstermeye çalıştıklarım zaten var olanlar. Yaptığım şey seçmek ve ona sanatsal bir dil yüklemek. Pentüre dö nüşen yılan, kertenkele derisi, tarantula, çita tüyleri gibi ve dahası” sö zleriyle “ZOOM” u açıklayan sanatçı, farklı disiplinlerin sanatla iliş kilerini sorgulamakta.

Sergi mekanı olarak Avusturya Kültür Ofisi’ni seçen sanatçı, bu yolla “26 yıllık Viyana geçmişine, İstanbul’a, Boğaz’a ait anılarını ekleyebildiği”ni söylüyor. Viyana’da içmimar olarak çalışan, Avusturya-Türk Bilim Ofisi’nin uluslararası etkinliklerinin sanat yönetmenliğini sürdüren Rebii Yetiş; “zoom” sergisi ile bir anlamda geçmişine, Boğaz manzarasına göz kırpıyor, özlemini dile getiriyor.

06-30 Kasım 2007 tarihleri arasında Avusturya Başkonsolosluğu Kültür Ofisi’nde yer alan sergi ilgililerin ziyaretine açık.

Tarih : 6-30 Kasım
Yer : Avusturya Başkonsolosluğu Kültür Ofisi
Adres : Köybaşı Cd. No 44
Yenikapı İstanbul
Tel : (212) 223 78 43

………………………R 30;………….


"Sanat Karikatürleri"

Eczacıbaşı Sanal Müzesi, 11. karikatür sergisinde bu sanat dalımızı uluslararası alanlarda da başarı ile temsil eden karikatürcü Kamil Masaracı ’yı ağırlıyor. Sanatçının özellikle toplumumuzdaki sanat olgusunu yorumlayan ve “tiye alan” karikatürleri, 1985’ten beri Cumhuriyet gazetesinde yayımlanmaktadır. 1996 ylında Karikatürcüler Derneği başkanlı ğı görevini de üstlenen Masaracı, Çağdaş Gazeteciler Derneği ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nden defalarca “Yılın Karikatürcüsü” ödü lünü almıştır. Sanatçının ayrıca tüm dünya basınında çıkan karikatürler yarışmasında “Birincilik Ödülü”(Jezz Dergisi­- Yugoslavya 1989) ve 3.Youmiuri Karikatür Yarışması’ndan da "The Winner" ödülü(Japonya 1981)bulunmaktadır.

Toplumu farklı ve ironik bir bakı ş açısıyla ele alan Kamil Masaracı’ya ilişkin meslektaşlarından bazı değerlendirmeler şöyledir:
Ali Ulvi Ersoy: “Masaracı 'Ne'yi 'Nas? ?l' söyleyeceğini biliyor. İkisini birden becerebilen sanatçı sanıldığı kadar ç ok değildir.”

Ferruh Doğan: “Kamil Masaracı yalın simgesel tiplemeleriyle insanın ve toplumun çelişkilerini kendine özgü bir ‘çizgi mizah’la sergiliyor. ‘Tip’lere dikkatle bakın hepsini tanıyacaksı nız.”

Semih Balcıoğlu: “Karikatürümüzün en ilginç ve oturmuş çizgilerinden biri de kuşkusuz Kamil'in çizgileridir. Kamil Masaracı'nın günlük çizmesiyle yaşantımız daha da zenginleşti.”

Turhan Selçuk: “Masaracı ‘grafik mizah’ ın koşullarına uyumlu az çizgi, az yazı yolunu seçmiştir. Yani güç ama doğru olanı seçmiştir. Kendine özgü çizgi dünyası içindeki bu yolda her gün birbirinden güzel karikatürler sunan Masaracı'yı candan kutlarım.”

Tan Oral: “Yaş amın karmaşası içinde gözden kaçan günlük sorunlar Masaracı'nın duru çizgileriyle her gün göze çarpar duruma geliyor.”

Sergiyi www.sanalmuze.org internet adresinde gezebilirsiniz.

Tarih : 3 Kasım- 31 Aral? ?k


…………………………&# 8230;………..


------------------------------------------------------------------- -------------
27 Kasım 2007 23:36:55
Ercan AYÇİÇEK’in “BAŞROL OYUNCULARI II” isimli sergisi 07-31 aralık 2007 tarihleri arası nda izleyicisi ile ikinci defa ANKARA’ da TURKUVAZ Sanat Galerisinde buluşuyor.

