Kapat

Topkapı'ya trafik eğitim parkı

Tarih: 07.05.2007

Topkapı'ya Trafik Eğitim Parkı, Topkapı Trafik Eğitim Parkı'nda, çocuklara yönelik olarak düzenlenecek şenliklerle devam ediyor


FriendFeed ile Paylaş
5-12 Mayıs 2007 tarihleri arasında kutlanan Trafik Haftası, 8 ve 9 Mayıs 2007 tarihlerinde, Topkapı Trafik Eğitim Parkı'nda, çocuklara yönelik olarak dü zenlenecek şenliklerle devam ediyor. Bugün(salı)saat 10.00'da başlayacak olan ş enlik, görme ve bedensel engellilerin de içinde bulunduğu öğrencilere trafik eğitimi verilmesi ile başlayacak. Orkestra dinletisi, palyaçolar eşliğinde resim çalışması, emniyet kemeri yarışması, kil çamurdan nesne yarışması gibi birçok faaliyetin yeraldığı şenlikte, çocukların trafik eğitimlerine katkıda bulunulması amaç lanıyor.


İstanbul'da, 2005-2006 yılı Eğitim-Öğretim döneminde, 572 okula ulaşılarak, toplam 190.736 öğrenciye, 2006-2007 Yılı Eğitim-Öğretim Döneminde, 427 okula ulaşılarak, toplam 129.738 öğrenciye trafik eğitimi verildi. Topkapı Şehir Parkı içinde, 6.500m2'lik bir alan içerisinde inşa edilen eğitim parkı içerisinde öğrencilerin trafik eğitimi alabilmeleri için gerekli tüm altyapı hazırlanarak, tüm uygulamalar, akülü araçlar özürlü öğrencilerimizin de kullanımına yönelik olarak tasarlandı.

Eğitim sınıfında bilgisayar destekli eğitim verilirken, hava şartlarının parkın kullanımına uygun olmadı ğı günlerde eğitim, kapalı ortamda, 3 adet trafik simülatör aracı ile (trafik simü lasyon modülü) gerçekleştiriliyor

Trafik Eğitim Parkları


İstanbul Büyükşehir Belediyesi-Ulaşım Dairesi Başkanlığ ı-Trafik Müdürlüğü'nce, trafik kurallarına duyarlı nesiller yetiştirilmesi amacıyla, İlköğretimdeki 8-14 yaş grubu öğrencilere, gelen talepler doğrultusunda sivil kuruluşlara ve kamu kurumlarına Trafik Eğitim Parkları ve Gezici Eğitim Otobü slerinde trafik eğitimi verilmesi çalışmaları devam ediyor. Bu amaç doğrultusunda trafiğe kapalı alanlarda oluşturulan Trafik Eğitim Parkları; Yatay-Düşey Trafik İşaretleri, Sinyalizasyon Sistemleri, Bisiklet Yolları, Yaya Geçitleri, Hemzemin Geçit, Yaya Kaldırımları ve benzeri trafik oluşumlarını içeren Eğitim Pisti, Eğitim Sınıfı ve Eğitim Laboratuarlarından oluşuyor.

Halen biri Florya'da, biri Topkapı'da olmak üzere iki adet trafik eğitim parkının bulunduğunu belirten Trafik Müdürlüğü yetkilileri, Anadolu Yakası'na hitap edecek, üçüncü Trafik Eğ itim Parkının da, Maltepe'de 2007 yılı sonunda tamamlanması planlanlandığ ı belirtildi. 2011 yılı sonu itibarı ile hedeflenen 4'ü Avrupa Yakasında, 3'ü de Anadolu Yakası'nda olmak üzere toplam 7 adet Trafik Eğitim Parkı yapılacağı ifade edildi.

Gezici Trafik Eğitim Otobüsü


İçerisi özel olarak dizayn edilmiş olan 2 adet eğitim otobüsüyle birlikte Milli Eğitim Bakanlığ? ?'nın hazırlamış olduğu Eğitim-Öğretim takvimi takip edilerek, uzmanlar tarafı ndan Trafik Eğitim Parklarına ulaşım imkânı bulunmayan okullar ziyaret edilmek suretiyle interaktif ortamda trafik eğitimi veriliyor. Yürütülen eğitim çalışmaları nın görsel ve yazılı olarak desteklenmesi amacı ile Trafik Eğitim Kitabı, Trafik Boyama Kitabı, Trafik Eğitim Seti, Trafik İşaretleri Panosu, Trafik Eğitim Broşürleri öğrencilere dağıtıldığı ifade edildi.


Etiketler:
Bu Haber Toplam 25173 Defa Okunmuştur.
Facebook hesabınızla yorum yapın, Onay Beklemeyin!
   
Henüz Bu Konu Hakkında Herhangibir Yorum Yapılmamış. Yorum Yapmak İstiyorsanız Tıklayınız!
Toplam Yorum Sayısı:

Künye

Siteye ait künye bu bölümde sergilenecektir.

Son Twitler

  • @kullaniciOto paylasim özellikli twitter sosyal box

    - 2 saat önce
  • @kullaniciOto paylasim özellikli twitter sosyal box

    - 3 saat önce

Sosyal Medya