KELEBEKLER

Sahnede sanatçılarla birlikte renklerin, seslerin ve ışıkların da dans ettiği Kelebekler ile İtalyan katılımcı tiyatro topluluğu TPO, sizi kelebeklerin ışıltılı dünyasına davet ediyor.

KELEBEKLER

Sahnede sanatçılarla birlikte renklerin, seslerin ve ışıkların da dans ettiği Kelebekler ile İtalyan katılımcı tiyatro topluluğu TPO, sizi kelebeklerin ışıltılı dünyasına davet ediyor.

BERKE EREN
BERKE EREN
14 Kasım 2017 Salı 20:54
371 Okunma

KELEBEKLER

Zorlu PSM Studio

21 Kasım Salı 11:00 BİLET AL

21 Kasım Salı 20:00 BİLET AL

22 Kasım Çarşamba 20:00 BİLET AL

23 Kasım Perşembe 11:00 BİLET AL

23 Kasım Perşembe 20:00 BİLET AL

24 Kasım Cuma 20:00 BİLET AL

25 Kasım Cumartesi 11:00 BİLET AL

25 Kasım Cumartesi 14:00 BİLET AL

25 Kasım Cumartesi 17:00 BİLET AL

26 Kasım Pazar 11:00 BİLET AL

26 Kasım Pazar 14:00 BİLET AL

26 Kasım Pazar 17:00 BİLET AL

COMPAGNIA TPO 
Ortak Yapımcılar: Compagnia TPO, Teatro Metastasio di Prato

Yöneten: Davide Venturini, Francesco Gandi Koreografi: Anna Balducci, Piero Leccese Görsel Tasarım: Elsa Mersi Bilgisayar Tasarım: Rossano Monti Ses Tasarımı: Spartaco Cortesi Dış Ses: Tilbe SaranKostüm Tasarımı: Loretta Mugnai Aksesuvar Tasarımı: Valerio Calonego, Livia Cortesi, Gregory Petitqueux Senaryo Desteği: Stefania Zampiga

+4 yaş için uygundur.

Önemli Not: 4–7 yaş arası çocuklar, etkinliğe bir yetişkin eşliğinde katılabilirler.

Sahne düzeni nedeniyle seyircilerin performans salonuna girmeden önce ayakkabılarını çıkarmaları gerekecektir.

Dünyaya bir kelebeğin gözlerinden bakmak ister miydiniz? Sahnede sanatçılarla birlikte renklerin, seslerin ve ışıkların da dans ettiği Kelebekler ile İtalyan katılımcı tiyatro topluluğu TPO, sizi kelebeklerin ışıltılı dünyasına davet ediyor. Mekânın başkarakter olduğu bu oyunda dansçılar, yere ve duvarlara yansıtılan ışıklar, renkli görüntüler ve bir yağmur ormanındaymış hissi veren seslerle birlikte, kelebeklerin mucizevi yaşam döngüsünün öyküsünü anlatıyor. Bu benzersiz aile etkinliğinde sahnede zarif, naif ve zevkli bir dünya kuruluyor. Küçük seyirciler de oyunun farklı bölümlerinde bu dünyayı tüm bedenleriyle keşfetmek üzere sahneye davet ediliyorlar. Görüntü ve seslerle oynayan çocuklar performansın bir parçası olurken aynı zamanda hayal güçlerini besleyecek, benzeri olmayacak bir deneyim yaşıyorlar. Disiplinlerarası bir anlayışla farklı teknolojiler kullanarak yeni tiyatro deneyimleri yaratan TPO’nun, her yaştan seyircinin içinde kelebekler uçuşturacak bu performansını kaçırmayın.

Yaklaşık 50’ sürer; ara yoktur.

