Kapat

Uludağ'ın eteklerinde yer alan tarihi Kirazlı Köyü sakinleri, Bursa'nın fethi öncesi fethin manevi altyapısını hazırlayan Dolu Baba Hazretleri'ni andı-BURSA

Tarih: 21.07.2011

Uludağ'ın Eteklerinde Yer Alan Tarihi Kirazlı Köyü Sakinleri, Bursa'nın Fethi öncesi Fethin Manevi Altyapısını Hazırlayan Dolu Baba Hazretleri'ni Andı-BURSA, Kirazlı Köyü Karabelen mevkiinde gerçekleştirilen 'Dolu Baba'yı Anma ve Köy Hayrı' mevlid-i şerif okunmasıyla başladı. Törenlere, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Muhsin Özükurt, Köy Muhtarı İsmail Kuz


FriendFeed ile Paylaş
Uludağ'ın eteklerinde yer alan tarihi Kirazlı Köyü sakinleri, Bursa'nın fethi öncesi fethin manevi altyapısını hazırlayan Dolu Baba Hazretleri'ni andı.
Kirazlı Köyü Karabelen mevkiinde gerçekleştirilen 'Dolu Baba'yı Anma ve Köy Hayrı' mevlid-i şerif okunmasıyla başladı. Törenlere, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Muhsin Özükurt, Köy Muhtarı İsmail Kuzu, Osmangazi Ziraat Odası Başkanı Ahmet Doğan, Osmangazi Belediyesi meclis üyeleri, çevre köylerden gelen muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, konuşmasında, "Bursa'nın fethi öncesi fethin manevi altyapısını hazırlayan Dolu Baba Hazretleri ve alperenlerin felsefesini hizmetlerimizin çıkış noktası yaptık." dedi.
Dündar, Osmanlı Devleti'nin kurulmasından önce Orta Asya'dan gelen alperenlerin, Anadolu'nun Türk ve İslamlaşmasında çok önemli katkıları olduğunu vurguladı. Dolu Baba Hazretleri'nin, Bursa'nın fethinden önce fethin manevi altyapısını hazırlayan alperenlerden olduğunu vurgulayan Dündar, "Kendisinin ve diğer alperenlerle Anadolu'nun Türk ve İslam coğrafyasına katılmasına ve daha da sonrasında ulu Osmanlı çınarının kök salarak 3 kıtaya yayılmasına zemin hazırlamışlardır. Osmanlının kurulduğu topraklarda yaşayan bizler, bu felsefeye göre hizmetlerimizi düzenleyerek, İslam'ın uç sınırı olan Balkanlar'daki eserlerimize ve soydaşlarımıza sahip çıkmak, Orta Asya'dan bin yıl önce gelen alperenlerimizin çabalarını boşa çıkarmama gayreti içerisindeyiz." diye konuştu. Ardından, birlikte kılınan öğlen namazının ardından etkinliğe katılanlara yemek ikram edildi.


Cihan Haber AjansıEtiketler:
Bu Haber Toplam 1009 Defa Okunmuştur.
Facebook hesabınızla yorum yapın, Onay Beklemeyin!
   
Henüz Bu Konu Hakkında Herhangibir Yorum Yapılmamış. Yorum Yapmak İstiyorsanız Tıklayınız!
Toplam Yorum Sayısı:

Künye

Siteye ait künye bu bölümde sergilenecektir.

Son Twitler

  • @kullaniciOto paylasim özellikli twitter sosyal box

    - 2 saat önce
  • @kullaniciOto paylasim özellikli twitter sosyal box

    - 3 saat önce

Sosyal Medya