Kapat
 
 Firmanı Ekle - Arama Arşivi - Site İçi Arama:      


  Tüm İlçeleri
 Adalar
 Avcılar
 Bağcılar
 Bahçelievler
 Bakırköy
 Bayrampaşa
 Beşiktaş
 Beykoz
 Beyoğlu
 Büyükçekmece
 Çatalca
 Eminönü
 Esenler
 Eyüp
 Fatih
 Gaziosmanpaşa
 Güngören
 Kadıköy
 Kağıthane
 Kartal
 Küçükçekmece
 Maltepe
 Pendik
 Sarıyer
 Silivri
 Sultanbeyli
 Şile
 Şişli
 Tuzla
 Ümraniye
 Üsküdar
 Zeytinburnu
  Gazete Oku
 Akşam
 Birgün
 Bugün
 Cumhuriyet
 Evrensel
 Güneş
 Halka Tercüman
 Hürriyet
 Kurultay
 Milli Gazete
 Milliyet
 Ortadoğu
 Radikal
 Sabah
 Star
 Şok Gazetesi
 Takvim
 Türkiye
 Vakit
 Vatan
 Yeni Asya
 Yeniçağ
 Yeni Mesaj
 Yeni Şafak
 Zaman
  Önemli Adresler
 118 Rehber
 Adsl Kota Bilgi
 Askerlik İşlemleri
 Aöf Sonuçları
 Çalıntı Oto Sorgu
 Ehliyet Sonuçları
 IETT Seferleri
 Igdaş Borç Sorma
 Iski Borç Sorma
 Kpss Sonuçları
 M.E.B Sınav Sonuç
 Pasaport Başvurusu
 Piyango Sonuçları
 Sahte Para Sorgu
 Sayısal Loto
 Ssk Gün Hesabı
 Sürücü Puanı Sorgu
 Tc No Sorgu
 Tren Bilet Satış
 Vergi No Sorgu
 Önemli Telefonlar
 Ösym Sonuçları

Selçuk Anadolu Meslek Lisesi

Tarih: 06.08.2009

Selçuk Anadolu Meslek Lisesi, Okulumuz 1879 yılında “Kız Sanayi Mektebi” adı altında Aksaray'da Sinekli Bakkal Sokağı'nda öğretime açılmıştır. Bir süre sonra Şehzadebaşı'ndaki Kırmızı Konak'a nakledilerek öğretime


Okulumuz 1879 yılında “Kız Sanayi Mektebi” adı altında Aksaray'da Sinekli Bakkal Sokağı'nda öğretime açılmıştır. Bir süre sonra Şehzadebaşı'ndaki Kırmızı Konak'a nakledilerek öğretime devam etmiştir 1913 yılında Saraçhanebaşı'ndaki Münir Paşa Konağı'na taşınmış ve İstanbul Kız Sanayi Mektebi adını almıştır. 5 yılı ilkokul, 4 yılı orta dereceli okul olmak üzere süresi 9 yıl olmuş, ayrıca Seyyar Sınıf Akşam Sanat Okulu niteliğinde öğretim yapmıştır. 1918 yılında tekrar açıldığı yıllarda, öğretim yaptığı Sinekli Bakkal Sokağında; Selçuk Hatun Sultanisi Binasına taşınmıştır.


Selçuk Hatun Osmanlı Padişahı II. Beyazid'ın Kızı ve Yavuz Sultan Selim'in kardeşidir. Selçuk Hatun Sultanisi binasında Faaliyet gösterdiği sürece, ilave bir sınıfta öğretmen de yetiştiren okulumuz 1919 yılında “Selçuk Hatun Kız Sanayi Mektebi” adını almıştır. 1922 yılında Çapa'daki yanan Derviş Paşa Konağı'nın yerine yapılan şimdiki binasına taşınmıştır. 1928'de Teknik Öğretim Müsteşarı olan Rüştü Uzel'in gayretleriyle Belçika'dan uzmanlar getirmiş ve okul ilkokula dayalı beş yıllık teorik ve sanat dersleri programlarıyla “Selçuk Kız Sanat Mektebi” adını almıştır.