Açılış:07 aralık Cuma, saat:18.00-20.00
ADRES:Cinnah Caddesi , Kırkpınar Sokak 5/A
Çankaya – ANKARA

www.turkuvazart.com
………………… ……………………………. .


--------------------------------------------------------------------------------


Ahmet Nejat ‘HARFLER VE HAYALLER’

Canlıların topraktan gelişi ve toprağa dönüşü nü, parçadan bütüne ulaştıktan sonra bütünden parçaya ayrışması nı; ağaç ve kaligrafinin temsiliyetinde resmeden Nejat, izleyenleri maddenin geçiciliği ve manevi olanın kalıcılığı üzerine düşünmeye davet ediyor.


Ressam ve minyatür sanatçısı Ahmet Nejat ‘HARFLER VE HAYALLER’ adlı
8. kişisel sergisini 27 Kasım 2007 Salı günü Pera Sanat Galerisi’nde açıyor.

Canlıların topraktan gelişi ve toprağa dönüşünü, parçadan bütüne ulaştıktan sonra bütünden par? ?aya ayrışmasını; ağaç ve kaligrafinin temsiliyetinde resmeden Nejat, izleyenleri maddenin geçiciliği ve manevi olanın kalıcılığı üzerine düşünmeye davet ediyor.

Ağaçlara gizlediği figürlerle doğanın ve insan yaşamı nın döngüsünü birleştiren Ahmet Nejat, resimlerindeki mistik duyguyu altının yarattığı güçlü etkiyle vurguluyor.


27 Kasım – 17 Aralık 2007
Pera Sanat Galerisi
Sıraselviler Cad. No: 70 Taksim 34433 İstanbul
Tel: 0212 245 30 08

………………………R 30;…………….JENERASYONU (POETICS OF SPACE: ÖZTOPRAK AND HIS GENERATION)

12.12.2007 - 15.03.2008
Abdurrahman Öztoprak( 12. December 2007 - 15. March 2008 )
"POETICS OF SPACE ÖZTOPRAK AND HIS GENERATION"
Küratör: Dr. Necmi Sönmez

Bu proje, Abdurrahman Öztoprak eserlerinden bir seçki ile Avrupa müzeleri koleksiyonlarından seçilen 1945 sonrası soyut sanatın önemli temsilcilerini İstanbul’da ilk kez bir araya getirerek bahsedilen diyaloğu görselleş tirmek üzerine temellendirilmiştir.


Sergisi, İstanbul’un ilk uluslar arası çağdaş sanat koleksiyon müzesi olan Proje4L/Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi tarafından tasarlanmış olup, Türk ve Avrupalı sanatçılar arasında var olan soyut sanat diyaloğu üzerinde yoğunlaşmayı hedeflemektedir.
Bu proje, Abdurrahman Öztoprak eserlerinden bir seçki ile Avrupa müzeleri koleksiyonlarından seçilen 1945 sonrası soyut sanatın önemli temsilcilerini İstanbul’da ilk kez bir araya getirerek bahsedilen diyaloğu görselleştirmek üzerine temellendirilmiştir.

Avrupa ve Türkiye’nin soyut yapıtlarının bu karşılaş ması, kültürel ve coğrafik sınırları aşarak, sınırları sanatsal bir yorumlamaya sokacaktır. Proje dahilinde gerçekleşecek olan panel ve konferanslar, izleyicinin bu sorgulamanın içine aktif katılımını sağlayacaktır. Eserler, sadece sanatsal bakış açısı ile yorumlanmakla kalmayıp, içerdiği matematiksel öğeler ve ilham kaynağını klasik müzikten alışı nedeni ile müzede gerç ekleşecek bir panelde, dünyaca tanınmış klasik müzik orkestra şefi ve ya bir matematik profesörü tarafından da kendi bakış açıları ve dilleri ile izleyiciye sunulması planlanmaktadır. Sergide Öztoprak’ın resimlerinin yanısıra, kendi hayatından kesitler de sergi küratörü Necmi Sönmez’in seçki ve yorumlaması ile yer alacaktır.

