Kapat

Sınav kazandıran çalışma saatleri

Tarih: 09.05.2008

Sınav Kazandıran çalışma Saatleri, Sı navlara hazırlanırken zamanı daha verimli nasıl kullanabilirsiniz? İdeal ders çal? ?şma saatleri hangileridir?


FriendFeed ile Paylaş

Sınavlara hazırlanırken zamanı daha verimli nasıl kullanabilirsiniz? İdeal ders çalışma saatleri hangileridir? Kaçta kalkarsanız sınavları kazanma şansınız artar...

Erken kalkan yol alır. Bu mantığa göre ne kadar erken kalkarsan ÖSS'yi de o kadar erken kazanırsın. Şaka bir yana: Hayatta her şeyin olduğu gibi; ders çalışmanın da ders çalış ırken zamanı doğru kullanmanın da bir ilmi, bir yöntemi var. Aşağıda Genç Dergisininin Mayıs ayı sayısında konunun uzmanları tarafından yapılmış çeşitli önerilerden derlenmiş bir demet bulacaksınız.İdeal Ders Çalışma Saatiİdealleriniz arasında ders çalışma gibi can sıkıcı bir konu olmasa da ideal ders çalışma saati diye bir şey var. Şöyle oluyor: Anlama, dikkat ve konsantrasyonumuz günün belli saatlerinde artar ve azalır. Bunun için öncelikle kendinizi iyi gözlemleyin: “Hangi saatlerde çalıştığımda daha kolay anlıyorum, hangi saatlerde zorlanı yorum...” Çalışmanızı en kolay öğrendiğiniz, dikkatinizi en kolay toplayabildiğiniz saatlerde gerçekleştirmeniz gerek.İdeal ders çalışma saati kişiden kişiye değişiklikler gösterebilmekte. Ancak en verimli saatler, bir çok insan için sabah saatleridir.Çünkü:

- Beyin dinlenmiştir.

- Zaten uykumuzu almış olduğumuz için ders çalışırken uyku bastırması ihtimali diğer saatlere göre daha düşü ktür.

- Şehrin beyni yoran uğultusu yoktur. (İstanbul'da yaşanlar hariç. )

- Ailemiz uyumaktadır. Bundan dolayı (horlayanları saymazsak) evde pek ses de yoktur.

- Televizyonda ilgimizi çekecek programlar yoktur. (Bazı üç üncü sınıf dizilerin 8., 9. tekrarlarını izlemekten mazoşist bir zevk alıyorsak o başka.)

- Telefon görüşmesi yapamayız. (Biz yapmak istesek de karş ıdaki yapmaz. Zaten sabahın köründe uyandırılmanın siniriyle bunu pek de kibar olmayan bir şekilde size gayet net izah edecektir.)

- Sokağa çıkmak istemeyiz. (Aslında yataktan bile kalkmak istemeyiz.)

- Dikkatimiz açıktı r.Sınav Kazandıran Saatler08:00 - 11:00

Kortizol gibi uyanıklık veren hormonların en fazla salgılandığ ı periyod sabah 08:00-11.00 arasıdır. Uzmanlar bu saatlerin; planlama, düzenleme ve ileriye dönük yapıcı fikir üretimi için en verimli saatler olduğu görüşünde birleşiyor.16:00- 18:00

Saat 16:00- 18:00 arası zihni canlılığın geri döndüğü saatler. Uzun dönemli hafızaya almak istediğiniz konuları çalışmak için ideal saat aralığı günün bu vakitlerdir.19:00 -22:00

