Kapat

aile kutuk sorgulama

Tarih: 09.02.2009

Aile Kutuk Sorgulama, SOYAĞACINI ARAŞTIRMAK İSTEYENLERE TAVSİYELER

[Bu sayfadaki bilgiler, T. C. Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü, Osmanlı Arşivi Daire Başkanlığı, Arşiv Uzmanı Ahmet Kılıç'tan derlenm


FriendFeed ile Paylaş
SOYAĞACINI ARAŞTIRMAK İSTEYENLERE TAVSİYELER

[Bu sayfadaki bilgiler, T. C. Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü, Osmanlı Arşivi Daire Başkanlığı, Arşiv Uzmanı Ahmet Kılıç'tan derlenmiştir.
Kendisine teşekkürü borç biliriz.]

Soyağacı araştırması yapmak isteyenler metod olarak öncelikle günümüzden geriye doğru gitmelidirler. Bu konudaki en önemli kayıtlar nüfus kayıtlarıdır. Öncelikle gidilecek yer kişinin bağlı olduğu nüfus idaresidir. Nüfus kütüklerinde cumhuriyet dönemi kayıtlarının hepsine ulaşmak mümkündür. Cumhuriyet öncesi nüfus kayıtlarına ise "Atik Nüfus Defterleri" diye adlandırılan kayıtlarda rastlanılabilinir. Cumhuriyet dönemi öncesi kayıtları türlerine göre şöyle sıralayabiliriz:

I- Nüfus Sayımları ve Nüfus Defterleri
II- Temettüat Defterleri
III- Tapu-Tahrir Defterleri
IV- Sicill-i Ahval Kayıtları
V- Biyografik Eserler
VI- Vakıf Belgeleri
VII- ATASE Genelkurmay Arşivleri

I- Nüfus Sayımları ve Nüfus Defterleri

-1831 Sayımı (II. Mahmut Dönemi)
-1841 Sayımı (Abdülmecit Dönemi)
Bu iki sayımla ilgili kayıtlara Osmanlı Arşivinin tasnifi tamamlanmış fonları arasında henüz rastlanmamaktadır. Bu yüzden bu defterlere ulaşma imkanımız şimdilik yoktur.

-1894 Sayımı (II. Abdülhamit Dönemi)
-1904 Sayımı (II. Abdülhamit Dönemi)
II. Abdülhamit Döneminde yapılan bu sayımlar Osmanlı dönemi nüfus Kayıtlarının en esaslı ve düzenli olanlarıdır. Ayrıca MERNİS Projesi kapsamında yer alan ilk kayıtlardır. MERNİS Projesine göre isteyen herkes 1800'ün sonları ya da 1900'ün başlarına kadar olan soy bilgilerine ulaşabilme imkanına sahip olacaktır. Şu anda MERNİS Projesinin bir sonucu olarak il ve ilçe nüfus müdürlüklerinden ve ayrıca İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nden şecere bilgileri öğrenilebilmektedir.

- Ara Nüfus Sayımları (Nüfus Ceride Defterleri)
Bunlar ana nüfus sayımlarına ek olarak yapılan 6 aylık doğum ve ölüm kayıtlarını içeren nüfus yoklama kayıtlarıdır ki Osmanlı Arşivinin değişik fonlarında Nüfus Ceride Defterleri olarak rastlanmaktadır.

- Bölgesel Sayımlar (Atik Nüfus Defterleri)
1904 öncesi bölgesel olarak yapılan sayımlardır. İl nüfus müdürlüklerinde bu kayıtlara ulaşılabilmektedir. Ne yazık ki bunların önemli bir bölümü savaşlar ve yangınlar nedeniyle günümüze ulaşmamıştır.

II- Temettüat Defterleri
1840'lardan sonra tutulmaya başlanan kayıtlardır. Yapılan Nüfus sayımlarında tespit edilen kişilere ait mal varlıklarını belirlemeye yönelik çalışmaları ihtiva eder. Osmanlının doğu vilayetlerini kapsamamaktadır.

III- Tapu-Tahrir Defterleri
Osmanlının ilk dönemlerinden itibaren tutulmaya başlanan bu defterler 5 yılda bir yenlenmiş olup bu kaynaklarda kişi ve cemaat adlarına rastlanmaktadır. Köylerin gelir gider durumunu ve bazen hane sayılarını bildirmektedir. Bu kaynaklarda geçen kişi adları lakaplarla birlikte yazılmadığından soyacağı araştırmalarında çoğu zaman önemini yitirmektedir.

