Kapat

Kurudere Şelaleleri

Tarih: 26.05.2008

Kurudere Şelaleleri, Şile-Ağva' ya bağlı Hacıllı köyü yakınlarında bulunan Kurudere Şelaleleri ve çevresi,


FriendFeed ile Paylaş

Şile-Ağva' ya bağlı Hacıllı köyü yakınlarında bulunan Kurudere Şelaleleri ve çevresi, İstanbul'un yanıbaşındaki doğa hazinelerinden birisi. Yeşil ile mavinin kucaklaştığı e? ?siz doğasında barındırdığı farklı güzelliklerle doğayla başbaşa bir gün geçirmek isteyen şehir kaçkınları için harika bir alternatif.


Kurudere Şelalelerine İstanbul'dan Şile yolunu takip edip Ağ va'yı geçtikten sonra yolun sağında kalan Hacıllı Köyü sapağından dö nerek ulaşabilirsiniz. Kurudere Şelaleleri, Hacıllı köyünün biraz aşağısı nda. Araçla gitmek mümkün değil, dere kenarından itibaren bir süre yürüyerek şelalelere ulaşabilirsiniz.

Kurudere Şelaleleri son yıllarda giderek popü lerleşen Ağva'nın yakınında bulunması itibarıyla genelde Ağva gezisinin bir parçası olarak tur programlarına eklenen bir gezi noktası. Havaların ısı nmasıyla beraber yaz aylarında kuruyan iki küçük şelale ile bir mağaranın bulunduğu vadi sık bitki dokusu, büyük kaya blokları ve loş ortamıyla farklı ve ilgi çekici bir görünüme sahip.

Trekking firmalarınca yapılan dere kenarı patika yürüyüşlü, sadece bu bölgeyi kapsayan gezi programları ise bö lgenin doğal güzelliklerini daha fazlasıyla yaşabileceğiniz, Ağva'ya göre çok daha sakin ve bakir bir coğrafyayı keşfedebileceğiniz değerlendirilmesi gereken bir alternatif. Bu alternatifi değerlendirmeniz halinde, havanın sıcak olduğu zamanlarda Göksu Deresi boyunca suyun daha yavaş aktığı ve küçük büvetler oluşturduğu noktalarda da bol bol serin sularla buluşabilir, tatlı suyun doğal terapisinden istifade edebilirsiniz.

Kurudere'ye gitmek için en uygun zaman bahar yada yaz ayları dır diyebiliriz. Bahar aylarında gitmeniz halinde hava yeterince sıcak olmayacağı ndan büvetlerde yüzme keyfinden mahrum kalabalilirsiniz ama buna karşılık ta ş elaleleri en çoşkun halleriyle görme fırsatı yakalarsınız. Yaz aylarında giderseniz de bol yüzer, serinler ama şelalelerin bulunduğu yere ulaştığınızda ip gibi akan bir su görürsünüz. Karar vermek size kalmış.

Kurudere Şelalelerine tur düzenleyen acentalar
Deep Nature: 0212 243 68 85
Bukla: 0212 245 06 35
Geziciyak: 0212 238 51 07

Gökhan Özkan / Deep Nature TravelEtiketler:
Bu Haber Toplam 4855 Defa Okunmuştur.
Facebook hesabınızla yorum yapın, Onay Beklemeyin!
   
Henüz Bu Konu Hakkında Herhangibir Yorum Yapılmamış. Yorum Yapmak İstiyorsanız Tıklayınız!
Toplam Yorum Sayısı:

Künye

Siteye ait künye bu bölümde sergilenecektir.

Son Twitler

  • @kullaniciOto paylasim özellikli twitter sosyal box

    - 2 saat önce
  • @kullaniciOto paylasim özellikli twitter sosyal box

    - 3 saat önce

Sosyal Medya