Kapat
 
 Firmanı Ekle - Arama Arşivi - Site İçi Arama:      


  Tüm İlçeleri
 Adalar
 Avcılar
 Bağcılar
 Bahçelievler
 Bakırköy
 Bayrampaşa
 Beşiktaş
 Beykoz
 Beyoğlu
 Büyükçekmece
 Çatalca
 Eminönü
 Esenler
 Eyüp
 Fatih
 Gaziosmanpaşa
 Güngören
 Kadıköy
 Kağıthane
 Kartal
 Küçükçekmece
 Maltepe
 Pendik
 Sarıyer
 Silivri
 Sultanbeyli
 Şile
 Şişli
 Tuzla
 Ümraniye
 Üsküdar
 Zeytinburnu
  Gazete Oku
 Akşam
 Birgün
 Bugün
 Cumhuriyet
 Evrensel
 Güneş
 Halka Tercüman
 Hürriyet
 Kurultay
 Milli Gazete
 Milliyet
 Ortadoğu
 Radikal
 Sabah
 Star
 Şok Gazetesi
 Takvim
 Türkiye
 Vakit
 Vatan
 Yeni Asya
 Yeniçağ
 Yeni Mesaj
 Yeni Şafak
 Zaman
  Önemli Adresler
 118 Rehber
 Adsl Kota Bilgi
 Askerlik İşlemleri
 Aöf Sonuçları
 Çalıntı Oto Sorgu
 Ehliyet Sonuçları
 IETT Seferleri
 Igdaş Borç Sorma
 Iski Borç Sorma
 Kpss Sonuçları
 M.E.B Sınav Sonuç
 Pasaport Başvurusu
 Piyango Sonuçları
 Sahte Para Sorgu
 Sayısal Loto
 Ssk Gün Hesabı
 Sürücü Puanı Sorgu
 Tc No Sorgu
 Tren Bilet Satış
 Vergi No Sorgu
 Önemli Telefonlar
 Ösym Sonuçları

Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. İbrahim Eren, çocukların dikkatini yaşının iki katı dakikada toplayabildiiğini söyledi-MERSİN

Tarih: 19.04.2011

Konya Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. İbrahim Eren, çocukların Dikkatini Yaşının Iki Katı Dakikada Toplayabildiiğini Söyledi-MERSİN, Dr. İbrahim Eren, çocukların dikkatini yaşının iki katı dakikada toplayabildiiğini söyledi Mersin'in Silifke ilçesinde geçen yıl eğitime başlayan Özel Yıldırımhan Burak İlköğretim Okulu'nun programında konuşan Doç.


Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. İbrahim Eren, çocukların dikkatini yaşının iki katı dakikada toplayabildiiğini söyledi.
Mersin'in Silifke ilçesinde geçen yıl eğitime başlayan Özel Yıldırımhan Burak İlköğretim Okulu'nun programında konuşan Doç. Dr. İbrahim Eren, "Örneğin, 10 yaşındaki bir çocuk dikkatini 20 dakikada toplayabilir. 5- 10 dakika ara verip daha sonra tekrar çalışmaya oturabilir. Ancak küçük çocuklar kendiliğinden tekrar çalışmaya oturmazlarsa yetişkinlerin onlara hatırlatması gerekir." dedi.
Eren, "Çocuk dikkatini ayrıntılara veremiyor, okul ödevlerinde, sınavlarda ve diğer etkinliklerde dikkatsizce hatalar yapıyorsa, üzerine aldığı görevlerde, oyunlarda dikkatini sürdürmekte güçlük çekiyorsa, onunla konuşurken dinlemiyormuş gibi görünüyorsa, uzun süreli zihinsel aktivitelerden kaçıyorsa, oyuncaklarını, ödevlerini, eşyalarını kaybediyorsa, faaliyetlere başlamakta zorlanıyorsa dikkat sorunundan söz edebiliriz." diye konuştu.
Sinir sistemi ve beyinde meydana gelen bazı rahatsızlıkların, metabolizmanın düzensiz çalışması ve organik gelişim bozukluklarından kaynaklandığını anlatan Eren, "Anne babanın boşanması, heyecan, öfke, korku, yanlış cezalandırma ve uzun süren hastalıklar bunlardan sayılabilir. Dikkat toplama bozukluğuna neden olan bu tür dış faktörler kolaylıkla tanınabilir ve ortadan kaldırılabilir. Fakat dikkat toplama problemlerine neden olan psikolojik koşullar olan içsel nedenler ise oldukça karmaşıktır. Bunlar, katı eğitim tutumu, aile yaşantısı ile ilgili problemler, erken çocukluk dönemindeki eğitim hataları, öğretmenin olumsuz tutumu, öğrencilere yönelik bireysel rehberlik hizmetlerinin yetersiz olması ve başarı konusunda baskı yapılması gibi nedenlerdir." şeklinde konuştu.
Eren şunları söyledi: 7 yaşından önce başlayan, çocuğun yaşına ve gelişim düzeyine göre uygun olmayan dikkat eksikliği, aşırı hareketlilik ve ataklıkla kendini gösteren nöro-psikolojik bir bozukluktur. Temel özelliği, kalıcı ve sürekli olan dikkat süresinin kısalığı, engellemeye yönelik denetim eksikliği nedeniyle davranışlarda ya da bilişte ortaya çıkan ataklık ve huzursuzluktur. Temel belirtileri ise ilkokul çağındaki çocukların yüzde 3-5'inde yani her 20-30 çocuktan birisinde görülüyor. Her sınıfta en az bir çocukta bu sorunun bulunma ihtimali var. Erkeklerde kızlara göre 3-4 kat daha fazla görülüyor. Çocukluklarında dikkat bozukluğu olanların yüzde 80'i ergenlikte, yüzde 30-65'i erişkinlikte de bu belirtileri taşır. Erişkinler arasında yüzde 1-2 sıklıkta görülür. Çocukta dikkat kusuru özellikle eğitim hayatının başlamasıyla belirgin hale gelir.


Cihan Haber AjansıEtiketler:
Bu Haber Toplam 2186 Defa Okunmuştur.
Facebook hesabınızla yorum yapın, Onay Beklemeyin!
   
Henüz Bu Konu Hakkında Herhangibir Yorum Yapılmamış. Yorum Yapmak İstiyorsanız Tıklayınız!
Toplam Yorum Sayısı: 0

Copyright © 2006-2015 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
E-Posta: istanbulburda[@]gmail.com
Etik Anlayışımız! - Site Haritası