Kapat

Bayrampaşa Tarihi Yerleri

Tarih: 14.10.2007

Bayrampaşa Tarihi Yerleri, Bayrampaşa'da bulunan tarihi mekanlar


FriendFeed ile Paylaş
TARİHİ KİTABE:Çevik Kuvvet Şube Müdürlü ğünün giriş kapısı olarak kullanılmaktadır. 1827 yılında II.Mahmut'un emri üzerine askeri bir hastahane olarak yaptırılmıştır. Bu hastahanenin planlanmasını, kadrosunu ve kontrolünü, Sultan II. Mahmud'un Hekimbaşı'sı Mustafa Behçet Efendi yapmıştır. 1853-1856 yıllarında çıkan Kırım Savaşı sırasında Fransız askerleri bu hastanede tedavi edilmişlerdir. 1877-1878 Osmanlı Rus Savaşında önemli bir merkez olmuş, hasta ve yaralılar bakılm? ?ş ve yatak sayısı4 1000'e çıkartılmıştır. 1922 yılında hastahane lâv edilmiştir. 1941-1950 yılları arasında Maltepe Askeri Lisesi olarak hizmet veren bu bina 1980 yılında Milli Savunma Bakanlığı tarafından Emniyet Müdürlü ğüne tahsis edilmiştir.


SADRAZAM MUSTAFA PAŞA MEYDAN ÇEŞMESİ:

Edirnekapı-Rami arasında Topçular camii ilerisindedir.Sadrazam Bahir Mustafa Paşa yaptırmıştır.( ?-1752) Beş beyitlik kitabesinin tarihi mısraları şöyledir; "Nazife Nutketti hame Tarihi vasfın tamamı Sadrı-Ali Mustafa Paşa'nın ayn-ü Cudi bu".

Çeşmenin H.1304 (M.1886) de tamir edildiğini gösteren ayrı bir kitabecik de vardır.FERHATPAŞA ÇEŞMESİ:


Mimari özelliklerine ve üslubuna bakıldığında takribi olarak; Miladi 1850-1870 Yılları arasında Rodos taşından kesme taş işçiliğiyle ROKOKO üslubunun güzel bir örneği olarak inşaa edildiği anlaşılmaktadır


FERHATPAŞA ÇİFTLİĞİ:


Ferhatpaşa Çiftliği 20.yy. başlarında merhum İbrahim Turhan tarafından ilçemize kazandırılmıştır. Balkan harbi yıllarında Selanik'ten Türkiye'ye gelen İbrahim Turhan bugünkü Esenler'e gelir. Bu bölge o yıllarda Rum köyüdür. İbrahim Turhan bu bölgeye Tü rklerin yerleşmesinde öncülük eder ve geniş bir arazi satın alır. Bayrampaşa Esenler sınırında yer alan Ferhatpaşa Çiftliği bu arazi üzerinde yapılmışt? ?r.TARİHİ SU KEMERİ:

İlçemize Mimar Sinan tarafından kazandırılan tarihi su kemeri.


ALİ ÜLKER İLKÖ ĞRETİM OKULU:


Okulumuz ilk defa 1924 yılında Cumhuriyet'in 32. Mektebi adıyla eğitim-öğretime başlamıştır.TARİHİ SU SARNICI
Etiketler:
Bu Haberle İlgili Fotoğrafları Görüntüleyebilirsiniz.
Bu Haber Toplam 12137 Defa Okunmuştur.
Facebook hesabınızla yorum yapın, Onay Beklemeyin!
   
Henüz Bu Konu Hakkında Herhangibir Yorum Yapılmamış. Yorum Yapmak İstiyorsanız Tıklayınız!
Toplam Yorum Sayısı:

Künye

Siteye ait künye bu bölümde sergilenecektir.

Son Twitler

  • @kullaniciOto paylasim özellikli twitter sosyal box

    - 2 saat önce
  • @kullaniciOto paylasim özellikli twitter sosyal box

    - 3 saat önce

Sosyal Medya