IV- Sicill-i Ahval Kayıtları
Genel Olarak 1879-1909 tarihleri arasında II. Abdülhamit Döneminde Osmanlı Devletinde Görev almış memurlara ait hal tercümeleridir ki bu kayıtlarda isim, mahlas, künye, baba ismi, sülalesi, göreve başlayışları, tahsil durumları, liyakat ve ehliyet dereceleri, gayrimüslim ise milliyeti yer almaktadır. 92000 memurun sicil kayıtları 201 defterde toplanmıştır.

V- Biyografik Eserler
Osmanlı Döneminin önemli kişilikleri hakkında bilgi veren çok sayıda biyografik eser çalışması yapılmıştır. Bunlar; Genel, Sadrazamlar, Şeyhülislamlar, Ulema, Kabdan Paşalar, Reisülküttablar, Hattatlar, Şuara Tezkireleri olmak üzere guruplandırılır. (Eser adları için bkz. Mübahat S. Kütükoğlu-Tarih Araştırmalarında Usul)

VI- Vakıf Belgeleri
Elinde vakfiyeleri olan kişiler bu vakfiyeler yardımıyla kendi ailelerine ait vakıfların belgelerine Osmanlı Arşivleri ya da Vakıflar Genel Müdürlüğü Arşivinde ulaşabilirler.

VII- ATASE (Genel Kurmay Arşivleri)
Kırım Harbi sonrası askeri kayıtları ihtiva eden bu arşivde askeri görevliler ve şahsiyetler hakkında bilgi bulunabilmektedir.Etiketler:
Bu Haber Toplam 139945 Defa Okunmuştur.
Facebook hesabınızla yorum yapın, Onay Beklemeyin!
   
serkan ÖNDER
05/12/2012 - 23:27
tşk ederim

NURAY SUŞEHİRLİ
25/11/2012 - 21:05
BENDE HER İKİ DEDEMİN SİVAS SUŞEHRİNDE KANGAL VE ULAŞTAKİ TAPULAR KİMİN ELİNDE BİLMEK İSTİYORUM DEDELERİMİZ SAVAŞTAN KAÇIP GELMİŞLER GERİ DÖNMEMİŞLER KARDEŞLERİ AKRABASI VARMI BİLMİYORUM ARAŞTIRMAK İSTİYORUM YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM TŞK

ali ALIEV
12/05/2012 - 15:13
merhaba ben ali. ozur dilerim kisa ve oz geciyorum. eski yugoslavya zamaninda dedemin tum mallarini almislar; simdi bize vermiyorlar; kutuk belgemis elimizde olmadigi icin. yardimci ola bilirseniz cok te sekurler simdiden. e-mailinizi bekliyorum

Çiğdem ÇETİN
17/12/2011 - 17:23
Öncelikle merhaba. biraz karışık bir aileden geliyorum ve aslımı öğrenmek istiyorum yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

İbrahim LEVENTOGLU
26/11/2011 - 11:22
Soyumun nerden geldiğini ögrenmek istiyorum. Bu konuda profösyonel yardım almak istiyorum. Bana yardımcı olabilirmisiniz.

semra BEKTAş
29/09/2011 - 02:22
ben soyağacımı ğrenmek istiyorum lüfen yardmcı olursanz çok memnun kalırım trabzon da yasıyorduk şimdi sakaryadayz e posta mesaınızı beklicem şimdiden tesekurler

CUMALİ SAĞEL
03/06/2011 - 00:45
MEHMET YILDIRIM BEY KARDEŞİM BETÜL Hanıma yardımcı olmak istediğinizi okudum bir zahmet banada yardımcı olur musunuz? ilgilenirseniz gerekli bilgiler verebilirim. Çok teşekkür ederim.

