Kapat

Sultanbeyli Almanya sergisi

Tarih: 03.01.2012

Sultanbeyli Almanya Sergisi, Almanya'ya göçün 50. yılı nedeniyle Sultanbeyli Belediyesi, Almanya'nın Hamm kentinde 3 ayrı sergi açtı.


FriendFeed ile Paylaş
Sultanbeyli Almanya'ya taşındı
Almanya'ya göçün 50. yılı nedeniyle Sultanbeyli Belediyesi, Almanya'nın Hamm kentinde 3 ayrı sergi açtı. Ahşap el sanatları, Ressam Amadeo Preziosi'nin İstanbul resimleri ve Gökmen Kamberoğlu'nun Sultanbeyli karma fotoğraflarından oluşan sergi büyük ilgi gördüHamm kentinde bir dizi etkinlik düzenleyen Sultanbeyli Belediyesi, Hamm Belediyesi ile işbirliği yaparak Almanya'ya işçi göçünün 50. yılı nedeniyle iki gün süren kültür etkinliği gerçekleştirdi. İsmail Afşin yönetimindeki Sultanbeyli Belediyesi El Sanatları Merkezi tarafından hazırlanan ahşap el sanatları sergisi, 1850'li yıllarda İstanbul'a giden İtalyan Ressam Amadeo Preziosi'nin İstanbul'a dair çeşitli tabloları ve fotoğraf sanatçısı Gökmen Kamberoğlu'nun Sultanbeyli karma fotoğraf sergisiyle Sultanbeyli Hamm'a taşındı. Avrupa'nın içerisinde adeta bir Anadolu havası estiren ve Türk dostu özelliğiyle tanınan Hamm'da açılan sergiler, dostluğun yeniden pekişmesi adına önemli bir adım oldu. Katılımcıların büyük beğenisini toplayan sergilerin açılışını Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin ile Hamm Büyükşehir Belediye Başkanı Thomas Hunsteger Petermann gerçekleştirirken, her iki başkan da sergilerin açılışından dolayı duydukları memnuniyeti dile getirdi. Açılışın kendi şehrinde yapılmasından dolayı mutlu olduğunu belirten Hamm Büyükşehir Belediye Başkanı Thomas Hunsteger Petermann Türk heyetine teşekkür etti. Açılışta konuklara hitaben bir konuşma yapan Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin ise 'Almanya'ya Göç'ün ardından tam 50 yıl geçti. Ve bugün biz burada artık ortak sergiler açıp dostluklarımızı pekiştiriyoruz. Ben Hamm Belediye Başkanı Hunsteger Petermann ve ekibine gösterdikleri dostluktan dolayı teşekkür ediyorum. Bugün burada Türk sanatlarının kendine has üslubunu bulacaksınız. Aynı zamanda yapacağımız panel ve konserle birlikte kısa süreliğine de olsa buradaki kardeşlerimizle birlikte vakit geçirmenin de mutluluğunu yaşayacağız' dedi. Etkinlik kapsamında Ebruzen Eray Atay ve kaligrafi sanatçısı Muhammed Başdağ da katılımcılara kendi sanat alanlarıyla ilgili bir takım özellikleri sergilediler. Açılışa katılan Türk ve Alman konuklar tarafından büyük ilgiyle izlenen sanatçılar, konuklara çalışmalarından bir takım örnekleri de hediye etti. Sergi ve gösterilerin yanı sıra etkinlikler çerçevesinde bir de panel düzenlendi. Prof Dr. Cemal Yıldız tarafından yönetilen ve eğitimci Adem Aygün, Dr. Merdan Güneş, Özkan Ergen ve gazeteci Hasan Öztürk'ün konuşmacı olarak katıldığı panelde, Almanya'daki Türklerin eğitim ve kültür sorunları ele alındı.

ERKAN OĞUR KONSERİ KONUKLARI MEST ETTİ

Hamm Kültür Merkezinde yapılan etkinliklerin ardından Erkan Oğur ve İsmail Hakkı Demirci tarafından verilen konserde katılımcılar gönüllerince eğlendi. Konseri izlemeye gelen Türk ve Alman konuklar zaman zaman sanatçılara eşlik etti.Etiketler: Ahşap el sanatları, Ressam Amadeo Preziosinin İstanbul resimleri ve Gökmen Kamberoğlunun Sultanbeyli karma fotoğraflarından oluşan sergi büyük ilgi gördü
Bu Haber Toplam 909 Defa Okunmuştur.
Facebook hesabınızla yorum yapın, Onay Beklemeyin!
   
Henüz Bu Konu Hakkında Herhangibir Yorum Yapılmamış. Yorum Yapmak İstiyorsanız Tıklayınız!
Toplam Yorum Sayısı:

Künye

Siteye ait künye bu bölümde sergilenecektir.

Son Twitler

  • @kullaniciOto paylasim özellikli twitter sosyal box

    - 2 saat önce
  • @kullaniciOto paylasim özellikli twitter sosyal box

    - 3 saat önce

Sosyal Medya