Saat 19:00'dan sonra yine zihni çalışma için verimli bir ara var. Yaklaşık 3 saat sürüyor.Kalıcı bir ? ?ğrenme için bellemek istediğiniz konular üzerinde üzerinde ilk olarak zihnin en aç? ?k olduğu sabah saatlerinde yoğunlaşın. Sonra akşama doğru 16:00-18:00 arası bu bilgileri tekrar edin.Zamanı Nasıl KullanalımÖncelikle; zamanınızı planlarken; başkasını örnek almak yerine, kendi yetenek, bilgi, beceri, tutum ve ihtiyaçlarınızdan yola çıkmanız daha yararlı olacaktır.Çalışma planınızı yaparken; derslerin zorluk kolaylık derecelerini göz önüne alın. Zor gelen dersleri dikkatinizi en iyi yoğunlaştırabildiğiniz saatlerde çalışın.Herhangi bir dersle ilgili çalışma gün ve saatlerinizi belirlerken; o dersin sınıfta veya dersanede işlendiği güne yakın olmasına dikkat edin. Böylelikle hem yakın aralıklarla tekrar yapmış olursunuz hem de ders çalışırken aklınıza takılan soruları unutmadan hocalarınıza sorabilirsiniz.Çalışma saatleriniz istikrarlı olsun. Yani mümkün olduğunca her gün aynı saatlerde çalışın ki beyniniz otomatik olarak kendini o saatlerde ders çalışma moduna getirebilsin.Çalışma saatlerinizi mümkün olduğunca yemek saatiyle ? ?akıştırmamaya özen gösterin. Yemek arasından hemen sonra değil en az yar? ?m saat sonra tekrar ders çalışmaya başlayın.Yaygın görüşe göre yarım saatten az bir çalışma verimsizdir. Yarım saatten kısa süreleri, bir kitabı karıştırmak, liste yapmak gibi işler için kullanı labilirsiniz.Verimli çalışma için en yararlı zaman dilimleri ortalama1.5 saatlik sürelerdir. Ancak yazı yazma, ödev hazırlama gibi çalışmalar için 2-3 saat ayrılabilir.Otobüs, tren vapur gibi araçlarda bo? ?a harcadığınız zamanı da ders çalışarak değerlendirebilirsiniz. Bunun için küçük kartlara ders notları yazıp, cebinize koyabilir ya da daha önceden banda kaydettiğiniz ders notlarını dinleyebilirsiniz.Televizyon ve Telefon Zamanın En Büyük DüşmanıTelevizyon ve telefondan hepten vageçemiyorsak bile mümkün mertebe aşağıdaki taktikleri uygulayanlar faydasını görecektir:Ders çalışırken televizyonunuzu muhakkak kapalı tutun.Günlük tv rehberlerine göz atarak, ilginizi çeken programları birebir belirlemek; televizyonu sürekli açık tutup, olur olmaz zamanlarda dikkatinizin dağılmasının önüne geçecektir.Televizyonu sadece seçtiğiniz programın başlama saatinde açın. Bitince kapatın. Bunu yapmakta zorlanıyorsanız; çalar saatinizi programın bitiş saatine kurun.Çok önemli bir telefon beklemediğiniz sü rece ders çalıştığınız süre içinde telefonunuzu kapalı turun.Telefon görüşmeleriniz için önceden bir zaman belirleyin. Ve bütün konuşmalarınızı bu süre içinde bitirin.Çalışma Tamam. Şimdi Dinlenmeyi Öğrenelim!Pek çok eğitimci bir öğ renci için okul saati dışında yaklaşık iki saatlik dinlenme süresini gayet makul ve uygun görmektedir.Bu saatleri; sosyal faaliyetler, sohbet, dinlendirici okuma, resim, müzik, spor ve koleksiyon çalışmalarının biri ya da birkaçı ile doldurabilirsiniz.

Genel olarak 1.5 saatten sonra vücut yorulma sinyalleri verir. Esneme, dikkat dağılması, uyku bastıması vb. Sinyaller gelmeye başladıktan sonra çalışmaya kısa bir ara verin. Bu ara 15-20 dakikayı geç mesin.

Kısa dinlenmelerde dikkatin dağılmaması için çalışma yerinden fazla uzaklaşmayın.Ders arasında:

- Gözlerinizi kapatıp uzanabilir,

- gökyüzüne bakıp müzik dinleyebilir,

- el ve yüzünüzü yıkayabilir,

- yahut hafif hareketler yapabilirsiniz.Dinlenmeden maksat illa hiçbir şey yapmadan oturmak değildir. Amaç; farklı işlerle meşgul olarak beynin değişik kısımlar? ?nın çalıştırılması, bu esnada yorulan kısmların dinlendirilmesidir. Bunu da sakın unutmayın.Devamı Genç Dergi mayıs sayı sında...Ayrıntılı bilgi için: 0212- 671 07 00 (Dahili: 178). www.gencdergisi.com

Etiketler:
Bu Haber Toplam 1543 Defa Okunmuştur.
Facebook hesabınızla yorum yapın, Onay Beklemeyin!
   
Henüz Bu Konu Hakkında Herhangibir Yorum Yapılmamış. Yorum Yapmak İstiyorsanız Tıklayınız!
Toplam Yorum Sayısı:

Künye

Siteye ait künye bu bölümde sergilenecektir.

Son Twitler

  • @kullaniciOto paylasim özellikli twitter sosyal box

    - 2 saat önce
  • @kullaniciOto paylasim özellikli twitter sosyal box

    - 3 saat önce

Sosyal Medya