COMPAGNIO TPO Görsel, duygusal, hissedilebilir ve etkileyici… TPO’da yaratım, etkileşimli sahne dekoruyla kesişiyor. Dijital tasarımla oluşturulan dekorlar “duyarlı ortamlar”a dönüştürülürken, sanat ve oyun arasında sürekli geçişler yaşanıyor. Dansçı, oyuncu ve seyirciler sahneyi paylaşarak, kültürel ve dilsel engelleri aşıyor ve keyif alacakları ortak bir alanda buluşuyorlar. Yapımlarını, hareket halindeki oyuncular, bireysel dansçılar ve çocuklarla diyalog kurmak üzere tasarlayan TPO; görüntüler ve sesler sahnedeki hareketli cisimlerle ara bağ oluştururken, canlı jestleri ve sanal manzaraları büyüleyici bir interaktif sanat ortamına dönüştürüyor.

TPO yapımlarında oyuncuların rolü özel bir önem kazanıyor. Etkileşimli efektler sayesinde, hareket halinde olan sahnedeki dansçılar, “boyamak” ve “müzik çalmak” için bedenlerini kullanıyorlar, ancak her şeyden önce çocuk seyircileri, vücut ve bakışın kullanımını vurgulayan bir yaklaşımla tiyatroyu keşfe davet ediyorlar. Topluluğun çalışmaları Davide Venturini ve Francesco Gandi (Sanat Yönetmeni), Elsa Mersi (Görsel Tasarım), Spartaco Cortesi (Ses Tasarımı), Rossano Monti ve Martin von Günten (Bilgisayar Tasarımı) gibi çok yönlü isimlerden oluşan birbirine kenetlenmiş bir ekip tarafından hayata geçiriliyor. Uluslararası tecrübeye sahip bir grup dansçı, çocukların modern dansla bağ kurabilmeleri adına, sahnede sürekli olarak estetik ve dışavurumcu bir keşif çabası geliştiriyor.

2002–2007 yılları arasında topluluk, basınç algılayıcıları aracılığıyla sesleri ve görüntüleri hareketlendiren büyük bir dans matı olan CCC’yi tasarlamak üzere, mühendis Martin von Günten’le işbirliği yaptı. Doğal imge ve dokuları, etkileşimli bir ortama dönüştüren bir tür “sihirli halı” olan CCC projesi, giderek bahçe türlerine (Japon, Doğu ve İtalyan) odaklanan bir üçlemeye dönüştü ve bu formatın başarısı, TPO’yu uluslararası üne kavuşturdu.

2008–2009 yılları arasında, etkileşimli tiyatro adına, yaratıcı ve teknik destek olarak max_msp yazılımını benimseyen topluluk, bu çalışmasıyla;  kameralarla sahneyi kaydederek, sanatçı ve seyirci hareketlerini sahne dinamikleriyle ilişkilendirmeyi başardı. Ardından, tiyatro efektlerini zenginleştirip genişletmek için tasarlanmış yazılım kontrollü sahne aksesuvarları geliştirmeye başlayan topluluğun, bu çalışmaları; hem Krokus Festivali’nde (Belçika) hem de Saltbush’da (Insite_Art, Melbourne ve Vertical Production Shanghai’nin işbirliğiyle) sahnelenen Farfalle ve Barocco adlı yapımlarının, sembolik koreografi ve sahne tasarımlarının kökenini oluşturdu.

2010’da, Play Please! adlı interaktif bir orkestra oluşturmak için, elektronik müziğe yönelik araştırmalara odaklanan topluluğun bu projesinde; aydınlatılmış alanlara bölünmüş olan sahnede bulunan parlayan nesneler, sensörler aracılığıyla kontrol ediliyor ve sanal müzik aletleri gibi davranmaya başlıyor.

