Kapat

Meram Semazen Tandır restoran

Tarih: 22.05.2011

Meram Semazen Tandır Restoran, Konya kuzu tandır ya da Konya'da bilindiği adıyla fırın kebabı birkaç parça soğanla servis edildiğinde önce kokusunu içime çektim.


FriendFeed ile Paylaş
Bu lezzet baş döndürüyor: Semazen Tandır
Altı saatlik meşe yarması ateşinde pişirilerek hazırlanan Konya kuzu tandır ya da Konya'da bilindiği adıyla fırın kebabı birkaç parça soğanla servis edildiğinde önce kokusunu içime çektim. Sonra da ağzımın içinde lime lime olan etin lezzeti ile kendimden geçtim.Şehirlerin birbirleriyle olan lezzet yarışlarında taraf tutmayı sevmem, hepsinin yeri çok çok özeldir benim için ama Konya mutfağının tadı da bir başkadır. Tamamen kendine özgü lezzetleri harmanlayan bu mutfağın Konya evlerinde yaşatılan incelikleri zaten bambaşka bir olaydır. Her tabağı ayrı bir lezzeti yansıtan Konya yemeklerinin izine bu kez Çekmeköy'de rastladım. Son derece sade, temiz bir butik lokanta görüntüsü veren Meram Semazen Tandır restoranından içeri girmekle de iyi yapmışım doğrusu. Kuzu tandırın o muhteşem kokusunu alır almaz hemen kendime bir porsiyon söylemiş bulundum. Tabii bamya çorbası içmeyi ihmal etmeden. Konyalıların sindirimi kolaylaştırsın diye yemeğin arkasından içtikleri bu çiçek bamyanın tadını İstanbul şartlarında biraz ekşi ve içindeki parça eti de az bulduğumu söylemeliyim. Ama bamyaların lezzeti ve iriliği ile kıvamı gayet yerinde idi.

Altı saatlik meşe yarması ateşinde pişirilerek hazırlanan Konya kuzu tandır ya da Konya'da bilindiği adıyla fırın kebabı birkaç parça soğanla servis edildiğinde önce kokusunu içime çektim. Sonra da ağzımın içinde lime lime olan etin lezzeti ile kendimden geçtim. Kuzu etiyle hazırlanan, az yağlı ve oldukça da başarılı bulduğum fırın kebabı İstanbul'da ender tadabileceğiniz yemeklerden bir tanesi. Tabii Konya denince etli ekmeğin tadına bakmamak olmaz. Doğrusu Semazen beni etli ekmeği ile de şaşırttı. Üç çeşit Konya unundan yapılan etli ekmeğin de hakkını vermişler. Zar gibi, elde, incecik açılan ve pişirilen etli ekmek, bıçak arası ve peynirli börek oldukça lezzetliydi.

"Tandır özen ister, pide sanattır" sloganıyla hizmet veren bu butik işletmede bulabileceğiniz çeşit sayısı zaten gayet az. Birkaç parça yemeğe yoğunlaştıklarından dolayı da lezzet konusunda iddialı bir mekân. Çeşit sayısını umarım artırarak mevcut tatlardan ödün vermezler. Meram Semazen Tandır restoranının sahibi Osman Musta, Gaziantep'teki şubelerinin ardından açtıkları bu ikinci şubenin bütün malzemelerini Konya'dan getirdiklerini ve özenli bir şekilde sunduklarını kaydediyor. Asma katıyla birlikte 250 kişiyi aynı anda ağırlayan mekân özel toplantı ve davetler için de yemek hazırlıyormuş. Tabii bütün bu güzelliğin ardından sacarası tatlısı da yemek istedim. Yapmadıklarını öğrenince de tahinli cevizli kabak tatlısı ve künefe ile idare etmek durumunda kaldım. Gerçekten güzel ve Konya'ya özel lezzetler tatmak istiyorsanız bir an önce gittiğiniz yoldan Semazen'e dönseniz iyi olur. sonradangurme@zaman.com.tr

***

Kuzu tandır, hiç durma çatalı daldır!

250 kişiye hizmet veren iki katlı mekân gece 22'ye kadar açık. Çok az ama spesiyal yemekler bulundurması ve bu yemekleri hakkıyla yapması hoşuma gitti.

İnsanın canı bu özel yemeklerin ardından Konya'ya özgü sacarası tatlısını istiyor elbette. Mekânda bu tatlı henüz yapılmıyormuş. Tabii yerine künefe koymak yeterli değil. Umarım en kısa zamanda bu özel tatlıyı da müşterilere sunarlar.

Kuzu tandır kebabı çok hoşuma gitti. Ama etli ekmeğin inceliğine bayıldım. Bu kadar lezzetlisini sadece Konya'da yemiştim.

Tandırda yapılan pilici de tavsiye ediyorum. Et tercih etmeyenlerin bu lezzeti çok seveceklerinden eminim.

***

İster kuzu ister piliç tandır!

Mercimek çorbası: 4 TL

Bamya çorbası: 6 TL

Konya kuzu tandır: 15 TL

Piliç tandır: 10 TL

Etli ekmek: 9 TL

Bıçakarası, Mevlana: 11 TL

Peynirli börek: 9 TL

Semazen: 11 TL

Tahinli cevizli kabak tatlısı: 5 TL

Künefe: 7,5 TL

Kaymaklı ekmek kadayıfı: 5 TL

Konya'ya kadar gitme, dön beri!

Meram Semazen Tandır

Çavuşbaşı Cad. No: 19 Çekmeköy-İstanbul

Tel: 0216 642 70 70

***

Üç okurumuza Konya lezzetleri ikramımız

Geçen hafta Ovalı Konya Mutfağı'ndan üç okurumuza yemek ikramımız olacağını belirtmiştik. Bize ulaşan yüzlerce mail arasından yaptığımız çekilişle Merve Tuncel, Yasin Tamer ve Mustafa Yalçınkaya isimli okurlarımız Ovalı'dan çift kişilik yemek kazandılar. www.zaman.com.tr adresinde Cuma eki bölümündeki formu 23 Mayıs'a kadar dolduran üç Zaman okuru, bu kez Meram Semazen Tandır restoranından ikişer kişilik yemek kazanacak.
Etiketler:
Bu Haber Toplam 1309 Defa Okunmuştur.
Facebook hesabınızla yorum yapın, Onay Beklemeyin!
   
Henüz Bu Konu Hakkında Herhangibir Yorum Yapılmamış. Yorum Yapmak İstiyorsanız Tıklayınız!
Toplam Yorum Sayısı: 0

Künye

Siteye ait künye bu bölümde sergilenecektir.

Son Twitler

  • @kullaniciOto paylasim özellikli twitter sosyal box

    - 2 saat önce
  • @kullaniciOto paylasim özellikli twitter sosyal box

    - 3 saat önce

Sosyal Medya