Kapat

İSMEK meslek kursları

Tarih: 29.10.2008

İSMEK Meslek Kursları, İSMEK'in 2008-2009 eğitim döneminde 218 kurs merkezinde 123 branşta eğitim verilecek.


FriendFeed ile Paylaş


İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş’ın da açılışında bulunduğu İSMEK'in 2008-2009 eğitim döneminde 218 kurs merkezinde 123 branşta eğitim verilecek.

Haber Tarihi : 27.10.2008 19:00:00

İSMEK'in 2008-2009 eğitim dönemi kursları, Abdi İpekçi Spor Salonu'nda Başkan Kadir Topbaş ve eşi Özdeyiş Topbaş, İstanbul Valisi Muammer Güler'in eşi Neval Güler ve İl Milli Eğitim Müdürü Ata Özer'in de katıldığı törenle açıldı. Törende konuşan Kadir Topbaş, 1996 yılında Başbakan Tayyip Erdoğan'ın belediye başkanlığı döneminde temelini attığı İSMEK'in aynı ruhla geliştirilerek bugün bir halk üniversitesine dönüştüğini söyledi.

Ulusların rekabetçi üstünlüğü, ulaşılan ekonomik refahla, maddi servetle değil, sahip oldukları ve hükmettikleri bilgi ile ölçüldüğünü ifade eden Kadir Topbaş, “bu bilgiyi üreten ve kullanıma geçiren ise nitelikli, eğitilmiş insan gücüdür.” dedi.
Toplumların karşılaştıkları zorlukları yetişmiş insan gücüyle aşacaklarını belirten Topbaş; “Bu sebeple günümüzde ulusların en büyük serveti, sahip oldukları yetişmiş insan gücüdür.” dedi.

"Vasıfsız işçiliğin dönemi bitti."
Bireylerin önceden ailelerinin yönlendirmesiyle işini seçtiğini ifade eden Topbaş, günümüzde bireylerin değişime süratle ayak uydurmak zorunda olduğunu söyledi.
Teknolojiye ayak uyduramayan birey ve toplumlarda yokluğun kaçınılmaz olacağını ifade eden Topbaş; “Darlığa ve yokluğa düşmemek için günümüzde her kademe ve yaştaki bireyin ekonomiye katkısının olması beklenmektedir.” dedi. Vasıfsız işçilerin sloganı olan “ne iş olursa yaparım,” bireye eskiden ekmek kapısı açılabilirken, ‘günümüzde en basit işlerde bile bilgisayar bilgisinin olup olmadığı sorulmaktadır.’ dedi.

“İş yapma biçimleri karmaşıklaştı”
Günümüzde artan bilgimiz ve teknolojik gelişmeler sebebiyle iş yapma biçimlerinin karmaşık bir hale geldiğini ifade eden Topbaş şöyle devam etti: “En basit hizmetin yerine getirilmesi için bile belirli bir donanım ve uzmanlığa ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sebeple şimdiye kadar edinilmiş kavramları, en basitinden en karmaşığına, yeniden tarif etmek gerekmektedir.”

“İSMEK’in hedefi meslek edindirmek ve istihdama katkıda bulunmak.”
Almanya’nın II. Dünya Savaşı ertesinde harap olmuş bir ülkeyken mesleğe yönlendirmeyi ilkokul düzeyinde yaparak kısa zamanda elinde mesleği olan birçok insan yetiştirdiğini söyleyen Kadir Topbaş, bu yöntemin Almanya’yı kısa zamanda gelişmiş ülkeler arasına soktuğunu ifade etti.
Almanya’daki bu kalkınma modelinin İSMEK tarafından örnek alınarak Başbakan Recep Tayip Erdoğan döneminde 3 kurs merkezinde 3 branşta 141 kişiyle başladığını söyledi.Topbaş şöyle devam etti: “Artık bir halk üniversitesine dönüşen bu proje, bu yıl 218 kurs merkezinde 123 branşta binlerce İstanbulluya eğitim verecek. Bu amaçla 38 ilçemizdeki kurs merkezlerimizi de eğitim öğretim yılına hazır hale getirdik. İSMEK ile kurulduğu 1996 yılından 2008 yılına kadar 580 bini aşkın kursiyer yetiştirdik. Bu rakamın 510 bini bizim görev dönemimize aittir.Ayrıca açılışını yaptığımız bu eğitim –öğretim yılı için 172 bin kişi birinci ders kaydını yaptırdı. Bunlardan 58 bini, yıllardan beri bir seçenek olarak tanıdığımız ikinci ders kaydını da yaptırdı. Böylece bu eğitim –öğretim yılı için toplamda 230 bin kayıt aldık.”

İstanbul’da yetişmiş insan sayısını arttıran İSMEK’in bugün çok önemli bir işlev gördüğünü ifade eden Topbaş, İSMEK’in yetişmiş insan sağlayan bir kurum olduğunun altını çizdi. Kadir Topbaş şöyle devam etti: “Vatandaşlar bir yandan kendilerini geliştirirken diğer yandan da pasif tüketici olmaktan çıkıp aktif üretici haline geliyorlar. Sorunları olanlar hayatla yeniden bağ kuruyorlar. Kent hayatında yeni dostlar, yeni dayanaklar buluyorlar. Bu sayede topluma karşı hissettikleri dışlanmışlık duygusu, yerini mensubiyet hislerine bırakıyor. Yine cezaevi, huzurevi sakinleri gibi desteğe ihtiyacı olan grupların sosyal gelişimlerine katkıda bulunuyoruz. Böylece bu insanları yeniden topluma kazandırmayı amaçlıyoruz. “

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş İl Milli Eğitim Müdürü Ata Özer’e ve İstanbul Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Ayfer Yaman’a çalışmalarından dolayı plaket verdi.
Şevval Sam’ın da 2 bölüm halinde verdiği konserin yanı sıra yapılan çekilişlerle kurs üyelerine değişik hediyeler dağıtıldı.
Etiketler:
Bu Haber Toplam 3074 Defa Okunmuştur.
Facebook hesabınızla yorum yapın, Onay Beklemeyin!
   
Henüz Bu Konu Hakkında Herhangibir Yorum Yapılmamış. Yorum Yapmak İstiyorsanız Tıklayınız!
Toplam Yorum Sayısı:

Künye

Siteye ait künye bu bölümde sergilenecektir.

Son Twitler

  • @kullaniciOto paylasim özellikli twitter sosyal box

    - 2 saat önce
  • @kullaniciOto paylasim özellikli twitter sosyal box

    - 3 saat önce

Sosyal Medya