Kapat

Büyükada’da Faytonlar ve

Tarih: 15.07.2008

Büyükada’da Faytonlar Ve, Büyükada’da Faytonlar ve Faytoncular. Yazar : Sami Solmaz


FriendFeed ile Paylaş
Büyükada’da Faytonlar ve FaytoncularYazar : Sami Solmaz
Yayınevi : Adalı Yayınları


Fotoğrafçı ve gazeteci Sami Solmaz, 2007 yazında büyükada Aya Nikola mevkiindeki geçici at ahırlarını fotoğraflad? ?.

At ahırlarında günlük yaşam, çekici, cesbedici Ada yaşamı nın hem çok içinde ve hem de çok dışındaydı. Sami Solmaz, günlerini gecelerini geçirdi ahırlarda.
İstanbul’un en güzel, en çok korunmuş beldesi Büyükada’nın, adaya değer katan faytonlarının gerisindeki son derece çarpıcı ve çağdışı görüntüleri ustalıkla gözler önüne seren fotoğraflar böylelikle ortaya çıktı.

Adalar Vakfı İktisadi İş letmesi’ne bağlı Adalı Yayınları bu fotoğrafları çok güzel bir albüm kitaba dönüştürdü.

Kitaba anlam katan iki giriş yazısından birini, Uğraş Salman ötekini Bercuhi Berberyan yazdı.

Uğraş Salman “Manzarayı karıştırmak” başlıklı yazısında “iflah olmaz gezgin, belgesel sinemacı, fotoğraf sanatçısı, ezber bozan sevgili arkadaş ımız Sami her zamanki gibi kafa karıştırıyor” diyor. “Fayton, at, arabacı... kavramlarını anladığımız, beklediğimiz anlamdan çıkarıyor bize başka bir ada, başka hayatlar gösteriyor.”

Bercuhi Berberyan ise Sami ile bir gününü geçirerek yazdığı “Ahırlarda” başlıklı yazısını “izleyin ve de zorlayın düş gücünüzü... Şartlanmayın ve de özgür barıkan yüreklerinizi...” diye bitiriyor.

Kitap iki ayrı sergiyle buluşacak. Yin aynı başlığı taşıyan sergilerden biri 23 Ağ ustos’ta Büyükada Adaevi’nde, diğeri de Eylül ayında Karşı Sanat Çalışmaları galerisinde yapılacak


Etiketler:
Bu Haber Toplam 3629 Defa Okunmuştur.
Facebook hesabınızla yorum yapın, Onay Beklemeyin!
   
aziz TAMAR
02/10/2010 - 06:45
arakadaşım benim size lafım yok siz dorusunu yazıyosunuzda bu yazmıyanla ne demeli nasıl bunlara müdahale edicez bizya yok fazla para yok atlara işgence yok adaları cöplük yuvası yammışız yok hakaret ediyomuşuz yahu bir gelsinler icimize girsinler bizim kadar ac kalsalar yapmadıkları pislik kalmaz bunu söyleyenlerin bizim yanımızda kimse yok bunları söyliyenlerin hepsi biz susuyoruz diye söyluyolar hakkımızda birsürü kötü haberler cıkıyo atlar ölüyomüş ölür tabi hayvanları ağırlara hapis yaptılar bir gezicek yerleri bile yok cöplük diyolar cöpü almaya bile gelmiyolar adalıyı faytona bindirmiyomüşüz sıraya gimeden binmeye calışıyolar birde diyolarki beni tanıyomusun ben kimim ben adalıyım yok arkadaşım benim kadar olamassın burda 3 ay kalıpta burda adalı olunmuyo benim gibi olucan senenin 365 günü bürayı ben cekiyorum yazın tok kışın ac o yüzden benim kadar adalı olamassın sen bizizm hakkımızda daha neler diyolar anlatmakla bitmaz kimse yanımızda yok brde lafa geldinmi mangalda kül bırakmıyolar hayatta hele bu işte insanları memnun etmek cok zor yeri geliyo biz onlardan para bile almıyoruz yeri geliyo kızına eşinene sayip cıkıyoruz yeri geliyo hastasını taşıyoruz he icimzde yokmu pis olan var tabi işte bizim hatamız onu aramızdan atamamamız onada belediye kaymakamlık emniyet karışıyo bunları yazmakla bitmez neyse teşekkürler artık işe gitmenin zamanı geldi sabahın altısı adalı arkadaşları vapura yetiştiricez onlar ne derse desin biz ekmek davasındayız bay bay

NİHAL GURES
11/08/2009 - 11:43
Slm,atlar felaket durumda,zavallıların sıskası cıkmıs,hergun birkac tanesi cigerleri catlayarak ölüyor,faytoncu da daha hızlı sürmeye devam ediyor.Durum cok korkunc,haberinix var mı bilmiyorum.Saygılar.

[1]
Toplam Yorum Sayısı: 2

Künye

Siteye ait künye bu bölümde sergilenecektir.

Son Twitler

  • @kullaniciOto paylasim özellikli twitter sosyal box

    - 2 saat önce
  • @kullaniciOto paylasim özellikli twitter sosyal box

    - 3 saat önce

Sosyal Medya