Kapat
 
 Firmanı Ekle - Arama Arşivi - Site İçi Arama:      


  Tüm İlçeleri
 Adalar
 Avcılar
 Bağcılar
 Bahçelievler
 Bakırköy
 Bayrampaşa
 Beşiktaş
 Beykoz
 Beyoğlu
 Büyükçekmece
 Çatalca
 Eminönü
 Esenler
 Eyüp
 Fatih
 Gaziosmanpaşa
 Güngören
 Kadıköy
 Kağıthane
 Kartal
 Küçükçekmece
 Maltepe
 Pendik
 Sarıyer
 Silivri
 Sultanbeyli
 Şile
 Şişli
 Tuzla
 Ümraniye
 Üsküdar
 Zeytinburnu
  Gazete Oku
 Akşam
 Birgün
 Bugün
 Cumhuriyet
 Evrensel
 Güneş
 Halka Tercüman
 Hürriyet
 Kurultay
 Milli Gazete
 Milliyet
 Ortadoğu
 Radikal
 Sabah
 Star
 Şok Gazetesi
 Takvim
 Türkiye
 Vakit
 Vatan
 Yeni Asya
 Yeniçağ
 Yeni Mesaj
 Yeni Şafak
 Zaman
  Önemli Adresler
 118 Rehber
 Adsl Kota Bilgi
 Askerlik İşlemleri
 Aöf Sonuçları
 Çalıntı Oto Sorgu
 Ehliyet Sonuçları
 IETT Seferleri
 Igdaş Borç Sorma
 Iski Borç Sorma
 Kpss Sonuçları
 M.E.B Sınav Sonuç
 Pasaport Başvurusu
 Piyango Sonuçları
 Sahte Para Sorgu
 Sayısal Loto
 Ssk Gün Hesabı
 Sürücü Puanı Sorgu
 Tc No Sorgu
 Tren Bilet Satış
 Vergi No Sorgu
 Önemli Telefonlar
 Ösym Sonuçları

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'nun 'Çocuk Evleri Projesi' bin 800 yuva çocuğun hayatını değiştirdi-SAKARYA

Tarih: 22.01.2011

Sosyal Hizmetler Ve Çocuk Esirgeme Kurumu'nun 'Çocuk Evleri Projesi' Bin 800 Yuva çocuğun Hayatını Değiştirdi-SAKARYA, Sıcak ev ve sevgi ortamına kavuşan çocuklar, hem sosyal hayata uyum hem de okuldaki başarılarıyla örnek bireyler haline geldi. Kurumun yeniden yapılandırma sürecinde 2006 yılında ve başlattığı 52 ilde uygulanan ve sayısı 300'ü bulan 'Çocuk Evleri Pr


Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'nun 'Çocuk Evleri Projesi' bin 800 yuva çocuğun hayatını değiştirdi. Sıcak ev ve sevgi ortamına kavuşan çocuklar, hem sosyal hayata uyum hem de okuldaki başarılarıyla örnek bireyler haline geldi.
Kurumun yeniden yapılandırma sürecinde 2006 yılında ve başlattığı 52 ilde uygulanan ve sayısı 300'ü bulan 'Çocuk Evleri Projesi, bin 800 çocuğa yeni kapılar açtı. Giderek yaygınlaştırılması düşünülen uygulamada şehirlerin seçkin mahallelerinde kiralanan evler güzel mobilyalarla döşendi. Her bir eve 6“12 yaş aralığında en fazla 6 çocuk yerleştirildi. Çocuklar tek düze, kuralcı yuva hayatından aile, komşuluk, arkadaşlık kavramlarıyla tanıştı. Çocuk eğitimi alanında eğitim almış 'ablalar' 3 vardiya ile 24 saat çocukların her türlü ihtiyacını karşılıyor. Ayrıca her üç evin tüm ihtiyaçlarından sorumlu bir 'koordinatör öğretmen' görev yapıyor. Çocuğun giyim, gıda ve evin bütün ihtiyaçları da çocuklarla birlikte alınıyor. Sıcak ev ve aile ortamına kavuşan, kendi odaları olan çocukların mutluluğu sosyal hayata ve derslerine de olumlu yansıyor.

