Kapat

Lojistik Nedir?

Tarih: 31.05.2007

Lojistik Nedir?, Lojistik sektöründe bilmedikleriniz, bilmek istedikleriniz...


FriendFeed ile Paylaş
Lojistik ürün, servis ve insan gibi kaynakların, ihtiyaç duyulan yerde ve istenen zamanda temin edilmesi için bir araç olarak tanımlanabilir. Herhangi bir pazarlama veya üretim organizasyonunun lojistik destek olmadan başarılması çok zordur. Lojistik, nakliye, envanter, depolama, malzeme idaresi ve ambalajlama bilgilerinin birleş tirilmesini kapsar. Lojistik işletme sorumluluğu, hammaddenin coğrafik konumlanması, prosesin işletilmesi ve ihtiyaçların mümkün olan en düşük maliyetle karşı lanarak işin bitirilmesidir.

Lojistik kelimesinin Türk Dil Kurumu sözlüğüne göre anlamı, geri hizmet olarak verilmiştir. Genel olarak, lojistik mühendisliğin makina sistemlerinden ziyade insan sistemleri ile ilgilenen bir branşı olarak görülü r.

Geçmişi
Lojistik, doğru zamanda doğru fiyatla, doğru miktara sahip olmak olarak tanımlanabilir. Lojistik bir proses bilimidir. Tüm endüstriyel sektö rlerde, verimlilik, tedarik zinciri ve proje devreye alma sürelerinin istenen düzeyde olup olmadığı denetlenir. Lojistik , askerlerin ihtiyaçlarının kendileri tarafından kar? ?ılanması sürecinden, doğmuş bir konsepttir ve bu temelden yola çıkarak çok daha ileriye gitmiştir. Eski Yunan, Roma ve Bizans uygarlıklarında ihtiyaçların dağ ıtımı ve finanse edilmesinden sorumlu Logistikas denen bölümler ve subaylar vardı. Oxford Üniversitesi, sözlüğünde lojistik kelimesi; ‘Askerlik biliminin personel , teçhizat, malzeme taşıma , bakım ve sağlanması ile ilgili bir dalı ’ olarak tarif edilir.

Lojistik, 1950’lerden sonra iş hayatına uyum sağlamıştır. Dünya çapında tedarik, taşıma ve malzeme ihtiyacının artması bunun başlıca sebebidir.


İş Dünyasında Lojistik
İş dünyasında, lojistik tedarikçiden son kullanıcıya uzanan (tedarik zinciri) bir akış içinde; içe veya dışa ya da her ikisine odaklı olabilir. Lojistik yönetiminin ana fonksiyonları, satınalma, taşıma, depolama ve bu aktivitelerin organize edilmesi ve planlanmasıdır. Lojistik yöneticileri, bir organizasyon i? ?inde kaynakların koordinasyonu sağlayarak bu fonksiyonların her birinden gelen bilgileri birleştirir. Lojistiğin temelde iki farklı formu vardır. Biri depolama ve taşıma ağı boyunca malzeme akışının sürekliliğini sağlar. Diğeri projelerin sonuç lanması için kaynaklar zincirini koordine eder.


Askeri Lojistik
Askeri lojistikte, kaynakların ihtiyaç duyulan yer ve zamanda yerine nasıl ulaştırılacağı yönetilir. Askerlik biliminde, düşmanın tedarik hatlar? ?nı bozmak en önemli askeri stratejilerden biridir. Yakıt, cephane ve yiyeceği olmayan askeri güç savunmasızdır.


Türkiye'de Lojistik Eğ itimi
Lojistik eğitimi Türkiye için oldukça önem arz eden bir yere gelmiştir. Tüm ürün veya hizmetlerin maliyetleri içinde yer alan lojistik maliyetlerin kontrolü, yö netilmesi ve optimum seviyelerde tutulması akademik olarak takip edilmekte ve çeşitli yaklaşımlar ile sürece katkı sağlanması hedeflenmektedir. Bu amaçla akademik eğitim vermek üzere İstanbul Üniversitesi bünyesinde Ulaştırma ve Lojistik Yü ksekokulu kurulmuştur.


Türkiye'de Lojistik Danışmanlık Hizmetleri
Lojistik işletmeler için çok büyük önem arz eden bir alandır. Türkiye'de bir çok işletme lojistik süreçlerini etkin bir şekilde planlayamadığı için büyük maliyetlere katlanmak durumunda kalmaktadır. Bu noktada lojistik danı şmanlığı devreye girmekte ve firmalar, planlamada ihtiyaç duydukları beyin gü cünü, dışarıdan karşılama şansını elde etmektedirler. Bu kapsamda bireysel çalışan uzman kişilere başvurulabileceği gibi, lojistik üzerine uzmanlaş mış kadrolar ile hizmet veren firmalardan da faydalanılabilinmektedir. Danışmanlar, firmanın süreçlerini incelemekte ve bilimsel yöntemler kullanarak planlama yapmaktadırlar. Talep tahminlemesinin ardından üretim planlama, sonrasında depo süreçlerinin optimizasyonu ve dağıtım süreçlerinin planlanması ile etkin bir tedarik zinciri geliştirilebilmektedir.

Etiketler:
Bu Haber Toplam 103060 Defa Okunmuştur.
Facebook hesabınızla yorum yapın, Onay Beklemeyin!
   