Yurdumuza büyük yararlar sağlayacağı düşünce ve inancıyla yurt dışından getirilen uzmanların katkılarıyla büyük bir özenle yeniden biçimlendirilen okulumuz mezunlarından ileride uzman niteliğinde öğretmen yetiştirmek amacıyla aynı yıl yurt dışına öğrenci gönderilmeye başlanmıştır. Paris'te 4 yıl öğretim görenler öğretmen olarak atanmıştır. Yine aynı yıl okul öğretmenlerinden Adile Onar'ın yönetiminde biri “Selçuk Kız Sanat Okulu” diğeri “Sultanahmet Terzilik Okulu” olmak üzere iki Akşam Kız Sanat Okulu açılmıştır. 1931-1932 ders yılı başında okulun adı Selçuk Kız Sanat Enstitüsü olmuştur.


1934 yılında ortaokul mezunlarının girebileceği bir bölüm açılmış, enstitü mezunları Ankara Meslek Öğretmen Okuluna sınavla alınmaya başlamıştır.
1944 yılında okulda sipariş atölyesi açılmıştır. 1964-1965 yılında okulun, ilkokula dayalı beş yıllık bölümü kaldırılmıştır. Ortaokuldan sonra öğrenci alınarak, eğitimin üç yıl olması kabul edilmiştir. 1974-1975 öğretim yılında Kız Meslek Lisesi haline getirilmiş, adı Selçuk Kız Meslek Lisesi olmuştur. 1981-1982 öğretim yılı başından itibaren ülkemizde ilk kez “Besin Teknolojisi Bölümü” açılarak, okul sanayi işbirliği projesi uygulamaya konmuştur. 1986-1987 öğretim yılında itibaren 3308 sayılı yasa ile son sınıf öğrencileri işletmelerde beceri eğitimi yapmaya başlamıştır.

Artan öğrenci sayı ve kapasitesini karşılayabilmek amacıyla yapılan ek bina 1988-1989 öğretim yılında hizmete girmiştir. 1996-1997 öğretim yılından itibaren METGE (Mesleki Teknik Eğitimi Geliştirme Projesi) kapsamında eğitim ve öğretime devam etmiştir. 1999-2000 öğretim yılında Anadolu Kız Meslek Lisesi, bünyesine ilave edilmiştir. 2000-2001 öğretim yılında Çerçeve Öğretim Programları uygulanmaya başlamıştır ve 17/4 bölge sorumlusu okul olarak belirlenmiştir.


2003-2004 Eğitim Öğretim Yılından itibaren okulumuz

karma eğitime geçmiş ve ismi SELÇUK ANADOLU MESLEK

ve MESLEK LİSESİ olarak değişmiştir.

Selçuk Anadolu Meslek ve Meslek Lisesi

Adres:
Ahmet Vefik Paşa Caddesi No:22
Fındıkzade/Fatih
İstanbul
34260

Telefon: 212-633 45 25
Faks: 212-632 00 70Etiketler:

Selçuk Anadolu Meslek Lisesi Haritası
Selçuk Anadolu Meslek Lisesi 9.5 / 10 puan almıştır. Bu puan 141 kullanıcı puanı 1 yorum baz alınarak oluşturulmuştur.
Selçuk Anadolu Meslek Lisesi Adres:
.
Telefon:
Bu Haber Toplam 7036 Defa Okunmuştur.
Facebook hesabınızla yorum yapın, Onay Beklemeyin!
   
Henüz Bu Konu Hakkında Herhangibir Yorum Yapılmamış. Yorum Yapmak İstiyorsanız Tıklayınız!
Toplam Yorum Sayısı: 0

Copyright © 2006-2015 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
E-Posta: istanbulburda[@]gmail.com
Etik Anlayışımız! - Site Haritası