AİLE ORTAMIYLA OKUMAYI İLK SÖKEN ÇOCUKLAR OLDU
Çocuk Evleri Projesi'nin uygulandığı yerlerden biri olan Sakarya'da Çocuk Evleri'nde kalan öğrenciler performansıyla dikkat çekiyor. Arif Nihat Asya İlköğretim Okulu'nda, 25 kişilik sınıfta okumayı ilk söken 5 öğrenci arasında Çocuk Evi'nde kalan S.D. ve B.Ç. isimli 2 öğrencinin de girmesi hem okul hem de sosyal hizmetler yetkililerini sevindirdi. Yurtta eğitim hayatına devam ederken eve alınan diğer çocuklar da derslerinde ve arkadaş ilişkilerinde dikkat çekici mesafe kazandı.
Sosyal Hizmetler Sakarya İl Müdürü Kerem Toprak, 'Çocuk Evleri Projesi'nin çocukları koğuş mantığına dayanan, kapalı, sıkıcı, sosyal hayattan kopuk yurtlardan kurtardığını belirti.
Yurtta kalırken özlemini çektiği yemesi, içmesi yatmasıyla farklı olan ve bir aile sıcaklığı veren evlerin aynı zamanda çocuğa özgüven sağladığını vurgulayan Toprak Altı çocuk evimiz var. Buralarda yaşları 6 ile 12 arasında olan çocuklar kalıyor. Bu evde çocuklar günün herhangi bir saatinde istediği etkinliği yapabiliyor. En basitinden canı bir elma istediğinde kalkıp mutfağa gidip dolabı açıp bir elma alıp yiyebiliyor. Ya da isteği bir yemeği ablasından isteyebiliyor. Ayrıca komşuluk ilişkilerinin verdiği sosyalleşme, okula gittiği zaman 'yurttan değil evden geliyorum' demesi bile çocuğa bir özgüven veriyor. Şimdi çocuklar diğer çocuklardan farkları olmadığını görüyor. Bu da normal davranmalarını sağlıyor. Yaşam içine aktif bir şekilde katılıyor. Kişilikleri olumlu gelişiyor. diye konuştu.

ÇOCUKLAR SAÇLARI OKŞANARAK UYANDIRILIYOR
Çocuk Evleri Projesi'nde koordinatör öğretmen olarak görev yapan İlknur Kocagöz ve Kadriye Taşdemir ise çocukların yeni hayatlarından çok memnun olduğunu dile getirerek, Normal ailelerde çocuklar nasılsa evdeki çocuklarda öyle bir hayat sürüyor. Çocuklar yüksek sesle değil, saçları okşanarak uyandırılıyor. Güzel bir kahvaltıdan sonra okullarına öperek uğurlanıyor. Akşam da koşa koşa sevinç içinde eve geliyorlar. Artık çocuklar 'bize yuva çocuğu demeyecekler artık bizim de bir evimiz var.' diyebiliyor. Çocuklar misafir gelmesi ve misafirliğe gitmekten bile büyük haz alıyorlar. Çocukları bu evler her şeyiyle hayata hazırlıyor. Çocuklar alışverişin, komşunun kısaca hayatın ne olduğunu öğreniyor. ifadelerini kullandı.
Çocuk Evleri'nde 'abla' olarak görev yapan Sibel Osmanoğluları ve Berrin Aksu da sevgiyle yaklaştıkları çocukların da buna karşılık verdiğini kaydetti.
Osmanoğulları öğrencilerin olumlu gelişimleriyle ilgili şunları kaydetti: Bir öğrenci eve gelmeden önce Türkçe ödevinden 19 almıştı. Eve geldikten sonra aynı dersten 85 aldı. Performans ödevinden de 100 aldı. Sarılıp öptüğüm çocuklar 'anne gibi kokuyorsun' diyorlar. Daha önce onlar acımanın bir sevgi olduğunu biliyorlardı. Şimdi kendilerine acınmasını istemiyorlar. Artık onların da bir ailesi var. Onlara birlikte yemek yapıyoruz, markete gidiyoruz, evin eşyalarının nereye konacağına bile birlikte karar veriyoruz.

"DEĞİŞİM İNANILMAZ"
Zübeydehanım İlköğretim Okulu rehber öğretmenlerinden Özlem Erol Kutanis, yurttan Çocuk Evleri'ne geçen öğrencilerde büyük bir değişim gözlediğini ifade etti.
Kutanis Çocuk Evleri'ne geleli henüz bir hafta olan öğrencilerde bile olumlu gelişme hemen fark ediliyor. Çocuklar daha tertemiz ve pırıl pırıl okula geliyorlar. Yurtta kalırken hala okuma yazmayı sökemeyen öğrenciler eve geçtikten sonra kısa sürede okuma yazmaya geçtiler. Derslerinde de büyük ilerleme var. Ev özleminin giderilmesi çocukların hem arkadaşlarıyla uyum, hem de derslerine büyük katkısı oldu. Artık evden okula beslenme getirebiliyorlar. Evde ablaların getirdiği börekleri arkadaşlarına paylaşması bile onları çok mutlu ediyor. şeklinde konuştu.Cihan Haber AjansıEtiketler:
Bu Haber Toplam 1295 Defa Okunmuştur.
Facebook hesabınızla yorum yapın, Onay Beklemeyin!
   
Henüz Bu Konu Hakkında Herhangibir Yorum Yapılmamış. Yorum Yapmak İstiyorsanız Tıklayınız!
Toplam Yorum Sayısı: 0

Copyright © 2006-2015 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
E-Posta: istanbulburda[@]gmail.com
Etik Anlayışımız! - Site Haritası