Kapat

Türkü ve bozlağın başkenti Kırşehir'de, geçimini türkü ve bozlak söyleyerek sağlayan müzik ustaları, Kırşehir Belediyesi'nin kendileri için konservatuvar kurmasını istiyor-KIRŞEHİR

Tarih: 11.01.2011

Türkü Ve Bozlağın Başkenti Kırşehir'de, Geçimini Türkü Ve Bozlak Söyleyerek Sağlayan Müzik Ustaları, Kırşehir Belediyesi'nin Kendileri Için Konservatuvar Kurmasını Istiyor-KIRŞEHİR, Sokak düğünlerinin yasaklanmasıyla da iyice ekmek kapıları kapanan ustalar, tek çıkış yolu olarak konservatuvarı görüyor. Müzik ustalarının en büyük beklentisi ise Bağbaşı Mahallesi'nde kurulacak Muharrem Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi'nde, hem nota eğiti


FriendFeed ile Paylaş
Türkü ve bozlağın başkenti Kırşehir'de, geçimini türkü ve bozlak söyleyerek sağlayan müzik ustaları, Kırşehir Belediyesi'nin kendileri için konservatuvar kurmasını istiyor. Sokak düğünlerinin yasaklanmasıyla da iyice ekmek kapıları kapanan ustalar, tek çıkış yolu olarak konservatuvarı görüyor. Müzik ustalarının en büyük beklentisi ise Bağbaşı Mahallesi'nde kurulacak Muharrem Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi'nde, hem nota eğitimi verilmesi hem de 'Ustalar Korosu'nun alt yapısını oluşturulması.
Kırşehir Belediyesi bünyesinde kurulacak konservatuvar sayesinde, hem geçimlerini sağlayacaklarını hem de türkü geleneğini yaşatabileceklerini kaydeden müzik ustası abdallar, "Belediye Başkanımız Yaşar Bahçeci'nin bu isteğimizi kısa sürede programa alıp, özellikle Bağbaşı Mahallesi'nde uygun görülen bir bölgeye kültür merkezi yapıp, bizleri de burada istihdam etmesini bekliyoruz. Neşet Ertaş'ın dediği gibi 'türkü ve bozlak kültürümüz yok oluyor.' Çocuklarımızın bu konservatuvarda yetişmesini ve geleneği sürdürmesini istiyoruz." dedi. Ekmeklerini sokak düğünlerine giderek kazanan abdallar, Çevre ve Orman Müdürlüğü tarafından çıkan bir kararla yasaklanan sokak düğünlerine artık gidemeyecek. Bu durum karşısından para kazanma noktasında iyice bunalıma giren abdallar, çıkış yolunun sadece konservatuvardan geçeceğini belirtti.
Geçim kaynakları olan sokak düğünlerin kaldırılmasına da tepki gösteren mahalli müziğin sanatçıları şunları söyledi: "Biz yılın sadece 3 ayında sokak düğünlerinde çalışarak para kazanıyoruz. Başka bir gelirimiz, yok. Çalıştığımız 3 ayda ne kazanırsak diğer 9 ayda da onu yiyoruz. Gazetelerden okuduğumuza göre Çevre ve Orman Müdürlüğü Sokak düğünlerini yasaklamış. Yani bizim ekmeğimizle oynamış. Şimdi bizim tek çıkarımız kaldı oda konservatuar. En azından eğitilmiş bir müzik sanatçısı olursa il dışlarında resmi ve gayri resmi davetlerde çalıp para kazanabiliriz.En azından bir belediyenin mehteran takımına girip ekmek kazanabiliriz."


Cihan Haber AjansıEtiketler:
Bu Haber Toplam 695 Defa Okunmuştur.
Facebook hesabınızla yorum yapın, Onay Beklemeyin!
   
Henüz Bu Konu Hakkında Herhangibir Yorum Yapılmamış. Yorum Yapmak İstiyorsanız Tıklayınız!
Toplam Yorum Sayısı:

Künye

Siteye ait künye bu bölümde sergilenecektir.

Son Twitler

  • @kullaniciOto paylasim özellikli twitter sosyal box

    - 2 saat önce
  • @kullaniciOto paylasim özellikli twitter sosyal box

    - 3 saat önce

Sosyal Medya