Bunlar yanı sıra, hem çocuklar hem de yetişkinler için multimedya uygulamaları da üretmeye başlayan topluluk; 2010 ve 2011’de İzlanda’ya yaptıkları iki ziyaretten esinlenerek, Kindur, İzlanda’daki Koyunların Maceracı Hayatı adlı çalışmayı yarattı. İskandinav doğasının çarpıcı gücüne ithaf edilmiş olan yapımda, sahnede; İzlanda koyunlarının kışlık ağıllarından yazlık otlaklarına yaptıkları yolculuğun masalsı hikâyesini canlandırmak için üç dansçı yer alıyor. Giydikleri dijital ışık komutlu yünden kalplerle, tek tek sahneye çağrılan çocuklar oyuna doğrudan katılarak bu maceranın bir parçası oluyor.

2013’te, Fransız ressam Rébecca Dautremer’in Rus masalı illüstrasyonlarına dayalı, büyük ölçekli bir gösteri olan Babayaga’yı görücüye çıkaran TPO, aynı yılın ekim ayında; Marsilya 2013 Avrupa Kültür Başkenti programı işbirliğiyle, Théâtre La Minuterie’de BLEU’yu sundu. Denize ithaf edilmiş bu eser, cezbedici bir sanal akvaryumun saydamlığındaki sahne tasarımıyla seyircinin büyük ilgisini çekti.

Prato (Toskana) merkezli olan topluluk, 2014–15’te,  ana merkezleri Teatro Fabbrichino’nun bitişiğinde yer alan terk edilmiş bir alanı sahiplenerek, burada bir kent bahçesi oluşturdu. Dış mekân gösterileri için uygun olan bu alanda, Ex Fabrica yaz festivalinin ilkini gerçekleştiren TPO, Kasım 2015’te; peyzaj tasarımcısı ve bahçıvan Gilles Clement ve en umulmadık yerlerdeki bahçelerden esinlenerek, herkesin kendisini ve dünyayı değiştirebileceği fikri ve Paris’teki Théâtre National de Chaillot’un da işbirliğiyle Pop Up Garden isimli gösteriyi yarattı.

2016’da, Çin üzerine özel olarak yoğunlaşan topluluk, bu devasa ülkenin kültüründen coğrafyasına kadar uzanan bir araştırmaya girişti. Bu çaba, Panda Evi’nin (Panda’s House) yapımcılığını üstlenen ve oyunun Çin’in dört bir yanında çok uzun süre devam eden turnesini düzenleyen Tong Production (Pekin) ile önemli bir işbirliğinin başlangıcı oldu. Aynı yılın yaz döneminde TPO, iki dansçının; gerçek okaliptüs yapraklarıyla kaplı bedenleri ve ciltlerine yansıtılan kabuk görüntüleri ile simbiyotik bir ilişki halinde hareket ettiği, yetişkinler için hazırladığı ilk çalışması olan, elektronik çevre sanatının benzersiz bir performansı Landskin’i gerçekleştirdi...

Davide Venturini (Sanat Yönetmeni) TPO’da, yazar ve sanat yönetmeni olarak görev yapan Venturini, Floransa’daki Cesare Alfieri Üniversitesi’nde sosyoloji okudu. 1983’ten beri TPO ile birlikte çalışıyor. Topluluğun, sanatın pedagojik yönlerine ve özellikle de görüntülerin değerini vurgulayan görsel iletişim süreçlerine ve yüksek teknoloji cihazlarının tiyatrodaki kullanımına dikkat çeken yapımlarını yönetti.

Francesco Gandi (Sanat Yönetmeni) Bologna’daki DAMS Akademisi’nde okuyan sanatçı, 1987’de katıldığı TPO’da; yazar, yönetmen ve oyuncu olarak araştırma çalışmaları gerçekleştirdi. Eserlerinde genellikle görüntülerin, sahne tasarımlarının, figürlerin ve özellikle de son yıllardaki yapımlarında teknolojinin yaygın kullanımı bulunan sanatçı; halen, TPO Kültür Derneği Başkanı olarak görev yapmakta.

Biletler 60 TL | Öğrenci, Çocuk 10 TL

Son Güncelleme: 14.11.2017 21:05
Anahtar Kelimeler:
KELEBEKLERZorlu PSM Studio
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.