Kapat
 
 Firmanı Ekle - Arama Arşivi - Site İçi Arama:      


  Tüm İlçeleri
 Adalar
 Avcılar
 Bağcılar
 Bahçelievler
 Bakırköy
 Bayrampaşa
 Beşiktaş
 Beykoz
 Beyoğlu
 Büyükçekmece
 Çatalca
 Eminönü
 Esenler
 Eyüp
 Fatih
 Gaziosmanpaşa
 Güngören
 Kadıköy
 Kağıthane
 Kartal
 Küçükçekmece
 Maltepe
 Pendik
 Sarıyer
 Silivri
 Sultanbeyli
 Şile
 Şişli
 Tuzla
 Ümraniye
 Üsküdar
 Zeytinburnu
  Gazete Oku
 Akşam
 Birgün
 Bugün
 Cumhuriyet
 Evrensel
 Güneş
 Halka Tercüman
 Hürriyet
 Kurultay
 Milli Gazete
 Milliyet
 Ortadoğu
 Radikal
 Sabah
 Star
 Şok Gazetesi
 Takvim
 Türkiye
 Vakit
 Vatan
 Yeni Asya
 Yeniçağ
 Yeni Mesaj
 Yeni Şafak
 Zaman
  Önemli Adresler
 118 Rehber
 Adsl Kota Bilgi
 Askerlik İşlemleri
 Aöf Sonuçları
 Çalıntı Oto Sorgu
 Ehliyet Sonuçları
 IETT Seferleri
 Igdaş Borç Sorma
 Iski Borç Sorma
 Kpss Sonuçları
 M.E.B Sınav Sonuç
 Pasaport Başvurusu
 Piyango Sonuçları
 Sahte Para Sorgu
 Sayısal Loto
 Ssk Gün Hesabı
 Sürücü Puanı Sorgu
 Tc No Sorgu
 Tren Bilet Satış
 Vergi No Sorgu
 Önemli Telefonlar
 Ösym Sonuçları

KÜÇÜKÇEKMECE BELEDİYE ANAOKULU

Tarih: 24.11.2010

KÜÇÜKÇEKMECE BELEDİYE ANAOKULU, 7 yıldızlı okul


7 yıldızlı eğitim yuvası

Bu anaokul çok konuşulacak

Minikler doğayla iç içe eğitim görecekler

Küçükçekmece Belediyesi, anaokulunu yeniliyor. Beşyol Mahallesi’nde
bulunan eski okulun yerine daha donanımlı bir okul inşa ediliyor. Okulda minik öğrenciler hem eğitim görecekler, hem de doğa yaşamını öğrenecekler.


Küçükçekmece Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de projesine destek verdiği okul tamamen uzman eğitimcilerin görüşleri doğrultusunda planlandı. Türkiye’de ilk kez, çocukların kapalı alanda doğayla iç içe olacağı ‘Kış Bahçesi’, evde oynamak üzere oyuncak alabileceği ‘Oyuncak Kütüphanesi ve Oyun Odası’ gibi özgün uygulamaların yer alacağı yeni anaokulunun yapımına başlandı. 2750 m2’lik kapalı alana sahip olacak anaokulu 700 öğrenciye hizmet verecek.

KUŞ SESLERİNİ DİNLEYECEKLER

Okul binası içinde çocukların uzun kış ayları boyunca doğal koşullarda serbestçe oynayabilmeleri ve eğitimlerini sürdürebilmeleri için bir kış bahçesi bulunacak. Çocuklara keşif ve macera tutkusunu yaşama fırsatı sağlayacak kış bahçesinde, altında oturulabilecek gerçek ağaçlar, çeşitli çiçek ve bitkiler de olacak. Çocuklar burada kuş seslerini dinleyebilecek, ağaç ve çiçeklerin gelişimini gözlemleyebilecek, güneş ışığından azami derecede faydalanarak balık besleyip bitki yetiştirebilecekler. Ayrıca okul içinde ve dışında; yaratıcı düşünceyi teşvik etmek, çocukların problem çözme becerilerini güçlendirmek ve duygusal ve sosyal gelişimini desteklemek amacıyla su ve kum oyunları köşesine yer verilecek.

