Kapat

disardan ortaokul bitirme

Tarih: 21.07.2009

Disardan Ortaokul Bitirme, çık İlköğretim Okuluna Kimler Müracaat edebilir?


Başvuru tarihinde 15 yaşında veya daha büyük yaşta olan İlkokul mezunları İlköğretim okulundayken 67 veya 8.sınıftan terk etmiş olanlar.


FriendFeed ile Paylaş
çık İlköğretim Okuluna Kimler Müracaat edebilir?


Başvuru tarihinde 15 yaşında veya daha büyük yaşta olan İlkokul mezunları İlköğretim okulundayken 67 veya 8.sınıftan terk etmiş olanlar. Daha önce Orta Okul Dışardan bitirme sınavlarına katılmış ancak mezun olamayanlar. İkinci kademe okur-yazar belgesi olanlar. Yetiştirici ve Tamamlayıcı Temel Eğitim "B" kursu belgesi olanlar. Açık İlköğretim Okuluna müracaat edebilirler.Açık İlköğretim Okulu Başvuruları ne zaman yapılmaktadır İstenen Belgeler Nelerdir?
Açık İlköğretim Okulu yeni öğrenci kayıtları her yılın Mayıs-Haziran aylarında internet üzerinden Online olarak ve her İl İlçe de bulunan Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerinde yapılmaktadır.Gerekli Belgeler
Öğrenim Belgesinin aslı

Nüfus Cüzdanının onaylı fotokopisi

Banka Dekontu

Online başvuru formu onaylı çıktısı

Öğrenci Dosyası

Bir Adet Vesikalık FotoğrafKayıt Ücreti ne kadardır? Kimler Kayıt Ücreti Ödemez?
Öğrenci adayları bir öğretim yılı için öğretim materyalleri sınav ve diğer hizmet giderlerinin karşılanmasına katkıda bulunmak üzere o öğretim yılı için belirlenen ücreti öder. 2007-2008 Öğretim yılı için belirlenen kayıt ücreti 40 YTL dir.Ancak; Şehit-Gazi çocukları 2828 sayılı yasa gereği Çocuk Esirgeme Kurumunun koruması altındaki çocuklar Adalet Bakanlığına bağlı Çocuk Islah Evlerindeki çocuklar ile tutuklu ve hükümlülerden kayıt ücreti alınmaz.Ön kayıt ne demektir?
Kayıt ücretini yatırdınız. Kayıt süresi içinde HEM Müdürlüğüne gittiniz. Gerekli belgeleri teslim ettiniz. Bütün işlemlerinizi bitirdiniz. İşte bu yaptığınız işleme "Ön Kayıt" işlemi diyoruz.Kesin kayıt ne demektir?
HEM Müdürlüklerince ön kayıt işlemi tamamlanan öğrenci adaylarına ait öğrenci dosyaları; Açık İlköğretim Okulu Müdürlüğüne gönderilir. Online yapmış olduğunuz kayıt işlemi ile bu dosyadaki bilgileriniz karşılaştırılıp durumunuzun Açık İlköğretim okulu sistemine uyarlanması için "İntibak" işlemi yapılır. Bu işlem sırasında şartları ve belgeleri uygunsuz olan öğrenci adaylarının kayıtları geçersiz sayılır.Şartları ve belgeleri uygun olan adayların kesin kayıt işlemleri yapılır ve Yeni kayıt Geri Bildirim Belgesi Açık İlköğretim Okulu Müdürlüğü adresinde yayınlanır.Kalfalık veya Ustalık Belgem var bana faydası nedir?İlkokul mezunu ikinci kademe okur yazar belgesi olanlar ile ortaokulun 1. sınıfından veya ilköğretim okullarının 6. sınıfından ayrılmış olduğu halde ayrıca 3308 sayılı Çıraklık ve Meslek Eğitimi kanununa göre düzenlenmiş Kalfalık Belgesi Ustalık Belgesi ve Usta Öğretici Belgesi olanlar Açık İlköğretim okulunda 6.sınıfın bütün derslerinden muaf sayılırlar. Yedinci sınıftan itibaren Açık İlköğretim okuluna devam ederler. Esnaf ve Sanatkar Odalarının verdiği Kalfalık ve Ustalık Belgeleri geçerli değildir.

Açık ilköğretim Okuluna kaçıncı sınıftan başlayacağım?
Açık ilköğretim okuluna kesin kayıt işlemi yapılmış öğrencilerden

İlk Okul Mezunu olanlar : 6.Sınıftan

İkinci Kademe okur-yazar belgesi olanlar : 6.Sınıftan

İlkokul Mezunu Olup Ustalık-Kalfalık Belgesi Olanlar: 7.Sınıftan

Dışardan Bitirme Belgesi veya tasdikname belgesi olanlar: İntibak İşlemi sonucuna göre belirlenen sınıftan Açık İlköğretim Okulu sistemine kayıt olurlar.Tutuklu veya Hükümlüyüm Açık İlköğretim Okulu hizmetlerinden faydalanabilir miyim? Nasıl?
Tutuklu veya hükümlüler uzaktan öğretim hizmeti veren Açık İlköğretim Okulu hizmetlerinden ücretsiz yaralanabilirler. T.C. Adalet Bakanlığınca her ceza ve tutuk evinde bir öğretmen görevlendirilmiştir. Bu öğretmenler vasıtası ile şartları Açık İlköğretim Okuluna veya Açıköğretim Lisesine uyan adaylar bu okullara kayıt olabilir ve sınavlarda başarılı olarak mezun olabilirler. Bu öğrencilerimizin sınavları bulundukları ceza evinde gerçekleştirilir. Cezaevi öğretmenleri bu öğrenciler adına öğrencilik işlemlerinin takibini yaparlar.Engelliyim ; Açık İlköğretim Okulu hizmetlerinden yararlanabilir miyim? Nasıl ?
Engelli vatandaşlarımız Açık İlköğretim Okulu hizmetlerinden tabi ki faydalanabilirler. Yeni kayıt dönemlerinde okulumuza kayıt olan öğrencilerimiz engellerini beyan ederler ve özürlerini belgelerler.Müdürlüğümüz sınav dönemlerinde bu öğrencilerimizin daha rahat ortamda sınava alınmaları için gerekli düzenlemeleri yapar. Örneğin; ortopedik engelli öğrencilerimizin giriş katında sınava alınmaları gibi. Ancak; kayıt döneminden sonra süreli veya geçici bir özrü oluşan öğrencilerimizin için İl Sınav Yürütme Kuruluna müracaat etmeleri halinde uygun ortamda sınava alınmaları sağlanırEtiketler:
Bu Haber Toplam 118633 Defa Okunmuştur.
Facebook hesabınızla yorum yapın, Onay Beklemeyin!
   
Henüz Bu Konu Hakkında Herhangibir Yorum Yapılmamış. Yorum Yapmak İstiyorsanız Tıklayınız!
Toplam Yorum Sayısı:

Künye

Siteye ait künye bu bölümde sergilenecektir.

Son Twitler

  • @kullaniciOto paylasim özellikli twitter sosyal box

    - 2 saat önce
  • @kullaniciOto paylasim özellikli twitter sosyal box

    - 3 saat önce

Sosyal Medya