Kapat
 
 Firmanı Ekle - Arama Arşivi - Site İçi Arama:      


  Tüm İlçeleri
 Adalar
 Avcılar
 Bağcılar
 Bahçelievler
 Bakırköy
 Bayrampaşa
 Beşiktaş
 Beykoz
 Beyoğlu
 Büyükçekmece
 Çatalca
 Eminönü
 Esenler
 Eyüp
 Fatih
 Gaziosmanpaşa
 Güngören
 Kadıköy
 Kağıthane
 Kartal
 Küçükçekmece
 Maltepe
 Pendik
 Sarıyer
 Silivri
 Sultanbeyli
 Şile
 Şişli
 Tuzla
 Ümraniye
 Üsküdar
 Zeytinburnu
  Gazete Oku
 Akşam
 Birgün
 Bugün
 Cumhuriyet
 Evrensel
 Güneş
 Halka Tercüman
 Hürriyet
 Kurultay
 Milli Gazete
 Milliyet
 Ortadoğu
 Radikal
 Sabah
 Star
 Şok Gazetesi
 Takvim
 Türkiye
 Vakit
 Vatan
 Yeni Asya
 Yeniçağ
 Yeni Mesaj
 Yeni Şafak
 Zaman
  Önemli Adresler
 118 Rehber
 Adsl Kota Bilgi
 Askerlik İşlemleri
 Aöf Sonuçları
 Çalıntı Oto Sorgu
 Ehliyet Sonuçları
 IETT Seferleri
 Igdaş Borç Sorma
 Iski Borç Sorma
 Kpss Sonuçları
 M.E.B Sınav Sonuç
 Pasaport Başvurusu
 Piyango Sonuçları
 Sahte Para Sorgu
 Sayısal Loto
 Ssk Gün Hesabı
 Sürücü Puanı Sorgu
 Tc No Sorgu
 Tren Bilet Satış
 Vergi No Sorgu
 Önemli Telefonlar
 Ösym Sonuçları

Türkü ve bozlağın başkenti Kırşehir'de, geçimini türkü ve bozlak söyleyerek sağlayan müzik ustaları, Kırşehir Belediyesi'nin kendileri için konservatuvar kurmasını istiyor-KIRŞEHİR

Tarih: 11.01.2011

Türkü Ve Bozlağın Başkenti Kırşehir'de, Geçimini Türkü Ve Bozlak Söyleyerek Sağlayan Müzik Ustaları, Kırşehir Belediyesi'nin Kendileri Için Konservatuvar Kurmasını Istiyor-KIRŞEHİR, Sokak düğünlerinin yasaklanmasıyla da iyice ekmek kapıları kapanan ustalar, tek çıkış yolu olarak konservatuvarı görüyor. Müzik ustalarının en büyük beklentisi ise Bağbaşı Mahallesi'nde kurulacak Muharrem Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi'nde, hem nota eğiti


Türkü ve bozlağın başkenti Kırşehir'de, geçimini türkü ve bozlak söyleyerek sağlayan müzik ustaları, Kırşehir Belediyesi'nin kendileri için konservatuvar kurmasını istiyor. Sokak düğünlerinin yasaklanmasıyla da iyice ekmek kapıları kapanan ustalar, tek çıkış yolu olarak konservatuvarı görüyor. Müzik ustalarının en büyük beklentisi ise Bağbaşı Mahallesi'nde kurulacak Muharrem Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi'nde, hem nota eğitimi verilmesi hem de 'Ustalar Korosu'nun alt yapısını oluşturulması.
Kırşehir Belediyesi bünyesinde kurulacak konservatuvar sayesinde, hem geçimlerini sağlayacaklarını hem de türkü geleneğini yaşatabileceklerini kaydeden müzik ustası abdallar, "Belediye Başkanımız Yaşar Bahçeci'nin bu isteğimizi kısa sürede programa alıp, özellikle Bağbaşı Mahallesi'nde uygun görülen bir bölgeye kültür merkezi yapıp, bizleri de burada istihdam etmesini bekliyoruz. Neşet Ertaş'ın dediği gibi 'türkü ve bozlak kültürümüz yok oluyor.' Çocuklarımızın bu konservatuvarda yetişmesini ve geleneği sürdürmesini istiyoruz." dedi. Ekmeklerini sokak düğünlerine giderek kazanan abdallar, Çevre ve Orman Müdürlüğü tarafından çıkan bir kararla yasaklanan sokak düğünlerine artık gidemeyecek. Bu durum karşısından para kazanma noktasında iyice bunalıma giren abdallar, çıkış yolunun sadece konservatuvardan geçeceğini belirtti.
Geçim kaynakları olan sokak düğünlerin kaldırılmasına da tepki gösteren mahalli müziğin sanatçıları şunları söyledi: "Biz yılın sadece 3 ayında sokak düğünlerinde çalışarak para kazanıyoruz. Başka bir gelirimiz, yok. Çalıştığımız 3 ayda ne kazanırsak diğer 9 ayda da onu yiyoruz. Gazetelerden okuduğumuza göre Çevre ve Orman Müdürlüğü Sokak düğünlerini yasaklamış. Yani bizim ekmeğimizle oynamış. Şimdi bizim tek çıkarımız kaldı oda konservatuar. En azından eğitilmiş bir müzik sanatçısı olursa il dışlarında resmi ve gayri resmi davetlerde çalıp para kazanabiliriz.En azından bir belediyenin mehteran takımına girip ekmek kazanabiliriz."


Cihan Haber AjansıEtiketler:
Bu Haber Toplam 647 Defa Okunmuştur.
Facebook hesabınızla yorum yapın, Onay Beklemeyin!
   
Henüz Bu Konu Hakkında Herhangibir Yorum Yapılmamış. Yorum Yapmak İstiyorsanız Tıklayınız!
Toplam Yorum Sayısı: 0

Copyright © 2006-2015 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
E-Posta: istanbulburda[@]gmail.com
Etik Anlayışımız! - Site Haritası