OYUNCAK KÜTÜPHANESİ

Okulun fark yaratacak bir başka özelliği ise anaokuluna kayıtlı olmayan çocukların da faydalanabileceği Oyuncak Kütüphanesi ve Oyun Odası. Bu bölümü destekleyici Oyun Odası ile birlikte, Küçükçekmece Belediyesi Anaokulu tarafından Türkiye’de ilk defa Halkalı Birimi’nde uygulanan Oyuncak Kütüphanesi, çocuğuna oyuncak almakta güçlük çeken dar gelirli ailelere destek olacak. Çocuklar aldıkları oyuncakları hem Oyun Odası’nda hem de evinde oynayabilecek. Oyuncaklar kırılmadan ve bozulmadan getirildiği takdirde çocuklara verilecek.

ÖZEL EĞİTİM DE VERİLİYOR

Projede çocukların öğrenim göreceği 600 m2’lik faaliyet ve oyun alanı bulunuyor. Tüm çocukların kullanımına olanak tanıyacak şekilde tasarlanan faaliyet ve oyun alanı, gerektiğinde bölünerek 17 öğrenme merkezine dönüşüyor. Bu sayede çocukların daha çok birbiriyle iletişime geçmesi, sosyal ve duygusal gelişimlerine ivme kazandırılması amaçlanıyor. Ayrıca bu bölümde farklı yaş gruplarının birbiri ile bütünleşebilmesi için sınıf seçimi uygulamalarına yer verilebilecek. Faaliyet ve oyun alanı aynı zamanda özel eğitim gereksinimi olan çocukların normal çocuklarla bir arada eğitime katılabilmelerine de olanak sağlayacak.

AİLELERE ÜRETİM YAPMA İMKANI

Yeni anaokulu çocukların ailelerini de düşünüyor. Aile katılımı çalışmaları kapsamında binada oyuncak atölyesi de bulunacak. Bu bölümde çocuklar öğretmenleri ve aileleri ile oyuncak onarımı ve oyuncak yapımına katılacak. Bunun yanı sıra eğitimde sürekliliği sağlamak ve çocuğun aile içindeki değerini güçlendirmek amacıyla ailelerle küçük grup çalışmalarının yapılacağı eğitim ve paylaşım odası da yer alacak. Bölge velileri ve öğretmenler, çocuklara yönelik destekleyici çalışmaları yeni okuldaki seminer salonunda takip etme fırsatı elde edecek.ÖRNEK BİR ANAOKUL OLACAK

Yeni Belediye Anaokulu’nun yapımında görüşü alınan uzmanların başında ise anaokulunda halen müdürlük görevini sürdüren Okul Öncesi Eğitimi Uzmanı Şükran Evirgen geliyor. Okulun fizibilite çalışmalarından, mimari tasarım planlamalarına değin birçok konuda birikimleriyle projeye katkıda bulunan Şükran Evirgen, Küçükçekmeceli çocukların Türkiye’ye örnek olacak nitelikte bir okulda eğitim görecekleri için çok mutlu olduğunu belirtti. Projenin 2007 yılından bu yana gündemde olduğunu söyleyen Evirgen, “Çeşitli nedenlerden ötürü okulun arsa ve proje kısmında belirli sıkıntılar yaşadık. Ancak daha sonra Başkanımız Aziz Yeniay devreye girerek okulun yapımını üstlendi. Başkanımıza çalışmalarımıza verdiği destekten ötürü çok teşekkür ediyorum. Üç yıldır hayalini kurduğumuz bu projenin kısa bir süre içinde biteceğine inanıyorum.” dedi.


Dünya standartlarında bir eğitim kurumu planladıklarını ifade eden Şükran Evirgen, “Okulumuz, çağdaş yaklaşımlarla çocukları geleceğe hazırlamak, aile eğitimleri ve aile katılımlarıyla çocukların gelişimin de sürekliliği sağlamak, okula gidemeyen çocuklara yönelik projelerle yerel kaynaklardan faydalanarak fırsat eşitliği sunmak, kendi ayakları üzerinde durabilen, öz yönetimini kazanmış, öz güven sahibi, kendini gerçekleştirme inancına sahip, mutlu çocuklar yetiştirerek Küçükçekmece, Türkiye ve dünyaya örnek olmak amacındadır.” diye konuştu.Etiketler:
Bu Haber Toplam 9204 Defa Okunmuştur.
Facebook hesabınızla yorum yapın, Onay Beklemeyin!
   
semih ISTEKLI
25/10/2011 - 21:47
ben eski mezunlardan semih istekli ozamanda keşke şimdiki tam donanımlı okulada gelseydim ama neyseki kardeşime kısmetmiş teşekkürler şükran öğretmenim çabalarınızdan dolayı

[1]
Toplam Yorum Sayısı: 1

Copyright © 2006-2015 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
E-Posta: istanbulburda[@]gmail.com
Etik Anlayışımız! - Site Haritası