Sezai ANDAÇ
27/03/2011 - 18:09
Merhabalar, yörük Türkmen olduğumuzu 5-6 kuşak öncesi dedelerimi biliyorum. Ancak Anadoluya 13 kardeş olarak gelmiş olan ve GÖLGECİOĞLU kabilesi diye anılan Türkiyenin diğer bölgelerinde yaşaması muhtemel akrabakarımı arıyorum. Soyadımız ANDAÇ ve Amasya Taşovada yaşıyoruz. Aile büyüklerimizde en çok tekrar eden isimler Osman, Mustafa, Emin sülalemize Gölgecioğlu derler. Anadolunun diğer bölgelerinde yaşayan akrabalarımı arıyorum.

turgut ÖZTORUN
21/02/2011 - 23:24
ben 1955 bitlis merkez doğumluyum 1923ten önce ki kütük bilgilerime ulaşamıyorum bilgilerimin ankara nufus müdürlüğü arşivine gittiğini yetkili arkadaş söyledi 1923 öncesi kütük bilgilerime nasıl ve hangi kanalda ulaşabilirim soy kütüğümü(soy ağacımı)çıkermam için bana yardımcı olursanız sevinirim saygılarımla

ercan YıLDıRıM
06/12/2010 - 23:19
merhabalar bende soy kütüğümü araştırmak istiyorum fakat beceremiyorum yardımcıolursanız memun olurum teşekürler

EROL ÖNDER
05/12/2010 - 14:24
aile soyağacımı öğrenmek istiyorum dedlerimin dedesini nereden geldiğni yardımcı olursanız tşk ederim.soyağcımızı nereden öğrenebilirim.

Mübeccel BERKIN
21/11/2010 - 11:50
Annem ve babam şimdiki adı Veles olan Makedonya Köprülüden tahminen 1925 ile 1930 seneleri arasında tüm mallarını memlekette bırakarak Sırp istilasından kurtulmak için Türkiyeye kaçarak göç etmek zorunda kalmışlar.Dedemin adı Emin beyin oğlu Rıza bey, annemin adı Hatice. Soy ağacımı bulmak istiyorum.Annem 1983 yılında vefat ettiğinde soyadı Dinçmeriç idi.

gülcin LIMAN
06/11/2010 - 21:30
slm ben avusturyadan gulcin liman ve soyumun nerden geldini örenmek istiyorum cok merak ediyorum ve sülalemi tanimak istiyorum onu nasil örene bilirim acaba lutfen bana yardimci olurmusunuz bildim kadar yugoslav göcmeniyim istiptenmis ama soru isaretlerim var dedemin dedesi istipte doma buyume ve orda vefat etme dedemin demesine göre konyadan gelmisik ama buda bi soru isareti tabiki sizden lutfen bi yarim etmenizi istiyorum dinlediniz icin tsk ins en kisa zamanda bana ulasirsiniz deli_divane1986@windowslive.com

Mehmet YILDIRIM
01/11/2010 - 02:52
Merhaba Betül Hanim , yazinizi okudum - Annenizin Babaannesi ile ilgili kayit istemesini.... Osmanli Nüfus kütükleri üzerinde uzun süreden beri inceleme yapiyorum. Konuyu biraz daha acarsaniz size yardimci olabilirim selamlar Email : information@ntel.ch

betül ERIşEN
20/10/2010 - 23:31
Arkadaşlar bunu internetten bulma imkansız. Annem amcalarını bulmak istiyor nüfus memuruna babaannesinin adını veriyor ve kütükte göründüğü halde döküm çıkartarak vermiyorlar. Babaanneniz olduğu doğru ama bilgi veremeyiz diyorlar. Yok böyle saçmalık. Ölen değil yaşayanları bile bulamııyorsunuz. Nasıl bir anlayıştır çözmedim.

semih CAN
01/02/2010 - 22:45
ALLAH aşkına bu ölenlerin kütüyünü nerden bulacaz birri bana yardım etsın ensonbanagel@hotmail. şayet bırı bılıyorsa bu meilden bana ulasssın

MUTLU YILDIZ
11/01/2010 - 07:01
Beyler yaw geçmişimiz yani soyumuz KİMLERE DAYANIO ONU NASIL ÖĞRENCEZZZ hadi bakam bi yardım edin

orhan AYDOĞDU
29/10/2009 - 10:08
arkadaşlar ben soyğacımı öğrenmek istiyorum kesin bir çözüm buluın

mertcan SOYLU
25/10/2009 - 08:55
mertcan_2009_@hotmail.com

[1]
Toplam Yorum Sayısı: 19

Künye

Siteye ait künye bu bölümde sergilenecektir.

Son Twitler

  • @kullaniciOto paylasim özellikli twitter sosyal box

    - 2 saat önce
  • @kullaniciOto paylasim özellikli twitter sosyal box

    - 3 saat önce

Sosyal Medya