Bu sergi ile sanat izleyicisi, Doğu-batı kar? ?ılaşmasına tanık olmakla kalmayıp, yaşayan en önemli 1940 sonrası soyut sanatın öncülerinden olan Abdurrahman Öztoprak’ı, akranları ile olan benzerlik ve farklılıkları da görerek daha yakından tanıma şansı bulacaktır.

Sanatçının Geçmişi
1927 Istanbul doğumlu Abdurrahman Öztoprak, Muğla-Akyaka’da yaşıyor ve çalışmalarını orada sürdürüyor. Türkiye’nin uluslar arası statüde önde gelen çağ daş sanatçılarından olan Öztoprak, Soyut resmin öncülerindendir. Eserleri önemli müzelerin kalıcı koleksiyonları ile özel koleksiyonlarda yer almaktadır. Öztoprak, Avrupa Klasik Müziği’nden ilham alarak soyut kompozisyonlarını yaratır. 50 yıllık bir süreçte benzersiz soyut resim ürünleri üretmiştir. 1 Temmuz 2007 itibarı ile 80. yaşını dolduran Öztoprak, İstanbul ve Roma Sanat Akademilerinde eğitimini tamamlamış ve 1960–75 yılları arasında Almanya’da yaşamıştır.

Öztoprak’ın soyut resimleri Doğu ve Batı kü ltürleri arasında gerçek bir sanatsal dialog oluşturur ve farklı geleneklerin duygu ifade biçimlerine dair bir tanıklık teşkil eder. Mesajları her zaman evrenseldir. Sanatçının geometrik soyut eserleri, lügatının soyut yansımasını benzersiz bir biçimde ifade eder.


Adres: Harman Sok. Harmancı-Giz Plaza 34394 Levent - İstanbul / Türkiye
Tel: 00 90 212 281 51 50
Fax: 00 90 212 283 17 99
E-mail: info@proje4l.org
Web: www.proje4l.org
…………………… 230;…………………….

EREN EYÜBOĞLU PALET SANAT GALERİSİ’ nde

Çağdaş Türk Resminin önemli sanatçılarından 1988 yılında aramızdan ayrılan EREN EYÜBOĞLU 08 Aralık- 13 Ocak tarihlerinde eserleriyle PALET SANAT GALERİSİ’ nde sanatseverlerle buluşuyor.
40 civarında eserinin yer alacağı sergi, tuval ü zerine yağlı boya, akrilik,

Çağdaş Türk Resminin önemli sanatçı larından 1988 yılında aramızdan ayrılan EREN EYÜBOĞLU 08 Aralık- 13 Ocak tarihlerinde eserleriyle PALET SANAT GALERİSİ’ nde sanatseverlerle buluş uyor.
40 civarında eserinin yer alacağı sergi, tuval üzerine yağlı boya, akrilik, suluboya gibi çeşitli tekniklerde yapılmış resimlerden oluşuyor.
Sanatçı nın ÖZGEÇMİŞİ:
EREN EYÜBOĞLU

1907 yılında Romanya´ nın Yaş kentinde dünyaya geldi. Lise çağında özel resim dersleri aldı. Yaş Güzel Sanatlar Akademisi´nde resim öğrenimi yaptı. 1929´da Paris´e gitti. Dört yıl Andre Lhote´un Atölyesi´nde resim çalıştı. 1930´da Paris´te Bedri Rahmi ile tanıştı. 1936 yılında iki sanatçı İstanbul´da yaşamlarını birleş tirdiler. O günden sonra, Türkiye´de bir Türk Sanatçısı olarak yaşayan Eren Eyüboğlu, Anadolu´yu dolaştı.

Anadolu coğrafyası, kültür zenginlikleri ve Anadolu insanı, resimlerinin esin kaynağı oldu. “Türkiye´yi hiçbir zaman ikinci yurdum olarak görmedim. 1936 yılından beri anayurdum oldu Tü rkiye. Daha önce bilmediğim, tanımadığım nice değerler, bana çizip boyama, yaratma coşkusu veren değerler buldum yeni ülkemde”. Resme duyarlı ve sorumlu bir sanatçı idi Eren Eyüboğlu. Hiç ödün vermedi, başkaları sevsin diye resim yapmadı.

