Kapat
 
 Firmanı Ekle - Arama Arşivi - Site İçi Arama:      


  Tüm İlçeleri
 Adalar
 Avcılar
 Bağcılar
 Bahçelievler
 Bakırköy
 Bayrampaşa
 Beşiktaş
 Beykoz
 Beyoğlu
 Büyükçekmece
 Çatalca
 Eminönü
 Esenler
 Eyüp
 Fatih
 Gaziosmanpaşa
 Güngören
 Kadıköy
 Kağıthane
 Kartal
 Küçükçekmece
 Maltepe
 Pendik
 Sarıyer
 Silivri
 Sultanbeyli
 Şile
 Şişli
 Tuzla
 Ümraniye
 Üsküdar
 Zeytinburnu
  Gazete Oku
 Akşam
 Birgün
 Bugün
 Cumhuriyet
 Evrensel
 Güneş
 Halka Tercüman
 Hürriyet
 Kurultay
 Milli Gazete
 Milliyet
 Ortadoğu
 Radikal
 Sabah
 Star
 Şok Gazetesi
 Takvim
 Türkiye
 Vakit
 Vatan
 Yeni Asya
 Yeniçağ
 Yeni Mesaj
 Yeni Şafak
 Zaman
  Önemli Adresler
 118 Rehber
 Adsl Kota Bilgi
 Askerlik İşlemleri
 Aöf Sonuçları
 Çalıntı Oto Sorgu
 Ehliyet Sonuçları
 IETT Seferleri
 Igdaş Borç Sorma
 Iski Borç Sorma
 Kpss Sonuçları
 M.E.B Sınav Sonuç
 Pasaport Başvurusu
 Piyango Sonuçları
 Sahte Para Sorgu
 Sayısal Loto
 Ssk Gün Hesabı
 Sürücü Puanı Sorgu
 Tc No Sorgu
 Tren Bilet Satış
 Vergi No Sorgu
 Önemli Telefonlar
 Ösym Sonuçları

Kağıthane Osmanlı Arşivleri Kompleksi

Tarih: 03.01.2013

Kağıthane Osmanlı Arşivleri Kompleksi, Kağıthane'de yapılan inşaatı birkaç seneden buyana devam eden Millî Arşiv Sitesi son anda bir gecikme olmazsa Şubat ayında TOKİ'ye teslim edilecek


Haber Türk'ten Murat Bardakçı uyarıyor: Geçmişimiz sele kurban gidebilir!

Kağıthane'de yapılan inşaatı birkaç seneden buyana devam eden Millî Arşiv Sitesi son anda bir gecikme olmazsa Şubat ayında TOKİ'ye teslim edilecek, İstanbul'un değişik yerlerindeki depolarda muhafaza edilen ve milyonlarca belgeyi barındıran Osmanlı Arşivi buraya nakledilecek ve site önümüzdeki senenin 29 Mayıs'ında Başbakan tarafından hizmete açılacak...

Masamın üzerinde Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından inşaat alanı ile ilgili olarak bundan dört sene önce, 2008'in 17 Aralık günü hazırlanıp Başbakanlık'a bağlı Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü'ne gönderilen ama hiçbir şekilde dikkate alınmayan bir rapor var.

Raporda inşaatın yapıldığı Kâğıthane Deresi ile çevresinin "Taşkın Suları ve Su Baskınlarına Karşı Koruma Kanunu kapsamında olduğu" söyleniyor ve "Taşkın su seviyelerini gösteren mevcut doneler itibariyle bahse konu parsel yerinde taşkın kotunun 5.50 metre olduğu görülmüş olup, bu kota inilmemek kaydıyla kuruluşumuzca sakınca bulunmamaktadır" deniyor.

KAZIKLAR VE KUYULAR
Daha açık şekilde ifade edeyim: DSİ, Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü'ne "Dikkat edin, inşaat yaptığınız yerde bir dere ve her an sel ihtimali vardır, dolayısı ile inşaatın zeminden 5.5 metre yukarıda bulunması gerekir" diye yazıyor.

Rapordaki uyarı dikkate alınıp inşaat, sel ihtimaline karşı belirlenen yükseklikte bir zeminin üzerinde yapılacak olsa mesele yok...

Ama böyle yapılmadı, uyarı dikkate alınmadı, her vesile ile övündüğümüz tarihimizin en ince ayrıntılarının kayıtlı bulunduğu ve çoğu hâlâ incelenmemiş olan milyonlarca belgenin muhafaza edileceği üç kat depo için zemin, yaklaşık dokuz metre daha kazıldı ve DSİ'nin 5.5 metre olarak uyardığı güvenlik sınırının toplam 14.5 metre altına inildi! Arşiv Sitesi'ni muhtemel bir selden muhafaza edebilmek için zemine 1400 adet kazık çakıldı, sel hâlinde gelebilecek suları tahliye maksatıyla dokuz adet kuyu kazıldı ve bunların üzerine de içerisinde yüzyılların macerasını barındıracak olan arşiv kompleksi inşa edildi!

