Kapat

İstanbul'da bu hafta kültür sanat etkinliği

Tarih: 11.03.2011

İstanbul'da Bu Hafta Kültür Sanat Etkinliği, Söyleşi - 17 MART: Mümtaz'er Türköne, 14 Mart'ta Divan Edebiyatı Vakfı'nda Karşılaştırmalı


FriendFeed ile Paylaş
Kültür Sanat Rehberi


Dağın ardına bakacaklar


Söyleşi - 17 MART: Mümtaz'er Türköne, 14 Mart'ta Divan Edebiyatı Vakfı'nda Karşılaştırmalı Siyaset-Tarih ve Sosyoloji başlıklı söyleşi düzenliyor. Şeyma Güngör, 15 Mart'ta Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi'nde meddah hikâyelerini tanıtıyor. Programda Meddah Yusuf ve onun dile getirdiği Ayşe Reis hikâyesi yer alıyor. Söyleşiler 18.30'da başlıyor. Levent Tülek'in 16 Mart'ta Küçükçekmece'deki konuğu Zeki Alasya. Deve Kuşu Kabare Tiyatrosu'nda önemli müzikallere imza atan sanatçının söyleşisi 15.00'te başlıyor. Aynı gün Bejan Matur, Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi'nde son kitabı Dağın Ardına Bakmak'ı anlatıyor. Söyleşinin başlama saati 19.00.

***

Mimar Sinan'ı anlayalım

Söyleşi - BUGÜN: Zeynep Ertuğ, bugün Atatürk Kitaplığı'nda Saraydan Halka Törensel Yaşam ve İstanbul başlıklı söyleşi düzenliyor. Fırat Kızıltuğ, Türkiye Yazarlar Birliği'nde Türk musikisi üzerine konuşuyor. Kızıltuğ, programda uşşak makamı ve bu makamdan bestenmiş eserleri seslendirip güfte, makam ve üslup açıklamaları yapıyor. Suphi Saatçi'nin düzenlediği Mimar Sinan okumaları İstanbul Tasarım Merkezi'nde devam ediyor. Etkinlikler 18.30'da.

***

Fotoğraf değil, film çek

ATÖLYE - BUGÜN: Selim Evci, bugün Akbank 7. Kısa Film Festivali kapsamında Akbank-Sanat'ta atölye düzenliyor. Görüntü kaydeden fotoğraf makineler ayrıntılarının anlatılacağı çalışma 14.00'te başlıyor.

***

Sultanın mektupları

Sergi - BU HAFTA: Hürrem Sultan'ın Kanuni Sultan Süleyman'a yazdığı mektupların da yer aldığı "Sultanların Aşkı/Aşk-ı Selatin" sergisi Airport Outlet Center'da açıldı. 21 Mart'a kadar açık olan sergide, Hürrem Sultan'ın Kanuni'ye yazdığı 7 mektupla Pargalı Damat İbrahim Paşa tarafından Hatice Sultan'a yazılan 10 mektup yer alıyor.

***

Yar bana bir eğlence

Tiyatro - PAZAR: Cengiz Özek Gölge Tiyatrosu Çöp Canavarı oyununu yarın 12.00, pazar günü 15.00'te Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi'nde sahneliyor. Bakırköy Sanat Merkezi pazar günü 3 yaş üstü çocuklar için Hacivat-Karagöz gösterisi yapıyor. Tanzer Dökmen'in uyarlayıp yönettiği oyun 13.00'te başlıyor.

***

Ney ağlıyor, ağlatıyor

KONSER - YARIN: Savaş Barkçın ve arkadaşları bugün Güngören Erdem Bayazıt Kültür Merkezi'nde tasavvuf müziği konseri veriyor. Ahmet Cemal Öksüz ve genç neyzenler yarın Altunizade Kültür ve Sanat Merkezi'nde; Gece Yolcuları, Başakşehir Kültür Merkezi'nde sevenlerinin karşısına çıkıyor. Ender Doğan, 15 Mart'ta Fatih Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi'nde ney dinletisi düzenliyor. Bütün etkinlikler 20.00'de başlıyor.

***

Şebnem Ferah her yerde

KONSER - YARIN: Mustafa Ceceli bugün 22.00'de Matine 216'da konser veriyor. Şebnem Ferah, Türkiye turnesi kapsamında Ankara, Bursa, İzmir, Adana, Antalya'da. Ünlü sanatçı, yarın Ankara Anadolu Gösteri Merkezi'nde sahne alacak. Volkan Konak, 13 Mart'ta Kayseri Kadir Has Kongre ve Spor Salonu'nda beğenilen şarkılarını seslendiriyor. Konserler 20.30'da başlıyor.

