Kapat

İstanbul Boğazı'nda satılık yalı

Tarih: 09.01.2011

İstanbul Boğazı'nda Satılık Yalı, İstanbul Boğazı’nda satılık 50 civarında yalı var. Fiyatları 3 milyon dolardan başlayıp 100 milyon euro’ya kadar çıkıyor.


FriendFeed ile Paylaş
Boğaziçi'nde satılık 50 yalı

İstanbul Boğazı’nın iki yakasında satılık 50 civarında yalı var. Fiyatları 3 milyon dolardan başlayıp 100 milyon euro’ya kadar çıkıyor. Emlakçılar, doğru yerde doğru yalı yatırımının 1’e 5 hatta 10 kazandırabildiğini vurguluyor...

PARA/BÜLENT EKİMCİ
"İstanbul'da, Boğaziçi’nde bir garip Orhan Veli’yim" demiş ünlü şair. Bu dizelerle İstanbul’da yalnızlığı, fakirliği, kederi oya gibi işlemiş. Boğaziçi’nde sıra sıra dizilen yalılar ise İstanbul’un binlerce yıllık zenginliğini, ihtişamını yansıtıyor. Yalıları en güzel haliyle Boğaz hatlarında çalışan vapurlardan, gezinti teknelerinden görebilirsiniz. Bazıları dantel gibi işlenmiş ahşap yapılarıyla, bazıları ise kâgir (taş ya da tuğladan yapılmış) yapılarıyla süsler boğazın her iki yakasını... Evet, İstanbul’un Anadolu Yakası’nda 193, Avrupa Yakası’nda ise 173 eski eser niteliğinde yalı bulunuyor. Anadolu Yakası’ndaki yalılardan 42’si birinci, 97’si ikinci derece tarihi eser niteliğinde. Avrupa Yakası’nda ise 47 birinci, 126 da ikinci derece tarihi eser olarak belirlenmiş yalı var. İki yakada tarihi eser vasfı olmayan kâgir yalı sayısı ise 294...
SATILIK YALI ÇOK

Şu sıralar Boğaziçi’nde son yıllarda hiç olmadığı kadar satılık yalı var. Kısa bir araştırma sonucunda, Anadolu Yakası’nda, Beykoz’dan Kuzguncuk’a kadar 46 satılık yalı bulunduğunu öğrendik. Avrupa Yakası’nda ise Yeniköy’de 6 tane satılık yalı var. Yani her iki yakada satılık yalı sayısı 50’yi geçiyor. En ucuz yalının fiyatı 3 milyon dolar. 100 milyon euro istenen yalı da var. Peki yalı yatırımı açısından en değerli bölge neresi? Yalı satışlarına aracılık yapan emlakçılara göre, Boğaziçi’nde en çok talep gören yalılar Vaniköy’de bulunuyor. Onu Kandilli ve Anadoluhisarı takip ediyor. Anadoluhisarı’nın rağbet görmesine gerekçe olarak, geceleri özellikle Rumelihisarı ve çevresindeki doyumsuz manzara gösteriliyor...

GEÇEN YIL SATILANLAR

Hacı Mehmet Sabancı’nın oğlu Kaya Sabancı, Kandilli’deki ünlü ikiz yalılardan kendisine ait olanını 2010’un haziran ayında 16 milyon euro’ya Erikli sularının ortaklarından Hasan Aslanoba’ya satmıştı. 2010’un son aylarında 4 yalı daha el değiştirdi.
Boğaz’ın görkemli yalılarından biri olarak bilinen Clifton Yalısı, 11.5 milyon dolar karşılığında Torunlar Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun’un oldu. Koza-İpek Holding Yönetim Kurulu Başkanı Akın İpek, Bebek’te Handan Aksu ve kızı Suzan Aksu’ya ait bir yol yalısını (önünden yol geçen ve yalı vasfını yitiren binalar) 21.5 milyon dolara satın aldı. Bursa merkezli Türkün Holding’in patronu Erol Türkün ise Anadoluhisarı’nda Ömer Veysel Midil ile Veysel Dursun’un hissedarı olduğu yalıya 6.2 milyon dolar ödedi...

GİZLİ KALMASINI İSTİYORLAR
Statü simgesi olduğu için kendisinin ya da yalısının isminin yayınlanmasını istemeyenlerin sayısı epey fazla. Zaten genelde yalılar el değiştirdikten sonra satıldığı öğreniliyor.

Yalılar ağırlıklı olarak varisler tarafından satışa çıkarılıyor. Aileler genişlediği ya da ekonomik nedenlerle satılan yalılar da yok değil. Ama bilinen bir gerçek var ki bugün satın alınan yalılar birkaç yıl içinde değerini katlayarak tekrar satılabiliyor. İşte biz de bu hafta sizler için İstanbul Boğazı’nda satılık yalıları araştırdık...

YENİKÖY

BEYKOZ
İstanbul Boğazı’nın Anadolu Yakası’nda Karadeniz’e en yakın bölgesinde bulunan Beykoz’da da satılık irili ufaklı 6 yalı var. Satılık yalılardan en bilineni Hamlacıbaşı Yalısı.
Boğaziçi’nin Avrupa Yakası’nda bulunan Yeniköy’de irili ufaklı satılık 6 yalı bulunuyor. Fiyatları ise 12 milyon dolar ile 100 milyon euro arasında değişiyor. Bu yalılardan en bilineni Şehzade Burhanettin Efendi Yalısı. Sahibi Müfit Erbilgin, daha önce 100 milyon dolar istiyordu. Ancak geçen yılın sonlarına doğru fiyatı 100 milyon euro’ya çıkarmış.