SU GELİRSE NE OLACAK?
Bütün bu tedbirler "Ne olur ne olmaz" düşüncesi ile alındı ama ya olursa? Geçmişteki sellerden biri, meselâ Selânikî Tarihi'nde bütün ayrıntıları ile anlatılan ve Kâğıthane'den başlayıp Eyüpsultan'a kadar uzandığı, hattâ Hazreti Eyyüb'ün türbesini bile bir metre kadar doldurduğu söylenen âfetin bir benzeri tekrar yaşanırsa ne yapacağız?

Söyleyeyim: Dünyanın en zengin evrak hazinesinin başında gelen Osmanlı Arşivleri'ni suya kurban edecek, sonra kendi kendimize "Yahu biz nerede hata yaptık?" diye soracağız ve neticede mazîsiz, geçmişi hakkında elinde tek bir kaydı bile bulunmayan köksüz devletlerden hiçbir farkımız kalmayacak!

İnşaatı büyük heveslerle devam eden Millî Arşiv Sitesi'nin ve buraya nakledilecek olan Osmanlı Arşivleri'nin geleceği Allah göstermesin ama böyle olabilir!Etiketler: Kağıthanede yapılan inşaatı birkaç seneden buyana devam eden Millî Arşiv Sitesi son anda bir gecikme olmazsa Şubat ayında TOKİye teslim edilecek, İstanbulun değişik yerlerindeki depolarda muhafaza edilen ve milyonlarca belgeyi barındıran Osmanlı Arşivi buraya nakledilecek ve site önümüzdeki senenin 29 Mayısında Başbakan tarafından hizmete açılacak, , , Masamın üzerinde Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından inşaat alanı ile ilgili olarak bundan dört sene önce, 2008in 17 Aralık günü hazırlanıp Başbakanlıka bağlı Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğüne gönderilen ama hiçbir şekilde dikkate alınmayan bir rapor var, Raporda inşaatın yapıldığı Kâğıthane Deresi ile çevresinin Taşkın Suları ve Su Baskınlarına Karşı Koruma Kanunu kapsamında olduğu söyleniyor ve Taşkın su seviyelerini gösteren mevcut doneler itibariyle bahse konu parsel yerinde taşkın kotunun 5, 50 metre olduğu görülmüş olup, bu kota inilmemek kaydıyla kuruluşumuzca sakınca bulunmamaktadır deniyor, KAZIKLAR VE KUYULAR Daha açık şekilde ifade edeyim: DSİ, Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğüne Dikkat edin, inşaat yaptığınız yerde bir dere ve her an sel ihtimali vardır, dolayısı ile inşaatın zeminden 5, 5 metre yukarıda bulunması gerekir diye yazıyor, Rapordaki uyarı dikkate alınıp inşaat, sel ihtimaline karşı belirlenen yükseklikte bir zeminin üzerinde yapılacak olsa mesele yok, , , Ama böyle yapılmadı, uyarı dikkate alınmadı, her vesile ile övündüğümüz tarihimizin en ince ayrıntılarının kayıtlı bulunduğu ve çoğu hâlâ incelenmemiş olan milyonlarca belgenin muhafaza edileceği üç kat depo için zemin, yaklaşık dokuz metre daha kazıldı ve DSİnin 5, 5 metre olarak uyardığı güvenlik sınırının toplam 14, 5 metre altına inildi! Arşiv Sitesini muhtemel bir selden muhafaza edebilmek için zemine 1400 adet kazık çakıldı, sel hâlinde gelebilecek suları tahliye maksatıyla dokuz adet kuyu kazıldı ve bunların üzerine de içerisinde yüzyılların macerasını barındıracak olan arşiv kompleksi inşa edildi! SU GELİRSE NE OLACAK? Bütün bu tedbirler Ne olur ne olmaz düşüncesi ile alındı ama ya olursa? Geçmişteki sellerden biri, meselâ Selânikî Tarihinde bütün ayrıntıları ile anlatılan ve Kâğıthaneden başlayıp Eyüpsultana kadar uzandığı, hattâ Hazreti Eyyübün türbesini bile bir metre kadar doldurduğu söylenen âfetin bir benzeri tekrar yaşanırsa ne yapacağız? Söyleyeyim: Dünyanın en zengin evrak hazinesinin başında gelen Osmanlı Arşivlerini suya kurban edecek, sonra kendi kendimize Yahu biz nerede hata yaptık? diye soracağız ve neticede mazîsiz, geçmişi hakkında elinde tek bir kaydı bile bulunmayan köksüz devletlerden hiçbir farkımız kalmayacak! İnşaatı büyük heveslerle devam eden Millî Arşiv Sitesinin ve buraya nakledilecek olan Osmanlı Arşivlerinin geleceği Allah göstermesin ama böyle olabilir!
Bu Haber Toplam 738 Defa Okunmuştur.
Facebook hesabınızla yorum yapın, Onay Beklemeyin!
   
Henüz Bu Konu Hakkında Herhangibir Yorum Yapılmamış. Yorum Yapmak İstiyorsanız Tıklayınız!
Toplam Yorum Sayısı: 0

Copyright © 2006-2015 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
E-Posta: istanbulburda[@]gmail.com
Etik Anlayışımız! - Site Haritası