Kapat

Zeytinyağının faydaları

Tarih: 09.09.2007

Zeytinyağının Faydaları, Zeytin yaprağından yağına kadar hayranlık verici birçok özelliğe sahip


FriendFeed ile Paylaş
ZEYTİN, Kur’an-ı Kerim’de birçok defa zikredilir ve insanlara çeşitli faydalar sağladığı kaydedilerek, bunda düşünen kimseler için ders olduğu hatırlatılır (Abese 29, Nahl 10). Tin sûresine ise incir ve zeytine yeminle başlanması dikkat çekicidir.


Hakikaten zeytin, yaprağından yağına kadar şaşırtıcı ve hayranlık verici pek çok özelliğe sahiptir.

Zeytinin ve zeytinyağının sağlığımıza sayısız faydalar kattığını biliyoruz. Yemeklere verdiği o nefis lezzetin yanı sıra, bu narin meyve ve yağ; kolesterolü düşürür, kalp hastalıklarını, kireçlenmeyi ve barsak hastalıklarını önler.

Bunların yanında zeytinyağını gerek yemeklerde kullanmanın gerekse içmenin (kaşıkla veya bardakla) ihtiva ettiği A, D, K ve E vitaminleri sayesinde yaşlanmayı geciktirdiği bilinir.


Zeytinyağı kalp atışlarının düzenlenmesine ve hücrelerin yaşlanmasını geciktirmeye yardım eden antioksidan maddeler içerir. Sindirime yardımcı olur, kabızlığı ve hemoroid (basur) hastalığını önler. Vücuda kalsiyum alınışını kolaylaştırır. Cildin hem görünüşünü hem de yapısını güzelleştirir. Ayrıca kanser riskini azaltır, yüksek tansiyonu düşürür.


Zeytinyağı dış tan sürmekle de pekçok faydalar verir. Tam bir zeytinyağı sevdalısı olan Amerikalı yazar Carol Firenze, tecrübelerini “Zeytinyağı Tutkusu” (Ledo Yayıncılık 2007) adlı kitabında bir araya getirmiş. “Rengine, tadına, kıvamına, çeşidine, mistikliğine, kokusuna, her yerde kullanılabiliyor olmasına; kısacası her şeyine hayranım” diye başladığı kitabında zeytinyağı ile hayatı güzelleştirmenin 101 yolunu anlatmış.


İşte zeytinyağını dıştan sürmekle elde edilen faydalardan bazıları:


• Cilde ve saça inanılmaz güzellik katar. Kuru cildi canlandırır, kırışıklıkları azaltır. Zeytinyağı cildi yumuşatır ve esnek, pürüzsüz bir görünüm verir.

• Zeytinyağı yorgun ayakları dinlendirir ve canlandırır. Zeytinyağının mükemmel yumuşatma ve nemlendirme kapasitesi vardır. Çatlak ve kuru ayakları tedavide birebirdir.

• Zeytinyağı traş edilecek bölgeyi yumuşatma ve rahatlatmada birebirdir.

• Kurumuş ve çatlamış dudak için merhem olarak kullanılabilir.

• Saçtaki kepeği ve dökülmeyi engeller. Saçı parlatır.

• Tırnakları güzelleştirir ve güçlendirir.

• Zeytinyağı ile doğum çatlakları azaltılabilir.

• Emzirenler için en iyi göğüs ucu bakımı zeytinyağı ile yapılır.
Etiketler:
Bu Haber Toplam 61891 Defa Okunmuştur.
Facebook hesabınızla yorum yapın, Onay Beklemeyin!
   
veli KARA
27/01/2013 - 18:22
uzun ömürlü yaşamak için zeytinyapı kullanılmalı..

visitor VISITOR
10/11/2012 - 18:59
MerhabaGross marketlerdeki büyük tanınmış zeytinyağı markaları yerine daha az tanınmış ve butik üretim yapan yani özel üretim( içine su katılmamış saf ) yerlerden zeytinyağı almanzıı tavsiye ederim.Nasıl anlarsın kaliteli bir zeytinyağını fiyatı çok ucuz olmasın,aldığın zaman ya ekmek batır yağa ya da çok az iç ,boğazını hafif yakacak ve dilinin üstünde güzel bir tat bırakacak ,su gibi değil .En kaliteli besin değeri açısından yüksek ,zeytinyağı soğuk sıkım ve erken hasattır.Piyasada bir sürü zeytinyağı var ama ne kadar kaliteli yediğimizde su gibi tadı.

visitor VISITOR
10/11/2012 - 18:57
Merhaba zeytinyağının gerçekten çok faydası var ama kaliteli zeytinyağı bulmak çok zor son zamanlarda zeytinyağına su kattığını söylüyorlar.Ben buradan iyi zeytinyağları buldum tavsiye ederim.

ali AKÇE
30/09/2012 - 19:04
evet zeytinyağı gerçekten çok faydalı.

mehmet SERT
14/08/2012 - 15:44
zeyitnyağının faydaları saymakla bitmez..

emircan KÖKSAL
21/06/2012 - 15:48
evet zeytınyagı cok faydalı.özellıkle erkeklerde aktıvıteye cok yararlı oluyor.sertleşme bozukluklarına da cok faydalı.

tarık ARı
12/03/2012 - 14:25
mrblr manisa akhisardaki bahcelerimizden ürettigimiz saf,dogal,sızma,kaliteli,damaktadına tat katan dogal zeytinyaglarımın satışını yapıyorum herkese öneririm.

zeyinyğı ZEZE
12/12/2010 - 22:19
benim aylardır saçım dökülüyordu bikadın olarak çirkin bir görüntü oluyor 2 haftadır sabahları aç karnıma 1 yemek kaşığı zeytinyağı içiyorum 1 hafta daha içip 21 güne tamamlayacam . şimdi haftada birgünde bütün saçıma ve vüdudumu zeytinyağığla masaj yapıyorum ilk seferde faydasını gördüm saçım daha dökülmüyor 2 saat bekliyorum sürdükten sonra. banyo yapın hakiki sızma zeytinyağı kullanın ALLAH KİMSEYE DERMANSIZ DERT VERMESİN

Emin KAT
15/04/2010 - 08:39
her derde deva Allahın bize sunduğu en doğal ilaç Manisa /kırkağaçtan alıyorum bende mükemmel

mustafa ÖZEN
27/12/2009 - 21:23
genleşme özelliği olduğu için bereketlidir z.yağı midenin dostuaynı zamanda

[1]
Toplam Yorum Sayısı: 10

Künye

Siteye ait künye bu bölümde sergilenecektir.

Son Twitler

  • @kullaniciOto paylasim özellikli twitter sosyal box

    - 2 saat önce
  • @kullaniciOto paylasim özellikli twitter sosyal box

    - 3 saat önce

Sosyal Medya