BEYKOZ

İstanbul Boğazı’nın Anadolu Yakası’nda Karadeniz’e en yakın bölgesinde bulunan Beykoz’da da satılık irili ufaklı 6 yalı var. Satılık yalılardan en bilineni Hamlacıbaşı Yalısı.

Hamlacıbaşı Yalısı’nın sahibi ise Şeref Yıldız. Camsil’in üreticisi Sultanlar Grup’un Yönetim Kurulu Başkanı Şeref Yıldız, yalı için 10 milyon dolar istiyormuş.

Beykoz’da satılık en ucuz yalı Dr. Ali Akkök’e ait. Akkök’ün bu kâgir yalı için 3 milyon dolar istediği söyleniyor. Beykoz’daki diğer yalıların fiyatları ise 3 milyon ile 10 milyon dolar arasında değişiyor.
ÇUBUKLU

Çubuklu’da bulunan 8 yalıdan 2’si satılık. Yalıların sahipleri isimlerinin açıklanmasını istemiyor. Sadece yalılardan birine 2.5 milyon, diğerine ise 7.5 milyon dolar istendiği belirtiliyor.
KANLICA

Kanlıca’da satılık 8 yalı var. Bunlardan en bilineni Abdullah Acar’ın sahibi olduğu yalı. Tarihi vasfı bulunmayan yalı için Acar’ın 14 milyon dolar istediği söyleniyor. Kanlıca’daki diğer yalıların fiyatları ise 6 milyon ile 45 milyon dolar arasında.
ANADOLUHİSARI

Anadoluhisarı’nda satılık 8 yalı var. Bunlardan en bilineni Demet Sabancı’nın sahibi olduğu Zarif Mustafa Paşa Yalısı. Ancak bu yalı değil, haremlik kısmının bulunduğu arsa satılıyor. Demet Sabancı, yalının selamlık olarak nitelendirilen kısmında oturuyor. Eskiden haremlik olarak kullanılan bölümün bulunduğu arsa ise Orhan Aslıtürk’e ait. İşte Aslıtürk, 1 dönümlük bu arsayı satışa çıkardı. Söz konusu arsanın üzerine restorasyon projesi onaylı ve 750 metrekare taban oturumlu bin 500 metrekarelik yalı yapma izni var. Fiyatı ise 10 milyon euro olarak belirlenmiş. Anadoluhisarı’ndaki diğer yalıların fiyatları 4 milyon ile 45 milyon dolar arasında değişiyor.

KANDİLLİ

Rasathane’ye de ev sahipliği yapan Kandilli’de satılık 7 yalı bulunuyor. Bunlardan en bilineni Abut Efendi Yalısı. Bir süre önce Gümüş dizisinin çevrildiği yalı, şimdilerde Lale Devri’ne ev sahipliği yapıyor. Salat Yağları’nın sahibi İsmail Özdoyuran vefat edince varisleri yalıyı satışa çıkarmış. Bin 700 metrekare araziye sahip olan ve bin 300 metrekare kullanım alanı bulunan yalı için biçilen fiyat 45 milyon dolar. Kandilli’deki satılık yalıların fiyatı 8 milyon ile 45 milyon dolar arasında değişiyor.
VANİKÖY

Vaniköy’de satılık 2 yalı var. İsimlerinin açıklanmasını istemeyen sahipleri, her iki yalı için de 40’ar milyon dolar istiyor.

ÇENGELKÖY

Çengelköy’de satılık 6 yalı bulunuyor. Bunlardan en bilineni Baha Bey Yalısı’nın 400 metrekare bahçesi, 500 metrekare de kullanım alanı var. Hatapkapulu ailesinin fertleri, ikinci derece tarihi eser niteliğindeki bu yalı için 5.6 milyon dolar istiyor. Çengelköy’deki diğer satılık yalıların fiyatları ise 3 milyon ile 25 milyon dolar arasında değişiyor. Bu arada, sosyetede “hanım ağa” diye bilinen ve Antalya ile Ankara’daki İçkale otellerinin sahibi olan Nadire İçkale’nin Çengelköy’deki yalısının geçtiğimiz haftalarda 25 milyon dolara satıldığı söyleniyor. Ancak yalının tapusu hala devredilmemiş. Yalının yeni sahibinin ismi ise sır gibi saklanıyor.

BEYLERBEYİ

Boğaziçi Köprüsü’ne en yakın semt olan Beylerbeyi’nde satılık 2 yalı bulunuyor. Sahipleri isimlerinin açıklanmasını istemiyor. Yalıların birine 20 milyon, diğerine ise 40 milyon dolar isteniyor.
KUZGUNCUK

Kuzguncuk’ta da satılık 3 yalı var. İsimlerinin açıklanmasını istemeyen sahipleri, yalılara 5 milyon ile 25 milyon dolar arasında fiyat biçmiş.Etiketler:
Bu Haber Toplam 7547 Defa Okunmuştur.
Facebook hesabınızla yorum yapın, Onay Beklemeyin!
   
Henüz Bu Konu Hakkında Herhangibir Yorum Yapılmamış. Yorum Yapmak İstiyorsanız Tıklayınız!
Toplam Yorum Sayısı:

Künye

Siteye ait künye bu bölümde sergilenecektir.

Son Twitler

  • @kullaniciOto paylasim özellikli twitter sosyal box

    - 2 saat önce
  • @kullaniciOto paylasim özellikli twitter sosyal box

    - 3 saat önce

Sosyal Medya