Kapat

Horhor antikacıları

Tarih: 25.04.2009

Horhor Antikacıları , Horhor Antikacılar Çarşısı yerli-yabancı birçok antika meraklısının uğrak yeri


FriendFeed ile Paylaş

Aksaray'da 214 dükkândan oluşan Aksaray'daki Horhor Antikacılar Çarşısı yerli-yabancı birçok antika meraklısının uğrak yeri. Krize rağmen müşterilerinin eksilmediğini belirten çarşı esnafı gelecekten umutlu


FAHRİ SARRAFOĞLU
214 dükkândan oluşan Türkiye'nin en büyük antika çarşısı Horhor Antikacılar Çarşısı 1981'de kule dibindeki eskici pazarının yanmasından sonra Aksayaray'a taşındı. Çarşı geçmişe yolculuğun İstanbul'daki kapısı. 1981'de ilkokul olarak inşaa edilen binaya, aynı yıl Kuledibi Bit Pazarı'ndaki antikacılar yerleştirilmiş. Horhor açıldığı tarihten bu yana antika ve nostalji tutkunlarını ağırlıyor. Binanın ikisi zeminde olmak üzere toplam yedi katı var. Ünlü antika çarşısının müdavimleri arasında devlet adamları, sanatçılar, turistler, mimarlar bulunuyor. Çarşının Balkanlarda ve Avrupa'da, büyüklük bakımından bir eşi daha yok. Horhor Antikacılar Çarşısı Yönetim Kurulu Başkanı Metin Özkaya ile çarşı ve antika kültürü üzerine konuştuk.
Anitkacıların geçmişin tanıkları olduğunu söyleyen Özkaya, çarşıda satılan eserlerin paha biçilemez olduğunu belirterek şunları söyledi: “Şu ana kadar ne yangın için ne de hırsızlık sigortası için değer tespiti yapılması mümkün değil. Çünkü paha biçilemeyecek kadar değerli eşyalarımız var. Sadece bir piyanonun değeri 300-400 milyar lira olduğunu ya da bir el yazması Kuran-ı Kerim'in milyon dolarlarla ifade edildiğini düşünürsek sigorta şirketlerine de hak veririz belki.”

ANTİKACILIK GELİŞİ GÜZEL YAPILMAZ

Birçoğu için öncelikle bir hobi olarak başlayan antikacılığın zamanla vazgeçilmez bir meslek olarak devam ettiğini belirten Özkaya bu işi gelişi güzel yapan esnaftan da şikayetçi. Bu işi bilerek yapanların azınlıkta kaldığını vurgulayan Özkaya, “Antika başka eski eşya başkadır. Belirli dönemi temsil eden, sanat eseri taşıyan, yüz yılı aşmış eserler antikadır. 200 yıllık olsa dahi, sanat eseri yoksa antika değeri yoktur.. Tommak mesela altın, civa karışımı olduğu için bunu yapan ustalar ölmüştür... Şu anda bunu yapan yok.. Onun için sanat eseridir.. Bu gerçek antikadır. Saraylarda çalışan ustalar yok. O eserleri yapan ustalar yok” diyor. Zanredilenin aksine yeni neslin kültürüne ve tarihine sahip çıktığını belirten Özkaya şunları söyledi: “Bizim tarihimiz ne ABD'de var ne de İngiltere'de. Antikası olmayan ülkeler bile var. Çok zengin bir ülkenin mirascıyız ama kabloları kestiğimiz için geçmişle irtibatı koparmışız. Cumhuriyetten sonra kültürel konularda dil konusunda bağlantı kurulamıyor. Kendi kültürümüze sahip çıkmamız lazım.


İnglitere'de müzayedeler bizim eşyalarımızla yapıyor”.


HÜKÜMET HORHOR'A EL ATTI

Dünyanın her yerinden ziyaretçileri kendine çeken Horhor, hükümetin tanıtım desteğiyle şöhretini artırmayı hedefliyor. Çarşıda giderek daha fazla ünlü simada görmek de mümkün. Sezen Aksu, Rahmi Koç gibi isimlerin çarşıyı ziyaret ettiğini belirten Özkaya şunları söyledi: “Çarşımız çok mütavezı bir çarşı, herkesin kesesine göre alabileceği bir çarşı. Her kesime hitap edecek eşyalar bulunabilir. İnsanların ellerindeki eşyaları değerlendirebilecekleri, eşyaları tamir edebilecekleri bir yer burası. Eski yazıları, tommakları burada ucuza bulmak mümkün.”

Antikacılıkla ilgili bir başka sevindirici gelişme de kaçakçılığın giderek azalması. Artık eskisi gibi kaçakçılık yapmanın kolay olmadığını belirten Özkaya, “Artık kaçakçılık eskisi gibi yok.

Paranın hırsına kapılıp da kesinlikte ortaya çıkmayacakmış gibi kaçak eşya alanlar maalesef aldandı. Bunlardan biri de Ayşegül Nadir'dir.Bu antika camiasında bir kulis vardır. Saraydan çıkartılan eşylar, kaçırılan eşyalar vb. gibi hepsini kimin nerde ne zaman aldığı bellidir. Aynı kuliste döner dolaşır İngiltereye gider. Alıcı bizim alıcıdır. Kesinlikle 10 sene de olsa ortaya çıkar. Kültürün ticareti olmaz kültürü saklamanın güzelliği vardır” diyor.


Çarşı esnafı ne diyor?

Antikacıların çoğu mesleklerini sonradan seçmişler; turizmci, avukat ya da öğretmen... Horhor'da baktığınız ürünlerin çoğu tarihi eser. Tabii bu durum fiyatlara da yansıyor. Parfüm şişesi 150 dolardan başlayıp bin dolara kadar yükselebiliyor. Dükkân sahipleri ürünleri Türk lirasıyla almadıkları için dolarla satıyorlar. Ustası, tarihi ve işçiliği objenin fiyatını artırıyor. Geleneksel Türk sanatının nadide örnekleri karaborsada. Horhor esnafı memlekette yaşanan antika kıtlığına çözüm bulmuş. Fransa, İtalya, İngiltere ve Hollanda'ya yönelmiş. Horhor'daki esnaflara göre yurtdışından alınan eserler, Avrupalı müşteriyi cezp ediyor. Krize rağmen müşterilerinin azalmadığını belirten esnaf gelecekten ümitli.Etiketler:
Bu Haber Toplam 25473 Defa Okunmuştur.
Facebook hesabınızla yorum yapın, Onay Beklemeyin!
   
Henüz Bu Konu Hakkında Herhangibir Yorum Yapılmamış. Yorum Yapmak İstiyorsanız Tıklayınız!
Toplam Yorum Sayısı:

Künye

Siteye ait künye bu bölümde sergilenecektir.

Son Twitler

  • @kullaniciOto paylasim özellikli twitter sosyal box

    - 2 saat önce
  • @kullaniciOto paylasim özellikli twitter sosyal box

    - 3 saat önce

Sosyal Medya