Kapat
 
 Firmanı Ekle - Arama Arşivi - Site İçi Arama:      


  Tüm İlçeleri
 Adalar
 Avcılar
 Bağcılar
 Bahçelievler
 Bakırköy
 Bayrampaşa
 Beşiktaş
 Beykoz
 Beyoğlu
 Büyükçekmece
 Çatalca
 Eminönü
 Esenler
 Eyüp
 Fatih
 Gaziosmanpaşa
 Güngören
 Kadıköy
 Kağıthane
 Kartal
 Küçükçekmece
 Maltepe
 Pendik
 Sarıyer
 Silivri
 Sultanbeyli
 Şile
 Şişli
 Tuzla
 Ümraniye
 Üsküdar
 Zeytinburnu
  Gazete Oku
 Akşam
 Birgün
 Bugün
 Cumhuriyet
 Evrensel
 Güneş
 Halka Tercüman
 Hürriyet
 Kurultay
 Milli Gazete
 Milliyet
 Ortadoğu
 Radikal
 Sabah
 Star
 Şok Gazetesi
 Takvim
 Türkiye
 Vakit
 Vatan
 Yeni Asya
 Yeniçağ
 Yeni Mesaj
 Yeni Şafak
 Zaman
  Önemli Adresler
 118 Rehber
 Adsl Kota Bilgi
 Askerlik İşlemleri
 Aöf Sonuçları
 Çalıntı Oto Sorgu
 Ehliyet Sonuçları
 IETT Seferleri
 Igdaş Borç Sorma
 Iski Borç Sorma
 Kpss Sonuçları
 M.E.B Sınav Sonuç
 Pasaport Başvurusu
 Piyango Sonuçları
 Sahte Para Sorgu
 Sayısal Loto
 Ssk Gün Hesabı
 Sürücü Puanı Sorgu
 Tc No Sorgu
 Tren Bilet Satış
 Vergi No Sorgu
 Önemli Telefonlar
 Ösym Sonuçları

İstanbul'un ünlü işkembecileri

Tarih: 02.11.2009

İstanbul'un ünlü Işkembecileri, İstanbul'un meşhur paçacıları yada işkembe salonları


Paçacılar artık akşamcıların mekânı değil!


Haliç İşkembecisi adeta bir müzeyi andırıyor.
Gece boyunca İstanbul'un farklı semtlerindeki meşhur işkembe salonlarında yoğun bir müşteri trafiği yaşanıyor. 'Akşamcı mekânı' olarak bilinen paçacıların aslında farklı bir yüzü de var. Ailesiyle birlikte çorbacının yolunu tutanlar, sabah namazı çıkışında paça içmeye gelenler, misafirlerini buralarda ağırlayanlar...Paçacılar, genelde temizliğe dikkat etmeyen 'salaş' mekânlar olarak bilinir. Bu yüzden çoğu insan işkembe lokantalarına gitmek istemez. Son yıllarda bu algı değişmeye başladı. Birçok işkembe salonu, müşteri çekmek için masasından tezgâhına, kullandıkları porselen tabaklardan çorbaların pişirildiği mutfağa kadar kendisini yenilemiş. Çorbacılar arasında rekabet almış başını gidiyor. Apik, Pangaaltı, Lale gibi yılların paçacıları müşterilerini ağırlamaya devam ederken Vip, Kınalı ve Sarıhan gibi işkembe salonları bu yarışa dahil olmuş. 24 saat açık olan bu salonlarda 15'e yakın farklı çorba pişiriliyor. Çorba fiyatları, mekanına göre 7 ile 13 TL arasında değişiyor.

İstanbul genelinde yirmiye yakın meşhur paçacı var. Bu mesleğin temelini İstanbul'da Rum ve Ermeniler atmış. Apik İşkembe Salonu Ermeni bir aileye ait. 1980'lerde çok iyi iş yapan mekânda 30'a yakın işçi çalışıyor. Sonra ustaların bazıları farklı işkembe salonlarına dağılmış. Tarihî Haliç İşkembecisi'nde çalışan Mahmut Taştan da Apik ustanın yanında yetişmiş. Kelle nasıl ütülenir, nasıl pişirilir, paça, tüylerinden nasıl temizlenir, şırdan çorbasına nasıl kıvam verilir hepsini Apik İşkembecisi'nde öğrenmiş. Taştan, "Hiçbir paçacı sırrını söylemek istemez. İşkembeyi, unla, sütle hatta yumurtayla bile terbiye edenler var. İşkembe çorbalarında en önemli unsur temizlik. Bazı lokantalar çamaşır suyu kullanarak hayvanın işkembesini temizliyor. Bu çok tehlikeli. Sıcak suyla özenle yıkamak yeterli." diyor.