***

Ebrular yarışıyor

YARIŞMA - 21 MART: Akdeniz Üniversitesi'nin düzenlediği 3. Ulusal Uygulamalı Ebru Yarışması, 19-21 Mart'ta Antalya'da yapılacak. Dereceye giren öğrencilere ebru boyası takımı ve para verilecek. Yarışmacılar battal, taraklı, hatip ebrusu ve serbest dalda yarışacak; eserleri, 21 Mart'ta Antalya Müzesi Sergi Salonu'nda, O Sevgiliye Suda Mektuplar Yazdık III adıyla sergilenecek. Sergi, 31 Mart'a kadar açık kalacak.

***

Cezaevinden oyun çıktı!

Tiyatro - YARIN: Ankara Devlet Tiyatrosu İbrahim Balaban'ın yazdığı, Haldun Çubukçu'nun sahneye uyarladığı ve Ayşe Emel Mesci'nin yönettiği Şair Baba ve Damdakiler adlı oyunu yarın İrfan Şahinbaş Atölye Sahnesi'nde oynuyor. Nazım Hikmet ve Balaban'ın cezaevi yıllarını anlatan oyun, 20.00'de başlıyor.

***

Sultanbeyliler şiire doyacak

SOHBET - 17 MART: Şair, yazar ve ressam Recep Garip, Gülün Adı Kırmızı adlı programında usta şairlerin en güzel şiirlerini Sultanbeyliler için okuyacak. 17 Mart'ta Sultanbeyli Kültür Merkezi'ndeki programın bu ayki konuğu şair ve edebiyatçı Yavuz Bülent Bakiler. Sohbet 18.30'da başlayacak.

***

Film müziklerinden konser

KONSER - 16 MART: Flüt sanatçısı Halit Turgay, piyanist Yekaterina Lebedeva ile beraber 16 Mart'ta Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall Salonu'nda konser veriyor. 19.30'da başlayacak konserin özelliği repertuarın film müziklerinden oluşması. Siyah beyaz film görüntüleri eşliğindeki konser, izleyiciyi 1930'lardaki Paris ve Buenos Aires'te bir yolculuğa çıkaracak. Turgay, İstanbul ve Londra Kraliyet Müzik Akademisi'nde tamamladığı eğitimleri sonrasında uluslararası alanda kazandığı ödüller ve verdiği konserlerle dikkatleri üzerine çekmişti. Sanatçı, Türk Senfoni Orkestraları ile yerli yabancı birçok festivalde sahneye çıkıyor.

Mengü Ertel anılıyor

Anma - 16 MART: Yapı Kredi Kültür Merkezi'nde sanat ve edebiyatta derin izler bırakmış önemli isimler için açılan "Bir Usta Bir Dünya" sergi dizisi, grafik sanatçısı Mengü Ertel ile devam ediyor. Sergi kapsamında bir de etkinlik düzenleniyor. Yaşamı boyunca sayısız afiş, logo, kitap ve dergi kapağı, tiyatro dekoru hazırlayan usta tasarımcı Mengü Ertel'i, doğumunun sekseninci yıldönümünde Murat Ertel, Zeynep Oral, Erkal Yavi ve dostlarının katılımıyla anıyor. Tepe Tepe Kullanıyorum Hayallerimi başlıklı etkinlik 16 Mart'ta 18.30'da başlıyor.

***

Herkes için bir oyun

FESTİVAL - 15 MART: Maltepe Belediyesi 2. Tiyatro Festivali 15 Mart'ta başlıyor. Türkan Saylan Kültür Merkezi'ndeki oyunlar 30 Mart'a kadar izlenebilir. Festival süresince perde açacak oyunların bir bölümü şöyle: Kraliçe Lear (Kenter Tiyatrosu), Bir Acayip Oyun (Müjdat Gezen Sanat Merkezi), Vanya Dayı (Tiyatro Stüdyosu)...

cuma@zaman.com.tr
Etiketler:
Bu Haber Toplam 1641 Defa Okunmuştur.
Facebook hesabınızla yorum yapın, Onay Beklemeyin!
   
Henüz Bu Konu Hakkında Herhangibir Yorum Yapılmamış. Yorum Yapmak İstiyorsanız Tıklayınız!
Toplam Yorum Sayısı:

Künye

Siteye ait künye bu bölümde sergilenecektir.

Son Twitler

  • @kullaniciOto paylasim özellikli twitter sosyal box

    - 2 saat önce
  • @kullaniciOto paylasim özellikli twitter sosyal box

    - 3 saat önce

Sosyal Medya