Kapat

Türkmenistan mutlu ülkeler sıralamasında 18.-AŞKABAT

Tarih: 24.07.2010

Türkmenistan Mutlu ülkeler Sıralamasında 18.-AŞKABAT, Türkmenistan, mutlu ülkeler sıralamasında ilk 20 ülke arasına girdi. Dünyaca ünlü araştırma şirketi Gallup, 2005-2009 yıllarında 155 ülkeden binlerce insanla görüşüp ülkelerin mutluluk durumunu buldu Sonuçlara göre, dünyanın en mutlu insanları sıralama


FriendFeed ile Paylaş
Türkmenistan, mutlu ülkeler sıralamasında ilk 20 ülke arasına girdi. Dünyaca ünlü araştırma şirketi Gallup, 2005-2009 yıllarında 155 ülkeden binlerce insanla görüşüp ülkelerin mutluluk durumunu buldu. Sonuçlara göre, dünyanın en mutlu insanları sıralamasında Türkmenistan Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkeleri ile birlikte Almanya, Fransa ve Japonya gibi ülkeleri de geride bıraktı.

Türkmenistan'ın mutlu ülkeler sıralamasında ön sıralarda bulunması ülke yönetimini de sevindirdi. Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında yapılan Bakanlar Kurulu'nda bu konu gündeme getirildi. Ekonomiden sorumlu Devlet Başkanı Yardımcısı Tuvakmammet Caparov, Gallup şirketinin yaptığı araştırma sonucunda Türkmenistan'ın yaşam kalitesi bazında 155 ülke arasında 18. sırada, Asya bölgesinde ise 2. sırada bulunduğunu kaydetti.

Berdimuhamedov bu konuyla ilgili açıklamasında, "Dünya sıralamasında bulunduğumuz konumun ülkedeki yaşam kalitesinin göstergesi". dedi.

BDT ülkelerinden Rusya 73., Kazakistan 70., Özbekistan 85., Kırgızistan 103. ve Tacikistan 130. sırada.

Sıralamada ilk sıraya Danimarka yerleşti. Onu Finlandiya, Norveç ve İsveç takip ediyor. 155 ülke arasında 'en mutsuz', Afrika ülkesi Togo. Türkiye ise 103'üncü sırada.


Cihan Haber AjansıEtiketler:
Bu Haber Toplam 660 Defa Okunmuştur.
Facebook hesabınızla yorum yapın, Onay Beklemeyin!
   
Henüz Bu Konu Hakkında Herhangibir Yorum Yapılmamış. Yorum Yapmak İstiyorsanız Tıklayınız!
Toplam Yorum Sayısı:

Künye

Siteye ait künye bu bölümde sergilenecektir.

Son Twitler

  • @kullaniciOto paylasim özellikli twitter sosyal box

    - 2 saat önce
  • @kullaniciOto paylasim özellikli twitter sosyal box

    - 3 saat önce

Sosyal Medya