İşkembecilerde en fazla damar çorbası tercih ediliyor. Kelle ve paça çorbaları da vazgeçilmezler arasında. İşkembenin kalitesi, hayvanın yaşına ve cinsine göre değişiyor.

Akrabalar arasına 'paça' girdi!

İstanbul genelinde yedi ayrı şubesi bulunan Sarıhan İşkembecisi, Bayburtlu bir aileye ait. 1982 yılında Hüseyin Sarıhan tarafından açılan ilk işkembeci, kısa sürede İstanbul genelinde isim yapmış. Sonra aile bireyleri bu isimle farklı semtlere işkembe salonu açmış. İşkembe salonlarından biri Sarıhan markasına patent almaya kalkınca aile mensupları birbirine düşmüş. Şişli'de işkembecilik yapan Turan Sarıhan, "Eskiden arabasından inip lokantaya yürüyemeyecek kadar sarhoş olan müşterilerimiz vardı. Ama son yıllarda gençler ve aileler çok fazla ilgi gösteriyor." diyor.

Fatih'teki Paçacı Mahmut Usta, sabahın erken saatlerinde ağzına kadar dolu. Yıllar önce Erzurum'un bir köyünden gelip İstanbul'a yerleşen Mahmut usta, çorbasıyla meşhur olmuş. 2002'de ölen Mahmut ustanın işlerini şimdi oğlu Ahmet Kodal devam ettiriyor. Mahmut Usta öldükten sonra, kardeşi Necip Usta hemen lokantanın karşısına ayrı bir çorbacı açmış. Şimdi amca ve yeğeni aynı cadde üzerinde rekabet ediyor.

Zerde, paçacıların olmazsa olmaz tatlısı olarak biliniyor. Safran, gülsuyu, pirinç, kuş üzümü ve şeker kullanılarak yapılan bu tatlı, ferahlatıcı bir özelliğe sahip. Çorbalar genelde sarımsak kullanılarak hazırlandığı için zerde ağız kokusunu gideriyor. Safran, biraz pahalı olduğu için bazı lokantalar safran yerine kimyasal madde kullanabiliyor.

Dünyanın birçok mutfağında işkembe çorbası var

İşkembe çorbası, dana ve koyun etinin işkembe (midesinin bir bölümü) kısmından yapılıyor. Dünyanın farklı ülkelerinde içilen bu çorbaya ülkemizde sarımsak ve limon ekleniyor. Çorbaya konulan malzemeler ülkelerine göre farklılık gösteriyor. Yunanistan, Bulgaristan, Romanya ve Makedonya'da pişirilen işkembe çorbası Türkiye'dekine çok benziyor. Bu ülkelerde işkembeye milli bir çorba gözüyle bakılıyor.

İstanbul'un meşhur işkembe salonları

Tarihî Haliç İşkembecisi (Balat): 0212 534 94 14, Apik İşkembe (Dolapdere): 0212 250 48 04, Lale İşkembecisi (Taksim): 0212 252 69 69, Paçacı Hasan Usta (Aksaray): 0212 531 75 60, Vip İşkembe (Bahçelievler şubesi): 0212 442 66 50, Paçacı Mahmut Usta (Fatih): 0212 635 46 08, Tarihî Balat İşkembecisi (Balat): 0212 631 76 83, Sarıhanlar İşkembecisi (Şişli şubesi): 0212 233 93 21, Uğur–1 Fenerbahçe İşkembe Salonu (Fenerbahçe): 0216 345 10 75 ZAMAN

Etiketler:
Bu Haber Toplam 20579 Defa Okunmuştur.
Facebook hesabınızla yorum yapın, Onay Beklemeyin!
   
özlem sevgi DORUKOĞLU
05/03/2010 - 22:09
BÜYÜK GÜNAYDIN KELLEPAÇA SALONU UNUTULMUŞ ÇOK LEZZETLİ KELLE PAÇALARI VAR. BURDA İSMİ OLMALIYDI DİYE DÜŞÜNÜYORUM.

[1]
Toplam Yorum Sayısı: 1

Copyright © 2006-2015 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
E-Posta: istanbulburda[@]gmail.com
Etik Anlayışımız! - Site Haritası