Hep aradı, sordu; “Bir resim yaparsın çok iyidir, bir resim yaparsın fena değildir. Onu ´iyice´ bir resim izler, ´güzel´ bir resim, ´çok g? ?zel´ bir resim daha sonra. Ama çok güzel bir resmi hiçbir şey izlemez. Bir çı kmazdır resim. Her zaman bilemezsin, bir önceki mi daha iyiydi, bir sonraki mi daha iyi olacaktır. Yoksa o anda yaptığın mı en iyisi, en güzelidir? Hem ne demek ´iyi´ , ´güzel´? Bir duvara asılacak resim o duvarın sahibine göre güzeldir. Ama resim, dekoratif amaçla yapılanlar hariç, süsleme amacı taşımaz.

Bir duvarı süslemek amacıyla yapmıyorum resimlerimi”, ölümüne dek üretti sanatçı. “Kendi yolumu bulduktan sonra, bu yolun önü tıkanık mı aç ık mı,ilerledim mi, geriledim mi yoksa yerinde mi saydım bilmiyorum. Bildiğim tek şey var, çalışmak çabamı ölüm elimden fırçayı alıncaya dek sürdü rmek.” Resimle mimarlığın işbirliği konusunda Bedri Rahmi´nin görüş lerini paylaşan Eren Eyüboğlu, eşiyle birlikte Türkiye´de, bu alanda ilk yapıtları nı gerçekleştirdiler.

1953 yılında, Etibank / Ankara için gerçekleş tirdiği mozaik çalışmalarını,
4.Levent konut duvarları (1956-1957),
Ankara Çocuk Hastanesi (1955),
Hacettepe Hastanesi (1954-1955),
İstanbul Manifaturacılar Sitesi (1963-1965),
Cerrahpaşa (1978) ve Haydarpaşa Göğüs Hastalıkları Hastanesi (1979) için yaptığı mozaik panolar izledi. ,
Ardında binlerce resim, desen, seramik bırakan Eren Eyüboğlu 30 Ağustos 1988 günü, son otuz yılını yaşadığı Kalamış´taki atölye- evinde yaşama gözlerini kapadı.

PALET SANAT GALERİSİ
Bağdat cd. Haldun Taner sk. (CKM karşısı)

CADDEBOSTAN 0216 3027850

Sergi, Pazar-pazartesi hariç her gün saat 11:00-18:30 saatleri arasında izlenebilir.


…………………̷ 0;………………..


RESİMLERDEN YANSIYAN RENKLER

Sanat dallarını bir bütün olarak gördüğü nü belirten ve “Resim benim için sanatın ana temasıdır“ diyen İç Mimar Nilay Meral, sahibi olduğu IDEA Mimarlık ve Tasarım Bürosu’na eklediği Nilay Meral Sanat

Sanat dallarını bir bütün olarak gördüğ? ?nü belirten ve “Resim benim için sanatın ana temasıdır“ diyen İç Mimar Nilay Meral, sahibi olduğu IDEA Mimarlık ve Tasarım Bürosu’na eklediği Nilay Meral Sanat Merkezi’nde “Resimlerdeki Renkler” baş lıklı bir karma sergi düzenliyor.
26 Kasım Pazartesi günü açılacak sergiye, Özlem Kalkan Erenus, Meral Ulun, Şenay Lüle, Ceylan Mutlu, Başak Tiryaki Nakip ve Nilay Meral 5’er adet yapıt ile katılıyor.
Nilay Meral Sanat Merkezi’ndeki sergi 5 Aralık 2007 tarihine kadar izlenebilir.

Katılan Ressamlar

Özlem Kalkan Erenus
Meral Ulun
Şenay Lü le
Ceylan Mutlu
Başak Tiryaki Nakip
Nilay Meral

NİLAY MERAL SANAT MERKEZİ
Yoğurtçuparkı cad. no:28/3 Kadıköy
tel: 0216 414 23 65
faks: 414 23 66

………………………R 30;…………….Etiketler:
Bu Haber Toplam 4643 Defa Okunmuştur.
Facebook hesabınızla yorum yapın, Onay Beklemeyin!
   
Henüz Bu Konu Hakkında Herhangibir Yorum Yapılmamış. Yorum Yapmak İstiyorsanız Tıklayınız!
Toplam Yorum Sayısı:

Künye

Siteye ait künye bu bölümde sergilenecektir.

Son Twitler

  • @kullaniciOto paylasim özellikli twitter sosyal box

    - 2 saat önce
  • @kullaniciOto paylasim özellikli twitter sosyal box

    - 3 saat önce

Sosyal Medya