İbrahim BAŞKONAK
08/02/2011 - 17:46
LOJİSTİK kısaca şu şekilde anlatabilirim herkezin analayabileceği bir dilden bir üretgen firma ile anlaşmanız neticesinde ürettiği malzeme bantlarından çıktığı an itibari ile bunu banttan alır numaralandırır barkotlar kendinize ait depolarda stoklarsınız ve üretgen fabrika size siparişi geçer siz bu ürünleri depodan bulur satılmış olduğu yere kadar ulaştırmasını yapar vitrine yada raflara koyarsınız burda stop barkot sipariş düzenleme ve en çok siz e görev düşen bölüm sevkiyatlarını ayarlamaktır yerinde ve kısa zamanlarda aslında kısacası bu ama en önemli bir bölüm daha var ki bu kaçınılmaz iyi olması lazım bir arkadaşında anlattığı gibi işi alabilmeniz için ikna kabiliyetiniz çok can alıcı olması lazım bu arada lojistik hizmeti şirketi kurmak isteyen selahattin bey görüşebiliriz

Edip CAN
15/12/2010 - 14:23
Üni 2. Lojistik bölümü öğrencisiyim. İsa Sen nereyi kazandın ? Kaç yıllık, kaç puanla girdin. ?

selahattin BULUT
02/11/2010 - 20:13
lojistik bir şirket kurmak istiyorum karayolu ile taşımacılık ile ilğili yurt içi ve yurt dşı olmak üzere bana yardımcı ola bilir misiniz net tür belgeler almam lazım ayrıca karayolu yöentmenliğine göre kaç tana araç almam lazım ne belge lazım c2 belgesi kaça alabilirim ban yardımcı olusanız sevinirim

gizem TURAN
25/10/2010 - 04:34
lise 3.sınıf öğrencisiyim lojistik bölümü okuyorum ama nsl bi bölüm anlamıs dğlm seçtiğim için çok pisanım

berivan TAşKıN
21/10/2010 - 23:27
lise son sınıf öğrencisiyim ve lojistik okumak istiyorum her yeni öğrenci gibi bu bölümle ilgili pek bilgim yok araştırıyorum.ikna yeteneğim var hemde fazlasıyla.sadece onunla kalmamalı bence pratik düşünmek kısa zamanda doğru karar verebilmek önemli olan.bu bölümü okuyan biri bana anlatsın istiyorum sonuçta gören bilen okuyan bi öğrenciden başka kimse iyi anlamamaz.benim için doğru bi karar olur mu?

gizem HASÇELIK
14/10/2010 - 23:18
ben lise 1. öğrencisiyim ( meslek okuyacağım ) lojistik bölümü istiyorum ama fazla bilgim yok ve bu mesleğin tam olarak neyi ifade ettiğini anlayamadım :S bilgi verebilir misiniz ?

İsa TOSUN
15/08/2010 - 16:55
selam bende bu sene lojistik bölümünü kazandım ama fazla bilgim yok yardımcı olabılr mısınız?...

şevin EKIN
12/03/2010 - 20:08
yaaaa bnde lojistik öğrencisiyim ama lisedeyim genllikle bana nerde okuon die sorulduğunda ulaştırma diom bana dedikleri tır şöförümü olucan:) yok işte çok düşük maaşla çalışıolar, oumana gerek yok falan dyolar yaa bide bişi diycem bizim zınıf izmir fuarında lojistipği taıtacak ve sadece 2 öğreci gidecek seçilmek için ne yapmalıyı???????

şevin EKIN
12/03/2010 - 20:08
yaaaa bnde lojistik öğrencisiyim ama lisedeyim genllikle bana nerde okuon die sorulduğunda ulaştırma diom bana dedikleri tır şöförümü olucan:) yok işte çok düşük maaşla çalışıolar, oumana gerek yok falan dyolar yaa bide bişi diycem bizim zınıf izmir fuarında lojistipği taıtacak ve sadece 2 öğreci gidecek seçilmek için ne yapmalıyı???????

cansu YILMAN
04/03/2010 - 09:02
Bende lojistik sektorundeyim..Ve gayet zevkli bir is, ama zor..Sende olmasi gereken ozelliklere gelince en basta ikna ozelligin guclu olmali..Cunku bi cok lojistk firmasi var ve sen en iyisi oldugunu gostermek zorundasn ( oyle olmasanda ) hayali bir urunu satiosun sen..Yani hizmet satiosn..Musterilerine oyle iyi anlatman lazmki yaptigin hizmetleri mallarini sana tasitsnlr..Bence iyi bie bolum ve gelecegi var.

gülşen -
19/01/2010 - 15:20
bence senin parttime bir şirkette çalışman gerek o zaman anlarsın yöneticinin her işini yürütmek kısacası onun her dediğini yapmak daha yararlı bir bölüm okuyabilirdin diye düşünüyorum okurken hersey zevklidir öğrenciye bende geçtim o yoldan gel gör ki iş iş zamanına gelince:D hoşçakal umarım iyi insanlarla karsılasırsın

Mustafa ÇOLAK
20/10/2009 - 19:44
slm ben mustafa mersinden yazıyorum 2 yıllık ünversite okuyorum ve bu sene başladım bölümümde lojistik, lojistik hakkında fazla bir bilgim yok ama gün geçtikçe öğreniyorum ne olduğunu........ eğlencelide gelmeye başladı yani iyi bir lojistikçide olması gereken özellikler nelerdir.. okuyupda okuyupda bilen varsa yazsın yazmayan gözüme gözükmesin :D yoo ciddi kendimi geliştirmek istiyorum naıl yapımm nerden başlıcam sadce bunu bilmiyorum ...

[1]
Toplam Yorum Sayısı: 12

Künye

Siteye ait künye bu bölümde sergilenecektir.

Son Twitler

  • @kullaniciOto paylasim özellikli twitter sosyal box

    - 2 saat önce
  • @kullaniciOto paylasim özellikli twitter sosyal box

    - 3 saat önce

Sosyal Medya