Kapat

İstanbul Sigara Bırakma Poliklinikleri

Tarih: 27.11.2010

İstanbul Sigara Bırakma Poliklinikleri, İstanbul'da 17 ilçede kuruldu


FriendFeed ile Paylaş
Tiryakilere müjde Sigara bıraktırılır

ASLIHAN KÖŞŞEKOĞLU

İstanbul'da 17 ilçede kurulan 'Sigara Bırakma Poliklinikleri'nden 6 ay içinde toplam 957 kişi yararlanmış. Rekor 137 kişi ile Sefaköy'de. Sebebi hikmeti nedir çözemedik ama sigarayı bırakma düşüncenizi destekleyecek hikâyeler dinledik.


Nurcan Sonkaya, Kubilay Kurt ve Hasan Eren... Birbirini hiç tanımayan bu üç insanın yolu son günlerde bir merkezde kesişiyor. Onlar, Sefaköy Kadın ve Aile Sağlığı Merkezi'nde yıllarca bağımlısı oldukları sigaradan kurtulmaya çalışıyor. Kadın ve aile ile ilgili bir sağlık kurumunun sigarayla alakası nedir diye merak etmiş olabilirsiniz. Hatırlarsanız geçen haziran ayında İstanbul'da 17 ilçede "Sigara Bırakma Poliklinikleri" kurulmuştu. Bu poliklinikler Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Sağlığı Merkezleri ile Tıp Merkezleri'nin bünyesinde açılmıştı. Burası o polikliniklerden biri. Sefaköy Sigarayı Bırakma Polikliniği haziran-eylül ayları arasında aldığı 137 kişiyle başvuru rekorunu elinde bulunduruyor. Biz de hem ziyaret edelim dedik hem de sigarayı bırakmak isteyenlerle konuşup hikâyelerini dinledik. Tiryakilere destek veren sağlık danışmanı Ülkü Özçiftçi'yle sigarayı bıraktırmak için nasıl bir yol izlendiğini konuştuk. a.kossekoglu@zaman.com.tr


Sağlık elden gidince sigaradan kaçılıyor
Nurcan Sonkaya klinik ilk açıldığında gelmiş ve 4 ay olmuş sigarayı bırakalı. Güvenlik görevlisi Kubilay Kurt ve pazarlama işiyle uğraşan Hasan Eren'in ise merkezdeki ilk seansıydı gittiğimizde. Hasan Bey'in Ülkü Hanım ile ilk seansında biz de bir süre yanlarında bulunduk. Sigara kullanan birini gördüğümüzde belki çok fazla yadırgamıyoruz. Ama bırakmaya niyet etmiş birinden yaşadıklarını dinleyince durumun vahametini anlamak zor olmuyor. Hasan Bey, 31 yıldır sigara içiyormuş. Bırakmaya karar vermesi ise yaşadığı ciddi sağlık problemleri sonucu olmuş. Ciğerinde anfizen (Akciğerlerdeki hava keseciklerinin gerilip genişlemesiyle beliren bir hastalık) rahatsızlığı oluşmuş, yemek borusuyla ilgili sorunlar yaşamış, midesinde ülser ve fıtık tespit edilmiş. Hasan Bey, "Bunlar sigaranın vücuduma bıraktığı kârlar oldu!" diyor. Daha önce de çeşitli yollar denemiş sigarayı bırakmak için ancak kalıcı sonuç alamamış. Böyle bir polikliniğin olduğunu ise gazetemizde gördüğü bir haberden sonra öğrenmiş.

Kubilay Kurt (Güvenlik Görevlisi): 37 yaşındayım, 14 sene sigara kullandım. Sigarayı insanın tabiatına aykırı bir madde olarak görüyorum. Vücudumdaki zararını anladığım vakit bırakmaya karar verdim. Şu an spora başladım ancak sigara içince çok zor oluyor. Sonuçta insan sigarayla doğmuyor. Sigarayı bilinçaltına bir boya fabrikasının dumanı gibi yerleştirirse kurtulacağına inanıyorum.

Nurcan Sonkaya (Sağlıkçı): Sigarayı bırakmak istememde yasağın etkisi oldu. Sonuçta eskisi gibi rahat içemiyorduk. Bir de sağlığımı gerçekten zorluyordu. Sigaranın zararlarını gördükçe çok istiyordum ama bir türlü bırakamıyordum. Sağ olsun buradaki arkadaşlar çok yardımcı oldu. İlaç tedavisi istemedim. Manevi destekle bıraktım. Kazancım 800 lira. Bir sigara 5 lira. Günde bir paket bitiriyordum. Maddi kaybım da çok oluyordu. Ailede tek kullanan bendim. Çocuğum sigara içmemi hiç istemiyordu. Şimdi herkes mutlu bıraktığım için.
Soldan sağa: Nurcan Sonkaya, Kubilay Kurt, Hasan Eren, Ülkü Özçiftçi


Sigaranın zararları biliniyor artık
Birçok insan sigaranın zararlarının farkında ancak buna rağmen vazgeçemiyor. Ülkü Özçiftçi de tespitimizi doğruluyor. Poliklinik açılmadan önce bu konuda eğitim alan Özçiftçi, "Sigarayı bırakmak diğer hastalıklar gibi değil, ilaç yazıp gönderemiyorsunuz, hastanın tedaviye katılımı çok önemli" diyor. İlk görüşmede bağımlılık durum tespit evraklarını dolduran hastanın karbonmonoksit ölçümleri yapılıyor. Kişiye özel oluşturulan takvimle ihtiyaca göre dönem dönem görüşmeler devam ediyor. Hastanın istekleri de önemli. Mesela nikotin bandı kullanmak istemiyorsa kullanması için baskı yapılmıyor. İlaç da önerildiği oluyor ancak verilmeden önce hastanın özgeçmişi taranıyor. Mesela akciğer rahatsızlığı olan hastaya ilaç vermeden önce akciğer filmi isteniyor. Psikolojik açıdan destekleniyor.

Günde 7-8 seans alan Ülkü Ha-nım'ın her seansı 45 dk ya da 1 saat sürüyor. Hastanın kaç günde kurtulduğu sorusuna şu cevabı veriyor: "Hastayla görüşmelerimiz bir yıl ya da iki yıla kadar devam edecek. Sürecin başında, hemen sigarayı bırakın, demiyorum. 10 gün içerisinde bir günü, mesela hastanın kendisi için önemli olan özel bir günü varsa bunu "Sigara bırakma günü" olarak belirliyoruz ve tedaviye başlıyoruz."


Polikliniklere nasıl başvurulur?
Alo 153'ü arayarak size en yakın kadın ve aile sağlığı merkezi ve tıp merkezlerinin bünyesindeki sigara bırakma polikliniğinden randevu almanız mümkün. İBB Sigara Bırakma Poliklinikleri'nde ayrıca sigara bırakma sürecinde tıbbi desteğe ihtiyaç duyan vatandaşlara yönlendirme hizmeti de veriliyor.

Etiketler:
Bu Haber Toplam 5659 Defa Okunmuştur.
Facebook hesabınızla yorum yapın, Onay Beklemeyin!
   
Henüz Bu Konu Hakkında Herhangibir Yorum Yapılmamış. Yorum Yapmak İstiyorsanız Tıklayınız!
Toplam Yorum Sayısı:

Künye

Siteye ait künye bu bölümde sergilenecektir.

Son Twitler

  • @kullaniciOto paylasim özellikli twitter sosyal box

    - 2 saat önce
  • @kullaniciOto paylasim özellikli twitter sosyal box

    - 3 saat önce

Sosyal Medya